Постанова від 22.10.2025 по справі 400/5105/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/5105/25

Перша інстанція: суддя Брагар В. С.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

19 травня 2025 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив:

визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Миколаївській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації 19.12.2024 року за № 12229090/2179402490, від 19.12.2024 року за № 12229091/2179402490;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від від 31.12.2023 року № 164, від 31.08.2024 року № 153 датою їх подання.

В обґрунтування позовних вимог ФОП ОСОБА_1 зазначив, що у процесі проведення позивачем господарської діяльності складено податкові накладні та направлено їх на реєстрацію до податкового органу, однак, реєстрація зупинена податковим органом з підстав відповідності п.8 критеріям ризиковості. Позивачем направлено на адресу податкового органу додаткові документи, однак незважаючи на надання ним копій первинних документів, які підтверджують реальність здійснення господарської операції по зазначеній податковій накладній, податковим органом ухвалено рішення про відмову в її реєстрації.

Відповідно до відзиву ГУ ДПС у Миколаївській області, відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що реєстрація податкових накладних не здійснена, так як на розгляд комісії були надані документи, які складені з порушенням вимог законодавства.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 26 червня 2025 року позовну заяву задоволено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, ГУ ДПС у Миколаївській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що позивачем на розгляд комісії подано не всі документи, передбачені у п.5 Порядку № 520, який до того ж містить орієнтовний перелік підтверджуючих документів. Крім того, апелянт стверджує, що саме через ненадання платником податків копій документів, які документально підтверджують реальність господарської операції, контролюючим органом прийнято правомірне рішення.

ФОП ОСОБА_1 подав відзив на апеляційну скаргу, у якому заперечує проти її задоволення та просить суд апеляційної інстанції залишити без змін оскаржуване рішення у зв'язку із необґрунтованістю доводів апелянта.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджуються наступні обставини.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є суб'єктом підприємницької діяльності, державну реєстрацію якого здійснено 19.06.2001 року за № 2 516 017 0000 000211. Здійснює наступні види діяльності згідно кодів КВЕД: 52.10 - складське господарство (основний); 10.41 - виробництво олії та тваринних жирів; 46.21 - оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.33 - оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами, та інші.

З 27.06.2001 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Миколаївської області та є платником податку на додану вартість за індивідуальним податковим номером.

01.01.2023 року ФОП ОСОБА_1 як орендодавець та ТОВ «СІДВЕЙ» (код 39628244) як орендар підписали договір оренди даху нежитлових приміщень № 02/1.

Згідно п. 1.1. умов цього договору орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне володіння та користування без права викупу дах нежитлових приміщень під літерами: «Е-1» площею 2 493,2 м2; «Ж-1» площею 1847,7 м2; «И-1» площею 1973,3 м2; «М-1» площею 2615,8 м2; «Н-1» площею 2055 м2; «О-1» площею 2526,3 м2, за адресою АДРЕСА_1 . Разом- 13 511,7 м2.

ФОП ОСОБА_1 та ТОВ «СІДВЕЙ» в договорі № 02/1 від 01.01.2023 р. визначили поняття даху- верхня частина будівлі, яка складається з тримальної конструкції, що передає навантаження від снігу, вітру й власної ваги даху на стіни або окремі опори, і зовнішньої оболонки - покрівлі. Основним елементом даху є похила площина, що вкрита покрівлею - верхній елемент даху (покриття), що оберігає будівлі від впливу атмосферних явищ.

Пунктами 3.1., 3.3 договору узгоджено, що за оренду об'єкту, визначеного в п..1.1. договору орендар сплачує орендодавцю щомісячно орендну плату (договірну) в розмірі 20 000,00 грн. з ПДВ. в строк до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, на підставі пред'явленого рахунку на оплату орендодавцем.

На підставі акту приймання-передачі від 01.01.2023 р. ФОП ОСОБА_1 передав, а ТОВ «СІДВЕЙ» прийняло на умовах договору № 02/1 від 01.01.2023 р. в строкове платне володіння та користування без права викупу дах нежитлових приміщень під літерами: «Е-1» площею 2 493,2 м2; «Ж-1» площею 1847,7 м2; «И-1» площею 1973,3 м2; «М-1» площею 2615,8 м2; «Н-1» площею 2055 м2; «О-1» площею 2526,3 м2, за адресою АДРЕСА_1 . Разом - 13 511,7 м2.

Так, за результатами надання послуг оренди даху нежитлових приміщень в грудні 2023 року в рамках виконання договору оренди даху нежитлових приміщень № 02/1 від 01.01.2023 р., ФОП ОСОБА_1 та ТОВ «СІДВЕЙ» затвердили акт надання послуг № 170 від 31.12.2023 р. на суму 20 000,00 грн., в т.ч. ПДВ - 3 333,33 грн. Таким чином ТОВ «СІДВЕЙ» було підтверджено отримання послуг оренди від постачальника ФОП ОСОБА_1 . На виконання умов договору № 02/1 від 01.01.2023 р. орендарю складено рахунок на оплату № 158 від 31.12.2023 р. та податкову накладну № 164 від 31.12.2023 р. на суму 20 000,00 грн., в т.ч. ПДВ - 3 333,33 грн.

04.01.2024 року податкову накладну № 164 від 31.12.2023 року ФОП ОСОБА_1 спрямував для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, проте її реєстрацію зупинено згідно електронної квитанції № 9360992399 від 05.01.2024 р.

Також, за результатами надання послуг оренди даху нежитлових приміщень в серпні 2024 року в рамках виконання договору оренди даху нежитлових приміщень № 02/1 від 01.01.2023 р., ФОП ОСОБА_1 та ТОВ «СІДВЕЙ» затвердили акт надання послуг № 157 від 31.08.2024 р. на суму 20 000,00 грн., в т.ч. ПДВ - 3 333,33 грн. Таким чином ТОВ «СІДВЕЙ» було підтверджено отримання послуг оренди від постачальника ФОП ОСОБА_1 . На виконання умов договору № 02/1 від 01.01.2023 р. орендарю складено рахунок на оплату № 127 від 31.08.2024 р. та податкову накладну № 153 від 31.08.2024 р. на суму 20 000,00 грн., в т.ч. ПДВ - 3 333,33 грн.

09.09.2024 року податкову накладну № 153 від 31.08.2024 р. ФОП ОСОБА_1 спрямував для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, проте її реєстрацію зупинено згідно електронної квитанції № 9260112600 від 11.09.2024 р.

Відповідно до квитанцій № 9360992399 від 05.01.2024 р., № 9260112600 від 11.09.2024 р, реєстрація складених ФОП ОСОБА_1 податкових накладних № 164 від 31.12.2023 р. та № 153 від 31.08.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена із посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 зі змінами, реєстрація згаданих податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена у зв'язку із тим, що обсяг постачання товару/послуги 68.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).

ФОП ОСОБА_1 на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних № 153 від 31.08.2024 р. та № 164 від 31.12.2023 р., із дотриманням п. 1, 2, 5, 6, 9 Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, до комісії регіонального рівня Головного управління ДПС у Миколаївській області подав повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено за № 23 від 06.12.2024 р. разом із поясненнями та копіями документів.

В якості додатків до повідомлення за № 23 від 06.12.2024 р. ФОП ОСОБА_1 долучив:

1. письмові пояснення за № 129 від 04.12.2024 р., в яких ФОП ОСОБА_1 описав суть підприємницької діяльності щодо надання в оренду власного нерухомого майна, описав обставини проведених господарських операцій з орендарем ТОВ «СІДВЕЙ», навів документальне підтвердження;

2. копії документів на підтвердження матеріально-технічних та трудових ресурсів для здійснення виду діяльності згідно коду КВЕД 68.20 - надання в оренду даху нежитлових приміщень: виписка з ЄДР ЮО ФОП ГФ від 19.10.2022 р.; витяг платника ПДВ по ФОП ОСОБА_1 ; витяг про податкову інформацію ФОП ОСОБА_1 станом на 07.05.2024 р.; свідоцтво про право власності АДРЕСА_1 ; технічний паспорт на нерухоме майно АДРЕСА_1 ; штатний розпис від 01.08.2024 р.; штатний розпис від 01.07.2023 р.;

3. копії документів на підтвердження проведення господарських операцій з ТВО «СІДВЕЙ»: договір оренди даху нежитлових приміщень № 02/1 від 01.01.2023 р.; акт приймання-передачі приміщення від 01.01.2023 р.; акт надання послуг № 157 від 31.08.2024 р.; квитанція № 9260112600 від 11.09.2024 р.; податкова накладна № 153 від 31.08.2024 р.; рахунок на оплату № 127 від 31.08.2024 р.; акт надання послуг № 170 від 31.12.2023 р.; квитанція № 9360992399 від 05.01.2024 р.; податкова накладна № 164 від 31.12.2023 р.; рахунок на оплату № 158 від 31.12.2023 р.

Проте 10.12.2024 року ФОП ОСОБА_1 отримав від комісії регіонального рівня «Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 10.12.2024 р. за № 12175815/2179402490 та за № 12175816/2179402490.

Зміст повідомлень від 10.12.2024 року № 12175815/2179402490, № 12175816/2179402490 був однаковий, а саме вимога комісії регіонального рівня щодо необхідності надання «інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних». Причому в графа згаданих повідомлень під назвою «Додаткова інформація» містились відомості про те, що «платником не надано калькуляцію собівартості послуг».

У відповідь на повідомлення комісії регіонального рівня від 10.12.2024 р. № 12175815/2179402490, № 12175816/2179402490 ФОП ОСОБА_1 до комісії регіонального рівня подав повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 16.12.2024 р. № 23 та додатки до нього.

Так, до повідомлення № 23 від 16.12.2024 року додаткове пояснення № 131 від 16.12.2024 року та запрошені комісією регіонального рівня копії калькуляції вартості послуги оренди даху нежитлових приміщень за договором № 02/1 від 01.01.2023 року за 2023 рік та калькуляцію вартості послуги оренди даху нежитлових приміщень за договором № 02/1 від 01.01.2023 року за 2024 рік.

Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області прийняла рішення:

- від 19.12.2024 року № 12229090/2179402490 про відмову в реєстрації податкової накладної № 153 від 31.08.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- від 19.12.2024 року № 12229091/2179402490 про відмову в реєстрації податкової накладної № 164 від 31.12.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно змісту спірних рішень від 19.12.2024 р. № 12229090/2179402490 та від 19.12.2024 р. № 12229091/2179402490 однаковою підставою для їх прийняття комісією регіонального рівня ГУ ДПС у Миколаївській області пов'язано з «ненаданням/частковим наданням додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отримані повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». У графі «додаткова інформація» нічого не зазначено.

Не погоджуючись з відмовою у реєстрації податкових накладних, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що контролюючим органом в оскаржуваних рішеннях викладена загальна правова норма, без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача, не вистачає для здійснення реєстрації податкових накладних, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані. Оскаржувані рішення податкового органу не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжує їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.

Згідно з п.201.1 ст.201 ПК України дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі-Порядок № 1246) визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України(далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

З 01 лютого 2020 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Як вбачається зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, фактичною підставою для такого зупинення став п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Критерії ризиковості визначені додатком №3 до Порядку №1165.

Відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, яких у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

У квитанції про зупинення контролюючий орган запропонував надати платнику податку пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так, наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12 грудня 2019 року затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 520 у редакції від 08.03.2023 року), прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Згідно з п. 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 визначений перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, який (перелік) може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Водночас колегія суддів зазначає, що наведений перелік документів є загальним, а застосований законодавцем вираз «може включати» безумовно свідчить про необхідність індивідуального застосування відповідної норми, виходячи з конкретних господарських операцій та об'єму наданих документів.

Також колегія суддів зауважує, що п. 9 Порядку № 520 з 08.03.2023 року викладено в новій редакції на підставі наказу Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023 року, яким змінено порядок розгляду контролюючим органом поданих платником податків письмових пояснень та копій документів до зупинених ПН/РК, а саме передбачено, що за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, окрім рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування може направити повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування.

Відповідно до абз.6 п.9 Порядку № 520 платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Згідно з абз.9 п.9 Порядку № 520 якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Пунктом 10 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, з 08.03.2023 року контролюючий орган на етапі зупинення реєстрації ПН/РК має можливість реалізувати свої функції шляхом складення та направлення повідомлення про надання додаткових пояснень та та/або документів, а затверджена форма повідомлення зобов'язує податковий орган зазначати конкретні пояснення та документи, яких не вистачає платнику податку для реєстрації поданої ПН/РК. Також передбачена відповідальність платника податків у разі невиконання зазначених вимог комісії у формі відмови у реєстрації ПН/РК.

10.12.2024 року комісією регіонального рівня Головного управління ДПС у Миколаївській області платнику податків були направлені «Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 10.12.2024 року № 12175815/2179402490, № 12175816/2179402490, згідно яких комісія регіонального рівня Головного управління ДПС у Миколаївській області запросила у ФОП ОСОБА_1 надати додаткові копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних.

В повідомленнях зазначено про необхідність наданням копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку інших документів, що підтверджують інформацію зазначену у податковій накладній розрахунку коригуваня, реєстрацію яких зупинено в Єдиному державному реєстрі податкових накладних ». В графі «додаткова інформація», зазначено: «платником не надано калькуляцію собівартості послуг».

У відповідь на повідомлення комісії регіонального рівня від 10.12.2024 р. № 12175815/2179402490, № 12175816/2179402490 ФОП ОСОБА_1 до комісії регіонального рівня подав «Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 16.12.2024 р. № 23 та додатки до нього.

Так, до повідомлення № 23 від 16.12.2024 року додаткове пояснення № 131 від 16.12.2024 року та запрошені комісією регіонального рівня копії калькуляції вартості послуги оренди даху нежитлових приміщень за договором № 02/1 від 01.01.2023 року за 2023 рік та калькуляцію вартості послуги оренди даху нежитлових приміщень за договором № 02/1 від 01.01.2023 року за 2024 рік.

Отже, на переконання колегії суддів, зазначені пояснення та надані під час процедури реєстрації податкової накладної документи у своїй сукупності є достатніми для здійснення їх реєстрації.

Проте, приймаючи рішення про відмову у реєстрації податкових накладних контролюючий орган не навів жодного обґрунтування підстав для відхилення поданих позивачем документів.

В аспекті наведеного колегія суддів звертає увагу, що Верховний Суд неодноразово, зокрема, у постановах від 12 листопада 2019 року у справі № 816/2183/18, від 18 лютого 2020 року у справі №360/1776/19, від 27 квітня 2020 року у справі № 360/1050/19, від 18 червня 2020 року у справі № 824/245/19-а та ряді інших наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 21 травня 2025 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст.308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Миколаївській області - залишити без задоволення.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26 червня 2025 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення, з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко