Справа № 209/6615/25
Провадження № 2/209/2295/25
Іменем України
24 жовтня 2025 року м. Кам'янське
Дніпровський районний суд м. Кам'янського Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді БагбаяЄ.Д.
за участі секретаря Полухіна Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, -
КП ДОР «Аульський водовід» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості.На обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що квартира за адресою АДРЕСА_1 підключена до централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що підтверджується відкритим за даною адресою особовим рахунком № НОМЕР_1 . Особовий рахунок відкрито на ім'я ОСОБА_1 , яка і є відповідальним квартиронаймачем квартири. Заданою адресою зареєстровано 3 особи. Мешкаючи у багатоквартирному будинку, відповідачі фактично користувались житлово-комунальними послугами. За вказаною адресою відсутній засіб обліку води, тому нарахуванні плати за надані послуги, здійснюється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання за кількістю зареєстрованих осіб та тарифами, встановленими уповноваженими органами відповідно із чинним законодавством. Відповідачі не здійснювали в повному обсязі оплату за послуги, в результаті чого за період з 01.06.2009 року по 01.08.2025 року утворилась заборгованість в розмірі 74624,71 гривень. Станом на 01.08.2025 рік у відповідачів виникла пеня, яка склалає 3822,03 грн. Просить суд стягнути з відповідачів заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення та абонентської сплати за період з 01.06.2009 року по 01.08.2025 року у розмірі 74624,71 гривень та пені в розмірі 3822,03 гривень, що разом складає 78446,74 гривень та судові витрати по справі.
Ухвалою суду від 22 вересня 2024 року справу було прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі в порядку спрощеного провадження та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явилася, долучила клопотання про розгляд справи за її відстуності, позовні вимоги визнала в повному обсязі.
Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, згідно з вимогами ст. 128, 131 ЦПК України, є достатньо матеріалів про права та відносини сторін, потрібність дачі особистих пояснень відповідачем відсутня, суд вважає за можливе розглядати справу за їх відсутності.
У судовому засіданні встановлені судом обставини та визначені до них правовідносини.
Відповідно до довідки № 001266196 про склад сім'ї ТОВ «Абонент ХХІ» /а.с.5/ в квартирі за адресою АДРЕСА_2 зареєстровано 3 особи, а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . Відповідачі не здійснюють оплату послуг до вимог чинного законодавства. Згідно розрахунку заборгованості /а.с.6-7/ про надання населенню послуг з централізованого водопостачання та водовідведення за рахунком № НОМЕР_1 за адресою АДРЕСА_2 існує заборгованість за період 01.06.2009 року по 01.08.2024 року в розмірі 74624,71 гривень. Також згідно розрахунку пені за прострочення оплати за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за рахунком № НОМЕР_1 нараховано пеню за період з лютого 2024 року по липень 2025 року і яка становить 3822,03 гривень. Враховуючи регулярне невиконання відповідачами свої обов'язків по оплаті за надані послуги, позивач звернувся до суду із заявою про видачу судового наказу. Дніпровським районним судом м. Дніпродзержинська був виданий судовий наказ № 209/1200/24 від 28.03.2024 року /а.с.9-10/. Відповідач ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про скасування судового наказу, який ухвалою Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська від 18 липня 2025 року було скасовано /а.с.8/.
Вивчивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та дослідивши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актій цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 22 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» передбачено, що споживачі питної води зобов'язані своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення.
Отже 01.04.2022 року між КП ДОР «АУЛЬСЬКИЙ ВОДОВІД» та Відповідачами було укладено публічний індивідуальний договір про надання послуг з централізованого постачання та централізованого водовідведення (далі - договір) За адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до п.7 ч.5 ст.13 Закону плата виконавцю комунальної послуги складається з: плати за послугу, та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства; та плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений КМУ.
Відповідно до п.11 ст1 Закону №2189 плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг або за індивідуальним договором з обслуговування внутрішньо будинкових систем про надання комунальних послуг, що включає витрати виконавця, пов'язані з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами, нарахуванням та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку води і теплової енергії, крім випадків, визначених цим законом, а також за виконання інших функцій, пов'язаних з обслуговуванням виконавцем абонентів за індивідуальними договорами.
Як вбачається з ч.2 п.39 «Правил про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», затверджених постановою КМУ від 05 липня 2019 року №690, споживач не звільняється від плати за абонентське обслуговування у разі відсутності фактичного споживання ним послуг.
Відповідно до частини 1 статті 26 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищував 100 відсотків загальної суми боргу.
Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги. 30.12.2023 року набрала чинності Постанова КМУ від 29.12.2023 року № 1405, якою скасовано заборону на нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), нараховану на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.
Крім того, п.45 Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії передбачено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів, споживач зобов'язаний сплатити пеню у розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення.
Постановою Кабінету Міністрів України № 206 від 05 березня 2022 року “Про деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги. Ця постанова набрала чинності з дня опублікування і застосовується з 24 лютого 2022 року.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1405 від 29 грудня 2023 року, яка набрала чинності 30 грудня 2023 року, внесено зміни та пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року № 206 “Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» викладено в такій редакції: “ установити, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 року № 285)».
Таким чином, до періоду нарахування інфляційних втрат, 3 % річних та пені підлягає застосуванню постанова Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року № 206 “Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», в редакції чинній до 29 грудня 2023 року, а саме до внесення вищенаведених змін.
Позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідачів пені за період з лютого 2024 року.
Враховуючи дану Постанову КМУ № 1405 позивачем з 01.02.2024 року нарахував пеню в розмірі, встановленому ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», яка станом на 01.08.2025 рік і яка складає 3822,03 грн.
Враховуючи вищевикладені вимоги законодавства в квартирі за адресою АДРЕСА_2 проживали відповідачів по справі, доказів ненадання їм житлово-комунальних послуг сторонами не надано.
Відповідно, суд вважає за необхідне стягнути солідарно з відповідачів на користь позивача за період з 01.06.2009 по 01.08.2025, в межах заявлених позовних вимог заборгованості в розмірі 74624,71 грн, згідно розрахунку долученого позивачем по справі /а.с.6-7/.
Таким чином, загальний розмір заборгованості, яка підлягає солідарному стягненню з відповідачів становить 78446,74 гривень і складається із загальної заборгованості за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення в розмірі 74624,71 гривень та пені в розмірі 3822,03 гривень.
Відповідно до вимог ст.141 ЦПКУ з відповідачів підлягає стягненню сплачений судовий збір 1009,33 гривень з кожного боржника.
На підставі ст. 509, 526 ЦК України, п.5 ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», , керуючись ст. 3, 12, 76, 78, ч.3 ст. 211, 223 ст. 263-265, 280-285 ЦПК України, суд,-
Цивільний позов Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід»( місце знаходження -Дніпровська обл., Криничанська територіальна громада, Кам'янський район, комплекс будівель та споруд №2) до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ( їх місце проживання- АДРЕСА_2 ) про стягнення заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення- задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» (код ЄДРПОУ 34621490) заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення в сумі 78446,74 (сімдесят вісім тисяч чотириста сорок шість гривень сімдесят чотири копійки) .
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» (код ЄДРПОУ 34621490, Україна, Дніпропетровські область, Криничанський район, смт. Аули, Аульська селищна рада, Комплекс будівель та споруд №2) судовий збір у розмірі 1009,33 (одна тисяча дев'ять гривень тридцять три копійоки).
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» (код ЄДРПОУ 34621490, Україна, Дніпропетровські область, Криничанський район, смт. Аули, Аульська селищна рада, Комплекс будівель та споруд №2) судовий збір у розмірі 1009,33 (одна тисяча дев'ять гривень тридцять три копійоки).
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» (код ЄДРПОУ 34621490, Україна, Дніпропетровські область, Криничанський район, смт. Аули, Аульська селищна рада, Комплекс будівель та споруд №2) судовий збір у розмірі 1009,33 (одна тисяча дев'ять гривень тридцять три копійоки).
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя
Дніпровського районного суду
м. Кам'янського Є.Д. Багбая