Ухвала від 16.10.2025 по справі 8/570

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

УХВАЛА

16.10.2025 Справа № 8/570

м.Полтава

за заявою Головного управління ДФС у Полтавській області, вул. Європейська, 4, м.Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 39461639

до Державної Галещинської біологічної фабрики, вул. Жовтнева, 98, смт. Н.Галещина, Полтавська область, код ЄДРПОУ 00482996

за участю:

Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Соборності, 45, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 43316700);

Прокуратури Полтавської області (вул.1100-річчя Полтави,7, м.Полтава, 36000);

Фонду державного майна України (код ЄДРПОУ 00032945, вул. Генерала Алмазова, б.18/9, м. Київ, 01133);

про банкрутство

Суддя Паламарчук В.В.

Секретар судового засідання Біленко І.О.

Представники учасників справи: згідно протоколу

Обставини справи: в провадженні Господарського суду Полтавської області перебуває справа №8/570 про банкрутство Державної Галещинської біологічної фабрики (код ЄДРПОУ 00482996).

Постановою суду від 27.07.2003 по справі №8/570 Державна Галещинська біологічна фабрика визнана банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Чорнокондратенко І.П.

Ухвалою господарського суду від 09.10.2008 припинено повноваження Чорнокондратенко І.П., ліквідатором призначено арбітражного керуючого Терещенка О.В.

За ухвалою від 24.02.2015 усунено арбітражного керуючого Терещенка Олександра Васильовича від виконання обов'язків ліквідатора Державної Галещинської біологічної фабрики по справі №8/570.

Ухвалою господарського суду від 26.03.2015р. ліквідатором по справі призначено арбітражного керуючого Бончака Степана Антоновича (свідоцтво №351 від 28.02.2013). Ухвалою господарського суду від 23.04.2015р. припинено повноваження останнього.

Ухвалою від 22.09.2015 призначено ліквідатором Державної Галещинської біологічної фабрики, арбітражного керуючого Терещенка Олександра Васильовича (свідоцтво №432 від 28.02.2013).

В подальшому ухвалою від 24.11.2016 арбітражного керуючого Терещенка О.В. усунуто від виконання обов'язків ліквідатора банкрута, у зв'язку з припиненням його діяльності. Призначено ліквідатором Державної Галещинської біологічної фабрики арбітражного керуючого Авраменка Ігоря Миколайовича (свідоцтво №809 від 26.04.2013).

Ухвалою господарського суду від 22.06.2020 припинено повноваження арбітражного керуючого Авраменко І.М. щодо виконання ним обов'язків ліквідатора Державної Галещинської біологічної фабрики. Вказаною ухвалою суду призначено ліквідатором Державної Галещинської біологічної фабрики арбітражного керуючого Терещенка Олександра Васильовича (свідоцтво №1946 від 18.12.2019).

Ухвалою від 03.12.2024 залучено Фонд державного майна України (код ЄДРПОУ 00032945, вул. Генерала Алмазова, б.18/9, м. Київ, 01133) до участі у справі №8/570 про банкрутство Державної Галещинської біологічної фабрики, в якості органу управління майном боржника.

02.10.2025 від Фонду державного майна України до суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі про банкрутство Державної Галещинської біологічної фабрики (вхід. №12602). В обґрунтування поданого клопотання Фонд державного майна України посилається на те, що наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтавській та Сумській областях від 24.09.2025 №392 "Про прийняття рішення про приватизацію об'єкта малої приватизації - єдиного майнового комплексу Державної Галещинської біологічної фабрики (код за ЄДРПОУ 00482996)" прийнято рішення про приватизацію Єдиного майнового комплексу Державної Галещинської біологічної фабрики.

Ухвалою від 06.10.2025 клопотання Фонду державного майна України (вхід. №12602 від 02.10.2025) про закриття провадження у справі №8/570, призначено до розгляду в судовому засіданні на 16.10.2025.

10.10.2025 надійшло клопотання Головного управління ДПС у Полтавській області про заміну кредитора у справі №8/570 (вхід. №13008 від 10.10.2025).

16.10.2025 ліквідатором подано до суду клопотання відповідно до якого останній прохає суд:

- затвердити Звіт про проведену роботу ліквідатора Державної Галещинської біологічної фабрики Терещенка О.В. станом на 15 жовтня 2025 року;

- затвердити Звіт про нарахування грошової винагороди та грошових витрат арбітражного керуючого Терещенка О.В. станом на 15 жовтня 2025 року;

- закрити провадження у справі №8/570 по процедурі банкрутства Державної Галещинської біологічної фабрики (код ЄДРПОУ 00482996). Повноваження арбітражного керуючого ліквідатора Державної Галещинської біологічної фабрики Терещенка О.В. продовжити до призначення, власником - Фондом державного майна України, керівника підприємства Державної Галещинської біологічної фабрики, у зв'язку з участю арбітражного керуючого Терещенка О.В. у справах (провадження, яких призначені у Верховному суді (справи №8/570(917/812/24), №8/570(917/165/24) за позовом ДП "Галещинська біофабрика".

Присутні в судовому засіданні учасники справи наполягали на закритті провадження у справі.

В судовому засіданні 16.10.2025 оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши учасників справи, присутніх у судовому засіданні, судом встановлено наступне.

Провадження у справі про банкрутство Державної Галещинської біологічної фабрики відкрито за ухвалою Господарського суду Полтавської області від 10.10.2002 згідно положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Частина 1 ст. 2 КУзПБ передбачає, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Згідно п. 1, п. 2 Прикінцевих та перехідних положень КУзПБ, цей Кодекс набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Кодексом. З дня введення в дію цього Кодексу визнати такими, що втратили чинність: Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 440 із наступними змінами).

Враховуючи наведене, КУзПБ введено в дію з 21.10.2019 року.

Відповідно до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень КУзПБ, установлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.

Тобто, перехід від регулювання передбаченого Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до регулювання передбаченого КУзПБ здійснюється негайно (безпосередня дія як спосіб дії в часі нормативно-правових актів) шляхом здійснення подальшого розгляду справи про банкрутство відповідно до положень Кодексу.

Крім того, у постанові Верховного Суду від 16.07.2020 року у справі № 910/4475/19 вказано, що з 21.10.2019 введено в дію КУзПБ. З огляду на приписи пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень КУзПБ, законодавцем за темпоральним принципом (принцип дії закону у часі) визначено пряму дію норм КУзПБ та їх застосування при розгляді справ про банкрутство незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, за винятком справ, які на день введення в дію цього Кодексу 21.10.2019 перебувають на стадії санації. На день розгляду цієї справи у суді апеляційної інстанції Закон про банкрутство втратив чинність.

З урахуванням вищевикладеного, судом застосовуються норми Кодексу України з процедур банкрутства.

Щодо клопотання Головного управління ДПС у Полтавській області (вхід. №13008 від 10.10.2025) про заміну кредитора у справі №8/570, суд зазначає наступне.

Головне управління ДПС у Полтавській області в обґрунтування поданого клопотання посилається на те, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" (далі - Постанова КМУ №893) визначено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 43142831). Згідно п. 2 Постанови №893 територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються.

Наказом ДПС України "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" від 30.09.2020 №529 відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" та Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року №227 (зі змінами), визначено утворити як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком (в тому числі ГУ ДПС у Полтавській області).

До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено: відомості щодо державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи в результаті ліквідації Головного управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 43142501) та відомості щодо створення Головного управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192).

Враховуючи виконання вимог, визначених абз. 3 п. 2 Постанови КМУ №893 згідно з наказом ДПС України від 24.12.2020 №755 "Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій", розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як відокремлені підрозділи згідно з наказом №529, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови №893.

З урахуванням вищевказаних положень нормативно-правових актів Головним управлінням ДПС у Полтавській області відповідно до наказу 24.12.2020 №755 "Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій", розпочато виконання області функцій і повноважень ГУ ДПС у Полтавській області, що ліквідується.

За результатами розгляду даного клопотання, суд зазначає наступне:

Приписами ст. 43 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони її правонаступником на будь-якій стадії провадження у справі. Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.

Статтею 52 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу; про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Враховуючи викладене, суд задовольняє клопотання б/н від 10.10.2025 (вхід. №13008 від 10.10.2025) Головного управління ДПС у Полтавській області про заміну Головного управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 43142831) на Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192).

Щодо клопотання ліквідатора Державної Галещинської біологічної фабрики в частині затвердження Звіт про проведену роботу ліквідатора Державної Галещинської біологічної фабрики Терещенка О.В. станом на 15 жовтня 2025 року, суд зазначає наступне.

Частиною 4 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що ліквідатор не менш як один раз на місяць подає комітету кредиторів звіт про свою діяльність, інформацію про фінансовий стан і майно боржника на день відкриття ліквідаційної процедури та під час проведення ліквідаційної процедури, про використання коштів боржника, а також іншу інформацію на вимогу комітету кредиторів.

Арбітражний керуючий Терещенко О.В. у своєму клопотання прохає суд затвердити звіт про проведену ним роботу за період з 09.10.2008 року по 26.10.2015року та з 02.06.2020 року по 16.10.2025 в ході ліквідаційної процедури підприємства - банкрута Державної Галещинської біологічної фабрики.

Проте при дослідженні поданого звіту судом встановлено, що зазначений звіт є додатком до Протоколу комітету кредиторів від 16.10.2025 Державної Галещинської біологічної фабрики, доказів проведення зборів комітету кредиторів боржника і відповідного розгляду та схвалення зазначеного звіту, ліквідатором не надано.

З урахуванням вищезазначеного, у суду відсутні підстави для затвердження звіту про проведену роботу ліквідатора Державної Галещинської біологічної фабрики Терещенка О.В. станом на 15 жовтня 2025 року, а отже клопотання в цій частині не підлягає задоволенню.

Щодо клопотання ліквідатора Державної Галещинської біологічної фабрики в частині затвердження Звіту про нарахування грошової винагороди та грошових витрат арбітражного керуючого Терещенка О.В. станом на 15 жовтня 2025 року, суд зазначає наступне.

Статтею 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Згідно ч. 1 ст. 12 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий виконує повноваження за грошову винагороду.

Згідно ч. 2 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна або ліквідатора визначається в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі, але не менше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень. Сплата основної винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна, ліквідатора, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією здійснюється за рахунок коштів, авансованих заявником (кредитором або боржником) на депозитний рахунок господарського суду, який розглядає справу, до моменту подання заяви про відновлення відкриття провадження у справі. У разі якщо процедура триває після закінчення авансованих заявником коштів, основна винагорода арбітражного керуючого сплачується за рахунок коштів, одержаних боржником - юридичною особою у результаті господарської діяльності, або коштів, одержаних від продажу майна боржника, яке не перебуває в заставі.

Арбітражний керуючий не менше одного разу на два місяці звітує про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого, здійснення та відшкодування його витрат на засіданнях зборів кредиторів (у справі про неплатоспроможність фізичної особи) чи комітету кредиторів (у справі про банкрутство юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - перед забезпеченим кредитором.

Звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат має бути схвалений зборами кредиторів (у процедурі банкрутства фізичної особи) чи комітетом кредиторів (у процедурі банкрутства юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - забезпеченим кредитором.

Звіт арбітражного керуючого про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за підсумками процедур розпорядження майном, санації, ліквідації, реструктуризації заборгованості, погашення боргів подається арбітражним керуючим до господарського суду за п'ять днів до закінчення відповідної процедури, розглядається судом та затверджується ухвалою, що може бути оскаржена у встановленому порядку (ч. 6 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства).

Таким чином, звіт арбітражного керуючого про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого, здійснення та відшкодування його витрат має бути схвалений комітетом кредиторів.

Як вбачається із матеріалів справи, арбітражним керуючим Терещенко О.В. надано для затвердження звіт про нарахування грошової винагороди та понесених витрат за період з 09.10.2008 року по 26.10.2025 та з 02.06.2020 по 16.10.2025 майже за весь період виконання ним повноважень ліквідатора Державної Галещинської біологічної фабрики в загальному розмірі 1 508 521,66грн.

В свою чергу, зазначений звіт є додатком до Протоколу комітету кредиторів від 16.10.2025 Державної Галещинської біологічної фабрики. Доказів проведення зборів комітету кредиторів боржника і відповідного розгляду зазначеного звіту, ліквідатором не надано.

З системного аналізу норм чинного законодавства про банкрутство вбачається, що суд при прийнятті рішень не пов'язаний лише з рішенням комітету кредиторів, а тому у разі неприйняття комітетом кредиторів рішення щодо погодження (схвалення) звіту про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого це не позбавляє господарський суд права розглянути його самостійно.

Проте, частиною 1 ст. 74 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч.1 ст. 74 ГПК України).

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи (ч.3, ч.4 ст. 74 ГПК України).

При дослідженні поданого звіту судом встановлено, що ліквідатором включені понесені ним додаткові витрати (на відрядження, бензин, поштові витрати, канцелярські товари, телефонні розмови) в сумі 36 004,51грн, проте доказів які б підтверджували понесені арбітражним керуючим Терещенко О.В. витрати до звіту не додано.

В судовому засіданні арбітражний керуючий Терещенко О.В. відмовився від визнання зазначених додаткових витрат, а наполягав на визнанні грошової винагороди.

Окрім того, сам звіт містить неточності в сумах зазначених в тексті звіту та його прохальній частині.

Враховуючи відсутність доказів розгляду зазначеного звіту на комітеті кредиторів, відсутність в матеріалах справи №8/570 звітів, щодо проведеної арбітражним керуючим Терещенком О.В. роботи в період виконання повноважень ліквідатора банкрута та відповідного їх затвердження комітетом кредиторів, неточності в сумах зазначених в тексті звіту та його прохальній частині, суд позбавлений можливості встановити правильність і відповідність нарахування грошової винагороди за період з 09.10.2008 по 26.10.2015 та 02.06.2020 по 16.10.2025.

Разом з тим, судом враховуються положення ст. 43 Конституції України, за якими чітко визначено, що кожен має право на заробітну плату.

І як вже зазначалося вище, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор, керуючий реструктуризацією, керуючий реалізацією) виконує повноваження за грошову винагороду.

Підсумовуючи вищенаведені обставини, суд вважає за необхідне затвердити Звіт про нарахування грошової винагороди за виконання арбітражним керуючим Терещенком О.В. повноважень ліквідатора Державної Галещинської біологічної фабрики за останні 12 місяців на загальну суму 288 000,00грн. В решті сум Звіт про нарахування грошової винагороди та грошових витрат арбітражного керуючого Терещенка О.В. не підлягає задоволенню.

Щодо клопотання Фонду державного майна України (вхід. №12602 від 02.10.2025) та клопотання ліквідатора Державної Галещинської біологічної фабрики Терещенка О.В. (вхід. №13265 від 16.10.2025) в частині про закриття провадження у справі, суд зазначає наступне.

Фонд державного майна України є органом управління Державної Галещинської біологічної фабрики

За змістом клопотання, як встановлено судом, згідно наказу Фонду державного майна України (далі - Фонд) від 23.09.2025 року №1561 "Про внесення змін до наказу Фонду державного майна України від 04.01.2022 № 1 "Про затвердження переліків об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації (зі змінами)" єдиний майновий комплекс Державної Галещинської біологічної фабрики включено до вказаних переліків.

Органом приватизації Державної Галещинської біологічної фабрики визначено Регіональне відділення Фонду державного майна України по Полтавській та Сумській областях.

Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтавській та Сумській областях від 24.09.2025 №392 "Про прийняття рішення про приватизацію об'єкта малої приватизації - єдиного майнового комплексу Державної Галещинської біологічної фабрики (код ЄДРПОУ 00482996) прийнято рішення про приватизацію Єдиного майнового комплексу Державної Галещинської біологічної фабрики.

З огляду на вказане, посилаючись на ч. 5 ст. 12 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" та судову практику, Заявник просить суд закрити провадження у справі №8/570 про банкрутство Державної Галещинської біологічної фабрики.

З врахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов таких висновків.

За змістом п. 6, п. 13, п. 20, п. 26 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" (далі - Закон), аукціон з умовами - спосіб продажу об'єкта приватизації, за яким власником об'єкта приватизації стає покупець, що в ході торгів запропонував за нього найвищу ціну і взяв на себе зобов'язання виконати умови продажу об'єкта приватизації;

Єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства, його структурного підрозділу - усі види майна, призначені для діяльності підприємства, його структурного підрозділу, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировина, продукція, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, включаючи права на земельні ділянки;

Органи приватизації - Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим, органи приватизації територіальних громад;

Рішення про приватизацію - рішення, що приймається органами приватизації щодо кожного об'єкта приватизації шляхом видання наказу.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", до об'єктів державної і комунальної власності, що підлягають приватизації, належать усі об'єкти права державної і комунальної власності, крім тих, приватизація яких прямо заборонена цим Законом та іншими законами України.

В силу ч. 1, ч. 5 ст. 12 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", рішення про приватизацію об'єкта, який включено до переліку об'єктів державної власності, що підлягають приватизації, приймається державними органами приватизації шляхом видання наказу, але не пізніше 30 днів з дня включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, за винятком випадку, передбаченого частиною другою цієї статті.

Справи про банкрутство боржників, якими є державні підприємства та/або господарські товариства, більше ніж 50 відсотків акцій (часток) яких прямо чи опосередковано належать державі, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, не порушуються до її завершення. Провадження у справах про банкрутство таких підприємств/господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, підлягає припиненню, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника.

Справи про банкрутство підприємств/господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про завершення приватизації, не можуть порушуватися протягом одного року з дня завершення приватизації з підстав, що виникли до завершення приватизації.

Приписами ч. 4 ст. 236 ГПК України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно правових висновків наведених у постанові Верховного Суду від 20.10.2020 року у справі № 916/61/13-г, для прийняття рішення про закриття/припинення провадження у справі про банкрутство боржника на підставі частини 5 статті 12 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" необхідним і достатнім є встановлення судом, на підставі поданих сторонами доказів у справі, обставин належності Державі Україна прямо або опосередковано частки акцій цього боржника, що перевищує 50 % акцій, та чинності (на момент ухвалення відповідного судового рішення) прийнятого стосовно боржника рішення про приватизацію.

Наведене вище дає підстави для висновку про те, що передумовою для припинення (закриття) провадження у справі про банкрутство державного підприємства в порядку частини 5 статті 12 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" є наявність рішення про приватизацію такого підприємства.

Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду від 11.10.2018 у справі №1/17-3666-2011, від 20.06.2019 у справі №910/3406/18, від 16.10.2019 у справі №905/338/15, від 12.11.2019 у справі №10/1106, від 26.02.2020 у справі №5/31-Б-09.

Положеннями п.13 ч.1 ст. 90 КУзПБ визначено, що господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) у разі прийняття рішення про приватизацію боржника, яким є державне підприємство або господарське товариство, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.

Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 90 КУзПБ, провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) може бути закрито у випадках, передбачених пунктами 2, 3, 5, 9, 10, 12 і 13 частини першої цієї статті, на всіх стадіях провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) (до та після визнання боржника банкрутом), у випадках, передбачених пунктами 1, 4, 6, 8 і 11 частини першої цієї статті, - лише до визнання боржника банкрутом, а у випадку, передбаченому пунктом 7 частини першої цієї статті, - лише після визнання боржника банкрутом.

Про закриття провадження у справі про банкрутство постановляється ухвала.

Враховуючи встановлені обставини справи та зважаючи на те, що відповідно до наданих доказів, органом приватизації прийнято рішення (наказ) про приватизацію єдиного майнового комплексу Державної Галещинської біологічної фабрики шляхом продажу на аукціоні з умовами та останнє згідно матеріалів справи належить державі, суд дійшов висновку про задоволення клопотання Фонду державного майна України №10-79-24739 від 02.10.2025 року (вхід. №12602 від 02.10.2025) та ліквідатора Державної Галещинської біологічної фабрики Терещенка О.В. (вхід. №13265 від 16.10.2025) в частині про закриття провадження у справі №8/570 .

Крім того, ч.5 ст.65 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, якщо майна банкрута вистачило для задоволення вимог кредиторів у повному обсязі, він вважається таким, що не має боргів і може продовжувати свою підприємницьку діяльність. У такому разі ліквідатор протягом п'яти днів з дня прийняття господарським судом відповідного рішення повідомляє про це орган або посадову особу органу, до компетенції яких належить призначення керівника (органів управління) боржника, та за потреби скликає загальні збори чи засідання відповідного органу і продовжує виконувати повноваження керівника (органів управління) боржника до їх призначення в установленому порядку.

З урахуванням того, що з моменту закриття провадження у справі про банкрутство у зв'язку з приватизацією боржника, повноваження ліквідатора припиняються, а арбітражний керуючий не виступає в якості службової особи такого підприємства та не є його керівником, для забезпечення належного функціонування Державної Галещинської біологічної фабрики, суд вважає за доцільне покласти на арбітражного керуючого Терещенка О.В. виконання обов'язків керівника боржника до моменту призначення керівника Державної Галещинської біологічної фабрики - Фондом державного майна України.

Керуючись ст. 30, 43, 90 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 52, 231, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити клопотання Головного управління ДПС у Полтавській області (вхід. №13008 від 10.10.2025) про заміну кредитора у справі №8/570.

2. Замінити кредитора у справі №8/570 - Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 43142831) на Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192).

3. Клопотання ліквідатора (вхід. №13265 від 16.10.2025) в частині затвердження звіту про проведену роботу ліквідатора Державної Галещинської біологічної фабрики Терещенка О.В. станом на 15 жовтня 2025 - не підлягає задоволенню.

4. Клопотання ліквідатора (вхід. №13265 від 16.10.2025) в частині затвердження Звіту про нарахування грошової винагороди та грошових витрат арбітражному керуючому Терещенку О.В. станом на 15 жовтня 2025 - задовольнити частково.

5. Затвердити Звіт про нарахування грошової винагороди та грошових витрат арбітражного керуючого Терещенка О.В. в сумі 288 000,00грн. В решті сум Звіт про нарахування грошової винагороди та грошових витрат арбітражного керуючого Терещенка О.В. - не підлягає задоволенню.

6. Клопотання Фонду державного майна України (вхід. №12602 від 02.10.2025) та клопотання ліквідатора Державної Галещинської біологічної фабрики Терещенка О.В. (вхід. №13265 від 16.10.2025) про закриття провадження у справі - задовольнити.

7. Закрити провадження у справі №8/570 про банкрутство Державної Галещинської біологічної фабрики, (вул. Жовтнева, 98, смт. Нова Галещина, Полтавська область, код ЄДРПОУ 00482996).

8. Припинити ліквідаційну процедуру Державної Галещинської біологічної фабрики, (вул. Жовтнева, 98, смт. Нова Галещина, Полтавська область, код ЄДРПОУ 00482996).

9. Припинити повноваження ліквідатора Державної Галещинської біологічної фабрики арбітражного керуючого Терещенка Олександра Васильовича та покласти на нього виконання обов'язків керівника боржника до моменту призначення керівника Державної Галещинської біологічної фабрики - Фондом державного майна України.

10. Зобов'язати арбітражного керуючого Терещенка Олександра Васильовича підготувати для передачі в установленому порядку новому керівнику боржника документи, печатки і штампи та матеріальні цінності, отримані у зв'язку з виконанням цих повноважень.

11. Зобов'язати Фонд державного майна України забезпечити призначення керівника Державної Галещинської біологічної фабрики (чи особи, яка буде тимчасово виконувати його повноваження) та прийняття ним документів, печаток і штампів та матеріальних цінностей Державної Галещинської біологічної фабрики від арбітражного керуючого Терещенка Олександра Васильовича.

12. Скасувати дію мораторію на задоволення вимог кредиторів введеного ухвалою суду від 10.10.2002.

13. Копію ухвали направити учасникам провадження у справі про банкрутство, державному реєстратору, Державному органу з питань банкрутства.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала може бути оскаржена протягом десяти днів шляхом подання апеляційної скарги до Східного апеляційного господарського суду.

Повний текст ухвали складений та підписаний 24.10.2025р.

Суддя Паламарчук В.В.