Справа №463/9507/25
Провадження №3/463/1870/25
23 жовтня 2025 року м. Львів
Суддя Личаківського районного суду м. Львова Стрепко Н.Л., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Львівського РУП №1 ГУ НП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, пенсіонера, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №478923 від 2 жовтня 2025 року ОСОБА_1 2 жовтня 2025 року близько 21:10 год. за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив психологічне домашнє насильство відносно дружини ОСОБА_2 , а саме словесно ображав, кричав, чинив моральний та психологічний тиск, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Матеріали даної справи надійшли до Личаківського районного суду м. Львова з Львівського РУП №1 ГУ НП у Львівській області 7 жовтня 2025 року та були призначені до розгляду в судових засіданнях.
Зокрема, в судові засідання, призначені на 9 жовтня 2025 року та 23 жовтня 2025 року ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не подав, про розгляд справи був повідомлений у встановленому законом порядку, а саме шляхом скерування судових повісток за номером мобільного телефону останнього, вказаним в протоколі, що стверджується зокрема довідкою про доставку йому 9 жовтня 2025 року судової повістки про виклик в судове засідання 23 жовтня 2025 року.
Відповідно до ст. 268 КУпАП під час відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності справу може бути розглянуто у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
В судовому засіданні 23 жовтня 2025 року судом було встановлено, що місце вчинення правопорушення не відноситься до територіальної підсудності Личаківського районного суду м. Львова, у зв'язку з чим, з врахуванням обмежених строків розгляду справи, суд вважає за необхідне вирішити питання про повернення матеріалів справи для подальшого скерування таких до належного суду для розгляду за підсудністю у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .
Оглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Частиною 1 ст. 173-2 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Згідно з ч. 2 ст. 277 КУпАП визначено, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені зокрема статтями 173-2 розглядаються у триденний строк.
Водночас п. 1 ч. 1 ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
При цьому згідно з ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Так з адміністративних матеріалів вбачається, що місце вчинення правопорушення - АДРЕСА_1 .
При цьому пунктом 3-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій та статус суддів» визначено, що до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України, зокрема востаннє Указом Президента України від 14 липня 2025 року №478/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України №4524-IX від 15 липня 2025 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 5 години 30 хвилин 7 серпня 2025 року строком на 90 діб і такий продовжує діяти на даний час.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року №718-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області» територію Лисиничівська сільської територіальної громади Пустомитівського району було віднесено до Львівської міської територіальної громади.
При цьому Львівський район у Львівській області, у складі території в тому числі Львівської міської територіальної громади, було утворено на підставі п. 13 ч. 1 Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, а п. 13 ч. 3 вказаної постанови Пустомитівський район у Львівській області було ліквідовано.
Відтак з наведеного вище вбачається, що на даний час територія с. Чисиничі, яку було віднесено до Львівського району Львівської області Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів», та що раніше відносилась до Пустомитівського району Львівської області, продовжує належати до територіальної підсудності Пустомитівського районного суду Львівської області.
Таким чином, враховуючи те, що з наявних матеріалів справи встановлено, що така не належить до підсудності Личаківського районного суду м. Львова, приходжу до висновку, що матеріали даної справи слід повернути до Львівського РУП №1 ГУ НП у Львівській області для скерування до відповідного суду для розгляду за підсудністю.
Керуючись ст.ст. 7, 245, 268, 276, 277, 278 КУпАП, суддя, -
матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Львівського РУП №1 ГУ НП у Львівській області для скерування до відповідного суду для розгляду за підсудністю.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя: Стрепко Н.Л.