Дата документу 21.10.2025
Справа № 334/5901/25
Провадження № 3/334/2163/25
21 жовтня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Дніпровського районного суду м. Запоріжжя Телегуз С.М., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Запорізької митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.483 Митного кодексу України, -
23.07.2025 року до суду з Запорізької митниці ДМС України надійшла справа про порушення митних правил про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.483 МК України.
Відповідно протоколу про порушення митних правил №0059/UA112000/2025, складеного 30.06.2025 року Головним державним інспектором оперативного відділу Управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Запорізької митниці ОСОБА_2 , в ході здійснення Запорізькою митницею перевірочних заходів щодо дотримання вимог законодавства України при ввезенні на митну територію України в зоні діяльності Волинської митниці в якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану зі звільненням від сплати митних платежів транспортного засобу «Volkswagen Transporter» (VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3 ), отримувачем якого виступала Військова частина НОМЕР_4 , встановлено наступне:
10.12.2024 Запорізькою митницею направлено до Волинської митниці запит № 7.20-1/20-01/7/4135 та отримано відповідь від 17.12.2024 № 7.3-4/28-07/7/13828 (вхідний номер Запорізької митниці №7097/7-21 від 17.12.2024), відповідно до якої громадянин ОСОБА_1 29.11.2022 під час ввезення в Україну транспортного засобу «Volkswagen Transporter» (VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3 ), задекларував його як такий, що є гуманітарною допомогою для Військової частини НОМЕР_4 зі звільненням від сплати митних платежів та подав митному органу України наступні документи: декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 29.11.2022, де в розділі 6 «Отримувач» вказано військова частина НОМЕР_4 , в розділі 9 «Вид допомоги» зазначено транспортний засіб «Volkswagen Transporter» (VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3 ; звернення військової частини НОМЕР_4 від 25.11.2022 №7431 щодо ввезення транспортного засобу «Volkswagen Transporter» (VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3 ) на адресу військової частини НОМЕР_4 підписане командиром військової частини НОМЕР_4
ОСОБА_3 митницею направлено на ім'я ОСОБА_4 запити від 22.05.2025 №7.20-7.20-4/20-02/10/3, від 17.06.2025 №7.20-4/20-02/10/1800 та отримано пояснення від 26.05.2025 (вхідний номер Запорізької митниці 2241/10-26 від 28.05.2025) та від 27.06.2025 (вхідний номер Запорізької митниці 2773/10-26 від 30.06.2025), в яких він повідомив, що на посаді командира військової частини НОМЕР_5 перебував з 29.02.2022 року по 06.12.2022 року. Звернення від 25.11.2022 №7431 він не підписував та підпис проставлений на вказаному зверненні не відповідає його власному підпису.
29.05.2025 Запорізькою митницею направлено запит до ІНФОРМАЦІЯ_2 № 7.20-4/20-01/8.2/1592. Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17.06.2025 №101/2794 зазначений транспортний засіб в уніфікованій електронно-обліковій системі зареєстрованих транспортних засобів Збройних сил України не зареєстрований.
13.06.2025 з метою визначення вартості транспортного засобу, управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил направлено службову записку №20/20-01/3259 на адресу управління контролю та адміністрування митних платежів. Згідно службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Запорізької митниці від 16.06.2025 №15/15-01/3294 митна вартість транспортного засобу «Volkswagen Transporter» (VIN-код НОМЕР_2 ) на дату ввезення на митну територію України 29.11.2022 становить 2100 Євро (80434,20 грн. по курсу НБУ на 29.11.2022).
Виходячи з викладеного, транспортний засіб «Volkswagen Transporter» (VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3 ), у відділенні військової інспекції безпеки дорожнього руху ІНФОРМАЦІЯ_2 не зареєстрований та на обліку не перебуває, Звернення від 25.11.2022 №7431 командир військової частини НОМЕР_4 ОСОБА_5 не підписував та підпис проставлений на вказаній заяві не відповідає його власному підпису.
Згідно з модулем «Провадження в справах про ПМП» АСМО «Інспектор» громадянин ОСОБА_1 протягом року не притягався до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого статтями 482, 483 МК України.
Таким чином, громадянином України ОСОБА_1 вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товару (транспортного засобу «Volkswagen Transporter» VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3 , 2000 року випуску) вартістю 80434,20 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підставу для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару, а саме: Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 29.11.2022, Звернення військової частини НОМЕР_4 від 25.11.2022 №7431.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил за ч.1 ст.483 МК України.
26.08.2025 року до суду через систему «Електронний суд» звернувся захисник: адвокат Войдюк Р.В. з заявою, в якій посилалися на те, що факт ввезення на митну територію України та оформлення у якості гуманітарної допомоги транспортного засобу ОСОБА_1 не заперечується. До митного оформлення як підставу для переміщення ОСОБА_1 було надано письмове звернення військової частини ВЧ НОМЕР_4 від 25.11.2022 року №7431 щодо ввезення транспортного засобу, яке підписане командиром ВЧ НОМЕР_4 про допомогу у забезпеченні організації транспортним засобом. Запорізькою митницею з метою підтвердження чи спростування фактів отримання транспортного засобу направлено запит на ім'я ОСОБА_4 від 22.05.2025 року, на який отримано пояснення від 26.05.2025 року про те, що на посаді командира ВЧ НОМЕР_4 він перебував з 20.02.2022 року по 06.12.2022 року. Звернення №7431 від 25.11.2022 року він не підписував. За таких фактично встановлених обставин не зрозумілим лишається чи ініціювала Запорізька митниця початок досудового розслідування та внесення до ЄРДР даних за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.358 КК України, за фактом можливого підроблення невідомою особою листа командира ВЧ НОМЕР_4 №7431 від 25.11.2022 року щодо передачі на безоплатній основі автомобіля «Volkswagen Transporter», реєстраційний номер НОМЕР_3 .
Кваліфікуючи дії ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст.483 МК України, митний орган попередньо не здобув належних, допустимих та достовірних доказів, які б обґрунтовано та беззаперечно свідчили про його винуватість у вчиненні порушення митних правил за обставин, які викладено у протоколі, що є підставою для винесення постанови про закриття провадження у справі.
ОСОБА_1 ввіз транспортний засіб на законних підставах, а саме: лист командира ВЧ НОМЕР_4 №7431 від 25.11.2022 року, який власноручно підписаний командиром військової частини та стоїть гербова печатка установи, який адресований Волинській митниці, та в якому просили вирішити питання передачі ВЧ НОМЕР_4 на безоплатній основі автомобіль «Volkswagen Transporter», р/н НОМЕР_3 . Транспортний засіб, як зазначено у цьому листі, буде використовуватися за призначенням з метою виконання заходів спрямованих на оборону, цивільний захист, громадську безпеку.
Не вчинення ВЧ НОМЕР_4 реєстрації наведеного листа та неотримання цим органом транспортного засобу не скасовує чинність листа командира військової частини, який підписаний посадовою особою та скріплений печаткою, адже ніким не було встановлено, що ці реквізити документу є підробленими.
Вважають, що діях ОСОБА_1 відсутня суб'єктивна сторона правопорушення, а саме: вина у формі умислу, спрямованого на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, який передбачає ч.1 ст.483 МК України.
Висновок Запорізької митниці про те, що документ поданий ОСОБА_1 до митного контролю, як підстави для переміщення товару, містять неправдиві відомості щодо одержувача товару, не базується на допустимих доказах, а є лише особистим припущенням особи, уповноваженої на складання протоколу про порушення митних правил.
Наведене вказує на відсутність в діях ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
Додатково повідомили, що транспортний засіб «Volkswagen Transporter», кузов № НОМЕР_2 , 2000 року випуску, р/н НОМЕР_3 , з моменту його ввезення на митну територію України та по даний час використовується військовослужбовцем ЗСУ ОСОБА_6 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) при виконанні ним завдань у зоні бойових дій, як медичний транспортний засіб.
Прохали провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
08.09.2025 року до суду через систему «Електронний суд» звернувся захисник: адвокат Войдюк Р.В. з додатковими поясненнями, в яких прохали долучити до матеріалів справи докази передачі транспортного засобу військовослужбовцям ЗСУ, а отже у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
09.09.2025 року до суду через систему «Електронний суд» звернувся представник Запорізької митниці ДМС України Данильченко А.В. з запереченнями, в яких посилалися на те, що акт приймання-передачі транспортного засобу, який би підтверджував отримання авто в якості гуманітарної допомоги військовою частиною НОМЕР_4 , ОСОБА_1 не надано, ані до Запорізької митниці, ані до суду. Таким чином, де, ким та в яких цілях використовується транспортний засіб не відомо, адже, на обліку транспортних засобів ЗСУ не зареєстрований. Наявність транспортного засобу у військового ОСОБА_6 ніяким чином не означає, що авто використовується за призначенням, адже процедура визнання транспортного засобу гуманітарною допомогою не завершена через відсутність акту приймання-передачі транспортного засобу, відсутній факт отримання транспортного засобу ВЧ НОМЕР_4 , відсутній факт поставлення на облік транспортного засобу до ЗСУ.
З приводу складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, в діях ОСОБА_1 наявні ознаки суб'єктивної сторони, адже ним під час перетину митного кордону України була надана власноруч заповнена декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 29.11.2022, де в розділі 6 «Отримувач» вказано військова частина НОМЕР_4 , в розділі 9 «Вид допомоги» зазначено транспортний засіб «Volkswagen Transporter» (VIN-код НОМЕР_2 , р/н НОМЕР_3 ).
У зв'язку з тим, що ВЧ НОМЕР_4 транспортний засіб не отримала, та на обліку в Збройних силах України авто не перебуває, та акт приймання-передачі установленої форми відсутній (станом на вересень 2025 року), ОСОБА_1 свідомо зазначив неправдиві відомості в декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 29.11.2022. Тобто, наявний прямий умисел в діях ОСОБА_1 , адже вносячи неправдиві відомості до декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 29.11.2022, він розумів та усвідомлював обставини і характер незаконного переміщення транспортного засобу через митний кордон України і прагнув його ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку.
Внесення інформації до ЄРДР даних по факту можливого підроблення листа ВЧ НОМЕР_4 від 25.11.2022 №7431 до повноважень Запорізької митниці не належить, проте, Запорізькою митницею направлено лист-повідомлення до ГУНП в Запорізькій області №7.20-4/20-01/8.5/1958 від 01.07.2025 про встановлення факту вчинення дій, які мають ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст.358 КК України. За результатами листа-повідомлення підрозділом дізнання ЗРУП ГУНП в Запорізькій області внесено інформацію до ЄРДР щодо надання документів з явними ознаками підробки та розпочато кримінальне провадження.
Прохали визнати ОСОБА_1 винним та притягнути до відповідальності за ч.1 ст.483 МК України.
21.10.2025 року в судовому засіданні представник Запорізької митниці ДМС України Данильченко А.В. вважав, що в діях ОСОБА_1 є склад порушення митних правил за ч.1 ст.483 МК України, що підтверджено матеріалами справи, прохав визнати його винним та притягнути до відповідальності за ч.1 ст.483 МК України.
21.10.2025 року в судовому засіданні в режимі ВКЗ захисник: адвокат Войдюк Р.В. прохав провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився.
Дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд прийшов до наступних висновків.
Згідно приписів п.3 ч.1 ст.8 МК України державна митна справа здійснюється на основі принципів: законності та презумпції невинуватості.
Згідно ст.487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно ст.2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Відповідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно ст.489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.494 МК України про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Згідно ч.2 ст.495 МК України посадова особа митного органу, яка здійснює провадження у справі про порушення митних правил, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно ст.459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Статтею 483 МК України встановлена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - та тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.
Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка особи.
Переміщення предметів з приховуванням від митного контролю це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.
Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується прямим умислом, тобто, усвідомленням особою, яка вчинила правопорушення, характеру незаконного переміщення товарів через митну територію України.
Таким чином, правопорушення, передбачене ч.1 ст.483 МК України, може бути вчинено лише умисно, коли особа знає, що документи, які вона надає митному органу, як підставу для переміщення товару, містять неправдиві дані, але бажає таким чином незаконно перемістити товар.
Відповідно роз'яснень, викладених в п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» для притягнення до відповідальності за ст.483 МК України необхідна наявність умислу в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Не можна розглядати як порушення митних правил дії особи, яка, переміщуючи товари через митний кордон України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України.
Відповідно ст.1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог ст.3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
Згідно ст.3 Закону України «Про гуманітарну допомогу» підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання. Отримувач гуманітарної допомоги має такі самі права на її використання, що і набувач гуманітарної допомоги.
Відповідно ст.6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється в порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.
Згідно ч.1 ст.287 МК України та п.197.11 ст.197, п.213.3.9 ст.213 ПК України при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги, звільняються від оподаткування, а саме сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.
Пунктом 1 Постанови КМУ від 01.03.2022 року №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» передбачено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою визначеною вказаною постановою Кабінету Міністрів України, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Відповідно ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Митна декларація та інші документи, подання яких митним органам передбачено Митним кодексом України, оформлені на паперовому носії та у вигляді електронних документів, мають однакову юридичну силу. Митна декларація це заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури (п.20 ст.4 МК України).
Відповідно п.30.1 ст.30 ПК України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі.
Згідно ч.1 ст.292 МК України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.
Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст.12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).
Судом встановлено, що з 24.02.2022 року указом Президента України в Україні введено воєнний стан, а отже вказані у протоколі обставини мали місце під час дії воєнного стану та в умовах військової агресії російської федерації проти України, в той час як Сили оборони України, у тому числі Збройні Сили України, мали невідкладну потребу забезпечення транспортними засобами для пересування та виконання бойових завдань.
Так, ОСОБА_1 ввіз на митну територію України як гуманітарну допомогу автомобіль «Volkswagen Transporter» (VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3 ), для потреб ЗСУ, у декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, вказав отримувачем автомобіля військову частину НОМЕР_4 , до декларації додано звернення військової частини НОМЕР_4 від 25.11.2022 №7431 за підписом командира ОСОБА_4 про визнання транспортного засобу гуманітарною допомогою, однак згідно письмових пояснень командира ВЧ НОМЕР_4 ОСОБА_4 останній не підписував заяву про ввезення автомобіля в якості гуманітарної допомоги, в подальшому цей автомобіль використовувався військовослужбовцями ЗСУ для виконання бойових завдань, що підтверджується долученими до матеріалів справи фотознімками, однак автомобіль не був зареєстрований та не поставлений на облік.
Жодних відомостей про те, що ОСОБА_1 умисно подав митному органу недостовірні відомості щодо отримувача товару суду не представлено, не здобуто таких і під час судового розгляду справи. Крім того, суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази того, що ОСОБА_1 надав митному органу підроблені документи чи документи одержанні незаконним шляхом (висновки експертизи, показання свідків, вирок суду), які б доводили його вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
Таким чином, матеріали справи про порушення митних правил не містять доказів того, що ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом надання в якості підстави для переміщення товарів до митного орану документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
При цьому, суд не бере до уваги посилання Митниці на те, що вказаний автомобіль ВЧ НОМЕР_4 не реєструвала, на її балансі він не перебуває - зважаючи на умови, в яких було ввезено вказаний автомобіль, нагальність потреб його використанні військовослужбовцями для виконання бойових завдань. На переконання суду, дотримання формальності передачі транспортного засобу на потреби ЗСУ не може превалювати над необхідністю його нагального використання у ході бойових дій у зв'язку з військовою агресією рф проти України.
Відомостей про те, що транспортний засіб використовувався для інших цілей, не пов'язаних із захистом країни від збройної агресії, або доказів, що даний автомобіль реєструвався на цивільний облік, або використовується (використовувався) у цивільному обігу чи був ввезений особою для власного збагачення, матеріали справи не містять та суду не надано.
Суд критично ставиться до аргументів Митниці в обґрунтування обставин недотримання ОСОБА_1 встановленої законом процедури визнання допомоги гуманітарною, що на їх переконання свідчить про ухилення від сплати митних платежів на момент ввезення автомобіля на митну територію України. При цьому суд наголошує, що судовий розгляд проводиться лише в межах висунутого обвинувачення та відповідно складеного протоколу про порушення митних правил, водночас наведені аргументи виходять за межі складу інкримінованого в рамках даної справи порушення митних правил.
Відтак, умови за яких було ввезено вказаний автомобіль та фактична мета його ввезення у даному випадку дотримані.
Так, особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів у справі.
Статтею 62 Конституції України визначено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Особу може бути визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, в тому числі у сфері митного оформлення і контролю, виключно в разі встановлення в її діянні всіх ознак складу інкримінованого їй адміністративного правопорушення, тобто, за наявності усіх необхідних елементів об'єктивних та суб'єктивних ознак, які характеризують діяння як правопорушення - у сукупності.
За висновками Верховного Суду, викладеними у Постанові від 18.07.2019 року у справі №216/5226/16-а (2-а/216/33/17) притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи в його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами, а не підтвердження здійснення правопорушення відповідними доказами, не породжує правових підстав для притягнення його до адміністративної відповідальності. Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі №536/1703/17 (К/9901/3839/17).
У своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978 року, «Коробов проти України» від 21.10.2011 року ЄСПЛ звертає увагу, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Відповідно п.3 ч.1 ст.284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: про закриття справи.
Відповідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно ч.2 ст.528 МК України у справі про порушення митних правил суд (суддя) виносить одну з постанов, передбачених ч.1 ст.527 цього Кодексу.
Відповідно ч.1 ст.527 МК України у справі про порушення митних правил митний орган або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 3) про закриття провадження у справі.
Суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, зазначає, що вказані та досліджені судом докази у своїй сукупності не доводять поза розумним сумнівом наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
За таких обставин, відповідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП та ст.527 МК України провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 243, 483, 495, 522, 526, 527, 528, 529 МК України, ст.ст. 7, 245, 247, 251, 252, 276, 278, 284, 289, 294 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.483 Митного кодексу України згідно протоколу №0059/UA112000/2025 від 30.06.2025 року - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 Митного кодексу України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Повний текст постанови складено 24 жовтня 2025 року.
Суддя: С.М. Телегуз