Постанова від 24.10.2025 по справі 938/1494/25

Справа№938/1494/25

Провадження № 3/938/1017/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2025 року селище Верховина

Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Чекан Н.М., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 204-1, ч.2 ст. 185-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі- КУпАП)

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , українця, громадянина України, зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 , -

В С Т АН О В И В:

ОСОБА_1 у складі групи осіб 05.08.2025 року близько 00.10 годин вчинив спробу перетину державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України на напрямку 433 прикордонного знаку на відстані 12 км від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області в межах прикордонного контрольованого району на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 », тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 204-1 КУпАП.

ОСОБА_1 17.08.2025 року близько 00.10 годин вчинив злісну непокору працівнику Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, а саме: при виявленні прикордонним нарядом чітко та недвозначно жестами та словами подав команду: « ІНФОРМАЦІЯ_4 . Прикордонний наряд», після чого ОСОБА_1 , побачивши прикордонний наряд вдався до втечі від прикордонного наряду; в ході переслідування був затриманий, чим вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст. 185-10 КУпАП.

Уст.268 КУпАП закріплено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Судове засідання відповідно до ч.2 ст. 277 КУпАП призначено на 25.09.2025 року та відкладено на 24.10.2025 року в зв'язку з неявкою особи, яка притягається до відповідальності.

У судове засідання 24.10.2025 року особа, яка притягається до відповідальності, ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином шляхом направлення судової повістки ташляхом отримання 29.09.2025 року СМС-повідомлення про його виклик до Верховинського районного суду Івано-Франківської області на номер мобільного телефону, вказаний ним працівникам прикордонної служби.

Крім того, суддею вживалися заходи щодо повідомлення особи, яка притягається до відповідальності шляхом опублікування оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України про виклик особи в суд на 24.10.2025 року.

При цьому, суд бере до уваги той факт, що ОСОБА_1 достеменно відомо про складення відносно нього протоколів про адміністративне правопорушення 17.08.2025 року, про що він підписався у вказаному протоколі.

Ним також підписано клопотання про розгляд цієї справи без його участі.

Окрім того, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який у рішенні «Пономарьов проти України» від 03.04.2008 року наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».

Відповідно до ч. 2 ст.268 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 185-10, ст.204-1 цього Кодексу, не належать до переліку справ, при розгляді яких є обов'язковою присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Таким чином, неявка ОСОБА_1 у судове засідання не є перешкодою для проведення розгляду даної справи.

Постановою від 24.10.2025 року матеріали справ за ч.2 ст. 204-1 та ч.1 ст. 185-10 КУпАП об'єднано в одне провадження.

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст. 185-10 та ч.2 ст.204-1 КУпАП, підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення серії ЗхРУ№345144 та серії ЗхРУ№345146 від 17.08.2025 року та іншими матеріалами справи.

Зокрема з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №345144 від 17.08.2025 року відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 204-1 КУпАП, згідно з яким 17.08.2025 року о 00.10 годин прикордонним нарядом «Секрет» на напрямку 433 прикордонного знаку на відстані 12 км. до лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області в межах контрольованого-прикордонного району, на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 », був виявлений гр. ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за спробу незаконного перетинання державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України;

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№345146 від 17.08.2025 року вбачається, що 17.08.2025 року близько 00.10 годин прикордонним нарядом «Секрет» на напрямку 433 прикордонного знаку на відстані 12 км від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу «Шибени» ОСОБА_1 вчинив злісну непокору законному розпорядженню прикордонного наряду, а саме при виявленні прикордонним нарядом чітко та недвозначно жестами та словами подав команду: «Стій. Прикордонний патруль», після чого ОСОБА_6 порушив вимоги ст. 34 Закону України «Про державну прикордонну службу України» та п.12 ст. 20 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», чим вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст. 185-10 КУпАП.

Вказані протоколи про адміністративне правопорушення складені уповноваженою на те особою зі заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАП та підписані уповноваженою особою.

Також, ці протоколи про адміністративне правопорушення власноручно підписані без будь-яких зауважень щодо його змісту особою, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в якому було роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП та повідомлено про розгляд справи у Верховинському районному суді.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 204-1 та ч.1 ст. 185-10 КУпАП, доведена також такими матеріалами справи, які досліджені в суді, а саме:

- поясненням ОСОБА_1 , зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№ 345144 від 17.08.2025 року, в якому він вказав про намір спільно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 перетнути державний кордон до Румунії. Претензій до ДПСУ не має;

- поясненням ОСОБА_1 , зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№345146 від 17.08.2025 року, в якому вказав, що коли побачив прикордонний наряд, вдався до втечі та був затриманий. Претензій до ДПСУ не має;

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№345145 від 17.08.2025 року відносно ОСОБА_5 , що 17.08.2025 року близько 00.10 годин прикордонним нарядом «Секрет» на напрямку 433 прикордонного знаку на відстані 12 км від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу «Шибени» в межах прикордонного контрольованого району, виявлено ОСОБА_5 спільно з ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 за спробу незаконного перетину державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України» від 04.11.1991 року, тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 204-1 КУпАП;

- поясненням ОСОБА_5 , зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№345145 від 17.08.2025 року, в якому він вказав про намір спільно з ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 перетнути державний кордон до Румунії з метою подальшого проживання;

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№345143 від 17.08.2025 року відносно ОСОБА_2 за ч.2 ст. 204-1 КУпАП, з якого вбачається, що 17.08.2025 року близько 00.10 годин прикордонним нарядом «Секрет» на напрямку 433 прикордонного знаку на відстані 12 км від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу «Шибени» в межах прикордонного контрольованого району, виявлено ОСОБА_2 спільно з ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 за спробу незаконного перетину державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України» від 04.11.1991 року, тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 204-1 КУпАП;

- поясненням ОСОБА_2 , зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№345143 від 17.08.2025 року, в якому вказав, що спільно з ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 намагався незаконно перетнути державний кордон України до Румунією, з метою подальшого проживання в Румунії. Претензій до ДПСУ не має;

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№345142 від 17.08.2025 року відносно ОСОБА_3 за ч.2 ст. 204-1 КУпАП, з якого вбачається, що 17.08.2025 року близько 00.10 годин прикордонним нарядом «Секрет» на напрямку 433 прикордонного знаку на відстані 12 км від лінії державного кордону на території Зеленської Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу «Шибени» в межах прикордонного контрольованого району, виявлено ОСОБА_3 спільно з ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 за спробу незаконного перетину державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України» від 04.11.1991 року, тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 204-1 КУпАП;

- поясненням ОСОБА_3 , зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№345142 від 17.08.2025 року, в якому вказав, що спільно з ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 намагався незаконно перетнути державний кордон України до Румунією, з метою подальшого проживання в Румунії;

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№345141 від 17.08.2025 року відносно ОСОБА_4 за ч.2 ст. 204-1 КУпАП, з якого вбачається, що 17.08.2025 року близько 00.10 годин прикордонним нарядом «Секрет» на напрямку 433 прикордонного знаку на відстані 12 км від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу «Шибени» в межах прикордонного контрольованого району, виявлено ОСОБА_4 спільно з ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 за спробу незаконного перетину державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України» від 04.11.1991 року, тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 204-1 КУпАП;

- поясненням ОСОБА_4 , зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№345141 від 17.08.2025 року, в якому вказав, що спільно з з ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 намагався незаконно перетнути державний кордон України до Румунією, з метою возз'єднання сім'ї;

диском із записом відеофіксації, на якому зафіксовані особи чоловічої статі, які представляються, як ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , тримають у руках паспорти громадян України для виїзду за кордон та повідомляють, що мали намір спільно незаконно перетнути державний кордон;

-диском із записом відеофіксації, на якому зафіксована особа чоловічої статі, яка представляється, як ОСОБА_1 , тримає у руках паспорт громадянина України для виїзду за кордон та повідомляє, що він, коли побачив представників державних органів намагався втекти.

Крім того, в матеріалах справи наявні:

- копія паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- рапорт начальника відділення моніторингу обстановки відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » лейтенанта ОСОБА_8 , в якому він вказав про те, що 17.08.2025 року о 00.10 години прикордонним нарядом «Секрет» на відстані 12 км від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області в межах прикордонного контрольованого району виявлено громадян України ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , які рухалися в напрямку 433 прикордонного знаку (напрямок н.п. Руська Поляна); під час спілкування із вищевказаними особами встановлено, що ОСОБА_1 мешканець Одеської області, прибув в прикордонний контрольований район з метою подальшого незаконного перетинання державну кордону з України в Румунія поза встановленими пунктами пропуску; у своїх поясненнях ОСОБА_1 зізнався, що через побоювання за власне життя та здоров'я наважився нелегальним шляхом покинути територію України та потрапити до країн Європейського Союзу.

Суддя приймає до уваги, що вищевказані матеріали справи не є доказами відповідно до ст.251 КУпАП, а рапорт начальника відділення моніторингу обстановки відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » лейтенанта ОСОБА_8 є внутрішнім документом, яким він інформує керівництво про виявлення ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 в межах контрольованого прикордонного району.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.

Згідно із ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як передбачено ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком), визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.251 КУпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

На підставі ст.252 КУпАП оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

Згідно зі ст.129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Диспозицією ч.1 ст. 204-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Диспозиція ч.2 ст.204-1 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.

Звертається увага, що ключовим у складі правопорушення, передбаченого ст.204-1 КУпАП, є умисел особи, спрямований на спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України, а не відстань, на якій таку особу було виявлено працівниками Державної прикордонної служби від лінії державного кордону.

Диспозиція ч.1 ст. 185-10 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за злісна непокору законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні чи здійсненням прикордонного контролю в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України або контрольних пунктах в'їзду-виїзду, або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, який бере участь в охороні державного кордону України.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, беручи до уваги, першопочаткові викривальні пояснення ОСОБА_1 як так усні так і письмові про намір спільно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 перетнути державний кордон, які надані ними в день їх виявлення, суддя приходить до переконання про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 204-1 та ч.1 ст. 185-10 КУпАП, оскільки він мав намір у складі групи осіб перетнути державний кордон поза пунктами пропуску через державний кордон України та вчинив злісну непокору законній вимозі військовослужбовця Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону.

Суддею не встановлено і будь-яких фактів про застосування щодо ОСОБА_1 незаконних методів, які би призвели до примусового підписання ним протоколів про адміністративні правопорушення та інших документів, які містяться у матеріалах справи, у тому числі письмового та усного пояснення про визнання вини.

З матеріалів справи вбачається, що всі документи ОСОБА_1 підписав без зауважень, не спростовував викладені у них обставини, не вказував на інші підстави, які зумовили його перебування у зазначеному в протоколі місці.

Санкція ч.2 ст. 204-1 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення вказаного правопорушення шляхом накладення штрафу від п'ятисот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.

Санкція ч.1 ст. 185-10 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення вказаного правопорушення шляхом накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.

Окрім цього, суд бере до уваги вимоги ст.36 КУпАП, зі змісту якої вбачається, що якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

При таких обставинах, до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції статті, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме в межах санкції ч.2 ст. 204-1 КУпАП.

З приводу додаткового покарання у виді конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП слід зазначити, що, як вбачається з матеріалів даної справи, таких знарядь і засобів не виявлено.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Тому з ОСОБА_1 слід стягнути судовій збір у розмірі 605,60 гривень.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст. ст. 185, 204-1, 251, 252, 256, 266, 280, 283, 284- 285, 294 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 185-10, ч.2 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та зі застосуванням ст. 36 КУпАП накласти стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у дохід держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Згідно зі ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначеного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд.

Суддя Наталія ЧЕКАН