Справа № 676/6930/25
Номер провадження 1-в/676/99/25
24 жовтня 2025 року м. Кам'янець-Подільський
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
представника уповноваженого
органу з питань пробації ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області подання провідного інспектора Кам'янець-Подільського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Хмельницькій області (далі - інспектор уповноваженого органу з питань пробації) ОСОБА_4 про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного судом покарання засудженого
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Кам'янець-Подільського Хмельницької області, українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , засудженого 18 липня 2023 року Кам'янець-Подільським міськрайонним судом Хмельницької області за ч.1 ст.357, ч.4 ст.185, ч.1 ст.70 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк п'ять років зі звільненням від відбування покарання на підставі ст.75 КК України із встановленням іспитового строку три роки,
Інспектор уповноваженого органу з питань пробації ОСОБА_4 звернувся в суд із поданням, яке підтримав у судовому засіданні, про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого ОСОБА_5 для відбування покарання призначеного вироком Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 18 липня 2023 року у виді позбавлення вона на строк п'ять років, мотивуючи тим, що ОСОБА_5 за період перебування на обліку зарекомендував себе з негативної сторони, оскільки не виконує покладені на нього судом обов'язки, зокрема не з'явився 02 жовтня 2024 року та 04 червня 2025 року до уповноваженого органу з питань пробації на реєстрацію без поважної на те причини, а також тричі вчиняв адміністративні правопорушення, що потягнути за собою адміністративні стягнення. Зокрема 16 лютого 2024 року притягнутий Кам'янець-Подільським міськрайонним судом Хмельницької області до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, із накладенням адміністративного стягнення у виді адміністративного арешту на строк п'ять діб. 16 та 21 квітня 2025 року двічі притягнутий БПП з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в Хмельницькій області ДПП до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183 КУпАП, із накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн.
Прокурор ОСОБА_3 у судовому засіданні просив задовольнити подання інспектора уповноваженого органу з питань пробації про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного судом покарання засудженого ОСОБА_5 із зазначених у поданні підстав.
Засуджений ОСОБА_5 та його захисник ОСОБА_6 у судове засідання не з'явилися, про місце та час судового розгляду повідомлені належним чином. За таких обставин судовий розгляд на підставі ч.6 ст.539 КПК України проведений у їх відсутності, оскільки їх неприбуття в судове засідання не перешкоджає судовому розгляду.
Суд, заслухавши доводи інспектора уповноваженого органу з питань пробації та думку прокурора, вивчивши матеріали особової справи ОСОБА_5 , вважає, що подання задоволенню не підлягає, виходячи з наступних правових підстав.
Так, відповідно до вимог ч.2 ст.78 КК України якщо засуджений не виконує покладені на нього обов'язки або систематично вчинює правопорушення, що потягли за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, суд направляє засудженого для відбування призначеного покарання.
Згідно із частин 1 і 2 ст.166 КВК України якщо засуджений не виконує обов'язки, встановлені цим Кодексом, Законом України "Про пробацію", а також покладені на нього судом, або систематично вчиняє правопорушення, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання. Подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання вноситься до суду після застосування уповноваженим органом з питань пробації до засудженого письмового попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання. При цьому частиною другою цієї статті КВК України визначено, що систематичним невиконанням покладених на засудженого обов'язків є невиконання протягом іспитового строку три і більше разів одного або кількох обов'язків без поважних причин, а систематичним вчиненням адміністративних правопорушень є вчинення трьох і більше адміністративних правопорушень, що посягають на громадський порядок.
Судом встановлено, що вироком Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 18 липня 2023 року ОСОБА_5 засуджений за ч.1 ст.357, ч.4 ст.185, ч.1 ст.70 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк п'ять років зі звільненням від відбування покарання на підставі ст.75 КК України із випробуванням із встановленням іспитового строку три роки та з покладенням відповідно до ст.76 КК України обов'язків: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації та повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання. Вирок набрав законної сили 18 серпня 2023 року (а.о.с.2-9).
11 вересня 2023 року засудженому ОСОБА_5 представником персоналу органу пробації було роз'яснено порядок та умови звільнення від відбування покарання, покладені на засуджену обов'язки, а також наслідки ухилення від їх виконання, систематичного вчинення адміністративних правопорушень, а також повторного вчинення злочину (а.о.с.22).
Постановою провідного інспектора Кам'янець-Подільського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Хмельницькій області ОСОБА_7 про встановлення днів явки на реєстрацію від 11 вересня 2023 року встановлені дні явки на реєстрацію засудженому ОСОБА_5 - перша середа кожного місяця, із якою того ж дня ознайомився засуджений (а.о.с.26).
Постановою провідного інспектора Кам'янець-Подільського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Хмельницькій області ОСОБА_4 про встановлення днів явки на реєстрацію від 05 червня 2024 року встановлені дні явки на реєстрацію засудженому ОСОБА_5 - перша середа кожного місяця, із якою того ж дня ознайомився засуджений (а.о.с.64).
Проте, ігноруючи встановлені вироком суду обов'язки, засуджений ОСОБА_5 02 жовтня 2024 року не з'явився на реєстрацію, за що представником персоналу органу пробації 08 жовтня 2024 року йому було винесено письмове попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання (а.о.с.74). Проте, незважаючи на вказане попередження, засуджений ОСОБА_5 повторно - 04 червня 2025 року не з'явився на реєстрацію, що підтверджується даними аркушу реєстрації особової справи (а.о.с.65), за що представником персоналу органу пробації 09 червня 2025 року йому було винесено письмове попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання (а.о.с.90).
Згідно із ч.4 ст. 166 КВК України письмове попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання застосовується у разі невиконання засудженим хоча б одного з обов'язків, визначених законом та покладених на нього судом, за відсутності об'єктивних обставин, що фактично позбавляють засудженого можливості їх виконувати і документально підтверджені.
При цьому, як встановлено судом в судовому засіданні засуджений ОСОБА_5 , не з'явившись на реєстрацію до органу пробації 02 жовтня 2024 року та 04 червня 2025 року, з'являвся 08 жовтня 2024 року та 09 червня 2025 року (а.о.с. 73,89).
Також судом встановлено, що ОСОБА_5 тричі вчиняв адміністративні правопорушення, що потягнути за собою адміністративні стягнення. Зокрема 16 лютого 2024 року притягнутий Кам'янець-Подільським міськрайонним судом Хмельницької області до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, із накладенням адміністративного стягнення у виді адміністративного арешту на строк п'ять діб. 16 та 21 квітня 2025 року двічі притягнутий БПП з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в Хмельницькій області ДПП до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183 КУпАП, із накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн. (а.о.с.42, 60, 92-93, 98, 106). У з'язку із чим, представником персоналу органу пробації 10 травня 2024 року та 06 серпня 2025 року йому було винесено письмове попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання (а.о.с.63, 102).
Разом із тим, з оглянутої в судовому засіданні особової справи ОСОБА_5 встановлено, що останній за період перебування на обліку в Кам'янець-Подільському районному відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Хмельницькій області за місцем проживання характеризується позитивно, скарг на його поведінку на надходило, не вчиняв кримінальні правопорушення, на обліку в лікарів нарколога та психіатра не перебуває та офіційно працевлаштувався (а.о.с.30, 31, 32, 33, 45, 47, 53, 67, 69, 71, 76, 78, 79, 83, 86, 91, 100, 103-104).
На підставі наведеного вище, враховуючи особу засудженого, із урахуванням того, що ОСОБА_5 хоч і порушував встановлені обов'язки, а саме двічі не з'явився для реєстрації до уповноваженого органу пробації, проте це не є систематичним, а також тричі вчинив адміністративні правопорушення, що є мінімальною кількістю для систематичності вчинення адміністративних правопорушень, на переконання суду в цілому не свідчать про небажання ОСОБА_5 стати на шлях виправлення та не можна вважати підставами, передбаченими ст.78 КК України, для скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення його для відбування покарання. Крім того, судом враховується також і та обставина, що ОСОБА_5 був підданий адміністративному стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, у виді адміністративного арешту на строк п'ять діб постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 16 лютого 2024 року, а наступне адміністративне правопорушення, передбачене ст.183 КУпАП, він вчинив 16 квітня 2025 року, тобто через один рік і два місяці, а відповідно до приписів ст.39 КУпАП якщо особа, піддана адміністративному стягненню, протягом року з дня закінчення виконання стягнення не вчинила нового адміністративного правопорушення, то ця особа вважається такою, що не була піддана адміністративному стягненню. За таких обставин не можна вважати, що ОСОБА_5 протягом іспитового строку систематично (три і більше разів) вчинив адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок, що є однією з обов'язкових підстав, передбаченою ч.2 ст.78 КК України та ч.1 ст.166 КВК України, для скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного судом покарання.
На підставі ч.2 ст.78 КК України, ч.1, ч.2 ст.166 КВК України та керуючись ст.539 КПК України, суд
Відмовити в задоволенні подання провідного інспектора Кам'янець-Подільського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Хмельницькій області ОСОБА_4 про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого ОСОБА_5 для відбування призначеного судом покарання.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1