Постанова від 20.10.2025 по справі 750/9681/25

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 750/9681/25 Суддя (судді) першої інстанції: Супрун О.П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Коротких А.Ю.,

суддів Сорочка Є.О.,

Чаку Є.В.,

при секретарі Братиці К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 16 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області до ОСОБА_1 про затримання особи з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 16 липня 2025 року позов задоволено повністю. Затримано громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на шість місяців до 14.01.2026 року.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду, ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити. Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення неповно досліджено обставини, що мають значення для справи та неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права.

15 жовтня 2025 року через систему «Електронний суд» надійшов відзив від позивача, в якому він просить залишити апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 16 липня 2025 року без задоволення, а рішення суду - без змін.

Заслухавши учасників справи, суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що 14.07.2025 року УДМС в Чернігівській області було виявлено громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Перевіркою УДМС в Чернігівській області стосовно відповідача було встановлено, що громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 перетнув державний кордон на в'їзд в Україну в січні 2004 року (зі слів відповідача) у приватних справах та проживав на території України за паспортом громадянина Російської Федерації № НОМЕР_1 , виданим 30.06.2001 року.

Термін законного перебування відповідача в Україні закінчився в квітні 2004 року.

Документи на продовження терміну перебування в Україні або документи, які дають право на законне перебування в Україні, ОСОБА_1 не оформив, перебуває в Україні незаконно. Із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, до територіальних органів Державної міграційної служби України не звертався.

14.07.2025 року головним спеціалістом Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області Галепою Олександром Миколайовичем складено протокол № МЧГ 000034 про адміністративне затримання ОСОБА_1 за частиною другою статті 263 КУпАП, у зв'язку з вчиненням правопорушення, передбаченого частиною другою статті 203 КУпАП.

Також, 14.07.2025 року головним спеціалістом Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області Галепою Олександром Миколайовичем було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МЧГ №001761 про те, що 14.07.2025 об 11 год. 46 хв. за адресою: АДРЕСА_1 , громадянин російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме: перевищив встановлений строк перебування в Україні більш як на 30 днів, проживав без документів на право проживання в Україні та ухиляється від виїзду з України після закінчення відповідного строку перебування, з квітня 2004 року. Місце скоєння правопорушення: АДРЕСА_1 . Відповідальність за вчинення вказаного правопорушення передбачена частиною 2 статті 203 КУпАП.

У протоколі про адміністративне правопорушення серії ПР МЧГ № 001761 зазначено, що ОСОБА_1 роз'яснено зміст статті 63 Конституції України, а також його права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, що підтверджується особистим підписом відповідача в протоколі про адміністративне правопорушення.

У своїх поясненнях, викладених на окремому від протоколу аркуші, ОСОБА_1 зазначив, що заїхав на територію України (у Чернігівську область) у січні 2004 року до своїх родичів за паспортом громадянина російської федерації № № НОМЕР_1 , виданим 30.06.2001 року. Закордонного паспорта громадянина російської федерації не оформлював. До міграційної служби для оформлення документів не звертався через сімейні обставини. Розумів, що знаходиться на території України незаконно. Є родичі на території російської федерації. Українську мову розуміє, перекладач не потрібен. Претензій до працівників міграційної служби не має.

На підставі вказаного протоколу, 14.07.2025 першим заступником начальника Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області Кран Юлією Олександрівною винесено постанову про накладення адміністративного стягнення серії ПН МЧГ № 001747 на ОСОБА_1 у вигляді штрафу в розмірі 4080,00 грн за частиною другою статті 203 КУпАП.

14.07.2025 року УДМС в Чернігівській області прийнято рішення №7401100100000472 про примусове видворення відповідача з України.

Також, 14.07.2025 року УДМС в Чернігівській області прийнято рішення про поміщення відповідача до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Листом від 14.07.2025 року № 7401.20-3780/74.2-25 УДМС в Чернігівській області повідомило керівника Чернігівської окружної прокуратури про прийняте рішення про поміщення відповідача до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні. Також, листом від 14.07.2025 року № 7401.20-3781/74.2-25 дані обставини повідомлено Департамент консульської служби Міністерства закордонних справ.

Наразі громадяни російської федерації ОСОБА_1 перебуває в Чернігівському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини третьої статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Згідно з частиною третьою статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Частиною першою статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство України з прикордонних питань про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Відповідно до частини восьмої статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», а так само не може бути застосовано до осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України (такі іноземці та особи без громадянства затримуються у встановленому законом порядку з метою ідентифікації, документування та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або примусового видворення відповідно до цього Закону).

Згідно із частиною першою статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.

Відповідно до частини третьої статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення суду має право розміщувати іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Пунктом 7 частини другої статті 262 КУпАП визначено, що адміністративне затримання провадиться посадовими особами, уповноваженими на те центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, - у разі порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, невиконання рішення про заборону в'їзду в Україну, невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, під час здійснення ними своїх повноважень щодо запобігання та протидії нелегальній (незаконній) міграції.

Згідно з частиною другою статті 263 КУпАП осіб, які незаконно перетнули або зробили спробу незаконно перетнути державний кордон України, порушили порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію України або до району проведення антитерористичної операції чи виїзду з них, порушили прикордонний режим, режим у пунктах пропуску через державний кордон України або режимні правила у контрольних пунктах в'їзду-виїзду, правила використання об'єктів тваринного світу в межах прикордонної смуги та контрольованого прикордонного району, у територіальному морі, внутрішніх водах та виключній (морській) економічній зоні України, вчинили злісну непокору законному розпорядженню або вимозі військовослужбовця чи працівника Державної прикордонної служби України або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а також іноземців та осіб без громадянства, які порушили законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або не виконали рішення про заборону в'їзду в Україну, може бути затримано на строк до трьох годин для складення протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи та/або з'ясування обставин правопорушення - до трьох діб.

Відповідно до частини третьої статті 24 КУпАП Законами України може бути передбачено адміністративне видворення за межі України іноземців і осіб без громадянства за вчинення адміністративних правопорушень, які грубо порушують правопорядок.

Згідно з частиною одинадцятою статті 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців.

Відповідно до частини четвертої статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Враховуючи викладене, відсутність у відповідача документа, що надає йому право на виїзд з України, нелегальне перебування відповідача на території України протягом тривалого часу, чим останній порушив міграційне законодавство України, суд першої інстанції правомірно задовольнив позов шляхом затримання громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на шість місяців до 14.01.2026 року.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 150-154, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 325, 328 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 16 липня 2025 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя: Коротких А.Ю.

Судді: Сорочка Є.О.

Чаку Є.В.