Рішення від 24.10.2025 по справі 918/861/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" жовтня 2025 р. м. Рівне Справа № 918/861/25

Господарський суд Рівненської області у складі судді Горплюка А.М., за участю секретаря судового засідання Оліфер С.М., розглянувши матеріали справи

за позовом Рівненської міської ради

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат будівельних матеріалів"

про стягнення заборгованості з орендної плати в розмірі 382 172,06 грн

Представники сторін в судове засідання не з'явились

ВСТАНОВИВ:

Рівненська міська рада звернулась до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат будівельних матеріалів" про стягнення заборгованості в розмірі 382 172,06 грн, що виникла в результаті несплати орендної плати відповідно до умов договорів оренди землі від 26 липня 2007 року №040758300139 (зі змінами від 03 грудня 2012 року № 561010004000674) та від 12 грудня 2008 року № 040858300221 за 2022, 2023 та 2024 роки.

Ухвалою суду від 15.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у змішаній (паперовій та електронній) формі, судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 07.10.2025.

Ухвалою суду від 07.10.2025 розгляд справи відкладено на 21.10.2025.

В судове засідання 21.10.2025 сторони не забезпечили явки уповноважених представників, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином у встановлений законом строк.

При цьому, суд враховує, що до суду, від відповідача, повернулись ухвали суду від 15.09.2025 та 07.10.2025 з відміткою відділу поштового зв'язку "адресат відсутній за вказаною адресою".

При цьому суд зазначає, що ухвали суду направлялись відповідачу на адресу: 33024, м. Рівне, вул. Соборна, 420, яка зазначена як в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, так і в договорі. Направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним. При цьому отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (відповідні правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17).

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1 частини 3 статті 202 ГПК України передбачено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно ч. 1 ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі, крім випадку, передбаченого частиною другою цієї статті.

Господарський суд зазначає, що за приписами статті 129 Конституції України, статті 2 ГПК України одним із завдань судочинства є своєчасний розгляд справи, що відповідає положенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою кожен має право на справедливий розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Судом зазначається, що у даній справі судом не визнавалася необхідність обов'язкової участі учасників справи.

За приписами ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення.

Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 240 ГПК України).

Відтак, враховуючи неявку учасників справи, суд зазначає, що датою ухвалення рішення є дата складання повного рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне.

Між Рівненською міською радою та ТОВ "Рівненський комбінат будівельних матеріалів" укладено договір оренди земельної ділянки від 26 липня 2007 року №040758300139 (зі змінами від 03 грудня 2012 року №561010004000674) щодо передачі в оренду земельних ділянок загальною площею 4 299 м? з кадастровими номерами 5610100000:01:004:0071,5610100000:01:004:0072,5610100000:01:004:0073,5610100000:01:004:0074, 5610100000:01:004:0075, 5610100000:01:004:0076 на вулиці Соборній, 420 для обслуговування під'їздів та проїздів.

Також між Рівненською міською радою та ТОВ "Рівненський комбінат будівельних матеріалів" укладено Договір оренди земельної ділянки від 12 грудня 2008 року № 040858300221 щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 106 м? (умовна частка із земельної ділянки 1 579 м?) з кадастровим номером 5610100000:01:004:0058 на вулиці Соборній, 420 для обслуговування адміністративного приміщення.

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 13.09.2022 у справі №918/362/22 внесено зміни у договір оренди землі від 26 липня 2007 року №040758300139 (зі змінами від 03 грудня 2012 року №561010004000674), укладений між Рівненською міською радою та ТОВ "Рівненський комбінат будівельних матеріалів", і викладено його окремі пункти в наступній редакції:

"п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 21 травня 2021 року становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:004:0071 - 1 166 339,19 грн, - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 5338 від 24 травня 2021 року, виданий Відділом у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 21 травня 2021 року становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:004:0072 - 767 733,89 грн, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 5339 від 24 травня 2021 року, виданий Відділом у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастр у Рівненській області.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 21 травня 2021 року становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:004:0073 - 326 923,33 грн, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 5340 від 24 травня 2021 року, виданий Відділом у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастр у Рівненській області.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 21 травня 2021 року становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:004:0074 - 142 694,00 грн, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 5341 від 24 травня 2021 року, виданий Відділом у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастр у Рівненській області.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 21 травня 2021 року становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:004:0075 - 342 331,61 грн, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 5342 від 24 травня 2021 року, виданий Відділом у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 21 травня 2021 року становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:004:0076 - 133 984, 97 грн, - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 5343 від 24 травня 2021 року, виданий Відділом у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області.

Абзац 1 п. 9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку площею 1 741 м? складає 34 990,18 грн, що становить 3,0 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04/823, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу №7 від 27 жовтня 2021 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.

Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку площею 1 146 м? складає 23 032,02 грн, що становить 3,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04/820, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу №7 від 27 жовтня 2021 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.

Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку площею 488 м? складає 14 711,55 грн, що становить 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04/822, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу № 7 від 27 жовтня 2021 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.

Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку площею 213 м? складає 6 421,23 грн, що становить 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04/821, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу № 7 від 27 жовтня 2021 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.

Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку площею 511 м? складає 10 269,95 грн, що становить 3,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04/821/1, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу № 7 від 27 жовтня 2021 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.

Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку площею 200 м? складає 6 029,32 грн, що становить 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04/822/1, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу № 7 від 27 жовтня 2021 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 29.12.2022 справі №918/913/22 внесено зміни у договір оренди землі від 12 грудня 2008 року №040858300221, який укладено між Рівненською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат будівельних матеріалів" та його окремі пункти викладено у наступній редакції:

"п. 2 В оренду передається земельна ділянка площею 106 (сто шість) квадратних метрів (частка у земельній ділянці 1 579 м?);

п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 14 вересня 2021 року становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:004:0058 - 2 644 528,40 грн. витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 2033/304-21 від 15 вересня 2021 року, виданий Відділом № 1 у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, в тому числі нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 106 м? становить 177 530, 09 грн.

Абзац 1 п. 9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 7 988,85 грн, що становить 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 106 м? розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №03-04/824, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу №7 від 27 жовтня 2021 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.

Інформація про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за кожен рік оприлюднюється у медіа та на офіційному сайті Держгеокадастру України.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки становив за 2021 рік 1,1; за 2022 рік 1,15; за 2023-1,051.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5610100000:01:004:0071: - за 2022 рік становить 1 282 973,11 грн (1 166 339,19*1,1), а орендна плата 38 489,19 грн (1 282 973,11*3%); - за 2023 рік становить 1 475 419,08 грн (1 166 339,19*1,1*1.15), а орендна плата 44 262,96 грн (1 475 419,08*3%); - за 2024 рік становить 1 550 665,45 грн (1 166 339,19*1,1*1.15*1,051), а орендна плата 46 519,96 грн (1 550 665,45*3%). Всього 129 271,72 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5610100000:01:004.0072: - за 2022 рік становить 844 507, 28 грн (767 733,89*1,1), a oрендна плата 25 335,22 грн (844 507,28*3%); за 2023 рік становить 971 183, 37 грн (767 733,89*1,1*1.15), а орендна плата 29 135, 50 грн (971 183, 37*3%); - за 2024 рік становить 1 020 713, 72 грн (767 733,89*1,1*1.15*1,051), а орендна плата 30 621, 41 грн (1 020 713, 72*3%). Всього 85 092, 13 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5610100000:01:004:0073: - за 2022 рік становить 359 615,66 грн (326 923,33*1,1), а орендна плата 16 182, 70 грн (359 615,66*4,5%); - за 2023 рік становить 413 558,01 грн (326 923,33*1,1*1.15), а орендна плата 18 610,11 грн (413 558,01*4,5%); за 2024 рік становить 434 649, 47 грн (326 923,33*1,1*1.15 1,051), а орендна плата 19 559, 23 грн (434 649,47*4,5%). Всього 54 352,04 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5610100000:01:004:0074: - за 2022 рік становить 156 963,40 грн (142 694,00*1,1), а орендна плата 7063,35 грн (156 963,40*4,5%); - за 2023 рік становить 180 507,91 грн (142 694,00 * 1,1 *1.15), а орендна плата 8 122,86 грн (180 507,91*4,5%); - за 2024 рік становить 189 713,81 грн (142 694,00*1,1*1.15*1,051), а орендна плата 8 537,12 грн (189 713,81*4,5%). Всього 23 723,33 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5610100000:01:004:0075: - за 2022 рік становить 376 564,77 грн (342 331,61* 1,1), а орендна плата 11 296,94 грн (376 564, 77 * 3%); - за 2023 рік становить 433 049,49 грн (342 331,61*1,1*1.15), а орендна плата 12 991,48 грн (433 049,49*3%); - за 2024 рік становить 445 135,01 грн (342 331,61*1,1*1.15*1,051), а орендна плата 13 654,05 грн (445 135,01*3%). Всього 37 942,47 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5610100000:01:004:0076: за 2022 рік становить 147 383,47 грн ( 133 984,97* 1,1) а орендна плата 6 632,26 грн (147 383,47*4,5%); за 2023 рік становить 169 490,99 грн (133 984,97 1,1*1.15), а орендна плата 7 627,09 грн (169 490,99*4,5%); за 2024 рік становить 178 135,03 грн (133 984,97*1,1*1.15*1,051), а орендна плата 8 016,08 грн (178 135,03*4,5%). Всього 22 275,43 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5610100000:01.004.0058: - за 2022 рік становить 195 283, 10 грн (177 530,09* 1,1), а орендна плата 8 787,74 грн (195 283,10*4,5%); - за 2023 рік становить 224 575,56 грн (177 530,09* 1,1 *1.15), а орендна плата 10 105,90 грн (224 575,56*4,5%); - за 2024 рік становить 236 028,92 грн (177 530,09*1,1*1.15* 1,051), a орендна плата 10 621,30 грн. (236 028,92*4,5%). Всього 29 514,94 грн.

Разом по всіх ділянках не задекларована та несплачена сума орендної плати становить 382 172, 06 грн.

Відповідно до листа Головного управління ДПС у Рівненській області від 08.08.2025 №5295/5/17-00-04-01-05 повідомлено, що згідно інформації, яка міститься в базах даних ДПС, ТОВ "Рівненський комбінат будівельних матеріалів" податкові декларації з плати за землю за 2022-2024 роки не подані, відповідно орендна плата за користування земельними ділянками на території Рівненської міської ради не справляється.

Доказів погашення заборгованості відповідачем суду не надано.

З урахуванням викладеного судом установлено, що між сторонами виникли правовідносини, пов'язані із неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди земельної ділянки щодо своєчасної та у повному розмірі сплати орендної плати, регулювання яких здійснюється на підставі Закону України "Про оренду землі", Закону України “Про оцінку земель», ЗК України, ЦК України, ПК України.

Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.

Згідно з ч. 1, 6, 9 ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця, крім випадків, визначених законом, передаватися орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда). Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Статтею 792 ЦК України унормовано, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

За ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У силу вимог ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 206 ЗК України унормовано, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ч. 1-3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі").

Згідно з ч. 1, 3 ст. 22 Закону України "Про оренду землі" орендна плата справляється у грошовій формі. Розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.

За ч. 1, 5 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

У підп. 14.1.136, 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов'язковий платіж, що його орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою, а плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Отже, орендна плата за користування землею комунальної власності за своїм правовим статусом є обов'язковим платежем, що зумовлює визначення її розміру відповідно як до норм цивільного, земельного законодавства та Закону України “Про оренду землі», так із врахуванням вимог ПК України.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно з п. 14.1.125 ст. 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За правилами ч. 5 ст. 5 Закону України “Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України “Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України “Про землеустрій».

Частинами 1, 2 ст. 20 цього Закону визначено, що за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Статтями 13, 15 та 18 Закону України “Про оцінку земель» зокрема унормовано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом. Підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Згідно з п. 287.1. ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

У п. 288.1. - 288.6. ст. 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Частиною 1 ст. 24 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (п. в ч. 1 ст. 96 ЗК України).

Як установлено судом із матеріалів справи, загальна сума орендної плати, несплаченої орендарем, становить 382 172 ,06 грн.

Статтею 11 ЦК України унормовано, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України).

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України.

У силу вимог ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтями 525,526 ЦК України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Згідно з ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Отже, враховуючи те, що сума боргу з орендної плати підтверджена належними доказами, відповідач розміру вказаного боргу не спростував, доказів на підтвердження його сплати не надав, відтак суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимог позивача, а відтак - про наявність підстав для їх задоволення.

За результатами з'ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про порушення майнових прав позивача та про наявність підстав для задоволення позову.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи (ч. 1 ст. 124 ГПК України).

У позовній заяві позивачем зазначено попередній розрахунок судових витрат, що складаються із судового збору в розмірі 5 732, 58 грн.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи, що позов задоволено у повному обсязі, відтак судовий збір в розмірі 5 732, 58 грн покладається на відповідача.

Керуючись ст. 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 233, 238, 240, 241 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат будівельних матеріалів" (33024, м. Рівне, вул. Соборна, 420, ідентифікаційний код 21744667) на користь Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12-А, ідентифікаційний код 34847334 на рахунок UА718999980334189815000017527, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПО 38012494, отримувач ГУК у Рівненській області /Рівненська міська територіальна громада/18010900) 382 172 (триста вісімдесят дві тисячі сто сімдесят дві) грн 06 коп. орендної плати та 5 732 (п'ять тисяч сімсот тридцять дві) грн 58 коп. судового збору.

3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду Рівненської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку встановленому ст.ст. 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено та підписано 24 жовтня 2025 року.

Суддя А.М. Горплюк