Ухвала від 16.10.2025 по справі 757/50218/25-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/50218/25-к

пр. 1-кс-42251/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України майора поліції ОСОБА_3 про арешт майна,

ВСТАНОВИВ:

13.10.2025 у провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України майора поліції ОСОБА_3 , за погодження прокурора третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , про накладення арешту на майно у межах кримінального провадження № 42025000000000611 від 28.07.2025.

Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

У судове засідання прокурор/слідчий не з'явився, про місце і час розгляду клопотання повідомлений належним чином. Слідчий подав до суду про розгляд клопотання у його відсутність, вимоги підтримав.

На підставі ч. 2 ст. 172 КПК України, клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.

Частиною 1 статті 172 КПК України передбачено окрім іншого, що неприбуття слідчого, прокурора у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.

У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.

Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, суд визнав можливим прийняти рішення по суті клопотання у відсутність осіб, які не з'явились, оскільки їх не прибуття не перешкоджає розгляду клопотання на підставі наданих доказів.

Вивчивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, надходжу до наступних висновків.

З матеріалів клопотання вбачається, що Головним слідчим управлінням НП України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025000000000611 від 28.07.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.

Процесуальне керівництво у даному провадженні доручено групі прокурорів Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора.

Клопотання сторона обвинувачення обґрунтовує наступним.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу № 122 від 14.05.2022 ОСОБА_5 зараховано на списку військової частини НОМЕР_1 на посаду водія-електрика.

17.02.2025 наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 37-РС від 17.02.2025 ОСОБА_5 призначено на посаду лінійного наглядача лінійно-кабельного відділення зв'язку взводу зв'язку центру зв'язку передового пункту управління військової частини НОМЕР_1 .

Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок включає:

- підготовку громадян до військової служби;

- взяття громадян на військовий облік;

- прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу;

- проходження військової служби;

- виконання військового обов'язку в запасі;

- проходження служби у військовому резерві;

- дотримання правил військового обліку.

Статтею 7 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2).

Відповідно до абзацу вісімнадцятого статті 1 Закону України «Про оборону України» ІНФОРМАЦІЯ_2 - це органи військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до абзацу сьомого статті 9 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Згідно зі статтею 10 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_2;

- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідні районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_2), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

- проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_2, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Абзацом першим статті 4 Закону України «Про оборону України» передбачено, що у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані:

- з'являтися за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_2 у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

- проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_2, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Згідно абзацу шостого частини третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем свого перебування або знаходження.

Відповідно до пункту 20 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Згідно з пунктом 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_2:

- організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

- здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

- виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;

- організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_2, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_2 для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

- організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також їх оповіщення;

- організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;

- зберігають протягом 10 років списки, які надходять від закладів освіти щодо жінок, які здобувають освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю;

- письмово повідомляють державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям про осіб, які не виконали наказ (розпорядження) керівника зазначених органів, підприємств, установ та організацій та не прибули за викликом до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_2;

- інформують про стан військового обліку щороку до 5 січня районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських рад та вносять на їх розгляд пропозиції щодо його покращення;

- здійснюють взяття на військовий облік жінок, які належать до категорій осіб, зазначених у частині одинадцятій статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу";

- забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів;

- надсилають запити до органів реєстрації з метою встановлення адреси зареєстрованого (задекларованого) місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів);

- повідомляють органам досудового розслідування про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від військового обліку або навчальних та спеціальних зборів, призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;

- звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_2, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку;

- повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи;

- виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (такими, що пропали безвісти), засуджені до позбавлення волі або померли;

- проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

- виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку;

- виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- проводять щороку відповідно до графіків звіряння, затверджених розпорядженнями голів районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських голів, звіряння даних списків персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які працюють (навчаються) в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, а також даних карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають на військовому обліку у виконавчих органах сільських, селищних, міських рад, з обліковими даними документів районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_2;

- проводять щороку відповідно до затверджених розпорядженнями голів відповідних районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських голів планів перевірки стану організації та ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях (крім СБУ та розвідувальних органів);

- складають за результатами перевірки акти, які в двадцятиденний строк з дня закінчення перевірки надсилають до державних органів, підприємств, установ та організацій, що перевірялися, а також до обласних, Київського міського ІНФОРМАЦІЯ_2 для реагування і вжиття заходів згідно із законодавством. Результати перевірок вносяться до журналів обліку результатів перевірок і журналу обліку перевірок стану військового обліку районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_2 (додаток 30), який після закінчення зберігається сім років;

- видають щороку до 20 січня накази про стан військового обліку в районному (міському) ІНФОРМАЦІЯ_2 за минулий рік та завдання на наступний рік на підставі результатів аналізу звітних даних, проведених заходів та перевірок стану військового обліку за минулий рік. Витяги з наказів щороку до 20 січня надсилаються до відповідних обласних, ІНФОРМАЦІЯ_3;

- організовують контроль та у разі потреби через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_2 можуть проводити перевірку дотримання призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку.

Відповідно до пункту 14 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) ІНФОРМАЦІЯ_2 або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках:

- взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов'язаного або резервіста;

- якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов'язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного;

- зміни категорії щодо військового обов'язку;

- відсутності місця для внесення змін;

- невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зазначеним у пункті 3 цього Порядку;

- втрати (зіпсування);

- виявлення бажання змінити військово-обліковий документ, який був виданий до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

Крім того статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію визначено перелік військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_2, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відповідно до частини 4 статті 10 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» за внесення завідомо недостовірної інформації про призовників, військовозобов'язаних та резервістів органи ведення Реєстру несуть відповідальність відповідно до законодавства.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», корупція - це використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей.

Також, згідно зі статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції», неправомірна вигода - це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №2102-ІХ від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який триває і на сьогодні.

Відповідно до ст. 68 Конституції України громадянин ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно зі ст. 18 Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції, яка ратифікована Верховною Радою України 18.10.2006 та набрала чинності для України 01.01.2010, кожна Держава-учасниця розглядає можливість вжиття таких законодавчих та інших заходів, які можуть бути необхідними для визнання злочинами наступних дій, якщо вони вчинені умисно:

- обіцянка, пропозиція або надання державній посадовій особі чи будь-якій іншій особі, особисто або через посередників, будь-якої неправомірної переваги, щоб ця посадова особа чи така інша особа зловживала своїм справжнім або удаваним впливом з метою одержання від адміністрації чи державного органу Держави-учасниці будь-якої неправомірної переваги для ініціатора таких дій чи будь-якої іншої особи;

- вимагання або прийняття державною посадовою особою чи будь-якою іншою особою, особисто або через посередників, будь-якої неправомірної переваги для самої себе чи для іншої особи, щоб ця особа чи така інша особа зловживала своїм справжнім або удаваним впливом з метою одержання від адміністрації або державного органу Держави-учасниці будь-якої неправомірної переваги.

Незважаючи на свою обізнаність із вимогами вищевказаних нормативно-правових актів, ОСОБА_5 , будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 та перебуваючи на посаді лінійного наглядача лінійно-кабельного відділення зв'язку взводу зв'язку центру зв'язку передового пункту управління, користуючись набутими соціальними та професійними зв'язками в суспільстві, та маючи реальний вплив і тісні зв'язки з посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2, військово-лікарських комісій, в умовах правового режиму воєнного стану, коли порядок проведення мобілізаційних заходів та виїзду громадян України за межі держави визначається Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та Постановою КМУ № 57 від 27.01.1995 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, організував протиправні дії, спрямовані на вплив на прийняття рішень уповноваженими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2, військово-лікарських комісій, задля створення умов для ухилення військовозобов'язаних від мобілізації шляхом незаконного оформлення документів про відстрочку від мобілізації за станом здоров'я та припинення розшуку військовозобов'язаних за порушення правил військового обліку, з метою подальшого забезпечення можливості їх незаконного виїзду за межі України.

Так, у невстановлений у ході досудового розслідування час та місці, але не пізніше 22.07.2025, ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_6 про те, що він, будучи військовослужбовцем, має реальний вплив на посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2, військово-лікарських комісій щодо створення умов для ухилення військовозобов'язаних від мобілізації шляхом незаконного оформлення документів про відстрочку від мобілізації за станом здоров'я та припинення розшуку військовозобов'язаних за порушення правил військового обліку.

При цьому він запевнив, що має реальну можливість вплинути на відповідних посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 та військово-лікарської комісії, з метою надання ОСОБА_6 та іншим особам відстрочки від мобілізації та створення умов для його незаконного виїзду за межі України за умови надання останнім неправомірної вигоди на його користь.

Так, 22.07.2025, перебуваючи у приміщенні кафе «Арт кафе бар» (м. Київ, вул. Левка Лук'яненка, 18), ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, висунув громадянину ОСОБА_6 вимогу передати йому неправомірну вигоду у сумі 22 000 доларів США за вплив на прийняття рішень посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 та військово-лікарської комісії щодо надання ОСОБА_6 відстрочки від мобілізації, з метою подальшої організації незаконного виїзду за межі України.

Надалі, 19.08.2025, ОСОБА_5 , діючи умисно та з корисливих мотивів, висунув додаткову вимогу ОСОБА_6 , про передачу йому грошових коштів у сумі 3 000 доларів США, як частину неправомірної вигоди за прийняття рішення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 та військово-лікарської комісії за незаконне оформлення документів про відстрочку від мобілізації за станом здоров'я.

Після цього, 19.08.2025, перебуваючи у м. Києві, неподалік автозаправної станції «ОККО», а згодом біля торгового центру «Новус» на вул. Богатирській, 32, ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, у ході особистого спілкування з ОСОБА_6 висунув повторну вимогу про передачу йому неправомірної вигоди в сумі 3 000 доларів США, погрожуючи створенням проблем щодо отримання відстрочки від мобілізації та подальшого виїзду за межі України.

21.08.2025 близько 17 год 00 хв, ОСОБА_5 , перебуваючи в салоні автомобіля Volkswagen Passat, який знаходився біля ТЦ «Новус» (вул. Богатирська, 32, м. Київ), висловив вимогу ОСОБА_6 передати йому неправомірну вигоду у сумі 3 000 доларів США (відповідно до курсу НБУ становить 124 110 грн.), що останній і зробив та передав грошові кошти у вказаній сумі ОСОБА_5 .

Надалі, 04.09.2025, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_5 , зателефонував ОСОБА_6 та запропонував вплинути на прийняття рішень посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 та військово-лікарської комісії щодо вирішення питання про отримання ОСОБА_6 та його товаришем ОСОБА_7 документів про відстрочку від мобілізації, оформлення непридатності до військової служби за станом здоров'я, а також за зняття ОСОБА_7 з розшуку, після чого висунув вимогу надати йому неправомірну вигоду в сумі 15 000 доларів США за себе та 17 000 доларів США за ОСОБА_7 , зазначивши, що останній перебуває у розшуку, тому сума більша.

Після цього, ОСОБА_5 призначив зустріч на 05.09.2025 для отримання від ОСОБА_6 та ОСОБА_7 неправомірної вигоди у сумі 32 000 доларів США за вплив на прийняття рішень уповноваженими посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 та військово-лікарської комісії щодо отримання документів про оформлення їх непридатності до військової служби за станом здоров'я, а також за зняття ОСОБА_7 з розшуку, всупереч вимог вищезазначених нормативно-правових актів.

05.09.2025, близько 14 год. 47 хв., ОСОБА_5 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу на отримання неправомірної вигоди, прибув на заздалегідь визначене місце - м. Київ, проспект Берестейський, 138, стоянка біля ресторану «МакДональдс», де зустрівся з ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , де на його вимогу одержав від ОСОБА_6 неправомірну вигоду у розмірі 15 000 доларів США (відповідно до курсу НБУ становить 620 100 грн.) та від ОСОБА_7 неправомірну вигоду у розмірі 17 000 доларів США (відповідно до курсу НБУ становить 702 780 грн.) за вплив на прийняття рішень уповноваженими посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 та військово-лікарської комісії щодо надання їм документів про оформлення непридатності до військової служби за станом здоров'я, а також за зняття ОСОБА_7 з розшуку, чим остаточно довів свій злочинний умисел до кінця.

05.09.2025 о 14 год. 47 хв в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_5 затримано та відповідно до ст. ст. 276, 277, 278 КПК України складено повідомлення про підозру в одержанні неправомірної вигоди, поєднаному з вимаганням, для себе за вплив на прийняття рішень особами, уповноваженими на виконання функцій держави чи органів місцевого самоврядування, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 Кримінального кодексу України.

Враховуючи той факт, що ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 369-2 КК України, що відповідно до ст. 12 КК України є тяжким злочином, та беручи до уваги санкцію ч. 3 ст. 369-2 КК України, відповідно якої передбачено конфіскацію майна, орган досудового розслідування вважає за необхідне накласти арешт на все рухоме та нерухоме майно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Так, 05.09.2025 у період часу з 15 год 03 хв. до 17 год. 32 хв. проведено обшук транспортного засобу: марки та моделі VOLKSWAGEN PASSAT, VIN: НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 , розташованого на стоянці біля ресторану «МакДональдс» за адресою: м. Київ, проспект Берестейський, 138, який перебуває у користуванні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в ході якого виявлено та вилучено:

• мобільний телефон марки iPhone 12 Pro, ІМЕІ: НОМЕР_4 , мобільний телефон марки Samsung A71, ІМЕІ: НОМЕР_5 ;

• грошові кошти у розмірі 3 900 доларів США та 10 800 гривень,

що належать підозрюваному ОСОБА_5 .

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 у справі № 757/43485/25-к від 10.09.2025, задоволено клопотання сторони обвинувачення та надано дозвіл на проведення обшуку транспортного засобу: марки та моделі VOLKSWAGEN PASSAT, VIN: НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 , розташованого на стоянці біля ресторану «МакДональдс» за адресою: м. Київ, проспект Берестейський, 138, який перебуває у користуванні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою відшукання і речей і документів, які мають доказове значення в даному кримінальному провадженні, а саме:

• мобільний телефон марки iPhone 12 Pro, ІМЕІ: НОМЕР_4 , мобільний телефон марки Samsung A71, ІМЕІ: НОМЕР_5 ;

• грошові кошти у розмірі 3 900 доларів США та 10 800 гривень.

Згідно відповіді на доручення в порядку ст.40 КПК України, отриманої з ДВБ НПУ та відповідно до реєстраційної картки транспортного засобу, у власності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходиться:

- автомобіль марки та моделі ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_6 , червоного кольору, VIN - НОМЕР_7 .

Санкція статті кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з конфіскацією майна.

Статтею 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою конфіскації майна як виду покарання.

Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку, що з метою забезпечення можливої конфіскації майна підозрюваного та недопущення його відчуження, вбачається наявність правових підстав для накладення арешту на майно підозрюваного, а саме:

- автомобіль марки та моделі ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_6 , червоного кольору, VIN - НОМЕР_7 ;

- мобільний телефон марки iPhone 12 Pro, ІМЕІ: НОМЕР_4 ,

- мобільний телефон марки Samsung A71, ІМЕІ: НОМЕР_5 ;

- грошові кошти у розмірі 3 900 доларів США та 10 800 гривень,

яке на праві приватної власності належить підозрюваному ОСОБА_5 , РНОКПП: НОМЕР_8 .

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 107, 117, 131, 132, 171-173, 309 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання про арешт майна задовольнити.

Накласти арешт із забороною відчуження та розпорядження на наступне майно, що належить підозрюваному ОСОБА_5 , РНОКПП: НОМЕР_8 :

- автомобіль марки та моделі ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_6 , червоного кольору, VIN - НОМЕР_7 ;

- мобільний телефон марки iPhone 12 Pro, ІМЕІ: НОМЕР_4 ,

- мобільний телефон марки Samsung A71, ІМЕІ: НОМЕР_5 ;

- грошові кошти у розмірі 3 900 доларів США та 10 800 гривень,

з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.

Зобов'язати слідчого/прокурора у кримінальному провадженні передати ухвалу особі, на майно якої, накладено арешт.

Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.

Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1