22 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/1743/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року (суддя Серьогіна О.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з даним позовом.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року позов задоволено частково.
Суд вирішив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неприйняття постанови за наслідками розгляду звернення ОСОБА_1 від 25.11.2024 року через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про поновлення виплати щомісячних страхових виплат з 01.10.2022 року.
Зобов'язати Головне управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) розглянути у встановленому порядку звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 25.11.2024 року через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України про поновлення виплати щомісячних страхових виплат 01.10.2022 року та прийняти за наслідками розгляду постанову.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати в частині задоволених позовних вимог, у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Судом першої інстанції не враховано, що Звернення ОСОБА_1 від 25.11.2024, яке надано засобами веб-порталу, не проходить верифікацію. У зв'язку із чим позивач для поновлення страхових виплат повинен звернутися особисто (або через уповноваженого представника) до будь-якого територіального підрозділу Пенсійного фонду України.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, позивач є отримувачем щомісячних страхових виплат безстроково, як особа з інвалідністю третьої групи та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
З 01.10.2022 щомісячні страхові виплати було затримано і по час звернення з позовом позивач не отримує виплат.
25.11.2024 позивач звернувся до ПФУ через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з заявою про поновлення страхової виплати у зв'язку з нещасним випадком на виробництві.
Листом Головного управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 09.12.2024 року №65749-50560/Л-01/8-0400/24 позивачу повідомлено про те, що відповідно до Закону України від 21.09.2022 року № 2620-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 січня 2023 року уповноваженим органом в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування є Пенсійний фонд України. Згідно ч.3 ст.44, ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та постанови Марганецького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 13.10.2022 року №12023/360587/848/2 ОСОБА_1 було затримано щомісячні страхові виплати з 01.10.2022 року. Враховуючи вищевказане, для поновлення страхових виплат ОСОБА_1 необхідно особисто звернутись до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Пенсійного фонду України та надати повний пакет документів: паспорт; довідку про ідентифікаційний номер; довідку МСЕК; заяву про банківські реквізити.
Позивач звернувся до суду з даним позовом
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність бездіяльності не було доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закон України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування» № 1105-XIV уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону 1105-XIV страховими виплатами є грошові суми, які уповноважений орган управління виплачує застрахованій особі чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Згідно із ч. 2 ст. 32 Закону № 1105-XIV ступінь втрати працездатності потерпілим установлюється МСЕК і визначається у відсотках професійної працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров'я, з урахуванням (за наявності) результатів заключного реабілітаційного обстеження після надання реабілітаційної допомоги мультидисциплінарною командою реабілітаційного закладу, відділення, підрозділу, внесеного до індивідуального реабілітаційного плану. Огляд потерпілого, складання, внесення змін до індивідуальної програми реабілітації проводиться МСЕК відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону № 1105-XIV сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати, яку потерпілий мав до ушкодження здоров'я.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону № 1105-XIV розгляд справи про страхові виплати територіальні органи уповноваженого органу управління розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи і приймають відповідні рішення протягом 10 календарних днів, не враховуючи дня надходження зазначених документів.
Згідно із ч. 2 ст. 38 Закону № 1105-XIV рішення оформлюється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та строки їх здійснення або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів.
Як було встановлено судом першої інстанції, постанови (рішення) про відмову у поновленні виплати щомісячних страхових виплат від відповідача позивач не отримував.
Як вбачається з листа Головного управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 09.12.2024 року №65749-50560/Л-01/8-0400/24 позивача повідомлено про те, що йому необхідно особисто звернутись до будь-якого відділу обслуговування громадян (Сервісного центру) Пенсійного фонду України. При собі мати документи: паспорт; довідку про ідентифікаційний номер; довідку МСЕК; заяву про банківські реквізити.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що законодавство встановлює для позивача обов'язок надати відповідну заяву про поновлення виплати до територіального органу ПФУ, при цьому спосіб подання такої заяви вказаною нормою не визначений, що свідчить про те, що така заява може бути подана пенсіонером у будь-який визначений законом спосіб: особисто, через представника, засобами поштового зв'язку, через веб-портал, засобами Порталу Дія електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг.
Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України сучасний спосіб надання інформації, дистанційного обслуговування громадян за допомогою сучасних електронних сервісів. Пенсійних фонд надає можливість кожному громадянину індивідуально здійснювати постійний контроль за даними, що впливають на його соціальні права. Також користувачі Веб-порталу за допомогою електронно-цифрового підпису (ключа ЕЦП) мають можливість заповнити звернення на призначення/перерахунок пенсії та надіслати його до підсистеми «Звернення». Згідно Закону України «Про електронні довірчі послуги», кваліфікований електронний підпис - удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа. Згідно з чинним законодавством електронні документи мають таку саму юридичну силу, як і паперові. Це підтверджує лист ДФСУ від 04.01.2017 року № 30/6/99-99-15-02-02-15.
Суд першої інстанції обґрунтовано встановив, що за наслідками розгляду звернення ОСОБА_1 від 25.11.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській було зобов'язане прийняти відповідне рішення (постанову), а відтак бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не прийняття рішення за заявою про поновлення виплати щомісячних страхових виплат з посиланням на необхідність особистої явки є протиправною.
Доводи апеляційної скарги зазначеного не спростовують.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 22 жовтня 2025 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш