Дата документу 24.10.2025Справа № 554/13473/25
Провадження № 3/554/1881/2025
24 жовтня 2025 року м. Полтава
Суддя Шевченківського районного суду міста Полтава Січиокно Т.О., розглянувши матеріали, які надійшли з УСР в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м.Полтава, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , пенсіонерки,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , будучи головою позаштатної постійно діючої гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2024), а саме лише о 05 год. 27 хв. 01.04.2024 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення за викладених обставин визнала та пояснила, що була обізнаною про обов'язок подати щорічну декларацію за 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, для чого 25.03.2024 року заповнила форму, однак помилково не підтвердила її відправлення до НАЗК.
Захисник Рудницька А.В. просила суд звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення.
Суд, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, її захисника, прокурора, дослідивши матеріали справи, встановив таке.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно- правову відповідальність.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до листа військової частини НОМЕР_1 від 12.06.2025 № 1170/2923 підполковник медичної служби ОСОБА_1 призначена на посаду начальника поліклініки військової частини НОМЕР_1 наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 01.07.2022 № 88 та звільнена з військової служби у відставку наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 25.12.2024 № 273. 20.01.2025 виключена зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 (наказ від 20.01.2025 № 20).
Згідно наказів командира військової частини НОМЕР_1 від 29.12.2023 № 260 та від 12.01.2024 № 7 підполковник медичної служби ОСОБА_1 була головою гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 .
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є: голови та члени медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.
Згідно підпункту 2.5.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема: гарнізонні ВЛК.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1. підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно листа військової частини НОМЕР_1 від 12.06.2025 № 1170/2923 ОСОБА_1 з вимогами антикорупційного законодавства про обов'язок та строки подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік була ознайомлена.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи головою позаштатної постійно діючої гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік до 01 квітня 2024 року.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства 3 питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 05 год. 27 хв. 01.04.2024 подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, тобто несвоєчасно.
Поважних причин для несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік у ОСОБА_1 не встановлено.
Таким чином, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності вперше, відсутність значних негативних наслідків такого порушення, незначний строк пропуску для подання декларації (5 годин), вважаю за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення, обмежитись усним зауваженням, а провадження в даній адміністративній справі закрити.
Керуючись ст. ст.22, 283,284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням, провадження в справі закрити.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Полтави протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Тетяна СІЧИОКНО