Ухвала від 24.10.2025 по справі 138/3141/25

Справа № 138/3141/25

Провадження №:1-кс/138/858/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.10.2025 м. Могилів-Подільський

Могилів-Подільський міськрайонний суду Вінницької області, у складі

слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участю: секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

підозрюваного ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області клопотання старшого слідчого СВ Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_6 , погоджене прокурором Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 12025020160000515 від 23.10.2025 про застосування запобіжного заходу у виді домашнього арешту в нічний час відносно підозрюваного

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Ободівка Тростянецького району Вінницької області, громадянина України, українця, директора ФГ «Веселка», особи з інвалідністю ІІ групи, одруженого, на утриманні неповнолітня дитина, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.369 КК України,

ВСТАНОВИЛА:

24.10.2025 до Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області надійшло зазначене вище клопотання слідчого, погоджене прокурором.

Клопотання мотивоване тим, зокрема, що Досудовим розслідуванням установлено, що головний сержант ОСОБА_7 , згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №530-ос від 02.07.2024 проходить службу на посаді старшого інспектора прикордонної служби 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип «А») відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип «Б») ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто ОСОБА_7 при виконанні службових завдань за своєю посадою постійно здійснює функції представника влади, у зв'язку з чим є службовою особою.

Згідно ст.1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

24.02.2022 указом Президента України № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію та постановлено здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу. Поряд з цим, згідно ст. 22 даного Закону, передбачено, що граничний вік перебування на військовій службі (в тому числі в резерві), встановлюється для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду - до 60 років.

Пунктом 6 частини 1 статті 8 даного Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, зокрема встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.

Враховуючи вказане, на період введення воєнного стану в Україні, на законодавчому рівні заборонено виїзд за межі території України осіб, які підлягають мобілізації для несення військової служби, відповідно до вимог Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до статей 7, 9 Закону України «Про прикордонний контроль», уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України перевіряють паспортні та інші документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі. При чому обов'язково з'ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону, а також здійснюється перевірка за базами даних.

Так, 23.10.2025 близько 14 години 00 хвилин під час несення служби на пункті пропуску «Могилів-Подільський-Отачь», який розташований за адресою: Вінницька область, м. Могилів-Подільський, площа Соборна, 7, до кімнати проведення співбесід, з метою роз'яснення останньому підстав відмови у перетині державного кордону старшим інспектором прикордонної служби 2 групи інспекторів прикордонного контролю ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_7 був запрошений ОСОБА_4 . У подальшому під час доведення ОСОБА_4 рішення про відмову у пропуску через державний кордон, останній, маючи на меті перетнути державний кордон України за будь-яких обставин та схилити ОСОБА_7 до вчинення неправомірних дій, а саме не складання відповідного рішення про відмову у пропуску через державний кордон, за відповідну винагороду, передав ОСОБА_7 кошти в сумі 700 доларів США та 9500 гривень поклавши їх до поданих раніше документів, а саме: паспорту громадянина для виїзду за кордон та військового квитку, як винагороду за вказані незаконні дії.

У свою чергу ОСОБА_7 негайно про це сповістила безпосереднього керівника та у подальшому діяла у відповідності до Закону України «Про запобігання корупції».

Після чого о 16 годині 15 хвилин 23.10.2025 громадянина України ОСОБА_4 затримано в порядку статті 208 Кримінального процесуального Кодексу України, предмет неправомірної вигоди вилучено, у зв'язку з чим, кримінально-протиправну діяльність останнього припинено.

Відомості про вказану подію внесено до ЄРДР за №12025020160000515 від 23.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 369 КК України.

Відповідно до вимог ст. 177 КПК України під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 3, ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати свідків.

Підставами вважати, що ОСОБА_4 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду є те, що він є не місцевим, жителем іншої області, а тому може вільно пересуватись по території України, має багато знайомих які проживають за межами Вінницької області, що може сприяти його переховуванню. ОСОБА_4 був затриманий під час спроби незаконного перетину Державного кордону України, оскільки останній хотів покинути територію України.

Також, ОСОБА_4 може безперешкодно впливати на свідків у вказаному проваджені, залякуючи їх, з метою зміни показів, та подальшого ухилення від кримінальної відповідальності та уникнення покарання.

Для забезпечення належної процесуальної поведінки та виконання процесуальних обов'язків під час досудового розслідування та подальшого судового розгляду більш м'який запобіжний захід не зможе запобігти вказаним ризикам, які є очевидними та такими, що можуть справдитися із великим ступенем вірогідності.

Так, особисте зобов'язання не є дієвим у вказаному кримінальному провадженні з огляду на особу підозрюваного та обставин вчиненого ним злочину.

Особиста порука не може бути застосована у зв'язку з відсутністю у органу досудового розслідування будь-яких даних про осіб, які б заслуговуючи на довіру у слідства, можуть надати письмове зобовязання про те, що вони поручаються за виконання підозрюваного покладених на нього обов'язків відповідно до ст. 194 КПК України та зобов'язуються за необхідності доставити його до органу досудового розслідування чи в суд на першу про те вимогу.

Застава не може бути застосована в зв'язку з наявністю даних про те, що у підозрюваного відсутні кошти необхідні для внесення застави.

В клопотанні, погодженому з прокурором, слідчий просить застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у виді домашнього арешту в нічний час строком на два місяці, з покладенням на підозрюваного обов'язків передбачених ч.5 ст.194 КПК України.

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав з підстав зазначених у ньому.

Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник заперечували проти застосування будь-якого запобіжного заходу, а також покладення обов'язків передбачених ст.194 КПК України, мотивуючи це тим, зокрема, що КПК не передбачає такого важкого запобіжного заходу для підозрюваного у вчиненні злочину за ч.1 ст.369 КК України.

Заслухавши думки учасників кримінального провадження, дослідивши зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до такого висновку. Згідно ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать:

1)наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, кримінального правопорушення:

2)наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;

3)недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

ОСОБА_4 о 16 годині 15 хвилин 23.10.2025 затриманий в порядку ст. 208 КПК України, після чого 24.10.2025 йому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 369 КК України.

На даний час у кримінальному провадженні зібрано достатньо доказів, які дозволяють обґрунтовано підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.369 КК України, а саме: повідомленням заступника керівника відділу ОСОБА_8 про ознаки вчинення кримінального правопорушення від 23.10.2025 згідно якого встановлено факт вчинення ОСОБА_4 злочину; повідомленням начальника відділу прикордонної служби ОСОБА_9 про виявлення кримінального правопорушення від 23.10.2025 згідно якого встановлено факт вчинення ОСОБА_4 злочину; рапортом чергового Могилів-Подільського РВП ОСОБА_10 від 23.10.2025 згідно якого встановлено факт вчинення ОСОБА_4 злочину; протоколом огляду місця події від 23.10.2025 під час проведення якого було виявлено та вилучено грошові кошти у сумі 700 доларів США, 9500 гривень та довідку з ознаками підробки; протоколом затримання ОСОБА_4 в порядку ст. 208 КПК України; протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 23.10.2025 згідно якого встановлено факт вчинення ОСОБА_4 злочину; протоколом огляду відеозапису з камери спостереження на пункті пропуску від 24.10.2025 згідно якого встановлено факт вчинення ОСОБА_4 злочину; повідомленням про підозру від 24.10.2025 згідно якого встановлено факт вчинення ОСОБА_4 злочину.

ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді, зокрема, обмеження волі на строк від двох до чотирьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Відповідно до вимог ст. 177 КПК України під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 3, ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати свідків.

Зважаючи на дані про особистість підозрюваного, який офіційно працевлаштований, має на утриманні неповнолітню дитину, неможливість перебувати у певний період доби поза межами місця свого проживання не перешкоджатиме його роботі, а також мінімалізує сторонній негативний вплив. Домашній арешт, який полягає в забороні підозрюваному залишати житло у нічний період доби спроможний забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного і виконання ним процесуальних обов'язків під час досудового розслідування та подальшого судового розгляду, а також надасть йому можливість забезпечувати сім'ю.

Крім того, не заслуговують на увагу заперечення сторони захисту з приводу того, що до КПК не передбачає такого важкого запобіжного заходу як домашній арешт для підозрюваного у вчиненні злочину за ч.1 ст.369 КК України, оскільки відповідно до ч.2 ст.181 КПК України домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі. При цьому, як вже зазначалось вище ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді, зокрема, обмеження волі на строк від двох до чотирьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Також, особисте зобов'язання не є дієвим у вказаному кримінальному провадженні з огляду на особу підозрюваного, тяжкість вчиненого злочину, дію правового режиму воєнного стану та обставини вчиненого ним злочину.

Особиста порука не може бути застосована у зв?язку з відсутністю у cлідчого судді будь-яких даних про осіб, які заслуговують на довіру у слідства, можуть надати письмове зобов?язання про те, що вони поручаються за виконання підозрюваним покладених на нього обов?язків відповідно до ст. 194 КПК України і зобов?язуються за необхідності доставити його до органу досудового розслідування чи в суд на першу про те вимогу.

Застава не може бути застосована в зв?язку з відсутністю у слідчого судді даних про те, що у підозрюваного наявні кошти необхідні для внесення застави.

Приймаючи до уваги викладені встановлені обставини вчинення злочину, а також наявність зазначених ризиків, передбачених п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, що в сукупності свідчить про неможливість запобігання зазначеним у клопотанні ризикам шляхом застосування більш м?яких запобіжних заходів, ніж нічний домашній арешт.

Зважаючи на викладені обставини, виконання покладених на підозрюваного процесуальних обов'язків може бути забезпечено шляхом застосування до нього запобіжного заходу у виді домашнього арешту в нічний час з 22 години по 06 годину за адресою реєстрації місця проживання з покладенням на нього певних обов'язків згідно ст.194 КПК України.

Враховуючи викладене клопотання слідчого підлягає задоволенню.

Згідно ч.3 ст.181 КПК України ухвалу передати для виконання органу Національної поліції за місцем проживання підозрюваного.

Керуючись ст.176-178, 181, 184, 193, 194, 196, 309 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИЛА:

Клопотання про обрання запобіжного заходу - задовольнити.

Застосувати у кримінальному провадженні № 12025020160000515 від 23.10.2025 до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , запобіжний захід у виді домашнього арешту в нічний час з 22 години вечора по 06 годину ранку строком на два місяці, тобто до 22.12.2025, включно.

Зобов'язати підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно ст.194 КПК України:

1) прибувати за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду за кожною вимогою;

2) не залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , у нічний час із 22 години вечора до 06 години ранку без дозволу слідчого, прокурора або суду, крім часу оголошення «Повітряної-Ракетної небезпеки» по Кіровоградській області, коли останній має право спуститися (пройти) до бомбосховищта, визначеного органом місцевого самоврядування;

3) утримуватися від спілкування із свідками та потерпілим у даному кримінальному провадженні.

Строк дії ухвали встановити по 22.12.2025, включно.

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Копію ухвали передати для виконання Голованівському районному відділу поліції Головного управління Національної поліції у Кіровоградській області (адреса: вул.Соборна, 28, с-ще Голованівськ Кіровоградської області; ел.адреса: golov.sdz@kg.police.gov.ua).

Копію ухвали вручити підозрюваному ОСОБА_4 негайно після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її оголошення.

Повний текст ухвали суду складено та оголошено 24.10.2025.

Слідчий суддя: ОСОБА_1