18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
24 жовтня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/1296/25
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянувши матеріали позовної заяви Управління Черкаської єпархії Української Православної Церкви, ідентифікаційний код 22806637, вул. Надпільна (Ільїна), буд. 230, м. Черкаси, 18015,
до відповідача - Міністерства юстиції України, ідентифікаційний код 00015622, вул. Архітектора Городецького, буд. 13, м. Київ, 01001,
про визнання протиправним та скасування наказу,
22.10.2025 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява правління Черкаської єпархії Української Православної Церкви до відповідача - Міністерства юстиції України з вимогою визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України № 1861/5 від 21.06.2024 "Про задоволення скарги".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Наказ № 1861/5 від 21.06.2024 Міністерства юстиції України "Про задоволення скарги" прийнято з порушенням приписів Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд зазначає таке.
У позовній заяві позивач не обґрунтовує підстав звернення з цим позовом саме до Господарського суду Черкаської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), позов пред'являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Так згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням відповідача - Міністерства юстиції України є вул. Архітектора Городецького, буд. 13, м. Київ, 01001.
Крім того, суд зауважує, що відповідно до ч. 5 ст. 30 ГПК України, спори, у яких відповідачем є Кабінет Міністрів України, міністерство чи інший центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, незалежно від наявності інших визначених цією статтею підстав для виключної підсудності такого спору іншому господарському суду.
Суд зазначає, що у розумінні наведених норм процесуального права виключна підсудність - це правило, відповідно до якого справа має бути розглянута тільки певним господарським судом. Виключна підсудність означає, що певні категорії справ не можуть розглядатися за загальними правилами підсудності, а також за правилами альтернативної підсудності.
Суд враховує, що поняття виключної підсудності позбавляє не тільки суд, а і самого позивача в усіх випадках права та можливості змінювати місце розгляду господарського спору та наголошує, що п. 5 ст. 30 ГПК України передбачає застереження щодо того, що спори, у яких відповідачем є, зокрема, міністерство, розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, незалежно від наявності інших визначених цією статтею підстав для виключної підсудності такого спору іншому господарському суду.
Таким чином, якщо відповідачем у справі є орган, зазначений у ч. 5 ст. 30 ГПК України, то розгляд такої справи відноситься до компетенції виключно Господарського суду міста Києва та будь-який інший суд не уповноважений здійснювати розгляд відповідної справи.
Подібні правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 04.02.2020 у справі № 914/240/18, від 12.01.2021 у справі № 918/572/19, від 20.10.2021 у справі № 921/730/19.
Зі змісту позовної заяви випливає, що відповідачем є безпосередньо Міністерство юстиції України, що прямо належить до випадків виключної підсудності за ч. 5 ст. 30 ГПК України.
Крім того, згідно з п. 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228, назване Міністерство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Отже, оскільки звертаючись до Господарського суду Черкаської області із позовом позивач відповідачем визначив Міністерство юстиції України, яке є центральним органом виконавчої влади та, власне, міністерством, відтак, з урахуванням положень ч. 5 ст. 30 ГПК України, спір у справі відноситься до виключної юрисдикції Господарського суду міста Києва (вул. Богдана Хмельницького, 44В, м. Київ, 01054).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 31 ГПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 31 ГПК України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Керуючись ст. 30, 31, 234-235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позовну заяву Управління Черкаської єпархії Української Православної Церкви з додатками надіслати за підсудністю до Господарського суду міста Києва (вул. Богдана Хмельницького, 44В, м. Київ, 01054).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня підписання.
Копії ухвали надіслати представнику позивача та відповідачу за допомогою системи "Електронний суд".
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА