65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу
та закриття провадження у справі
"17" жовтня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/3240/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Грабован Л.І.,
за участі секретаря судового засідання Ліщук С.О.
дослідивши матеріали справи
за заявою кредитора: Головного управління ДПС в Одеській області
до боржника: Приватного підприємства «Юр-Про» (65012, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15; код ЄДРПОУ 37479178)
про визнання банкрутом,
у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін та учасників:
від кредитора: не з'явились;
ліквідатор банкрута: не з'явився;
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.08.2023р. (суддя - Лепеха Г.А.) відкрито провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства “Юр-Про» (далі - ПП “Юр-Про»); визнано грошові вимоги Головного управління ДПС в Одеській області до ПП “Юр-Про» в сумі 6 968 353, 12 грн.; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; Ввести процедуру розпорядження майном ПП “Юр-Про»; розпорядником майна ПП “Юр-Про» призначено арбітражного керуючого Дарієнка В.Д.
З метою виявлення кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника 31.08.2023р. здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство ПП “Юр-Про» на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за №71303 від 01.09.2023р.
Ухвалою попереднього засідання суду від 05.10.2023р. ухвалено, що визнаними вимогами боржника ПП “Юр-Про» є Головне управління ДПС в Одеській області з вимогами до боржника в сумі 6 968 863, 12 грн.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.01.2024р. суддею Грабован Л.І. справу №916/3240/23 прийнято до свого провадження.
Постановою Господарського суду Одеської області від 23.02.2024 р. Приватне підприємство «Юр-Про» визнано банкрутом та відкрито відносно Приватного підприємства «Юр-Про» ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців до 23.02.2025р. Ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Дарієнка Віктора Дмитровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №284 від 31.05.2013р.
26.02.2024 на офіційному сайті Верховного суду опубліковано повідомлення про визнання Приватного підприємства «Юр-Про» банкрутом та відкриття відносно нього ліквідаційної процедури (публікація №72622).
11.08.2025 р. до господарського суду надійшов звіт (вх. №3-704/25) ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. за підсумком ліквідаційної процедури Приватного підприємства «Юр-Про», у якому останній просить суд:
- затвердити звіт за результатами ліквідаційної процедури Приватного підприємства «Юр-Про»;
- затвердити ліквідаційний баланс Приватного підприємства «Юр-Про»;
- припинити юридичну особу Приватне підприємство «Юр-Про» та зобов'язати державних реєстраторів внести відповідні зміни;
- припинити повноваження ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнка В.Д.;
- закрити провадження у справі №916/3240/23 про банкрутство Приватного підприємства «Юр-Про».
До звіту надано ліквідаційний баланс ПП «Юр-Про»; перелік ліквідаційної маси; відомості про відсутність об'єктів ліквідаційної маси; список документів, що підтверджують відсутність активів боржника під час ліквідаційної процедури; реєстр вимог кредиторів ПП «Юр-Про» та копії: запиту про проведення інвентаризації № 02-3240/501 та запиту про надання документації №02-3240/500 від 12.09.2023 р. з доказами їх направлення керівництву боржника; наказу № 02-3240 від 10.10.2023 р. про проведення інвентаризації; інвентаризаційного опису необоротних активів від 10.10.2023 р.; інвентаризаційний опис запасів від 10.10.2023 р.; інвентаризаційного опису матеріальних цінностей, прийнятих на відповідальне зберігання від 10.10.2023 р.; акту №1 про результати інвентаризації грошових коштів від 10.10.2023 р.; акт №2 інвентаризації наявності грошових документів, бланків документів суворої звітності від 10.10.2023 р.; акту№3 інвентаризації наявності фінансових інвестицій від 10.10.2023 р.; акту №4 інвентаризації розрахунків з дебіторами і кредиторами від 10.10.2023 р.; протоколу інвентаризаційної комісії від 10.10.2023 р.; інформаційної довідки №366111822 від 16.02.2024 р. та копії відповідей установ та організацій про надання інформації щодо майна та діяльності Приватного підприємства «Юр-Про».
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 11.08.2025 р. прийнято до розгляду в судовому засіданні звіт (вх. №3-704/25 від 11.08.2025 р.) ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. за підсумком ліквідаційної процедури Приватного підприємства «Юр-Про».
Ухвалами Господарського суду Одеської області від 11.08.2025 р., від 05.09.2025 р., від 22.09.2025 р. Головному управлінню ДПС в Одеській області запропоновано надати суду відзиви/письмові пояснення або заперечення на звіт (вх. №3-704/25 від 11.08.2025 р.) ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. за підсумком ліквідаційної процедури Приватного підприємства «Юр-Про».
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.09.2025 р. відкладено розгляд справи №916/3240/23 про банкрутство Приватного підприємства «Юр-Про» та розгляд звіту ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. за підсумком ліквідаційної процедури в засіданні суду до "17" жовтня 2025 р. до 14:30 год.
П. 2 резолютивної частини вказаної ухвали викликано представників/уповноважених осіб Головного управління ДПС в Одеській області для участі у судовому засіданні, відкладеному на 17.10.2025 р. о 14:30 год.
Станом на день проведення судового засідання 17.10.2025 р. відзиви/письмові пояснення або заперечення Головного управління ДПС в Одеській області на звіт (вх. №3-704/25 від 11.08.2025 р.) ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. за результатами проведення ліквідаційної процедури Приватного підприємства «Юр-Про» до суду не надходили, представники/уповноважені особи Головного управління ДПС в Одеській області у судові засідання не з'являлись.
Про відкладення розгляду справи (звітів ліквідатора банкрута) Головне управління ДПС в Одеській області та арбітражний керуючий Дарієнко В.Д. були повідомлені шляхом надсилання вищезазначений копій ухвал до їх електронних кабінетів за допомогою підсистеми "Електронний суд", про що свідчить наявна у матеріалах справи довідка про доставку електронного документу.
П. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України визначено, що днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Таким чином, ухвала Господарського суду Одеської області від 10.09.2025 р. була надіслана у відповідності до вимог чинного процесуального законодавства, а тому вказані учасники справи були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду даної справи/заяви з грошовими вимогами.
П. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України передбачено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Враховуючи те, що жодних доказів, які унеможливлюють розгляд справи за відсутності учасників справи, які не з'явилися, суду не надано, суд дійшов висновку про можливість розгляду звіту (вх. №3-704/25 від 11.08.2025 р.) ліквідатора Приватного підприємства «Юр-Про» за відсутністю таких учасників справи, за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, суд встановив:
Згідно звіту ліквідатора за підсумком процедури ліквідації, арбітражним керуючим Дарієнком В.Д. було направлені запити до відповідних установ та організацій про надання інформації щодо майна та діяльності Приватного підприємства «Юр-Про», за результатами розгляду яких отримані наступні відповіді:
- відповідь Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради №01-19/1571 від 21.09.2023 р. рішення щодо передачі у власність або користування ПП «Юр-Про» будь-яких земельних ділянок Одеською міською радою не приймались, правовстановлюючі документи не оформлювались;
- відповідь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях № 10-01-03854 від 28.09.2023 року інформація про державне майно (нерухоме майно державних підприємств, їх об'єднань, установ, організацій та державне майно, яке не увійшло до статутних фондів господарських організацій), захисні споруди цивільного захисту тощо, які перебувають на балансі ПП «Юр-Про» в Регіональному відділенні відсутня. Інформація стосовно участі ПП «Юр-Про» у приватизації об'єктів державного майна, яку здійснювало Регіональне відділення - відсутня. В Єдиному реєстрі об'єктів державної власності обліковується нерухоме державне майно за місцезнаходженням: вул. Велика Арнаутська, 15 у м. Одеса, яке перебуває на балансі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях;
- відповідь Фонду державного майна України №10-15-24582 від 22.09.2023 р. відомості про нерухоме майно, яке перебуває на балансі ПП «Юр-Про» від суб'єктів управління до Фонду з метою внесення до Реєстру не надавалися. Інформація стосовно участі ПП «Юр-Про» у приватизації об'єктів державного майна, яку здійснював апарат Фонду - відсутня;
- відповідь Державної митної служби України № 19/19-02-04/14/3998 від 27.09.2023 р. за даними Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів ПП «Юр-Про» не перебувало на централізованому обліку в Держмитслужбі в реєстрі осіб, які під час провадження своєї діяльності є учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи;
- відповіді Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці №ПД/2/6377-23 від 27.09.2023 р. інформація щодо зареєстрованих великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування за Боржником в Південному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці відсутня. Згідно відомостей Інформаційної системи «Реєстр дозволів» Південним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки боржнику ПП «Юр-Про» не видавалися;
- відповідь №1966-33-20 від 28.01.2020 р. Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби повідомлено, станом на 28.01.2020 р. відкриті виконавчі провадження стороною по яких є ПП «Юр-Про» на виконанні у відділі не перебувають, а також згідно бази даних АСВП виконавчі документи стороною по яких є ПП «Юр-Про» до відділу не надходили;
- відповідь Державного космічного агентства України № 4756-3.3 від 18.09.2023 р. зареєстрованих унікальних об'єктів космічної діяльності у ПП «Юр-Про» немає;
- відповідь Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради №01.1- 20/11 від 14.09.2023 р. захисних споруд цивільного захисту за адресою: 65048, м. Одеса, вулиця Велика Арнаутська, буд. 15, захисних споруд цивільного захисту комунальної форми власності не обліковано. Документально підтвердженою інформацією стосовно об'єктів нерухомого майна та нежитлових приміщень або споруд цивільного захисту, які можуть перебувати на балансі або управлінні ПП «Юр-Про» Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради не володіє;
- відповідь Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради №01-8/229-вх від 15.09.2023 р. в Реєстрі будівельної діяльності відсутня інформація щодо видачі документів дозвільного/декларативного характеру на об'єкт будівництва, де замовником будівництва є ПП «Юр-Про». До Управління не надходили та Управлінням не реєструвались документи дозвільного/декларативного характеру на виконання будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, де замовником будівництва є ПП «Юр-Про»;
- відповідь Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №10/04/9987 від 19.09.2023 р. за наявними щоквартальними адміністративними даними, наданими депозитарними установами відповідно до Положення про порядок звітування депозитарними установами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.06.2013 № 992, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.07.2013 за №1126/23658, ПП «Юр-Про» за період з 30.06.2020 року по 30.06.2023 станом на кінець кожного кварталу цього періоду, серед власників пакетів голосуючих акцій (5 відсотків і більше) акціонерних товариства, відсутнє. Згідно даних Державного реєстру випусків цінних паперів, станом на 13.09.2023 року інформація щодо реєстрації випуску цінних паперів ПП «Юр-Про», відсутня. Станом на 14.09.2023 р. за наявними даними вбачається, що ПП «Юр-Про» будь-яких ліцензій на провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках не отримувало;
- відповідь Державного агентства водних ресурсів України №4490/5/4/11-23 від 15.09.2023 р. станом на 15.09.2023 р. дозволи на спеціальне водокористування для ПП «Юр-Про» Держводагентством та його територіальними органами не видавалися;
- відповідь Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України №11947/06-4/15-23 від 30.10.2023 р. за наявною інформацією, яка міститься в Державному судновому реєстрі України та Судновій книзі України, відсутні відомості щодо зареєстрованих суден, власником або судновласником яких є ПП «Юр-Про»;
- відповідь Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 33-15-0-82-4031/2-23 від 14.09.2023 р. відповідно до інформації, яка наявна в програмному забезпеченні ведення Державного земельного кадастру земельні ділянки за ПП «Юр-Про» не зареєстровано;
- відповіді Головного управління статистики в Одеській області №03-09/360-23 від 18.09.2023 р. за даними Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України ПП «Юр-Про» було перереєстровано на територію Одеської області 29.12.2018 р. За період 2018-2022 р. та поточний рік ПП «Юр-Про» не затверджене Держстатом в жодному з переліків респондентів державних статистичних спостережень, тому не повинно було подавати та не подавало державну статистичну звітність до ГУС в Одеській області. Фінансові звіти за період 2018-2023 роки ПП «Юр-Про» до ГУС в Одеській області не подавало;
- відповідь Головного управління ДПС в Одеській області №46720/6/15-32-04- 06-06 від 20.11.2023 р. платником ПП «Юр-Про» фінансова звітність за період з 01.01.2016 р. по теперішній час до контролюючого органу не надавалась;
- відповідь Головного управління Держспоживслужби в Одеській області №вих- 7854/10/22-23 від 12.09.2023 р. згідно даних уніфікованої автоматизованої електронно- облікової системи-реєстру Держспоживслужби за ПП «Юр-Про» трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні і меліоративні машини, сільськогосподарська техніка, інші механізми в Одеській області не зареєстровані;
- відповідь Приморського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) №109145 від 14.09.2023 р. відомості про виконавчі провадження за яким стороною є ПП «Юр-Про» в Автоматизованій системі виконавчого провадження відсутні;
- відповідь Державної інспекції архітектури та містобудування України №1591/04/18-23 від 15.09.2023 р. в Реєстрі будівельної діяльності за параметром пошуку «замовник будівництва - ПП «Юр-Про» інформації та документів що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, та документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, змін до них, їх скасування чи анулювання, станом на 15.09.2023 р. не виявлено;
- відповідь Державного підприємства «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» №1304/8-11 від 15.09.2023 р. в інформаційній системі «Єдиний державний реєстр тварин» відсутня будь-яка інформація про наявність тварин ПП «Юр-Про», оскільки останній не зареєстрований в Реєстрі тварин як власник тварин;
- відповідь Філії «Головний інформаційно-обчислювальний центр» Акціонерного товариства «Українська залізниця» № 45/3658 від 20.09.2023 року інформації про вагони за ПП «Юр-Про» як власника в Автоматизованому банку даних парку вантажних вагонів немає; в інформаційних базах відсутні відомості про зареєстровані локомотиви Боржника; за даними Автоматизованої системи паспортизації, експлуатації, контролю під'їзних колій промислових підприємств дані щодо наявності під'їзних колій власності ПП «Юр-Про» відсутні;
- відповідь Головного управління ДПС в Одеській області № 46035/6/15-32-13- 05-06 від 14.11.2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області станом на 13.11.2023 р. по ПП «Юр-Про» опис рухомого та нерухомого майна не здійснювався, згода на відчуження майна не надавалась, реалізація заставного майна не здійснювалася. Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта відомості відсутні. Згідно витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна Головним управлінням ДФС в Черкаській області внесено реєстраційний запис на майно платника податків згідно акту опису від 19.12.2018 № 354/23-00-17-02-025. На ім'я ПП «Юр-Про» залишається відкритим банківський рахунок в АТ «КБ «Глобус», а саме: номер рахунку № НОМЕР_1 , валюта рахунку 980-Українська гривня, дата відкриття 22.02.2017 р., який в подальшому було закрито ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Дарієнком В.Д.
З метою виявлення майна, ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Дарієнком В.Д. отримано витяги та відомості з відкритих джерел, а саме:
- відомості з Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) з якої вбачається відсутність зареєстрованих за боржником будь-яких об'єктів інтелектуальної власності, а саме: патенти на винаходи, патенти на корисні моделі, патенти на промислові зразки, свідоцтва на знаки для товарів і послуг, свідоцтва на топографії, інтегральні мікросхеми, свідоцтва про назви місць походження та географічних зазначень походження товарів, права на використання зареєстрованих кваліфікованих зазначень походження товарів.
За результатами аналізу фінансового стану боржника, реєстраційної справи, підстав виникнення у ПП «Юр-Про» заборгованості перед контролюючим органом арбітражний керуючий дійшов до висновку про необхідність подання до суду заяви про покладення субсидіарної відповідальності за незадоволення вимог кредиторів в межах справи №916/3240/23 про банкрутство ПП «Юр-Про» на його колишнього керівника та засновників.
У звіті, ліквідатором банкрута зазначено, що за результатами аналізу фінансового стану боржника, реєстраційної справи, підстав виникнення у ПП «Юр-Про» заборгованості перед контролюючим органом арбітражний керуючий дійшов до висновку про необхідність подання до суду заяви про покладення субсидіарної відповідальності за незадоволення вимог кредиторів в межах справи №916/3240/23 про банкрутство ПП «Юр-Про» на його колишнього керівника та засновників.
Вжиті ліквідатором банкрута заходи, направлені на вилучення у керівника ПП «Юр-Про» ОСОБА_1 та передачі бухгалтерської та іншої документації банкрута, печатків і штампів, матеріальних та інших цінностей банкрута виявились безрезультатними.
Також, ліквідатор банкрута у своєму звіті повідомив суд, що оскільки колишнім керівником ПП «Юр-Про» ОСОБА_1 не передано ліквідатору кадрову документацію Підприємства, ліквідатором не проводилась здача кадрової документації на архівне зберігання, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
09.12.2024 р. ліквідатор Приватного підприємства «Юр-Про» арбітражний керуючий Дарієнко В.Д. звернувся до господарського суду із позовною заявою до колишнього керівника та засновників банкрута ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про покладення субсидіарної відповідальності за незадоволення вимог кредиторів в межах справи №916/3240/23 про банкрутство Приватного підприємства «Юр-Про» та солідарне стягнення 7 056 003,12 грн.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 20.06.2025 р. по справі №916/3240/23(916/5360/24) відмовлено повністю у задоволенні позовних вимог ліквідатора ПП «Юр-Про» арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. до відповідачів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про покладення субсидіарної відповідальності в межах справи № 916/3240/23 про банкрутство ПГІ «ЮР- ПРО» та солідарне стягнення 7 056 003,12 грн. Вказане рішення набрало законної сили 15.07.2025 р. та не оскаржувалось в апеляційному/касаційному порядках.
21.07.2025 р. ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Дарієнком В.Д. було скликано та проведено збори кредиторів боржника.
До порядку денного, ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Дарієнком В.Д. було включено два питання, а саме:
- розгляд та схвалення звіту про нарахування основної грошової винагороди за виконання ним повноважень у справі №916/3240/23 про банкрутство Приватного підприємства «Юр-Про» за період з 24.02.2024 р. по 21.07.2025 р. в розмірі 400 834,98 грн.;
- розгляд питання щодо завершення ліквідаційної процедури у справі №916/3240/23 про банкрутство Приватного підприємства «Юр-Про» та направлення до суду звіту ліквідатора про припинення юридичної особи ПП «Юр-Про».
У голосуванні шляхом опитування прийняли участь кредитор Головне управління ДПС в Одеській області, що має 6 968 353 голосів. За результатами голосування по першому та другому питаннях Головне управління ДПС в Одеській області утрималось від прийняття будь-яких рішень.
У звіті, ліквідатор банкрута зазначає, що під час виконання обов'язків ліквідатора ПП «Юр-Про» нерухоме та рухоме майно, інші активи, що належить боржнику, не виявлено, відповідно ліквідаційна маса сформована не була. В процесі проведення ліквідаційних заходів ліквідатором банкрута дебіторів не виявлено, заяв від інвесторів не надходило. Заяв кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства на адресу ліквідатора ПП «Юр-Про» не надходило. Вимоги кредиторів згідно реєстру вимог кредиторів боржника не погашені, у зв'язку з недостатністю майна.
Оскільки, проведені всі можливі дії по виявленню активів банкрута не привели до задоволення вимог кредиторів, а способи та строки по пошуку майна вичерпані, ліквідатор ПП «Юр-Про» прийняв рішення клопотати перед Господарським судом Одеської області про припинення ліквідаційної процедури банкрута та постановлення ухвали про виключення боржника з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців га громадських формувань, а також про закриття провадження у справі про банкрутство та припинення повноважень ліквідатора.
Норми права, що підлягають застосуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Кодексу України з процедур банкрутства, Закону України "Про міжнародне приватне право", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Ч. 6 ст. 12 ГПК України передбачено, що Господарські суди розглядають справи про банкрутство (неплатоспроможність) у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства.
Ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 8 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про: обрання голови комітету; скликання зборів кредиторів; звернення до господарського суду з вимогою про визнання правочинів (договорів) боржника недійсними на будь-якій стадії процедури банкрутства; визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення у справі про банкрутство; звернення до господарського суду з клопотанням про призначення арбітражного керуючого, припинення повноважень арбітражного керуючого та про призначення іншого арбітражного керуючого; надання згоди на продаж майна боржника (крім майна, що є предметом забезпечення) та погодження умов продажу майна боржника (крім майна, що є предметом забезпечення) у процедурі санації відповідно до плану санації або у процедурі ліквідації банкрута; внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника; інші питання, передбачені цим Кодексом.
У роботі комітету мають право брати участь з правом дорадчого голосу арбітражний керуючий, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, забезпечений кредитор, у разі необхідності представник органу, уповноваженого управляти державним майном, і представник органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 9 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства рішення зборів (комітету) кредиторів вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість голосів кредиторів, присутніх на зборах (комітеті) кредиторів.
Згідно ч. 1 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута, складає висновок про наявність або відсутність ознак доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій під час провадження у справі про банкрутство за результатом його проведення; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; формує ліквідаційну масу; заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, які звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Кодексом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових актів підлягають обов'язковому зберіганню; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом; подає відомості (інформацію), необхідні для ведення Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства; у разі провадження банкрутом діяльності, пов'язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу; веде реєстр вимог кредиторів; подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", інформацію до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення; здійснює дії щодо скасування реєстрації випуску акцій, передбачені законодавством, якщо організаційно-правовою формою юридичної особи - банкрута є акціонерне товариство; здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду (а в разі ліквідації страховика або кредитної спілки - також до Національного банку України) звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про проведення аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо); реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств - розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, видане Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів боргових цінних паперів - звіт про результати погашення цінних паперів. Про час і місце судового засідання, в якому мають розглядатися звіт і ліквідаційний баланс, господарський суд повідомляє ліквідатора та кредиторів. Обов'язком ліквідатора є здійснення всієї повноти дій, спрямованих на виявлення та повернення активів боржника. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки кредиторів постановляє ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Ч. 2 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна або майно не виявлено чи відсутнє, господарський суд постановляє ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Копія цієї ухвали надсилається державному реєстратору для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - банкрута, а також власнику майна.
Згідно ч. 3 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до складу ліквідаційної маси, він зобов'язаний подати до господарського суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність у банкрута майна.
У відповідності з ч.7 ст.64 Кодексу України з процедур банкрутства вимоги, не погашені у зв'язку з недостатністю майна, вважаються погашеними.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) у разі затвердження звіту ліквідатора в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства про закриття провадження у справі про банкрутство постановляється ухвала.
Ч. 4 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що у випадках, передбачених пунктами 5-8 частини першої цієї статті, господарський суд в ухвалі про закриття провадження у справі зазначає, що вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений цим Кодексом строк або були відхилені господарським судом, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.
Ст. 73 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Ч.ч. 1, 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Ст. 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Ч.ч. 1, 2 ст. 91 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Ліквідація боржника - це припинення існування суб'єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом. Ліквідаційна процедура, як стадія провадження у справі про банкрутство, є однією з найбільш ймовірних та прогнозованих процедур, які застосовуються до неплатоспроможного боржника та є механізмом виведення з ринку нерентабельних та неперспективних підприємств.
Звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс є підсумковими документами, які підтверджують належне проведення ліквідатором всіх необхідних заходів ліквідаційної процедури, вчинення адекватних дій щодо виявлення кредиторів та активів боржника, за результатами розгляду яких суд приймає ухвалу про ліквідацію боржника та закриття провадження у справі.
Отже, Кодексом України з процедур банкрутства передбачена певна сукупність дій, яку необхідно вчинити ліквідатору в ході ліквідаційної процедури та перелік додатків, які додаються до звіту ліквідатора і є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, що проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів); подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за наслідком всіх проведених ним дій в ході ліквідаційної процедури. Обов'язком ліквідатора є здійснення всієї повноти заходів спрямованих на виявлення активів боржника, при цьому ні у кого не повинен виникати обґрунтований сумнів, щодо їх належного здійснення.
На необхідності дотримання зазначеного принципу неодноразово зверталася увага Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду під час касаційного перегляду судових рішень, зокрема у постановах від 28.11.2019 у справі № 18/1971/12, від 27.02.2020 у справі № 910/21227/16, від 25.06.2020 у справі № 44/484-б, від 27.10.2020 у справі № 28/29-б-43/212-2012.
За змістом положень статей 61-65, 90 Кодексу України з процедур банкрутства, ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора і ліквідаційного балансу є за своєю правовою природою судовим рішенням, яке підсумовує хід ліквідаційної процедури, в якому необхідно повно відобразити обставини, що мають значення для даної справи. Затверджуючи звіт ліквідатора, господарський суд повинен дати оцінку належності проведення ліквідатором всієї ліквідаційної процедури, дотримання ним черговості задоволення вимог кредиторів, відповідності законодавству про банкрутство всіх обов'язкових додатків до звіту ліквідатора, зокрема, оцінити повноту пошуку, виявлення майнових активів банкрута, для включення їх в ліквідаційну масу, дати оцінку діям ліквідатора щодо пошуку, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб, надати оцінку повноті реалізації ліквідатором активів боржника, а також з'ясувати чи здійснювались ліквідатором заходи для виявлення та повернення дебіторської заборгованості банкрута. Висновки суду про встановлені обставини і їх правові наслідки повинні бути вичерпними, відповідати дійсності та підтверджуватися достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні. Розглядаючи ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора, в судовому засіданні господарський суд перевіряє обґрунтованість, правомірність та повноту дій ліквідатора, а також, достовірність змісту ліквідаційного балансу (висновки наведені у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 08.08.2019 у справі № 922/2817/18, від 12.09.2019 у справі № 914/3812/15).
Під час ліквідаційної процедури, ліквідатор має здійснювати заходи спрямовані на пошук, виявлення і повернення майна, яке перебуває у третіх осіб. Крім того, ліквідатор має здійснювати обґрунтовані і логічні дії, а також здійснювати запити до відповідних органів, з врахуванням минулої діяльності банкрута. При цьому, кількість запитів не є критерієм якості роботи ліквідатора. Таким критерієм є наповнення ліквідаційної маси (висновки сформульовані у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 903/975/14, від 27.02.2020 у справі № 910/21227/16, від 25.06.2020 у справі № 44/484-б).
Звіт та ліквідаційний баланс, як підсумковий документ, що подається ліквідатором господарському суду в зв'язку з закінченням ліквідаційної процедури, не може бути затверджений господарським судом у відсутності доказів аналізу ліквідатором первісної бухгалтерської документації боржника, а також, у відсутності аналізу судом дій ліквідатора щодо виявлення майна банкрута що підлягає включенню до ліквідаційної маси, а також, його дій щодо пошуку нерухомого, рухомого майна банкрута і дебіторської заборгованості (висновок викладений у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 29.03.2018 у справі № Б-39/134-10, від 26.07.2018 у справі №904/9631/15, від 27.10.2020 у справі № 28/29-б-43/212-2012).
Висновки суду.
За результатами ліквідаційної процедурі у справі №916/3240/23, господарським судом встановлено, що Приватне підприємство «Юр-Про» знаходиться в стані банкрутства; у боржника відсутні будь-які активи, за рахунок яких можна було б задовольнити вимоги кредиторів. Приватне підприємство «Юр-Про» повністю припинило здійснення господарської діяльності, а також складання і подання передбаченої законодавством звітності. Фінансово-господарська документація, а також кадрова документація ліквідатору банкрута арбітражному керуючому Дарієнку В.Д. керівником боржника не передавалася. З урахуванням відсутності у банкрута активів доцільно прийняти рішення про ліквідацію Приватного підприємства «Юр-Про»та припинення ліквідаційної процедури у справі №916/3240/23.
Судом встановлено, що наявні у матеріалах справи докази свідчать про вжиття ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Дарієнком В.Д. усіх можливих заходів, передбачених чинним законодавством, а саме: заходів, спрямованих на пошук та виявлення майна банкрута шляхом надсилання до відповідних установ та організацій запитів з метою пошуку майна банкрута; проведення інвентаризації, подання заяви про застосування субсидіарної відповідальності до учасників та керівників банкрута.
З огляду на зазначене, господарський суд дійшов висновку, що ліквідатором у повній мірі проведено ліквідаційні заходи, передбачені ст. ст. 61-67 Кодексу України з процедур банкрутства, що відображено у звіті ліквідатора та ліквідаційному балансі банкрута.
Господарський суд зазначає, що ухвалами Господарського суду Одеської області від 11.08.2025 р., від 05.09.2025 р., від 22.09.2025 р. Головному управлінню ДПС в Одеській області запропоновано надати суду відзиви/письмові пояснення або заперечення на звіт (вх. №3-704/25 від 11.08.2025 р.) ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. за підсумком ліквідаційної процедури Приватного підприємства «Юр-Про».
Крім того, вказаними ухвалами суду, представники/уповноважені особи Головного управління ДПС в Одеській області викликались для участі у судовому засіданні, наданні пояснень/заперечень.
Станом на день проведення судового засідання 17.10.2025 р. відзиви/письмові пояснення або заперечення Головного управління ДПС в Одеській області на звіт (вх. №3-704/25 від 11.08.2025 р.) ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. за результатами проведення ліквідаційної процедури Приватного підприємства «Юр-Про» до суду не надходили, представники/уповноважені особи Головного управління ДПС в Одеській області у судові засідання не з'являлись.
Разом з тим, господарський суд приймає до уваги те, що під час проведення ліквідаційної процедури у справі №916/3240/23 скарг на дії ліквідатора Приватного підприємства «Юр-Про» арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. до Господарського суду Одеської області не надходило.
Враховуючи положення Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, розглянув ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора, встановив обґрунтованість, правомірність та безсумнівну повноту дій ліквідатора, а також достовірність змісту ліквідаційного балансу, відповідність законодавству про банкрутство всіх обов'язкових додатків до звіту ліквідатора.
За таких обставин, суд затверджує звіт ліквідатора арбітражного керуючого Дарієнка Віктора Дмитровича та ліквідаційний баланс Приватного підприємства «Юр-Про».
Частиною 6 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства зазначено, що ліквідатор виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Кодексом.
Враховуючи затвердження судом звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу Приватного підприємства «Юр-Про», які засвідчують про відсутність майна банкрута, господарський суд припиняє юридичну особу - Приватне підприємства «Юр-Про» (65012, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15; код ЄДРПОУ 37479178), закриває провадження у справі №916/3240/23, припиняє повноваження ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнка Віктора Дмитровича з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про припинення юридичної особи - банкрута.
Керуючись ст. ст. 61, 65, п. 7 ч. 1 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 234, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Затвердити звіт (вх. №3-704/25 від 11.08.2025 р.) ліквідатора Приватного підприємства «Юр-Про» (65012, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15; код ЄДРПОУ 37479178).
2. Затвердити ліквідаційний баланс Приватного підприємства «Юр-Про» (65012, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15; код ЄДРПОУ 37479178).
3. Вимоги кредиторів, не погашені у зв'язку з недостатністю майна, вважаються погашеними.
4. Припинити юридичну особу - Приватне підприємства «Юр-Про» (65012, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15; код ЄДРПОУ 37479178).
5. Припинити повноваження ліквідатора Приватного підприємства «Юр-Про» (65012, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15; код ЄДРПОУ 37479178) арбітражного керуючого Дарієнка Віктора Дмитровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №284 від 31.05.2013р.
6. Провадження у справі №916/3240/23 про банкрутство Приватного підприємства «Юр-Про» (65012, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15; код ЄДРПОУ 37479178) - закрити.
7. Вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений Кодексом України з процедур банкрутства строк або були відхилені господарським судом, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.
Ухвала набирає законної сили 17 жовтня 2025 року та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Повну ухвалу складено та підписано 22 жовтня 2025 року.
Копію ухвали надіслати до електронного кабінету користувача підсистеми "Електронний суд": ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнка В.Д.; Головного управління ДПС в Одеській області.
Копію ухвали надіслати на електронну адресу: Приморського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (info_pm2@od.od.dvs.gov.ua); відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради (udr@omr.gov.ua).
Суддя Л.І. Грабован