Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 3/733/1187/25
Єдиний унікальний №733/2051/25
Постанова
Іменем України
24 жовтня 2025 року м. Ічня
Ічнянський районний суд Чернігівської області
в складі: головуючого судді- Вовченка А.В.,
при секретарі Мошенець Л.М.,
розглянувши матеріали справи, які надійшли від ВП №2 (м. Ічня) Прилуцького районного відділу поліції ГУНП у Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП - невідомий,
за ч. 4 ст. 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення
До Ічнянського районного суду Чернігівської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення. 13 вересня 2025 року, о 17 год 30 хв ОСОБА_1 , перебуваючи поблизу села Ступаківка Прилуцького району Чернігівської області здійснював вилов раків руками та виловив 51 шт. раків у кількості, що перевищує норму добування на 1 рибалку - любительську за добу - 30 шт. раків, яких виловлено понад добову норму. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив п. 2 розділу 2 та додатку правил любительського рибальства, чим вчинив правопорушення передбачене ч. 4 ст. 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про час та місце розгляду був повідомлений належним чином.
Зважаючи на викладене, відповідно до статті 268 КУпАП справа про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 85 КУпАП може бути розглянута без ОСОБА_1 на підставі матеріалів, наявних у справі.
З матеріалів справи вбачається, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 85 КУпАП підтверджується: протоколом серії ЧН № 000853 від 13 вересня 2025 року, опис об'єктів лову добування вилучених у особи згідно протоколу серії ЧН № 000853 від 13 вересня 2025 року, квитанцією про отримання речей і документів № 0388 від 25,09.2025, розрахунок розміру шкоди заподіяних незаконним виловом водних біоресурсів.
При цьому, судом враховується, що відповідно до положень ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
За приписами ст. 3 Закону України «Про тваринний світ», об'єктами тваринного світу, на які поширюється дія цього Закону України, є у тому числі риби в усьому їх видовому і популяційному різноманітті та на всіх стадіях розвитку, які перебувають у стані природної волі, утримуються у напіввільних умовах чи в неволі.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 10 Закону України «Про тваринний світ», громадяни відповідно до закону зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними тваринному світу внаслідок порушення вимог законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного світу.
У статті 1 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» зазначено, що добування (вилов) це є вилучення водних біоресурсів із середовища їх перебування.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 85 КУпАП.
Вирішуючи питання про стягнення, що має бути накладене на ОСОБА_1 , суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, ступінь його вини, відсутність передбачених статтею 34 КУпАП обставин, які пом'якшують відповідальність та відсутність передбачених статті 35 КУпАП обставин, які обтяжують відповідальність. За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу, в розмірі у межах санкції частини четвертою статті 85 КУпАП.
У зв'язку з накладенням адміністративного стягнення, на підставі статті 40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 на користь держави необхідно стягнути судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.
На підставі викладеного, керуючись статтями 40, 40-1, 85, 221, 283, 284, 294 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 85 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 30 (тридцять) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн. на користь держави.
Речові докази: ракі у кількості 51 шт., вилучені у особи згідно протоколу серії ЧН № 000853 від 13 вересня 2025 року, які знаходяться у камері зберігання речових доказів ВП № 2 (м. Ічня) Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області, після набрання постановою законної сили знищити.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст.308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови простягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, тобто 1020 грн.
Відсутність у постанові в справі про адміністративні правопорушення, як виконавчому документі, у розумінні Закону України «Про виконавче провадження», відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податків та його паспортні дані, згідно постанови Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 471/283/17-ц (провадження №61-331св18), у розрізі ст. 18 указаного Закону, не є підставою для повернення державним виконавцем виконавчих документів без прийняття до виконання (відмови у відкритті виконавчого провадження).
Постанова можебути оскарженапрокурором увипадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особою, щодо якої її винесено,а також потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови до Чернігівського апеляційного суду.
Суддя А. В. Вовченко