73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
"14" вересня 2006 р. Справа № 1/255-06
Господарський суд Херсонської області у складі судді Губіної І.В. при секретарі Степановій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Одеської залізниці, м.Одеса
до В-1 Головного управління праці та соціального захисту населення Херсонської облдержадміністрації, м.Херсон
В-2 Управління соціальної політики Херсонського міськвиконкому, м.Херсон
про стягнення 3522грн.00коп.
за участю представників сторін:
від позивача - Ніколащенко С.О., ю/к, дов. від 15.09.2005р., №420
від відповідача 1 - Бугаєвський Ю.К., гол. спец.-юрист, дов. у справі
від відповідача 2 - Сатановський Г.Б., дор. №708 від 13.09.2006р., нач. відд.
Одеська залізниця звернулася до суду з позовом про стягнення з відповідачів 3522грн., яка сплачена позивачем у виді компенсації працівникам Херсонської дирекції залізничних перевезень, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Дерменжі А.І та Каргопольцевій О.В.
Відповідач-1 проти позову заперечує, посилаючись на те, що він взагалі не зобов'язаний проводити оплату цих витрат. Розрахунки на відшкодування видатків позивач зобов'язаний був надіслати відповідачу-2 - Управлінню соціальної політики виконкому Херсонської міської ради і в строки, передбачені законодавством. На підставі здійсненого відповідачем-2 висновку органи Держказначейства здійснюють відшкодування вказаних в позові витрат. Також пояснено, що листом від 15.03.2006р. він повідомив Одеську залізницю про порядок відшкодування витрачених коштів.
Відповідач-2 також з позовом не згодний, посилаючись на те, що йому не було надіслано жодного рахунку позивачем і в установлені строки. А тому він не має права на відшкодування понесених витрат.
Заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд
встановив:
У Херсонській дирекції залізничних перевезень Одеської залізниці, яка не є юридичною особою, працюють громадяни Дерменджі А.І та Каргопольцева О.В., які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 2.
Пунктами 1 та 6 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що особам, віднесеним до категорії 2, зокрема, видаються гарантовані державою компенсації і пільги, в тому числі забезпечення продуктами харчування за фізіологічними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Зазначеним особам компенсується 25% вартості продуктів харчування за фізіологічними нормами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України. Абзацем 3, 10 та п.12 ст.13 зазначеного Закону встановлена допомога потерпілим дітям у виразі забезпечення їх продуктами харчування, які не відвідують дитячі дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади ( у тому числі і тих, які не знаходяться в обліковому складі шкіл), на суму середньої вартості харчування в цих закладах, що встановлюється місцевими радами, або виплата грошової компенсації батькам за їх бажанням, якщо діти не перебувають на повному державному забезпеченні.
Як випливає з матеріалів справи, позивачем проведена компенсація продуктів харчування потерпілому від Чорнобильської катастрофи Дерменжі А.І. у вересні 2003р. та грудні 2004р. на загальну суму 2073грн. Каргопольцевій О.В. частково сплачена відпустка по догляду за дитиною до 3-х років в 2004р. в сумі 1029грн. та проведено компенсацію на цю дитину, яка не відвідує дитячий дошкільний заклад до 4-х років в сумі 420грн. Загальна сума компенсаційних виплат працівникам Херсонської дирекції залізничних перевезень Одеської залізниці склала 3522грн., яку Одеська залізниця просить стягнути з належного відповідача по справі.
Суд відмовляє в задоволенні позовних вимог за таких обставин.
Згідно з Порядком використання коштів Державного бюджету України на виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі - Порядок), який затверджений Міністерством праці та соціальної політики України 02.07.2004р. №147 та зареєстрований у Мінюсті України 26.07.2004. за №926/9525, виплата компенсацій проводиться уповноваженим органом на підставі розрахунків, поданих підприємствами, де працюють громадяни, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та здійснюється за місцем їх розташування.
Пунктом 4 розпорядження голови Херсонської облдержадміністрації від 09.02.2004р. №120 "Про забезпечення виконання державних програм соціального захисту населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи" Головному управлінню праці та соціального захисту населення облдержадміністрації делеговано повноваження розпорядника коштів по програмах соціального захисту населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи. Розпорядниками нижчого рівня згідно п.2 вказаного вище Порядку є управління (відділи) праці та соціального захисту населення при міськвиконкомах, які перевіряють, реєструють, обліковують розрахунки та подають органам державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
Виходячи з викладених положень, суд приходить до висновку, що Головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації не має повноважень щодо прийняття розрахунків безпосередньо від підприємств, де працюють громадяни, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, і проведення оплати сум, визначених в цих розрахунках. Тому він судом виключається з числа відповідачів.
З матеріалів справи випливає, що позивач в особі Херсонської дирекції залізничних перевезень Одеської залізниці не дотримався встановленого законодавством Порядку надання розрахунків щодо виплати компенсацій та допомог громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Цей розрахунок Херсонська дирекція залізничних перевезень зобов'язана була надіслати управлінню соціальної політики Херсонського міськвиконкому. Форма цього розрахунку надана відповідачем-2 до матеріалів справи. Його повна назва "Розрахунок відшкодування витрат на соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Як пояснив представник позивача по справі, він надсилав відповідачу-1 розрахункові листи на виплату компенсацій Дерменжі А.І. та Каргопольцевій О.В. Вказаний вище розрахунок відшкодування витрат на соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, позивачем взагалі не складався і відповідачу-2 не надсилався.
Крім того, слід зазначити, що частиною 3 п.28 Постанови Кабінету Міністрів від 20.06.2000р. №987 передбачено, що розрахунки виплат від підприємств, установ і організацій приймаються за поточний рік до 01 березня наступного року.
Згідно з п.26 вказаної Постанови відповідальність за правильність призначення громадянам компенсацій і допомоги та своєчасність їх виплати несуть керівники підприємств, установ та організацій згідно з законодавством.
Тому відповідач-2 не мав можливості перевірити ці розрахунки, зареєструвати, облікувати та надіслати відповідні документи до органу державного казначейства.
За таких обставин суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 82 - 85 ГПК України, суд
1. В задоволенні позову відмовити.
2. Виключити з числа відповідачів Головне управління праці та соціального захисту населення Херсонської облдержадміністрації, м.Херсон.
Суддя І.В. Губіна
повний текст рішення
підписаний__________