м. Вінниця
22 жовтня 2025 р. Справа № 120/16910/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни, розглянувши заяву, подану в порядку ст. 383 КАС України у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 10.04.2025 адміністративний позов задоволено.
Позивач 06.06.2025 подав заяву в порядку ст. 383 КАС України. У вказаній заяві просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо неналежного виконання рішення суду від 10.04.2025 у справі №120/16910/24. Водночас, позивач просить постановити окрему ухвалу та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Ухвалою від 14.07.2025 розгляд заяви ОСОБА_1 вирішено здійснювати в порядку письмового провадження. Установлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області 7-денний строк з дня отримання цієї ухвали для подання письмових пояснень на заяву позивача, подану відповідно до ст. 383 КАС України, та доказів виконання судового рішення.
У встановлений строк відповідач подав письмові пояснення, у яких вказав, що рішення суду у справі №120/16910/24 виконано Головним управлінням в межах наявної у нього компетенції.
На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.04.2025 у справі №120/16910/24 Головним управлінням проведено розрахунок розміру пенсії позивача, який станом на 01.07.2020 становить - 22669,55 грн, станом на 01.07.2021 становить -24726,35 грн, з 01.12.2021 становить -24758,35 грн та донараховано стягувачу кошти в сумі 1164,00 грн за період з 01.07.2020 по 31.05.2025 що підтверджується розрахунком на доплату.
Починаючи з червня 2025 року позивач отримує пенсію в новому розмірі.
Окрім того, відповідно до рішення суду у справі №120/16910/24 проведено перерахунок пенсії за період з 01 липня 2019 по 30 листопада 2021 та у справі №120/19964/21-а за період 01 квітня 2019 по 30 червня 2022 за період 01 липня 2019 по 31 березня 2023 та з 01 грудня 2019 по 30 червня 2024.
Вказане судове рішення включає період з 01.07.2020, 01.07.2021, 01.12.2021, який згідно з рішенням суду по справі №120/16910/24 також підлягає перерахунку.
Отже, розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01 липня 2020 обраховано наступним чином: фактично отримано - 12149,80 грн, донараховано кошти - 29,60 грн (доплата згідно з рішенням суду у справі №120/16910/24), 4970,20 грн (доплата згідно з рішенням суду у справі №120/6540/21-а), 5463,55 грн (доплата згідно з рішенням суду у справі №120/19964/21-а), 26,80 грн (доплата згідно з рішенням суду у справі №120/9475/22), 29,60 грн (доплата згідно з рішенням суду у справі №120/1124/24), що в загальній сумі становить 22669,55 грн.
Розмір пенсії ОСОБА_1 на 01 грудня 2021 обраховано наступним чином: фактично отримано - 19340,00 грн, донараховано кошти - 32,00 грн (доплата згідно з рішенням суду у справі №120/16910/24), 3243,55 грн (доплата згідно з рішенням суду у справі №120/19964/21-а), 26,80 грн (доплата згідно з рішенням суду у справі №120/9475/22), 2116,00 грн (доплата згідно з рішенням суду у справі №120/1124/24), що в загальній сумі становить 24758,35 грн.
Головне управління повідомляє, що розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2025 становить 25559,22 грн. Виплата встановлена з пониженням коефіцієнта відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025.
Позивач згідно з письмовими поясненнями заперечує виконання рішення суду та просить задовольнити його заяву, подану в порядку ст. 383 КАС України.
Перевіряючи доводи сторін в межах виконання рішення суду у справі, суд зазначає таке.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до положень частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно зі статтею 370 КАС судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення спричиняє відповідальність, установлену законом.
Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності із приписами мотивувальної та резолютивної частин рішення суду).
Частиною 1 статті 383 КАС України передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Так, відповідно до матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 10.04.2025 у справі №120/16910/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області виплатити ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром з врахуванням збільшення, підвищення, допомоги до пенсії та індексації з 01.07.2020 до 01.07.2021, з 01.12.2021 до 01.07.2022.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області виплачувати ОСОБА_1 з 01.12.2022 пенсію без обмеження максимальним розміром з врахуванням збільшення, підвищення, допомоги до пенсії та індексації.
Суд встановив, що згідно із долученими позивачем розрахунками пенсії станом на 01.12.2020 розмір пенсії позивача становить 22692,35 грн, однак до виплати - 22669,55 грн; станом на 01.07.2021 розмір пенсії становить 24726,35 та до виплати 24726,35 грн (а.с. 111-112).
Отже, за період з 01.12.2020 по 30.06.2021 відповідач виплачував позивачу пенсію з обмеженням її максимального розміру. Недоплата щомісяця становить 22,80грн.
Водночас, станом на 01.03.2022 розмір пенсії позивача становить 27829,21 грн, до виплати - 25829,21 грн; станом на 01.07.2022 розмір пенсії становить 27866,41 грн, до виплати - 27866,41 грн (а.с. 114-115).
Отже, за період з 01.03.2022 по 30.06.2022 відповідач виплачував позивачу пенсію з обмеженням її максимального розміру. Недоплата щомісяця становить 2000,00грн.
Також згідно із розрахунком пенсії позивача станом на 01.12.2022 розмір його пенсії становить 27892,81 грн, однак до виплати - 27866,41 грн (а.с. 57).
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області у своєму листі вказало, що рішення судів, якими зобов'язано провести перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром, пенсія (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) встановлюються без обмеження її максимального розміру станом на дату, з якої судом зобов'язано здійснити такий перерахунок (а.с. 55-56).
Суд вважає, що такі дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, які вчинені на виконання судового рішення, є протиправними, з огляду на те, що пенсійне забезпечення, яке встановлене Законом № 2262-XII, не підлягають обмеженню.
За таких обставин суд вважає, що оскільки на момент проведення перерахунку пенсії позивача на виконання судового рішення від 10.04.2025 у справі №120/16910/24, чинної норми, яка б визначала розмір максимального обмеження пенсії, закон не містить, оскільки положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України, тому при виплаті позивачу пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ у відповідача були відсутні підстави для застосування обмеження такої виплати максимальним розміром.
Тим більше, право позивача на проведення виплати пенсії без її обмеження максимальним розміром з аналогічних підстав захищене рішеннями суду у справах №120/19964/21-а, № 120/9475/22, № 120/1124/24.
Щодо подальшого обмеження позивачу його пенсії з врахуванням обмежувальних коефіцієнтів, передбачених статтею 46 Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік" та постановою Кабінету Міністрів України № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану", на що посилається заявник у своїй заяві від 13.08.2025, то суд зауважує, що такі обставини не були предметом розгляду у цій справі.
Так, суд погоджується, що з 01.01.2025 змінилося правове регулювання відповідних правовідносин, позаяк статтею 46 Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік" та постановою Кабінету Міністрів України № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану", введено нові норми.
Однак, по 31.12.2024 правове регулювання виплати пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-XII, залишалося незмінним, тому обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови КМУ № 1, не пов'язана з виконанням рішення суду у цій справі, а її нарахування та виплата має окремі правові та фактичні підстави.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що дії суб'єкта владних повноважень на виконання рішення суду від 10.04.2025 у справі № 120/16910/24, які полягають у обмеженні пенсії максимальним розміром, є протиправними.
Відтак, суд доходить висновку, що заява ОСОБА_1 про постановлення окремої ухвали підлягає задоволенню.
Так, відповідно до ст. 383 КАС України, за наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Згідно з ч. 5 ст. 249 КАС України з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Тому на виконання положень ч. 5 ст. 249 КАС України слід встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області десятиденний строк з дати набрання законної сили цією ухвалою для повідомлення суду про вжиті заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Керуючись ст.ст. 248, 249, 256, 294 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 , подану у порядку статті 383 КАС України, задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, вчинені на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.04.2025 у справі № 120/16910/24.
Довести до відома керівнику Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про порушення, допущені під час виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.04.2025 у справі № 120/16910/24, наведені у цій ухвалі.
Направити окрему ухвалу до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Встановити строк для надання відповіді щодо вжитих заходів протягом 10-ти днів з дня набрання законної сили цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна
Повну ухвалу складено 22.10.2025.