П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
22 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/15440/25
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Коваля М.П.,
суддів - Осіпова Ю.В.,
- Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу Відділу державної реєстрації актів цивільного стану в місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року, прийнятого в порядку письмового провадження суддею Бжассо Н.В. в місті Одеса, по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану в місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
У травні 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1 ) до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану в місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (далі - Відповідач, Відділ ДРАЦС в м. Одеса) із вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Відділу ДРАЦС в м. Одеса щодо внесення змін до актового запису про народження № 9696 від 31.10.2012 року про народження ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: в графі батько вказати ОСОБА_3 , замість ОСОБА_4 ;
- зобов'язати Відділ ДРАЦС в м. Одеса внести зміни до актового запису № 9696 від 31.10.2012 року про народження ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: в графі батько вказати ОСОБА_3 , замість ОСОБА_4 .
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що Позивач звернувся до Відповідача щодо внесення змін до актового запису № 9696 від 31.10.2012 року про народження ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 та просив, на підставі рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 06.09.2023 року, в графі батько вказати ОСОБА_3 , замість ОСОБА_4 , однак вказану заяву Відповідач не розглянув. Таку бездіяльність Відповідача Позивач вважає протиправною, що позбавляє дитину на оформлення та отримання соціальних виплат.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 року позов задоволено частково, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Відділу ДРАЦС в м. Одеса щодо не розгляду по суті заяви Позивачки про внесення змін до актового запису № 9696 від 31.10.2012 року про народження ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: в графі батько вказати ОСОБА_3 , замість ОСОБА_4 ;
- зобов'язано Відділ ДРАЦС в м. Одеса внести зміни до актового запису № 9696 від 31.10.2012 року про народження ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: в графі батько вказати « ОСОБА_3 », замість « ОСОБА_4 »;
- стягнуто з Відділу ДРАЦС в м. Одеса за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1 211, 20 грн.;
- в іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, Відповідач звернувся до П'ятого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій вважає його таким, що винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, та без повного з'ясування усіх обставин, які мають значення для справи, тому просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржуване рішення та винести нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, сторона зазначає, що подана Позивачем заява не відповідала вимогам Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі - Правила № 96/5), тому не могла бути сформованою та зареєстрованою в Реєстрі, натомість Відповідачем було чітко роз'яснено як діяти заявнику в даному випадку, чим не було порушено жодного законодавства.
Крім того, оскільки в рішенні Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 06.09.2023 року про встановлення факту батьківства відсутні відомості про дату народження ОСОБА_3 , внести їх до актового запису про народження ОСОБА_2 не має правових підстав, в зв'язку чим відсутність дати народження особи свідчить про можливість її ідентифікувати, як конкретну особу.
Дана справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст. 311 КАС України.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, з огляду на таке.
Положеннями ч. 1 ст. 308 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, згідно з свідоцтвом про народження від 31.10.2012 року серії НОМЕР_1 , засвідчено факт народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мати - ОСОБА_1 , батько - ОСОБА_4 , про що 31.10.2012 року складено відповідний актовий запис № 9696.
Згідно з рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 06.09.2023 року по справі № 484/3945/23, яке набрало законної сили 12.10.2023 року, встановлено факт батьківства ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 11.05.2023 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В подальшому, Позивач звернувся до Відповідача із заявою про внесення змін до актового запису № 9696 від 31.10.2012 року про народження ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: в графі батько вказати « ОСОБА_3 », замість « ОСОБА_4 », до якої було додано вищевказані документи.
При цьому, заяву було направлено за адресою: АДРЕСА_1 , тоді як місцезнаходження Відповідача: АДРЕСА_2 .
Відповідач отримав вказану заяву Позивача та надав відповідь № 10792/24.23-08 від 30.10.2024 року, згідно з якою Відділом не було здійснено перевірку рішення в електронній формі, оскільки на доданій копії не прослідковується номер справи та роз'яснено порядок звернення до Відповідача із вказаною заявою.
Вважаючи таку бездіяльність Відділу ДРАЦС в м. Одеса протиправною, ОСОБА_1 за захистом прав звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції виходив з того, що аналіз поданих Позивачем документів дає підстави дійти висновку про достатність наданих доказів для внесення зміни до актового запису № 9696 від 31.10.2012 року про народження ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: в графі батько вказати « ОСОБА_3 », замість « ОСОБА_4 ».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів погоджується із висновком суду попередньої інстанції про задоволення позову, виходячи з наступного.
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»(далі - Закон № 2398-VI).
Як визначено статтею 2 Закону № 2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Частиною 1 статті 6 Закону № 2398-VI встановлено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію, зокрема, народження фізичної особи та її походження, вносять зміни до актових записів цивільного стану.
Відповідно до частин 1-4 статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Відповідно до частини 5 статті 9 Закону № 2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Пунктом 1.1 Правил № 96/5 передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його в адміністративному та/або судовому порядку.
Пунктом 2.1. Правил № 96/5 визначено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України).
Реєстрація заяв про внесення змін до актових записів цивільного стану, поданих до відділу державної реєстрації актів цивільного стану заявником особисто та отриманих від інших відділів, проводиться у журналі обліку заяв встановленої форми.
Як встановлено колегією суддів, Позивач звернувся до Відповідача із заявою про внесення змін до актового запису № 9696 від 31.10.2012 року про народження ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме в графі батько вказати « ОСОБА_3 », замість « ОСОБА_4 » на підставі рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 06.09.2023 року по справі № 484/3945/23, яке 12.10.2023 року набрало законної сили.
Відповідно до вказаного судового рішення, з 2010 року ОСОБА_1 проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 та за час спільного проживання народилась дитина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Проте, в актовому записі № 9696 від 31.10.2012 року про народження ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір'ю зазначено - ОСОБА_1 , а батьком - ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 31.10.2012 року серії НОМЕР_1 , оскільки відомості про батька дитини були внесені відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
З цього приводу колегія суддів зазначає, як передбачено ч. 1 ст. 35 Сімейного кодексу України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Статтею 134 Сімейного кодексу України встановлено, що на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Підпунктом 2.13.1 пункту 2.13 Правил № 96/5 визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Пунктом 2.16 Правил № 96/5 передбачено, що зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Підпунктом 2.16.4 пункту 2.16 Правил № 96/5 встановлено, що на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов'язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Виходячи з вищенаведеного, апеляційний суд зазначає, що в даному випадку рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 06.09.2023 року по справі № 484/3945/23, яке 12.10.2023 року набрало законної сили, є самостійною підставою для внесення змін в актовий запис про народження № 9696 від 31.10.2012 року в частині зазначення відомостей про батька, однак Відповідач, отримавши від Позивача необхідні документи, що давали підстави для внесення відповідних змін, в порушення вимог Правил № 96/5 відповідний висновок за результатом розгляду заяви не прийняв, а лише направив Позивачу листа, чим допустив противну бездіяльність.
При цьому, як вірно зазначено судом першої інстанції, посилання Відповідача на відсутність у рішенні Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 06.09.2023 року по справі № 484/3945/23 дати народження ОСОБА_3 є безпідставними, оскільки дата народження останнього вказана у свідоцтві про смерть серії НОМЕР_2 від 11.05.2023 року, яке також було подано Позивачем.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що Позивачем було надано належні та допустимі докази, які вказують на наявність достатніх підстав для внесення змін до актового запису про народження № 9696 від 31.10.2012 року в частині зазначення відомостей про батька, тому позов належить до задоволення.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції у цій справі є законними та обґрунтованими і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, з дослідженням усіх основних питань, які є важливими для прийняття даного судового рішення.
Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права (ст. 316 КАС України).
Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 292, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Відділу державної реєстрації актів цивільного стану в місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану в місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду.
Суддя-доповідач: М.П. Коваль
Суддя: Ю.В. Осіпов
Суддя: В.О. Скрипченко