ЄУН: 336/860/25
Провадження №: 2-о/336/140/2025
м. Запоріжжя 24 жовтня 2025 року
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
у складі: головуючого судді Зарютіна П.В.,
присяжних Рябчук В.М., Куценко А.І.,
при секретарі Якущенко Е.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Запоріжжі південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство оборони України, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , Військова частина НОМЕР_1 , про оголошення особи померлою -
Заявник звернувсяь до суду із заявою, якою просить оголосити померлим - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , в н.п. Іванівське, Бахмутського району, Донецької області, в ході здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.
Заява мотивована тим, що батько ОСОБА_1 , сержант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , стрілець стрілецького віділення стрілецького взводу стрілецької роти стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 під час ведення бойових дій поблизу населеного пункту Іванівське, Бахмутського району, Донецької області, зник безвісті, що підтверджується копією сповіщення №794 від 02.02.2024 року, виданого ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Працівниками відділення поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області, було внесено відомості до ЄРДР за номером 12024082080000218 від 07.02.2024 року, щодо того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зник безвісті за особливих обставин.
Пошукові дії по виявленню батька ОСОБА_2 та неодноразові спроби встановлення мобільного зв'язку результатів не дали.
Причиною зникнення безвісти колишнього сержанта ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , стрільця стрілецького віділення стрілецького взводу стрілецької роти стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_2 , відносно якого відсутні відомості про місце його перебування понад 10 днів, є бойові дії.
Оголошення ОСОБА_2 , померлим Позивачу, ОСОБА_1 , необхідно для отримання свідоцтва про смерть батька та оформлення спадщини.
Вищевказана справа призначена до розгляду в порядку окремого провадження.
У судовому засіданні представник заявника ОСОБА_4 наполягла на заяві за вказаними в останній підставами.
Розглянувши заяву, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що вона підлягає задоволенню у зв'язку із таким.
24.02.2022 року, у зв'язку із повномасштабними вторгнення російських збройних сил, Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 року № 2102-IX, в Україні було введено воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджується наступне.
Факт родинних зв'язків з заявника з ОСОБА_2 підтверджується копією свідоцтва про народження, за яким заявник є донькою ОСОБА_2 .
З початком повномасштабного вторгнення військ рф в Україну, яке сталося 24.02.2022, ОСОБА_5 був призваний до лав Збройних сил України та згодом направлений для проходження служби у військову частину НОМЕР_2 .
Відповідно до акту службового розслідування, затвердженого командиром військової частини НОМЕР_2 , зникнення безвісти 29 січня 2024 року військовослужбовця ОСОБА_2 вважати таким, що сталося під час виконання обов'язків військової служби, пов'язаних із захистом Батьківщини, при веденні бойових дій зі збройними формуваннями держави-агресора російської федерації поблизу населеного пункту Іванівське Донецької області.
При цьому, відділом поліції №31 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області було порушено кримінальне провадження № 120240820600002184 за фактом вбивства ОСОБА_2 за вказаних вище обставин, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України, щодо того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зник безвісті за особливих обставин.
Згодом ОСОБА_2 був внесений до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Як наголошує заявник, пошукові дії по виявленню батька ОСОБА_2 та неодноразові спроби встановлення мобільного зв'язку результатів не дали. Оголошення ОСОБА_2 , померлим Позивачу, ОСОБА_1 , необхідно для отримання свідоцтва про смерть батька та оформлення спадщини.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд виходить з таких норм права.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Згідно зі ст. 305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Частиною 1 статті 308 ЦПК України визначено, що суд розглядає справу за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Цивільного кодексу України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку - протягом шести місяців.
Оголошення особи померлою має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Рішення про оголошення фізичної особи померлою приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку,- протягом шести місяців.
Особливості цієї категорії справ, є те що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
При цьому заявник має мати особисту цивільну-правову заінтересованість у зміні правового стану особи, яку він просить оголосити померлою. Для підтвердження цього повинні бути наведені обставини, які свідчать про те, що між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою існують особисті або майнові правовідносини-матеріально-правовий зв'язок або за відсутності такого зв'язку - дані про те, що відсутність фізичної особи є для заявника перешкодою у реалізації суб'єктивних прав або виконання обов'язків.
Як зазначає заявник, оголошення померлим необхідно їй для отримання свідоцтва про смерть батька та оформлення спадщини.
Статтею 46 ЦК України передбачено, що фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Відповідно до ст. 47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
Статтею 48 ЦК України встановлено, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилась, або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи, або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Пункт 13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» звертає увагу суду на необхідність відрізняти оголошення особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті.
Аналізуючи норми права, суд вважає, що підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11 грудня 2024 року у справі 755/11021/22, дійшла таких висновків.
«94.Велика Палата Верховного Суду наголошує, що під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням другим частини другої статті 46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості. Оскільки в умовах російської агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь-які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, у яких опинилися люди.
95.Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей Захисників і Захисниць України.
96.Велика Палата Верховного Суду наголошує на тому, що у частині другій статті 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України.
97.Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений частиною другою статті 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв'язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою.
98.Шестимісячний строк, який у цьому випадку обраховується з дня закінчення активних бойових дій, виконує функцію своєрідного запобіжника, спрямованого на захист прав та інтересів фізичної особи, яка може перебувати в невідомому місці або тимчасово не мати змоги вийти на зв'язок з різних причин, пов'язаних з обставинами воєнних дій, збройного конфлікту. Така правова гарантія запобігає передчасному оголошенню особи померлою, враховуючи, що в умовах війни можуть бути численні фактори, які заважають встановленню фактичного місця перебування людини. Цей строк забезпечує можливість з'ясування додаткових обставин або отримання нової інформації про зниклу особу, що сприяє уникненню помилкових судових рішень, які могли б призвести до негативних правових наслідків для самої особи, її родичів і суспільства загалом».
Також у цій постанові ВП ВС наголосила на тому, що конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (далі Наказ № 309).
На тепер такий Перелік затверджений наказом Міністерство розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376.
Згідно із цим Переліком бойові дії на території с. Іванівське Бахмутської міської територіальної громади Донецької області велися з 24.02.2022 по 18.02.2025. Як встановлено судом, ОСОБА_2 зник безвісти 29 січня 2024 року під час ведення бойових дій поблизу населеного пункту Іванівське, Бахмутського району, Донецької області. При цьому, саме з 18.02.2025 року має обраховуватися початок шестимісячного строку, зазначеного в реченні другому ч. 2 ст. 46 ЦК України як дата закінчення активних бойових дій на території вказаного населеного пункту.
У суду також не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених заявником у заяві.
Таким чином, у судовому засіданні було достовірно встановлено, що вимоги заяви є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд роз'яснює, що відповідно до норм ч. 1 ст. 309 ЦПК України, у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи, суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.
На підставі наведеного, керуючись статтею 46 Цивільного кодексу України, статтями 258, 259, 263-265, 268, 293, 294, 305-308, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд-
Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП; НОМЕР_3 ), заінтересовані особи: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Запоріжжі південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство оборони України, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , Військова частина НОМЕР_1 , про оголошення особи померлою - задовольнити.
Оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця м. Запоріжжя.
Датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вважати день набрання рішенням суду законної сили.
Дата складення повного судового рішення зазначена у вступній частині судового рішення.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається через суд першої інстанції до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження : якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частину другій статті 358 ЦПК України.
Суддя Зарютін П.В.
Присяжні Рябчук В.М.
Куценко А.І.
24.10.25