Ухвала від 24.10.2025 по справі 757/50235/25-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/50235/25-к

пр. № 1-кс-42268/25

Примірник №__

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2025 року м. Київ

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 12022000000000291 від 12.04.2022, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, зазначених в клопотанні, які знаходяться у володінні юридичної компанії «ІНФОРМАЦІЯ_1 », адреса: АДРЕСА_1 ).

В судове засідання слідчий не з'явився, слідчий ОСОБА_3 подав до суду заяву про розгляд вказаного клопотання у його відсутність, клопотання підтримав та просив його задовольнити.

На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.

Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Головним слідчим управлінням Національної поліції України розслідується кримінальне провадження № 12022000000000291 від 12.04.2022 року за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 110 - 2, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 28 ч. 3 ст. 212 КК України.

Установлено, що ОСОБА_5 , ОСОБА_6 діючи умисно, усвідомлюючи злочинний характер своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, залучивши інших підконтрольних осіб, у тому числі службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », організували злочинну діяльність спрямовану на ухилення від сплати податку з доходів нерезидента та легалізацію коштів отриманих злочинним шляхом з метою виведення їх до російської федерації та подальшого фінансуванні дій, з метою насильницької зміни та повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, зміни меж території України, в особливо великому розмірі що призвело до настання тяжких наслідків.

За наявною інформацією, з метою купівлі валюти для вказаних операцій, представники-вигодонабувачі злочинної схеми вносять недостовірні дані у фінансову звітність, документи стосовно кінцевих власників, про сплачений нерезидентом в Україні податок на прибуток (доходи), та бенефіціарність нерезидента, що сприяє приховуванню формальності суті та мети фінансової операції, та унеможливлює установлення контролюючими органами змісту діяльності її учасників, відсутності економічної доцільності фінансової операції або інших ознак здійснення ризикової діяльності, наявності реальних фінансових можливостей проводити (ініціювати) фінансову операцію на відповідну суму, установлення джерел походження коштів (активів) та кінцевих бенефіціарних власників, учасників фінансової операції, у тому числі відсутність підстав вважати, що вони використовують агентів, номінальних утримувачів (номінальних власників) або посередників з метою приховування кінцевого бенефіціарного власника.

У разі направлення коштів за кордон в якості повернення інвестицій, відправник таких коштів-резидент повинен сплатити податок з доходу нерезидента, що становить 15% та нараховується з суми сплачених нерезиденту грошових коштів, окрім випадків наявності міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування.

Використання компаній-нерезидентів певних офшорних юрисдикцій зумовлено наявністю міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування відповідно до яких діють понижені ставки оподаткування на прибуток нерезидента в разі відсутності номінальних утримувачів (номінальних власників) або посередників.

Указана злочинна діяльність спрямована на виведення коштів за кордон дає можливість резидентам-вигодонабувачам зменшити ставку податку з доходів нерезидентів та власні податкові відрахування, шляхом збільшення витратної частини.

Встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (далі - Позичальник) уклало з компанією нерезидентом « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Кіпр) (далі - кредитор) кредитний Договір № 1 від 27.10.2009 року.

За умовами цього договору кредитор надає позичальнику кредит розміром 150 млн. доларів США, а позичальник зобов'язується повернути кредит із сплатити відсотки у розмірі 20% річних за користуванням кредитом кредитору у порядку і на умовах визначеним договором. Дату погашення кредиту визначено не пізніше 31.12.2025.

При цьому банком кореспондентом ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » згідно зазначеного договору є ІНФОРМАЦІЯ_4 , SWIFT-CODE: НОМЕР_5.

19.12.2012 відповідно до додаткової угоди № 1 до вищевказаного кредитного договору кредитором додано банк кореспондент ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , SWIFT: НОМЕР_2 , ACC. НОМЕР_3 , АВА НОМЕР_4 .

21.08.2013 відповідно до додаткової угоди № 2 до вищевказаного кредитного договору додано банк кореспондент кредитора, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_6 , USA, SWIFT:CHASUS33, ACC. НОМЕР_11.

08.04.2016 відповідно до додаткової угоди № 3 до вищевказаного кредитного договору змінено банк кореспондент позичальника на ІНФОРМАЦІЯ_7 , USA, SWIFT:IRVTUS3N, ABA:НОМЕР_12.

05.05.2016 відповідно до додаткової угоди № 5 до вищевказаного кредитного договору змінено банк кореспондент кредитора на ІНФОРМАЦІЯ_4 , SWIFT-CODE: НОМЕР_5 , CORRESPONDENT ACCOUNT NUMBER НОМЕР_6 .

19.10.2016 відповідно до додаткової угоди № 6 до кредитного договору змінено банк кореспондент кредитора на ІНФОРМАЦІЯ_8 , SWIFT: OWHBDEFF, CORRESPONDENT ACCOUNT NUMBER НОМЕР_13 та ІНФОРМАЦІЯ_9 , SWIFT: НОМЕР_7 , CORRESPONDENT ACCOUNT NUMBER НОМЕР_14.

19.06.2017 відповідно до додаткової угоди № 8 до кредитного договору, змінено банк кореспондент позичальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , SWIFT-CODE: НОМЕР_5 , АСС. НОМЕР_8 .

19.04.2018 відповідно до додаткової угоди № 9 до кредитного договору, додано реквізити кредитора (банки посередники): ІНФОРМАЦІЯ_7 , USA, SWIFT:IRVTUS3N, номер кореспондентського рахунку НОМЕР_9 , ІНФОРМАЦІЯ_20, АДРЕСА_4, C/A EUR:НОМЕР_15, ІНФОРМАЦІЯ_21, АДРЕСА_5, C/A EUR: НОМЕР_16 та ІНФОРМАЦІЯ_22, SWIFT: BBRUBEBB, C/A EUR: НОМЕР_17

31.03.2020 відповідно до додаткової угоди № 10 до кредитного договору, змінено банк бенефіціарт позичальника ІНФОРМАЦІЯ_10 , АДРЕСА_3 та ІНФОРМАЦІЯ_23 АДРЕСА_2 , SWIFT CODE: НОМЕР_7 .

Так, з використанням зазначеного механізму протягом 2012-2021 років посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на підставі кредитного договору № 1 від 27.10.2009 року перераховано понад 159 млн. дол. США на рахунки нерезидента « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Кіпр), а також протягом 2018 року на підставі контракту № 1 від 01.01.2006 року перераховано понад 2,5 млн. дол. США на рахунки нерезидента « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (Кіпр), з метою погашення кредиту, отриманого від нерезидента.

Крім того, встановлено, що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) по контракту №05/07/12 від 05.07.2012 в 2021 році також перераховували на рахунки нерезидента « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Кіпр) грошові кошти в якості оплати дивідендів на загальну суму понад 60,8 млн. дол. США.

Згідно з даними «Міжнародної групи з протидії відмиванню брудних грошей» (ФАТФ), що є міжурядовим органом, який розробляє рекомендації з метою протидії відмиванню коштів та фінансування тероризму (норми міжнародного права, визнані нашою державою), Національної оцінки ризиків та Типологічного дослідження «Відмивання доходів від податкових злочинів», розроблених ІНФОРМАЦІЯ_13 , кошти, отримані в результаті господарських операцій за участі компаній офшорних та юрисдикцій з послабленим валютним контролем, можуть бути використані для злочину проти основ національної безпеки - фінансування тероризму, оскільки «відмиті» через офшорні рахунки є особливо привабливими для терористичних організацій, що пояснюється, насамперед, складністю встановлення джерел походження таких коштів.

Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_14 № 2521/5/99-00-08-04-05 від 08.04.2022, посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » під час сплати на підставі контракту № 1 від 27.10.2009 коштів у сумі 161,7 млн. дол. США на рахунки нерезидента ІНФОРМАЦІЯ_3 (Кіпр) з метою погашення кредиту, порушено п. 103.2 та 103.3 ст. 103, пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, оскільки у діяльності компанії ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутні ознаки окремої частини бізнесу, платежі мають «транзитний» характер, діяльність компанії не пов'язана з фінансовими та іншими ризикам, які характерні для підприємницької діяльності, компанія не розпоряджається отриманим доходом, а співробітники не здійснюють функцію контролю і управління компанією, а саме - при виплаті процентних доходів нерезиденту ІНФОРМАЦІЯ_3 (Республіка Кіпр) платником неправомірно застосовано пільги по оподаткуванню, що передбачені угодою між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, в наслідок чого не утримано податок з доходів нерезидентів в загальній сумі понад 464 млн. грн.

Виходячи з аналізу відповідей та документів, отриманих від ІНФОРМАЦІЯ_15 , а також інформації наявної на території України, відповідно до Акт планової перевірки від 01.03.2021 № 123/31-00-07-01-01/34693827 за період з 01.10.2016 по 30.09.2019, встановлено історією та джерела походження коштів, які надані у вигляді кредиту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » отримано позику від « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Республіка Кіпр) у розмірі 148 470 224, 38 дол. США (перший транш -2010 рік).

В свою чергу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Республіка Кіпр) отримала кошти у 2010 році в сумі 148 470 224, 38 дол. США від « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Британські Віргінські острови), з якими відсутня конвенція про уникнення подвійного оподаткування (договір від 11.02.2010 № 1).

Відповідно до кредитного договору:

-Метою надання позики від « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Британські Віргінські острови) є забезпечення економічної діяльності Позичальника « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Республіка Кіпр) оборотними коштами з подальшим кредитуванням проектів фінансової нерухомості в Україні.

-У випадку якщо термін сплати будь-якого платежу за Цим договором випадає не неробочий день у м. Києві, термін сплати такого платежу переноситься на перший попередній робочий день в м. Києві.

У 2011 році « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Британські Віргінські острови) відступило право вимоги по кредитним зобов'язанням ІНФОРМАЦІЯ_16 (Джерсі), та в подальшому змінено юрисдикцію на Кіпр.

У фінансовій звітності « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Республіка Кіпр) зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_16 (Республіка Кіпр) передав боргові зобов'язання за позикою, наданою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Республіка Кіпр) компанії « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (Республіка Кіпр).

Діяльність « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Республіка Кіпр) характеризується в основному отримання доходів у вигляді відсотків від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та в подальшому перерахування відсотків на користь ІНФОРМАЦІЯ_17 », що підтверджується показниками фінансово-господарської діяльності « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

Висновком аналітичного дослідження ІНФОРМАЦІЯ_18 від 08.04.2022№ 13/99-00-08-0104-20/34693827 встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » порушено п. 103.2 та 103.3 ст. 103 пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України, в результаті чого мало можливість ухилитися від сплати податку з доходів нерезидентів у розмірі понад 464 901 176 грн. Таким чином, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » мали можливість здійснити легалізацію коштів отриманих злочинним шляхом у зазначеному вище розмірі.

Згідно висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні від 18.04.2022 року № 7088/22-72 з урахуванням того, що кредитор ІНФОРМАЦІЯ_3 (Республіка Кіпр) не є бенефіціарним отримувачем відсотків за користування кредитом, нарахованих позичальником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за кредитним договором № 1 від 27.10.2009 та, відповідно зазначені відсотки підлягають оподаткуванню податком на доходи нерезидента з джерелом походження на території України з базовою ставкою 15%, передбаченою пп.141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, підтверджується Висновком аналітичного дослідження ІНФОРМАЦІЯ_18 від 08.04.2022 № 13/99-00-08-0104-20/34693827 щодо заниження ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » задекларованого у податкових деклараціях з податку на прибуток підприємств податку на доходи нерезидента з джерелом походження на території України у період 2016 - 2021 роки у загальній сумі 546 307 218 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, дійшов висновку про наявність підстав для надання тимчасового доступу до речей та документів, оскільки без отримання вказаних документів неможливо встановити істину у кримінальному провадженні, що має суттєве значення для розслідування кримінального провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 562 КПК України у разі якщо при зверненні за допомогою в іноземній державі необхідно виконати процесуальну дію, для проведення якої в Україні потрібен дозвіл прокурора або суду, така процесуальна дія потребує надання відповідного дозволу прокурором або судом у порядку, встановленому цим Кодексом, лише у разі, якщо це передбачено міжнародним договором або є обов'язковою умовою надання такого виду допомоги за законодавством запитуваної сторони. При цьому строк дії такого дозволу не обмежується, а належно засвідчена копія дозволу долучається до матеріалів запиту.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 159, 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України майору поліції ОСОБА_3 та/або працівникам компетентних органів Британських Віргінських Островів на проведення тимчасового доступу до речей та документів в рамках кримінального провадження за № 12022000000000291 від 12.04.2022, що перебувають у володінні «ІНФОРМАЦІЯ_1 », адреса: АДРЕСА_1 ), з метою вилучення завіреного належним чином копії кредитного Договору № 1 від 11.02.2010, який укладено з « ІНФОРМАЦІЯ_3 » разом із додатками до нього, а також Договору переуступки між « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Британські Віргінські острови) та « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (Республіка Кіпр).

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1