Постанова від 22.10.2025 по справі 380/452/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/452/24 пров. № А/857/33806/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Носа С.П.;

суддів: Кухтея Р.В., Шевчук С.М.;

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2024 року у справі № 380/452/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

суддя у І інстанції Кисильова О.Й.,

час ухвалення рішення не зазначено,

місце ухвалення рішення м. Львів,

дата складення повного тексту рішення не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся у Львівській окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області) в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії відповідно до довідки від 17.05.2023 № 19, викладену у листах Головного управління ПФУ у Львівській області від 20.07.2023 № 1300-5223-8/105927 та від 29.08.2023 № 22941-23324/М-52/8-1300/23; зобов'язати відповідача здійснити з 01.06.2023 перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки від 17.05.2023 № 19, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що довідку від 17.05.2023 № 19 він отримав на заміну довідки від 13.02.2023 № 2, у зв'язку з тим, що в довідці від 13.02.2023 № 2 допущена помилка, а саме: у графі "посадовий оклад" та "надбавка за вислугу років" помилково не враховано підвищений посадовий оклад на 25 % та інших складових заробітної плати, розрахованих відповідно до Постанови КМУ від 11.08.1995 № 648-95-п "Про умови оплати праці осіб, які працюють в гірських районах" . У зв'язку з тим, що суми заробітку в довідці від 13.02.2023 № 2 не відповідали сумам, зазначеним у довідці від 17.05.2023 № 19, відповідач провів зустрічну перевірку достовірності та обґрунтованості видачі довідок про складові заробітної плати за січень 2023 року. В акті від 13.06.2023 № 1300-6005-1/7234 пенсійний орган зазначив, що оскільки станом на 17.05.2023 Турківська районна державна адміністрація знаходилася в стані припинення шляхом реорганізації, штатний розпис Турківської РДА на 2023 рік не затверджений (відсутній), заробітна плата не нараховувалася. Відповідно до підсистеми ІКІС ПФУ "Відомості з реєстру страхувальників" Турківська районна державна адміністрація припинена шляхом реорганізації 18.05.2023. Відтак, рекомендовано Самбірській районній державній адміністрації Львівської області (із правами правонаступника Турківської районної державної адміністрації) видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавка за вислугу років) за січень 2023 року. Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2024 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задоволити повністю.

Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тими ж доводами, що наводились ним у поданому адміністративному позові, однак безпідставно не взяті до уваги судом попередньої інстанції.

Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, відповідно до частини 4 статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному правлінні ПФУ у Львівській області та з 24.02.2023 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ, що не заперечується сторонами.

При зверненні до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком позивач надав довідку від 13.02.2023 № 2 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), відповідно до якої складовими грошового забезпечення позивача є: посадовий оклад - 5500,00 грн; надбавка за ранг (9 ранг) - 200,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 17 років) - 2750,00 грн; усього - 8450,00 грн.

Довідка від 13.02.2023 № 2 підписана керівником та головним бухгалтером Самбірської районної державної адміністрації.

Позивачу 17.05.2023 видана довідка № 19 про складові заробітної плати ОСОБА_1 для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), відповідно до якої складовими грошового забезпечення позивача є: посадовий оклад - 6875,00 грн; надбавка за ранг (9 ранг) - 200,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 17 років) - 3437,50 грн; усього - 10512,00 грн.

Згідно супровідного листа від 17.05.2023 № 20, довідку від 17.05.2023 № 19 на заміну довідки від 13.02.2023 № 2 видано та підписано Головою комісії з реорганізації Турківської та Старосамбірської райдержадміністрацій, що припиняються шляхом приєднання до Самбірської районної державної адміністрації у зв'язку із тим, що у довідці від 13.02.2023 № 2 допущена помилка, а саме у графі "посадовий оклад" та "надбавка за вислугу років" помилково не враховано підвищений посадовий оклад на 20% та інших складових заробітної плати, розрахованих відповідно до постанови КМУ від 11.08.1995 №648-95-п "Про умови оплати праці осіб, які працюють в гірських районах".

На підставі довідки від 17.05.2023 № 19 з метою здійснення перерахунку пенсії, позивач 18.05.2023 звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із відповідною заявою.

Рішенням від 25.05.2023 № 913280121291 Головне управління ПФУ у Львівській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 17.05.2023 № 19, вказавши, що у довідках від 13.02.2023 № 2 та від 17.05.2023 № 19 є розбіжності. Також у рішенні вказано, що довідка від 17.05.2023 № 19 буде прийнята до розрахунку пенсії після надходження Акту зустрічної перевірки.

За результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії відповідач склав Акт від 13.06.2023 № 1300-6005-1/7234, яким зафіксовано наступне: "…Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.05.2023 №19 видано Головою комісії з реорганізації Турківської та Старосамбірської райдержадміністрацій. Крім цього, на довідці від 17.05.2023 № 19 проставлено кутовий штами та гербову печатку Самбірської районної державної адміністрації. Довідка від 17.05.2023 № 19 видана ОСОБА_1 про те, що він працює (працював) у Турківській районній державній адміністрації на посаді провідного спеціаліста відділу освіти Турківської районної державної адміністрації, заробітна плата станом на лютий 2023 року становить: посадовий оклад - 6875 грн, надбавка за ранг (9 ранг) - 200,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) за стаж державної служби 17 років - 3437,50 грн, а також зазначено, що довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за січень 2023 року.

Однак, станом на 17.05.2023 Турківська районна державна адміністрація знаходилася у стані припинення шляхом реорганізації, штатний розпис Турківської РДА на 2023 рік не затверджувався (відсутній), заробітна плата не нараховувалась.

Відповідно до пункту 7 наказу Міністерства соціальної політики України "Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад" від 10.05.2017 № 750, у разі відсутності або перейменування в державному органі посади державної служби, що була останньою, яку особа займала на державній службі після 01 травня 2016 року, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу. Довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622.

Відповідно до відомостей із підсистеми ІКІС ПФУ "Відомості з реєстру страхувальників" Турківська районна державна адміністрація припинена шляхом реорганізації 18.05.2023.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321 "Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов?язків районних державних адміністрацій", Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" та Розпорядження Голови обласної державної адміністрації від 15.01.2021 № 25/0/5-21 "Про створення комісій з реорганізації районних державних адміністрацій" правонаступником Старосамбірської та Турківської районних державних адміністрацій Львівської області визначено Самбірську районну державну адміністрацію Львівської області.

Розпорядженням Голови Львівської обласної державної адміністрації від 27.05.2021 №424/0/5-21 затверджені зведені передавальні акти Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області (код ЄДРПОУ 04056411) та Турківської районної державної адміністрації Львівської області (код ЄДРПОУ 04055854) до правонаступника Самбірської районної державної адміністрації Львівської області (код ЄДРПОУ 04056322).

Рекомендовано Самбірській районній державній адміністрації Львівської області (із правами правонаступника Турківської державної адміністрації Львівської області) видати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) згідно чинного законодавства".

Позивач вважаючи дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 17.05.2023 № 19 такими, що порушують право позивача на належний рівень пенсійного забезпечення, звернувся до суду із цим позовом.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон № 889-VIII)

Порядок призначення пенсій згідно з Законом № 889-VIII затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Порядок № 622).

Згідно п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Для призначення пенсії позивачу, відповідно до статті приписів Закону № 889-VIII необхідно подати до органу пенсійного фонду, зокрема дві довідки: першу з зазначенням посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років, які враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби) та другу про розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), який визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до п. 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Пунктом 6 Порядку № 662 визначено, що у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Згідно Додатку № 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р "Перелік районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених постановою Верховної Ради від 17 липня 2020 року № 807-ІХ", Старосамбірська райдержадміністрація та Турківська райдержадміністрація реорганізуються шляхом приєднання до Самбірської райдержадміністрації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321 затверджений Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються (далі - Порядок № 1321).

Відповідно до абз. 1 п. 7 Порядку № 1321 перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації).

Згідно витягу є Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних собі-підприємців та громадських формувань, що наявний у матеріалах справи, Самбірська районна державна адміністрація зареєстрована 08.09.1998.

Зважаючи на приписи абзацу 1 пункту 7 Порядку № 1321, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що приєднання Турківської райдержадміністрація до Самбірської районної державної адміністрації відбулося за умов існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів.

Згідно з розпорядженням Голови Львівської обласної державної адміністрації від 15.01.2021 № 25/05/5-21 "Про створення комісій з реорганізації районних державних адміінстрацій" правонаступником Старосамбірської та Турківської районних державних адміністрацій Львівської області визначено Самбірську району державну адміністрацію Львівської області.

З моменту утворення комісії з реорганізації Турківської та Старосамбірської райдержадміністрацій, що припиняється здійснюється перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) Турківської та Старосамбірської райдержадміністрацій до Самбірської районної державної адміністрації.

Верховний Суд у постановах від 22.01.2020 у справі № 2а-15057/09/2670 та від 10.09.2020 у справі № 420/5772/18 зазначив, що згідно з якою публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції. Коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибулого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.

Станом на день видачі позивачу довідки від 17.05.2023 № 19 повноваження Турківської районної державної адміністрації Львівської області були передані Самбірській районній державній адміністрації, у тому числі щодо видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Самбірська районна державна адміністрація 13.02.2023 видала ОСОБА_1 довідку № 2 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), а 17.05.2023 Голова комісії з реорганізації Турківської та Старосамбірської РДА видав довідку № 19 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

Відтак, наведені обставини свідчать про порушення Головою комісії з реорганізації Турківської та Старосамбірської райдержадміністрацій абзацу 1 пункту 7 Порядку № 1321.

За таких обставин, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про законність рішення від 25.05.2023 №913280121291 про відмову позивачу у перерахунку пенсії на підстав довідки від 17.05.2023 № 19, оскільки вказана довідка складена та підписана особою, до повноважень якої не належало видача довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

Відтак, колегія суддів вважає правильним висновок суду попередньої інстанції про те, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, відтак судом першої інстанції правомірно відмовлено у задоволені позовних вимог.

В частині решти доводів апеляційної скарги колегія суддів враховує, що, оцінюючи наведені сторонами доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи, наведені сторонами, були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.

Право на вмотивованість судового рішення є складовою права на справедливий суд, гарантованого ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.

У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи сторін у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2024 року у справі № 380/452/24 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя С. П. Нос

судді Р. В. Кухтей

С. М. Шевчук