490/6164/25 від23.10.2025
нп 3/490/2426/2025
23 жовтня 2025 року суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Лященко В.Л., при секретарі Ведмеденко А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про порушення митних правил, яка надійшла від Миколаївської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.485 Митного кодексу України,
22.09.2020 на вантажному транспортному засобі CGF892/DN697 ввезено на митну територію України товар, а саме - транспортний засіб марки «Volkswagen», модель «Passat», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , календарний рік виготовлення 2013, модельний рік виготовлення 2013, об'єм двигуна 2480 см3, тип двигуна - бензин, номер двигуна немає даних, кількість місць включаючи водія - 5, тип кузова - седан, колісна формула - 4х2, призначений для доріг загального користування», через пункт пропуску на державному кордоні "Шегині - Медика" Волинської митниці, на підставі митної декларації типу ІМ 40 ЕЕ №UA204020/2020/241377 від 21.09.2020.
23.09.2020 на підставі договору про надання послуг митного брокера від 21.09.2020, декларантом ТОВ «Голден Брокс» (код ЄДРПОУ 42225089), громадянином ОСОБА_2 в Поліську митницю Держмитслужби (станом на 2020 рік) подано електронну митну декларацію типу ІМ 40 ДЕ № UA204020/2020/241898 для здійснення митного оформлення вищевказаного товару.
Також, до митного контролю надано наступні товаросупровідні документи: рахунок-фактура (invoice) №4090-14 від 20.07.2020; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (Certificate of salvage for a vehicle); документ, що підтверджує вартість перевезення товарів - Довідку від 23.09.2020; документи, що посвідчують особу.
Відповідно до митної декларації ІМ 40 ДЕ № UA204020/2020/241898 заявлено, що фактурна вартість товару (у гр. 42 вказаної МД): відповідно до договору купівлі-продажу від 20.07.2020 №4090-14 становить 3548 USD, що станом на момент митного оформлення за курсом НБУ становило 100 074,53 грн., із врахуванням заявлених згідно Довідки від 23.09.2020 транспортних витрат у сумі 500 доларів США, митна вартість товару становила 114 177,48 грн. (гр. 12,46 МД), при цьому митну вартість визначено за основним методом - 1 (графа 43 МД). Умови поставки (гр. 20 МД) при митному оформленні не декларувались. Особою, відповідальною за фінансове врегулювання (гр. 9 МД) зазначено громадянина ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ).
Тобто, задекларовані витрати на транспортування товару до місця ввезення на митну територію України, що включені до митної вартості товару, склали - 14 102,95 грн.
При митному оформленні товару нараховані платежі (гр. 47 МД): мито - 11 417,75 грн., акцизний податок - 24 637,63 грн., податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України фізичними особами - 30 046,57 грн., тобто загальна сума платежів 66 101,95 грн.
Митні платежі у сумі 66 101,95 грн. сплачено громадянином ОСОБА_1 відповідно до гр. «В» МД, де під кожним платежем зазначений його РНОКПП - НОМЕР_2 .
24.03.2025 на адресу Миколаївської митниці надійшов лист Рівненської митниці №7.13-1/19-02/7-19/1902, стосовно надання литовською фірмою UAB «Rolidas» (Kauno g. 3A, LT-013 114 Vilnius, Lietuva) послуг з перевезення транспортних засобів (придбаних, перевезених з території США в період 01.01.2020 по 30.11.2020, в тому числі автомобіля марки «Volkswagen», модель «Passat», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , митне оформлення якого здійснено за електронною митною декларацією ІМ 40 ДЕ № UA204020/2020/241898 від 23.09.2020.
Відповідно до виписки про рух коштів по рахунку № НОМЕР_3 , відкритому в банку «Siauliu» на ім'я UAB «Rolidas», j/k НОМЕР_4 , за період з 01.01.2020 по 30.11.2020, встановлено невідповідність відомостей про вартість послуг на доставку товару у міжнародному сполученні, що в них містяться, відомостям поданим до митного оформлення на митній території України.
Згідно виписки про рух коштів № НОМЕР_3 , відкритому в банку «Siauliu» на ім'я UAB «Rolidas», по Кт вказаного рахунку 22.07.2020 відображено надходження коштів за транспортування автомобіля ідентифікаційний номер НОМЕР_1 в сумі 1073,55 USD з призначенням платежу «Mokлtojas: DROBUSH MAKSYM MYKOLAIOVYCH LT377180300000888706 AB РIAULIШ BANKAS Vilniaus filialas Mok.paskirtis: Incoming international transfer: ref. nr. НОМЕР_5 /220720, Mokлtojas: /UA953052990000026202889417994 1/DROBUSH MAKSYM MYKOLAIOVYCH 2/KOSMONAVTIV 41 Paskirtis: TRANSPORTATION SERVICES NR. 345 VIN 1VWBH7A3XDC103737 COS:LT PBANUA2X 200722USD1073,55 SHA USD22, USD1107, /UA953052990000026202889417994 1/DROBUSH MAKSYM MYKOLAIOVYCH 2/KOSMONAVTIV 41 3/UA/MYKOLAIVSKE,57262 7/UA/3650709091».
Перевіркою встановлено, що ідентифікаційні дані транспортного засобу (номеру кузову) та дані про особу (ПІБ, адреса реєстрації, РНОКПП), що здійснювала оплату послуг з перевезення автомобіля, вказані у виписці про рух коштів по рахунку № НОМЕР_3 , повністю відповідають даним, задекларованим при митному оформленні товару на території України за електронною митною декларацією ІМ 40 ДЕ № UA204020/2020/241898 від 23.09.2020.
Відповідно інформації про рух коштів по рахунку № НОМЕР_3 , відкритому в банку «Siauliu» на ім'я UAB «Rolidas», j/k НОМЕР_4 , витрати на транспортування товару «автомобілю марки «Volkswagen», модель «Passat», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 » у міжнародному сполученні 1073,55 USD (30 280, 44 грн. за курсом валют НБУ на момент митного оформлення).
Згідно службової записки Управління контролю та адміністрування митних платежів Миколаївської митниці від 07.04.2025 №15/15-01/881, митна вартість товару - автомобілю марки «Volkswagen», модель «Passat», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , митне оформлення якого здійснено за електронною митною декларацією ІМ 40 ДЕ № UA204020/2020/241898 від 23.09.2020, з урахуванням транспортних витрат у сумі 1073,55 USD, мала б становити на момент митного оформлення 130 354,98 грн., а сума митних платежів, які підлягають сплаті становить 71 278,75 грн., в тому числі ввізне мито - 13 035,50 грн., акцизний податок - 24 637,63 грн., податок на додану вартість - 33 605,62 грн.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на зменшення розміру суми митних платежів, щодо товару «Легковий автомобіль, бувший у використанні, марки «Volkswagen», модель «Passat», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , календарний рік виготовлення 2013, модельний рік виготовлення 2013, об'єм двигуна 2480 см3, тип двигуна - бензин, номер двигуна немає даних, кількість місць включаючи водія - 5, тип кузова - седан, колісна формула - 4х2, призначений для доріг загального користування», шляхом надання неправдивих відомостей необхідних для визначення митної вартості вказаного товару, а саме відомостей про витрати з транспортування вказаного товару, що призвело до зменшення розміру сплати митних платежів на суму 5 176,80 грн., в тому числі ввізне мито - 1617,75 грн., податок на додану вартість - 3559,05 грн., тим самим вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.485 Митного кодексу України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, неодноразово повідомлявся належним чином про час та місце розгляду справи.
У судове засідання представник Миколаївської митниці Квасниця Ю.А. не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності. Зазначив, що відомості, викладені в протоколі про порушення митних правил підтримує в повному обсязі, просив суд притягнути до відповідальності ОСОБА_1 .
Дослідивши всі зібрані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з врахуванням всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов наступних висновків.
Відповідно до положень ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до змісту вимог ст.486 Митного кодексу України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Вимогами ст.489 КУпАП передбачено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст.495 Митного кодексу України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 83 Митного кодексу України встановлено, що для поміщення товарів у митний режим експорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: подати митному органу, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари, виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з частиною 1 статті 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до частини 8 статті 257 Митного кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 651 (зі змінами) «Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа», декларант в гр. 31 має вносити відомості про товар, зокрема зазначає торгівельну марку, виробника товару та найменування країни походження товарів.
З 01.01.2016 застосовується Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони від 27.06.2014 (далі - Угода), яка ратифікована Законом України від 16.09.2014 № 1678.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Угоди для цілей цієї глави «походження» означає, що товар підпадає під правила походження, викладені в Протоколі I до цієї Угоди («Щодо визначення концепції «походження товарів» і методів адміністративного співробітництва»).
У відповідності до вимог ст. 27 Угоди для цілей цієї глави «мито» включає будь-яке мито або інший платіж, пов'язаний з імпортом або експортом товару, зокрема, будь-який додатковий податок або додатковий платіж, пов'язаний з імпортом або експортом товару.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Протоколу 1 до Угоди товари, що походять з Європейського Союзу, і товари, що походять з України, після ввезення до України чи Європейського Союзу відповідно підпадають під дію цієї Угоди за умови подання одного з таких документів: (a) сертифікат з перевезення товару EUR.1, зразок якого наведений у Додатку до цього Протоколу; або (b) у випадках, вказаних у статті 22(1) цього Протоколу, декларація, що надалі іменуватиметься «декларацією інвойс», надана експортером до інвойса, повідомлення про доставку чи будь-якого іншого комерційного документа, який описує розглядувані товари достатньо детально для того, щоб їх можна було ідентифікувати; текст декларації інвойс наведений у Додатку до цього Протоколу.
Згідно ст. 17 Протоколу 1 до Угоди сертифікат з перевезення товару EUR.1 має бути виданий митними органами країни експорту на письмову заяву експортера або, під відповідальність експортера, його уповноваженим представником. Для цього експортер або його уповноважений представник має заповнити сертифікат з перевезення товару EUR.1, а також бланк заяви, зразок якої наведений у Додатку III. Ці бланки мають бути заповнені однією з мов, якими складено цю Угоду, і згідно з нормами законодавства країни експорту.
Сертифікат з перевезення товару EUR.1 це документ, що видається митними органами країни експорту для підтвердження відповідності товару вимогам правил визначення преференційного походження, встановлених в Угоді, при застосуванні преференційних ставок ввізного мита.
З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації (ч. 8 ст. 264 МК України).
Частиною 1 статті 45 Митного кодексу України передбачено, що у разі виникнення сумнівів з приводу дійсності документів про походження товару чи достовірності відомостей, що в них містяться, включаючи відомості про країну походження товару, митний орган може звернутися до компетентного органу, що видав документ, або до компетентних організацій країни, зазначеної як країна походження товару, із запитом про проведення перевірки цих документів про походження товару чи надання додаткових відомостей.
Відповідно до статті ч. 2 ст. 459 МК України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи.
Відповідальність за ч.1 ст. 485 МК України настає у разі заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується доказами наявними в матеріалах справи, а саме:
- протоколом про порушення митних правил серії №0040/UA504000/2025 від 15.05.2025 року, в якому вказані обставини порушення митних правил;
- митною декларацією типу ІМ 40 ДЕ № UA204020/2020/241898 від 23.09.2020, в якій заявлено вантажоодержувача - ОСОБА_3 ; особу, відповідальну за фінансове врегулювання - ОСОБА_1 ; товар «Легковий автомобіль, бувший у використанні, марки «Volkswagen», модель «Passat», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , календарний рік виготовлення 2013, модельний рік виготовлення 2013, об'єм двигуна 2480 см3, тип двигуна - бензин, номер двигуна немає даних, кількість місць включаючи водія - 5, тип кузова - седан, колісна формула - 4х2, призначений для доріг загального користування», ціна товару 3548,00 USD (114177,48 грн, за курсом валют НБУ станом на 2020 рік - 28,2059 грн.);
- рахунок-фактура №4090-14 від 20.07.2020 на ім'я ОСОБА_4 про оплату товару - автомобіля 2013 Volkswagen Passat, 1VWBH7A3XDC103737, вартістю 3548,00 доларів США;
- довідкою від 23.09.2020, підписаною ОСОБА_1 , згідно якої вартість доставки автомобіля 2013 Volkswagen Passat, 1VWBH7A3XDC103737 до кордону України становило - 500 USD;
- інформацією про рух коштів по рахунку № НОМЕР_3 , відкритому в банку «Siauliu» на ім'я UAB «Rolidas», j/k НОМЕР_4 , витрати на транспортування товару «автомобілю марки «Volkswagen», модель «Passat», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 » у міжнародному сполученні 1073,55 USD (30 280, 44 грн. за курсом валют НБУ на момент митного оформлення);
- службовою запискою Управління контролю та адміністрування митних платежів від 07.04.2025 №15/15-01/881 про визначення митної вартості автомобіля марки «Volkswagen», модель «Passat» 2013 року, згідно якої рівень митної вартості в гривневому еквіваленті складає 130354,98 грн., а сума митних платежів, які підлягають сплаті становить 71 278,75 грн., в тому числі ввізне мито - 13 035,50 грн., акцизний податок - 24 637,63 грн., податок на додану вартість - 33 605,62 грн
- експертною довідкою №200922/043 від 22.09.2020 виданою громадянину ОСОБА_1 , про належність йому автомобіля марки «Volkswagen», модель «Passat», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , календарний рік виготовлення 2013, модельний рік виготовлення 2013, об'єм двигуна 2480 см3, тип двигуна - бензин, номер двигуна немає даних, кількість місць включаючи водія - 5, тип кузова - седан, колісна формула - 4х2.
Наведені докази узгоджуються між собою, є належними та допустимими, підстави ставити під сумнів їх достовірність відсутні, а тому в своїй сукупності підтверджують обставини, встановлені в судовому засіданні. При цьому достатні та допустимі дані, які б спростовували чи ставили під сумнів наведені досліджені докази, вказували про порушення вимог МКУ під час їх отримання, у справі відсутні і не встановлені.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на зменшення розміру суми митних платежів, щодо товару «Легковий автомобіль, бувший у використанні, марки «Volkswagen», модель «Passat», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , календарний рік виготовлення 2013, модельний рік виготовлення 2013, об'єм двигуна 2480 см3, тип двигуна - бензин, номер двигуна немає даних, кількість місць включаючи водія - 5, тип кузова - седан, колісна формула - 4х2, призначений для доріг загального користування», шляхом надання неправдивих відомостей необхідних для визначення митної вартості вказаного товару, а саме відомостей про витрати з транспортування вказаного товару, що призвело до зменшення розміру сплати митних платежів на суму 5 176,80 грн., в тому числі ввізне мито - 1617,75 грн., податок на додану вартість - 3559,05 грн., тим самим вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.485 Митного кодексу України.
При визначенні міри адміністративного стягнення стосовно ОСОБА_1 , суд враховує характер правопорушення, обставини справи щодо місця, часу правопорушення, і їх наслідків, ступінь вини правопорушника, його майновий стан. Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність не встановлено.
Вирішуючи питання щодо накладення стягнення за вчинене правопорушення, суд вважає за необхідне обрати ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене ч.1 ст. 485 МК України, у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, оскільки таке покарання буде необхідним, достатнім і допустимим, тобто призначене з метою виховання особи і запобігання вчинення ним нових правопорушень.
Згідно ст.40-1 КУпАП, судовий збір у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
У відповідності з цією статтею, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605.60 гривень на користь держави.
На підставі викладеного та керуючись ст. 40-1, КУпАП, ст. 464, 485, 489, 519, 524, 527, Митного кодексу України суд,
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.485 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів у розмірі 5176 гривень 80 коп., що становить 2 588 (дві тисячі п'ятсот вісімдесят вісім) гривень 40 копійок.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів - Миколаївське ГУК/Централ. р н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, рахунок отримувача - UA688999980313040106000014483, Код класифікації доходів бюджету -21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605.60 гривень (п'ятсот тридцять шість грн. вісімдесят коп.) на розрахунковий рахунок UA798999980313131206000014483, отримувач Миколаїв. ГУК/Централ.р-н/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), призначення платежу - судовий збір (ДСА 050).
Строк пред'явлення постанови суду до виконання 3 (три) місяці з дня її винесення.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя В.Л.Лященко