Постанова від 12.09.2025 по справі 760/14198/25

Справа №760/14198/25 3/760/4726/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 року Солом'янський районний суд м. Києва

в складі: судді - А.М. Педенко

за участю: прокурора - Є.О. Стояновський

захисник - А.В. Даніель

особи відносно якої розглядається

адміністративний матеріал - ОСОБА_1

розглянувши матеріали, що надійшли від Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ),

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Солом'янського районного суду м. Києва надійшли справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП до адміністративної відповідальності.

Постановою Солом'янським районним судом справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа №760/14203/25, провадження №3/760/4728/25; справа №760/14200/25, провадження №3/760/4727/25; справа №760/14198/25, провадження № 3/760/4726/25 ) об'єднано в одне провадження та присвоєно справі №760/14198/25, провадженню №3/760/4726/25.

Відповідно до протоколу №47-01/48/25 від 21.05.2025 року ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), несвоєчасно без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, була зобов'язана подати декларацію за 2021 рік до 31.01.2024, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Згідно з відомостями з Реєстру, декларацію за 2021, ОСОБА_1 подала 04.02.2024 о 17:05 (унікальний ідентифікатор декларації - blc22269-3f95-4883-ab7f-be6664df69a4).

Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру в період з 12.10.2023 (день відновлення обов'язку подання декларацій) по 31.01.2024 (останній день подачі декларації) ОСОБА_1 почала вчиняти дії щодо створення та заповнення декларації за 2021 рік лише 01.02.2024.

Відповідно до протоколу №47-01/49/25 від 21.05.2025 року ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), несвоєчасно без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування далі - Реєстр), декларацію особи, уповноваженої самоврядування за 2022 рік.

ОСОБА_1 , будучи суб'єктом подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, була зобов'язана подати декларацію за 2022 рік до 31.01.2024, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Згідно з відомостями з Реєстру, декларацію за 2022, ОСОБА_1 подала 04.02.2024 о 17:20 (унікальний ідентифікатор декларації - b67b6b2a-54ee-4f2a-a7ca-da68d3dc6942)

Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру в період з 12.10.2023 (день відновлення обов'язку подання декларацій) по 31.01.2024 (останній день подачі декларації) ОСОБА_1 почала вчиняти дії щодо створення та заповнення декларації за 2022 рік лише 04.02.2024.

Відповідно до протоколу № 47-01/50/25 від 21.05.2025 року ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), несвоєчасно без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.

ОСОБА_1 зобов'язана була до 00 год 00 хв 01.04.2021 подати щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Згідно з відомостями з Реєстру, декларацію за 2023, ОСОБА_1 подала 29.07.2024 о 08:49 (унікальний ідентифікатор декларації - e010fa2a-70b0-4465-9136-d54876c41163)

Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру ОСОБА_1 почала вчиняти дії щодо створення та заповнення декларації за 2023 рік лише 04.02.2024. В подальшому 19.07.2024 та 23.07.2024 ОСОБА_1 повернулася до заповнення декларації і подала її 29.07.2024.

ОСОБА_1 надала наступні пояснення до протоколів №47-01/48/25 від 21.05.2025 року,

№47-01/49/25 від 21.05.2025 року, №47-01/50/25 від 21.05.2025 року: з початком воєнного стану в Україні в лютому 2022 року було призупинене обов'язкове подання електронних декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

З жовтня 2023 року обов'язок подання декларацій відповідно до вимог ст. 45 Закону про декларування (у тому числі, подання річної декларації за 2023 рік) відновився.

Несвоєчасне подання декларації сталося через її неуважність та помилковість у визначенні необхідності подання декларації та граничного строку подання у зв'язку з необхідністю подання декларацій за 2021, 2022 та 2023 роки. Її моральний стан був пригнічений через ведення бойових дій, ОСОБА_1 майже постійно перебувала в стані стресу через тривалі повітряні тривоги та ракетні обстріли, через погіршення здоров'я була стомленою та неуважною.

Неподання нею декларації не мало на меті приховування інформації або введення в оману, а сталося виключно через її неуважність. Після усвідомлення помилки ОСОБА_1 негайно подано декларацію за 2023 рік.

ОСОБА_1 щиро шкодує про допущену помилку. Запевняє, що порушення строків не мало умисного характеру, і надалі буде уважнішою до дотримання встановлених термінів.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у адміністративному правопорушенні, передбаченому

ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнає. Пояснила, що визнає факт порушення та щиро розкаюється. Затримка у поданні декларацій мала суто технічний та неумисний характер і була спричинена низкою обставин, зокрема й особистими причинами, емоційним і фізичним виснаженням після звільнення та проблемами з доступом до кваліфікованого електронного підпису.

Декларації за 2021-2022 рр. було подано з певною затримкою (замість 31 січня 2024 року (середа) подано 04 лютого 2024 року о 17 год. 20 хв. (неділя), та за 2023 рік - 29 липня 2024 року о 08 год. 49 хв., але без умислу, приховування інформації або намагання уникнути обов'язків. Вона не отримала жодної вигоди від вчиненого, не має фактів притягнення до адміністративної відповідальності за подібні порушення раніше, співпрацювала з Національним агентством з питань запобігання корупції та особисто з'явилася до НАЗК і надала відповідні письмові пояснення.

Після звільнення з Міністерства оборони України, 14.08.2023 року, ОСОБА_1 мала значні проблеми зі здоров'ям, які тривають досі. До нині, час від часу, перебуває на стаціонарному лікуванні. Минулого місяця (10.07.2025 року) перенесла гіпертонічний криз, через що не змогла з'явитися у судове засідання 14 липня 2025 року.

Враховуючи вищевикладене, а також характер правопорушення, відсутність шкоди, наявність пом'якшуючих обставин і факт визнання вини, ОСОБА_1 вважає, що діяння, хоч і формально містить ознаки адміністративного правопорушення, є малозначним.

Захисник Почтариці Ю.Ю. в судовому засіданні зазначила, що порушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, полягає у несвоєчасному поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави. У даному випадку подання декларацій було все ж здійснено з незначним порушенням строків, без будь-якого наміру уникнути декларування чи приховати інформацію. Декларації було подано добровільно, що свідчить про відсутність прямого умислу. Вважає, що наявні всі підстави вважати правопорушення малозначним. Застосування до ОСОБА_1 заходу у вигляді усного зауваження відповідатиме як букві закону, так і засадам справедливості та практиці Верховного Суду.

Захисник Почтариці Ю.Ю. просить визнати правопорушення малозначним, звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності та закрити провадження у справі, обмежившись усним зауваженням.

Прокурор, складені протоколи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , вважає таким, які відповідають вимогам законодавства, а тому просив визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та притягнути її до адміністративної відповідальності.

Також, прокурор надав висновок, у якому зазначив наступне: ОСОБА_1 , будучи державним службовцем є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування.

ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2021-2022 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов'язана подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року, а щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік, була зобов'язана подати до 1 квітня 2024 року.

Водночас, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду корпоративного ліцензування адміністрування сервісних договорів Директорату цифровізації, цифрового розвитку, цифрових трансформацій і кібербезпеки у сфері оборони Міністерства оборони України, будучи державним службовцем посади категорії «Б», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог абзацу 1 частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції»:

- 04.02.2024 о 17:05 несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, хоча повинна була її подати не пізніше 31.01.2024 (адміністративний протокол №47-01/48/25 від 21.05.2025);

- 04.02.2024 о 17:20 несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, шляхом електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, хоча повинна була її подати не пізніше 31.01.2024 (адміністративний протокол №47-01/49/25 від 21.05.2025);

- 29.07.2024 о 08:49 несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, хоча повинна була її подати не пізніше 01.04.2024 (адміністративний протокол №47-01/50/25 від 21.05.2025);

Про обізнаність стосовно необхідності декларування також свідчать пояснення ОСОБА_1 та заповнення нею особисто декларацій через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після настання строків подання декларацій за 2021, 2022 та 2023 роки. Поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати щорічні декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулі 2021-2023 роки шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, не встановлено.

Таким чином, прокурор вважає, що з наявних матеріалів у діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Заслухавши думку учасників справи, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган(посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до витягу з наказу Міністерства оборони України від 02.12.2021 №493 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника адміністративного відділу Директорату політики цифрової трансформації та інформаційної безпеки у сфері оборони Міністерства оборони України з 02.12.2021. П?ятий ранг державного службовця присвоєно наказом державного секретаря Міністерства оборони України від 12.10.2021 №428.

Згідно з витягом з наказу Міністерства оборони України від 16.06.2022 №172 ОСОБА_1 , начальника адміністративного відділу Директорату політики цифрової трансформації та інформаційної безпеки у сфері оборони переведено на посаду начальника відділу корпоративного ліцензування та адміністрування сервісних договорів Директорату політик цифровізації, цифрового розвитку, цифрових трансформацій і кібербезпеки у сфері оборони.

Відповідно до витягу з наказу Міністерства оборони України від 04.08.2023 №251 ОСОБА_1 звільнено з посади начальника відділу корпоративного ліцензування та адміністрування сервісних договорів Директорату політик цифровізації, цифрового розвитку, цифрових трансформацій і кібербезпеки у сфері оборони 14.08.2023.

Таким чином, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону, ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.

Тому, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, ст. 45 Закону, приміткою до ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб'єктом адміністративного правопорушення.

Згідно з приміткою до статті 56 Закону державні службовці, які займають посади категорії «Б» відноситься до службових осіб які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

Відповідно до Закону України від 08.07.2022 №2381-IХ «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Законом України від 20.09.2023 №3384-IХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено декларування у порядку та строки, що визначені ст. 45 Закону.

У частині першій статті 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Своєю чергою, в умовах воєнного стану Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Так, у пункті 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію відповідно до статті 45 цього Закону, кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

На підставі вищезазначеного, виходячи з доказів, які містяться в матеріалах справи, винність ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення №47-01/48/25 від 21.05.2025 року, №47-01/49/25 від 21.05.2025 року,

№47-01/50/25 від 21.05.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , витягами з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, повідомленнями, службовими записками, наказами, довідками, висновком прокурора.

Отже, ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2021-2022 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов'язана подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року, а щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік, була зобов'язана подати до 1 квітня 2024 року.

Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Таким чином, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати щорічні декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулі 2021-2023 роки шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, не встановлено.

За частиною 1 статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Аналізуючи пояснення правопорушника та матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 , не вбачається складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки відсутній обов'язковий елемент суб'єктивної сторони, а саме умислу в її діях.

Сукупність викладених обставин, а саме: об'єктивний, неумисний характер затримки, спричинений технічними, особистісними та медичними проблемами, відсутність мети приховування чи отримання вигоди, а також подальше добровільне виконання обов'язку, щире каяття та співпраця з уповноваженим органом, виключають наявність прямого чи непрямого умислу у діях ОСОБА_1 .

Доказів, які б спростували обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, суду надано.

Статтею 33 КУпАП передбачено, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Таким чином, суд вважає провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення, до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст. 7, 172-6 ч. 1, 245, 247, 251, 252, 276, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження №3/760/4726/25 у справі №760/14198/25 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя: А. М. Педенко