Справа № 296/11011/25
3/296/2504/25
"22" жовтня 2025 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м.Житомира у складі:
головуючого судді - Покатілова О.Б.
при секретарі судового засідання Дзвоник Ю.Ю.
з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали справи, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, голови політичної партії «Свої», прож. за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ст. 212-21 КУпАП, -
встановив:
Політична партія згідно з частиною 9 статтею 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон) щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.
Відповідно до пп. 3 та 4 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129 (далі - Порядок) - політична партія подає до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за II квартал до 09 серпня. Якщо останній день строку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Звіт) припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем завершення строку подання Звіту є перший за ним робочий день.
Таким чином, останнім днем подання Звіту за ІІ квартал 2025 року є 11 серпня 2025 року.
У частині 20 статті 17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Список політичних партій, які не подали свої Звіти за II квартал 2025 року у визначений Законом строк (далі - Список), розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/84149/.
У пункті «115» вищевказаного Списку зазначено політичну партію «Свої» (далі - Партія), що підтверджує неподання керівником Партії Звіту за II квартал 2025 року.
Отже, станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 як керівником Партії, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 , не забезпечено подання до Національного агентства Звіту за II квартал 2025 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр), про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства (роздруківка з вебсайту Національного агентства додається).
Таким чином, ОСОБА_1 як керівник Партії всупереч вимогам статті 17 Закону не забезпечив подання Звіту за II квартал 2025 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене статтею 212-21 КУпАП.
Згідно з пп. 1, 2 розділу II та п.п. 1, 8, 9 розділу III Порядку, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Повноваження ОСОБА_1 як керівника Партії підтверджуються відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань додається).
Стаття 3 Закону передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.
Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 14, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа.
Зміст статті 212-21 КУпАП не містить вказівки на те, що суб'єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія. При цьому за подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру має відповідати конкретна особа, а не політична партія в цілому.
Слід зазначити, що п. 7.2 ст. 7 Статуту Партії, нову редакцію якого затверджено протоколом з'їзду політичної партії «Закон і справедливість» від 06.04.2020 № 1, передбачає, що Голова Партії, серед іншого, без доручення представляє Партію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами, незалежно від форм власності та підпорядкування як в Україні, так і за кордон, фізичними особами (копія Статуту Партії додається).
Відтак, ОСОБА_1 як посадова особа-керівник Партії вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.
Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Отже, ОСОБА_1 - посадова особа (керівник Партії на дату вчинення адміністративного правопорушення), підлягає притягненню до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що посягає на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Оскільки адміністративне правопорушення вчинено ОСОБА_1 як посадовою особою (керівником Партії), то місцем вчинення правопорушення є місце державної реєстрації партії - АДРЕСА_2 .
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, слід вважати 12.08.2025 (наступний день після спливу граничного терміну подання Звіту Партії за II квартал 2025 року).
Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, слід вважати день опублікування на офіційному вебсайті Списку політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, тобто 19.08.2025 (день опублікування на офіційному вебсайті Списку політичних партій, які не подали Звіти за II квартал 2025 року).
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою винуватість визнав повністю та пояснив, що своєчасно не подав відповідну інформацію до НАЗК у зв'язку із зайнятістю.
Суд дослідив матеріали адміністративної справи, а саме: роздруківку з вебсайту Національного агентства щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої Звіти за II квартал 2025 року, Статут політичної партії «Свої», витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копію листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 20.08.2025 № 50-20/70926-25, копію листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 03.09.2025 № 50-20/73922-25, роздруківку з вебсайту Національного агентства щодо повідомлення про дату, на яку ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення, акт неявки ОСОБА_1 від 16.09.2025 № 50-28/239, копію наказу Національного агентства від 24.03.2025 № 76/25 «Про внесення змін у додаток до наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 01.01.2025 № 1/25», копію наказу Національного агентства «Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції» від 01.01.2025 № 1/25.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд доходить висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП повністю підтверджується як поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, так і матеріалами справи, у зв'язку з чим накладає на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
При накладенні стягнення судом враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 40-1, 283 КУпАП, -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн..
Штраф стягнути на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у Житомирській області;/Житомир обл./21081100; Код отримувача: 37976485; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)Код банку отримувача: 899998; Рахунок отримувача UА228999980313090106000006797; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави, в особі ДСА України, судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп. (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) : 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз'яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно вимог ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.
Cуддя О. Б. Покатілов