м. Вінниця
23 жовтня 2025 р. Справа № 640/30235/21
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Протто -Газолін" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування рішення
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла з Окружного адміністративного суду м.Києва справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Протто -Газолін" (далі - ТОВ "Протто -Газолін", позивач) до Державної служби геології та надр України (далі- Держгеонадра України, відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність щодо ненадання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення піску Березанської ділянки , яка розташована в Миколаївській області, відповідно до абзацу 3 п. 8 Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (в редакції постанови КМУ від 19.02.2020 р. №124) без проведення аукціону;
- зобов'язати надати спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення піску Березанської ділянки , яка розташована в Миколаївській області, відповідно до абзацу 3 п. 8 Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (в редакції постанови КМУ від 19.02.2020 р. №124) без проведення аукціону відповідно до географічних координат.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою 03.06.2021 р. про отримання спеціального дозволу з метою геологічного вивчення піску Березанської ділянки , яка розташована в Миколаївській області без проведення аукціону до якої було додано визначений чинним законодавством пакет документів.
Однак, заява повернута із порушенням строків.
В подальшому, 17.06.2021 р. повторно направлено заяву, до якої було додано визначений чинним законодавством пакет документів , однак така також повернута.
Ппозивач вказує, що його заяви не були розглянуті у встановлені законодавством строки та в порядку.
Також вказав, що листи служби не є рішенням про відмову.
Ухвалою від 29.10.2021 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження і вирішено здійснювати розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи.
13.12.2021 р. надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову вказуючи на те, що за наявності надходження заяви про отримання дозволу від кількох претендентів видача такого здійснюється на умовах проведення аукціону.
Окрім того, Куцурубською сільською радою відмовлено позивачеві у наданні погодження надр у користування. Також відповідач зазначив про те, що повноваження Державної служби геології та надр України у контексті позовних вимог є дискреційними повноваженнями такого органу державної влади, тобто відносяться до його виключної компетенції.
11.01.2022 р. надійшла відповідь на відзив, в якій вказано на низку порушень реєстрації заяв, прийняття рішень та розміщення таких на веб сайтах.
Ухвалою від 06.03.2025 р. справу прийнято до провадження судді Вінницького окружного адміністративного суду Воробйовою І.А.
10.03.2025 р. та 13.05.2025 р. надійшли пояснення, в яких сторони просили врахувати викладені у позові та відзиві мотиви при прийнятті судового рішення.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин, суд застосовує нижченаведені правові норми.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 3 Кодексу України про надра Гірничі відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», цим Кодексом та іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них.
Відповідно до частини першої статті 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Статтею 16 Кодексу України про надра серед іншого визначено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Надання спеціальних дозволів на користування надрами, крім випадків користування надрами на умовах угод про розподіл продукції, укладених відповідно до Закону України «Про угоди про розподіл продукції», здійснюється після попереднього погодження з відповідною радою питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.
Згідно з частиною першою статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Центральним органом виконавчої влади відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174, є Держгеонадра, яке згідно з покладеними на них завданнями, зокрема, видають в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) (підпункт 9 пункту 4 Положення).
Пунктом 9 вказаного Положення також визначено, що Держгеонадра у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України і наказів Мінприроди видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі Порядок № 615, норми порядку наводяться у редакції, що діяла на момент подання заяви позивачем).
Пунктом 2 Порядку № 615 визначено, що дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, Держгеонадрами, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.
Згідно з підпунктом 3 пункту 8 Порядку № 615 без проведення аукціону дозвіл надається у разі геологічного вивчення та видобування корисних копалин місцевого значення.
Інформацію про ділянки надр, які пропонуються для надання зазначених дозволів, Держгеонадра або Рада міністрів Автономної Республіки Крим відповідно до повноважень (далі - орган з питань надання дозволу) розміщує не пізніше ніж за 30 днів до прийняття рішення про надання дозволу на своєму офіційному веб-сайті із зазначенням назви ділянки надр, її місцезнаходження, виду корисних копалин, виду користування надрами, початкової ціни продажу дозволу, адреси, за якою надсилаються заяви на отримання дозволу.
У разі надходження до органу з питань надання дозволу в установлений строк заяв разом з документами, зазначеними у додатку 1, щодо отримання дозволу на користування однією і тією ж ділянкою надр від кількох претендентів дозвіл надається на умовах аукціону.
Для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1, у паперовій та електронній формі. Разом із заявою подаються дві копії заяви та доданих до неї документів. У заяві зазначаються назва ділянки надр, її місцезнаходження відповідно до адміністративно-територіального устрою України (область, район, населений пункт, прив'язка на місцевості), географічні координати ділянки надр, вид корисних копалин, вид користування надрами, строк дії дозволу, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті), інформація для здійснення зв'язку із заявником (номер телефону, адреса електронної пошти), а також підстава для надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку.
Заява та додані до неї документи подаються органові з питань надання дозволу з прошитими і пронумерованими сторінками та з описом доданих документів, засвідченим підписом уповноваженої особи претендента. Заява засвідчується підписом уповноваженої особи претендента із зазначенням дати та вихідного номера.
Інформація про реєстрацію документів, що надійшли для надання дозволу, протягом трьох робочих днів з дня реєстрації розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу.
Документи, що не відповідають вимогам цього Порядку, повертаються заявникові не пізніше семи робочих днів з дня їх реєстрації. Інформація про повернення документів розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу протягом трьох робочих днів з дня їх повернення заявникові.
Дозвіл без проведення аукціону не може бути надано особі, що не виконує програми робіт на ділянках надр, на користування якими їй вже надано дозвіл, або щодо якої виявлені порушення правил користування надрами на таких ділянках, що зафіксовані в актах перевірок, приписах або розпорядженнях відповідних органів у сфері надрокористування, до моменту їх усунення.
Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається органом з питань надання дозволу відповідно до даних, зазначених у заяві, протягом 30 календарних днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку, та пропозицій Міндовкілля, передбачених пунктом 24 цього Порядку. Зазначене рішення розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу протягом п'яти робочих днів з дня його прийняття.
Надання дозволу без проведення аукціону здійснюється протягом 20 робочих днів після сплати у повному обсязі збору за надання спеціального дозволу.
Надання дозволів у випадках, передбачених підпунктами 1-9, 11, 12 цього пункту, здійснюється за рішенням органу з питань надання дозволу.
Згідно з пунктом 9 Порядку № 615 надання у користування ділянок надр, що містять корисні копалини місцевого значення, погоджується з:
відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами і радами об'єднаних територіальних громад;
обласними державними військово-цивільними адміністраціями - у районі проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил.
Видача дозволу здійснюється на підставі заяви та погоджується з органами, визначеними абзацами другим та третім цього пункту.
Перелік органів місцевого самоврядування та відповідних місцевих держадміністрацій, визначених у статті 21 Кодексу України про надра, яким надсилається на погодження надання у користування відповідної ділянки надр, визначається органом з питань надання дозволу відповідно до географічних координат ділянки надр, зазначених у заяві.
Дії щодо погодження видачі дозволу вчиняються органом з питань надання дозволу без залучення особи, що звернулася за одержанням дозволу, відповідно до географічних координат ділянки надр, зазначених у заяві, в межах строку, встановленого для видачі дозволу.
Для здійснення погодження орган з питань надання дозволу не пізніше ніж протягом семи робочих днів з дати реєстрації заяви надсилає її копію у паперовому або електронному вигляді органам, зазначеним в абзацах другому та третьому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів.
За результатами розгляду документів, надісланих на погодження, органи, зазначені в абзацах другому та третьому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному вигляді надсилають органу, який видає дозвіл.
У разі ненадання органами, зазначеними в абзацах другому та третьому цього пункту, позитивної або негативної відповіді щодо погодження за результатами розгляду на найближчій сесії (але не пізніше ніж через 45 календарних днів з дати отримання документів від органу з питань надання дозволу) вважається, що надання дозволу ними погоджено.
Пунктом 19 Порядку № 615 визначено, що підставами для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу є:
подання заявником документів не в повному обсязі;
виявлення у поданих документах недостовірних даних;
невідповідність документів, поданих заявником, вимогам пункту 8 цього Порядку;
наявність інформації від правоохоронних органів та суб'єктів фінансового моніторингу, що заявник здійснює фінансування тероризму в Україні;
відмова органів, зазначених в абзацах другому та третьому пункту 9 цього Порядку, у погодженні надання надр у користування;
наявність зауважень Міндовкілля щодо надання дозволу відповідно до природоохоронного законодавства, передбачених пунктом 24 цього Порядку.
У разі відмови в наданні, продовженні строку дії, переоформленні дозволу або внесенні змін до нього документи повертаються в повному обсязі заявникові (пункт 20 Порядку № 615).
Відповідно до пункту 24 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
Суд зауважує, що перша заява подана позивачем 03.06.2021 р. та листом датованим 11.06.2021 р. повернута з підстав не відповідності такої, зокрема, формі.
В ході розгляду справи позивач не спростував , що заява від 03.06.2025 р. та долучені до неї документи не відповідали вимогам п. 8 Порядку №615 , зокрема , що така (заява) подана не у встановленій формі.
Суд зауважує, що у разі відмови документи саме повертаються, про що вказано в п. 20 Порядку №615.
При цьому, розпорядження приймається Держгеонадра лише у випадку надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до дозволу, а не у випадку відмови у його наданні.
17.06.2025 р. позивач повторно направив заяву про надання дозволу, однак листом від 05.08.2021 р. її повернуто з підстав того, рішенням Куцурубської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області №16 від 20.07.2021 р. відмовлено в наданні дозволу товариству.
Суд ознайомившись із змістом рішення Куцурубської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області №16 від 20.07.2021 р. зазначає, що таке прийнято за наслідком розгляду листа Державної служби геологоії та надр України від 29.06.2021 р. №10551/0107-21 . При цьому, даним листом направлено документи для отримання погодження, як вказує відповідач, саме для позивача.
Окремо суд звертає увагу на те, що, як зазначалося вище, відповідно до вимог Порядку № 615, у разі, якщо на отримання дозволу на користування однією і тією ж ділянкою надр претендує кілька заявників, такий дозвіл надається виключно на умовах аукціону.
В свою чергу , окрім позивача такий дозвіл бажало отримати ТОВ «Південь - Ресурс», заяву про що ним подано ще 29.10.2020 р., тобто раніше ніж позивачем.
Про співпадіння земельних ділянок ТОВ «Протто - Газолін» та ТОВ «Південь - Ресурс», зазначено й в листі ДНВП «Державний інформаційний геогологічний фонд «України» від 19.07.2021 р.
З цих підстав земельна ділянка, на яку бажав отримати дозвіл позивач виставлена на аукціон, що виключає можливість зобов'язувати видати спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення піску Березанської ділянки , яка розташована в Миколаївській області, відповідно до абзацу 3 п. 8 Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (в редакції постанови КМУ від 19.02.2020 р. №124) без проведення аукціону відповідно до географічних координат.
Щодо наказу №11 від 11.01.2022 р. то такий суд до уваги не приймає, адже на момент виникнення спірних правовідносин він не існував.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що відповідачем не було допущено протиправної бездіяльності, відтак, позов задоволенню не підлягає.
При цьому, суд не надає оцінки строкам направлення документів чи їх розміщення на вебсайті відповідача, оскільки предметом оскарження у цій справі є саме бездіяльність щодо невидачі дозволу, а не дії (чи бездіяльність), пов'язані з порушенням строків розгляду заяв.
Таким чином, межі предмету доказування обмежуються виключно фактом бездіяльності відповідача у частині невчинення дії - видачі дозволу, і не охоплюють правомірність або строки виконання інших супутніх дій (зокрема, направлення документів або публікацій на вебсайті).
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є безпідставними в цілому, тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають стягненню з відповідача понесені позивачем судові витрати.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
в задоволенні позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОТТО-ГАЗОЛІН" (вул. Наваринська, 2/1, офіс 5, м. Миколаїв, код ЄДРПОУ 42510256)
Відповідач: Державна служба геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, код ЄДРПОУ 37536031)
Повний текст рішення сформовано 23.10.25 р.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна