Справа №295/11535/25
Категорія 54
2/295/4112/25
24.10.2025 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира у складі головуючого судді Чішман Л.М.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача надміру перерахованих коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 5227, 62 грн та судові витрати в розмірі 3028, 00 грн.
В обґрунтування вимог вказано, що 25.03.2024 відповідач звернулася до управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, у зв'язку з чим рішенням позивача відповідачу було призначено таку державну соціальну допомогу на період з 01.03.2024 по 31.08.2024.
Після з'ясування позивачем інформації внаслідок верифікації даних, було встановлено, що відповідачка вже отримувала раніше допомогу малозабезпеченим сім'ям коли проживала в іншій місцевості, у зв'язку з чим вона не мала права на отримання державної соціальної допомоги повторно. Крім того, відповідач отримувала допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Ухвалою від 18.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін (а.с. 24).
Від відповідача відзиву на позовну заяву не надходило, клопотань про продовження/поновлення строку для надання відзиву не надходило. Копію ухвали про відкриття провадження, копії позовної заяви з додатками було направлено відповідачу в порядку, визначеному ЦПК України, однак матеріали, що направлялися відповідачу, повернулися до суду неврученими адресату.
26.09.2025 департаментом соціальної політики Житомирської міської ради подано до суду заяву про заміну неналежного позивача на належного, у якій представник просить замінити Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради на департамент соціальної політики Житомирської міської ради.
Так, до заяви долучено рішення 52-ї сесії 8 скликання Житомирської міської ради від 03.07.2025 №1446, з якого встановлено, що управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради припинено (реорганізовано) шляхом приєднання до департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, вирішено вважати департамент соціальної політики Житомирської міської ради правонаступником управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради.
У відповідності до положень ч. 1 ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Таким чином, належним позивачем у даній справі є департамент соціальної політики Житомирської міської ради.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 25.03.2024 відповідач звернулася до управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с. 12-13).
До такої заяви відповідачем долучено декларацію про доходи та майновий стан осіб, довідку від 24.11.2023 №1826-5003048586 про взяття її на облік як внутрішньо переміщеної особи, аналогічні довідки надано на дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , довідку про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру, копії свідоцтв про народження дітей (а.с. 14-20).
Відповідно до п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям» державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім?ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім?ї. Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
На підставі поданих документів, рішенням від 27.03.2024 відповідачці була призначена і виплачувалась державна соціальна допомога малозабезпеченій сім?ї у складі 3-х осіб (відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на період з 01.03.2024 року по 31.08.2024 року (а.с. 11).
25.03.2024 відповідачка звернулася до управління із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (а.с. 7).
Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам призначається та виплачується відповідно до «Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 № 332, зі змінами (далі - Порядок №332). Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану.
Відповідно до пункту 1 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі - Порядок) визначено механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204.
Відповідно до пункту 30 Порядку, якщо працездатна внутрішньо переміщена особа після завершення надання допомоги не була працевлаштована і не отримує допомогу, такій особі може бути надана державна соціальна допомога малозабезпеченим сім?ям відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N? 250.
На підставі поданих документів, рішенням від 26.03.2024 призначено виплату допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 на 3-х осіб.
Позивач зазначає, що у квітні 2024 року під час проведення верифікації отримувачів допомоги було з?ясовано, що відповідачка вже отримувала раніше допомогу малозабезпеченим сім?ям, коли проживала в іншій місцевості. Крім того відповідач отримала допомогу на проживання як внутрішньо переміщена особа.
Враховуючи викладене, відповідачка під час військового стану вже отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям, коли проживала в іншій місцевості і під час звернення до управління у березні 2024 року так і не була працевлаштована, на повторне призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям вона не мала права.
Зі змісту довідки від 19.07.2025 вбачається, що ОСОБА_1 крім іншого була призначена допомога на проживання як внутрішньо переміщеним особам.
На підставі викладеного вище виникла переплата бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям в розмірі 5227 грн. 62 коп. за період з 01.03.2024 року по 30.04.2024 року, які підлягають поверненню до Державного бюджету України.
Позивач звертався до відповідача з повідомленням про повернення переплаченої суми державної соціальної допомоги 16.09.2024 та 01.07.2024, однак станом на момент звернення до суду з даною позовною вимогою відповідачем таке повідомлення проігнороване (а.с. 9-10).
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 ст. 77 ЦПК України).
Тягар доказування покладається на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України).
Статтею 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи те, що виникла переплата бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям розмірі 5227, 62 грн. 00 коп. за період з 01.03.2024 по 30.04.2024, які підлягають поверненню до Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 141, 142, 211, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд, -
Позовну заяву Департамента соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департамента соціальної політики Житомирської міської ради 5227, 62 грн. надмірно перерахованих у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення(виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Позивач: Департамент соціальної політики Житомирської міської ради, адреса: м. Житомир, майдан ім. С.П. Корольова, 4/2, код: 20429768.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Повний текст рішення виготовлено 24.10.2025.
Суддя Л.М. Чішман