Постанова від 24.10.2025 по справі 442/8127/25

Справа № 442/8127/25

Провадження №3/442/2237/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 жовтня 2025 року місто Дрогобич Львівської області

Суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Коваль Р.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від Дрогобицького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Дрогобицьким РВП ГУ НП у Львівській області направлено на адресу суду матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.

Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №484878 від 19.10.2025, 23.09.2025 о 20.00 год. в с. Лішня, вул. Самбірська, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом HONDA FR-V ES I-VTEC, д.н.з. НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, у результаті чого здійснив наїзд на перешкоду, а саме металеву огорожу моста. Внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження чим завдано матеріальної шкоди. Громадянин ОСОБА_1 отримав тілесні ушкодження, чим порушив п. 12.1 ПДР - Водій ТЗ не врахував безпечну швидкість руху, особливості вантажу, стан транспортного засобу.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Положеннями ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП визначено, що суд здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення та вирішує питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення складеного щодо неї.

Згідно ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення, яка доводиться шляхом надання доказів.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення у відповідності до ст. 251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

Статтею 124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Таким чином, із диспозиції ст. 124 КУпАП вбачається, що однією із обов'язкових умов, яка входить до об'єктивної сторони зазначеного правопорушення є, зокрема, пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, тобто, не лише того транспортного засобу, яким керував сам правопорушник, а й будь-якого іншого майна, що знаходиться у причинному зв'язку з порушенням правил дорожнього руху.

Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до переконання, що наявні в матеріалах справи дані не дають можливості встановити фактичні обставини справи, повно і об'єктивно розглянути дану справу та накласти на правопорушника адміністративне стягнення.

Так, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № ЕПР1 №484878 від 19.10.2025 зазначено, що внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце 23.09.2025 о 20.00 год., зазнав пошкоджень керований ОСОБА_1 транспортний засіб марки HONDA FR-V ES I-VTEC, д.н.з. НОМЕР_1 , а також водій отримав тілесні ушкодження.

Однак у долученій до матеріалів справи схемі місця ДТП від 23.09.2025 та фототаблицях до протоколу огляду місця події відображено лише виявлені пошкодження транспортного засобу HONDA FR-V ES I-VTEC, однак інформація про пошкодження будь-якого іншого майна, зокрема мосту - відсутня.

Крім цього в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №484878 від 19.10.2025, вказано, що 23.09.2025 о 20.00 год. в с. Лішня, вул. Самбірська, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом HONDA FR-V ES I-VTEC, д.н.з. НОМЕР_1 , однак, як вбачається з схеми до протоколу огляду місця події та фототаблиць до нього від 23.09.2025, зазначено, що ушкоджень зазнав автомобіль HONDA FR-V ES I-VTEC, д.н.з. НОМЕР_2 .

Так, суддею встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні будь-які відомості про свідків ДТП.

До того ж, до протоколу про адміністративне правопорушення складеного відносно ОСОБА_1 долучено рапорти з яких вбачається, що до Дрогобицької ЦМЛ доставлено ОСОБА_1 після ДТП, який отримав тілесні ушкодження, проте протокол про адміністративне правопорушення та матеріали справи не містять відомостей про ступінь тяжкості отриманих тілесних ушкоджень з відповідними доказами на підтвердження (медичний висновок, висновок експерта).

З наданих матеріалів вбачається, що в них відсутні відомості слідчого ОСОБА_2 про відсутність ознак складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 286 КК України, матеріали не містить посилань на докази, які вказують про відсутність ознак кримінального правопорушення в діях осіб, які причетні до ДТП, що в свою чергу, викликає обґрунтовані сумніви в законності складання такого протоколу про адміністративне правопорушення.

Вказані обставини вказують на неповноту проведеної перевірки обставин вчинення адміністративного правопорушення, зазначені недоліки суддя позбавлений можливості самостійно усунути, а тому матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП слід повернути органу, який складав протокол про адміністративне правопорушення, для дооформлення.

Суддя зауважує, що відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Пленум Верховного Суду України у постанові №14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» вказав, що слід визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам КУпАП та підлягає поверненню для дооформлення та приведення його у відповідність до норм ст. 256 КУпАП.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.7, 33, 245, 256, 278, 279, 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП - повернути для дооформлення у Дрогобицький районний відділ поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Роман КОВАЛЬ