Постанова від 21.10.2025 по справі 160/8889/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/8889/25

Суддя І інстанції - Юрков Е.О.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),

суддів: Сафронової С.В., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 травня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» звернулося до суду з вищевказаним позовом, в якому просило:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) щодо невинесення рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування №6742 від 09.01.2024р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» (код ЄДРПОУ 40975633) № 6742 від 09.01.2024р. датою її фактичного подання.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області протиправно невинесено рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування №6742 від 09.01.2024р. в Єдиному реєстрі податкових накладних. Отже, позивач вважає, що така рішення бездіяльність відповідача суперечать приписам чинного законодавства.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 травня 2025року позов було задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) щодо невинесення рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкової накладної складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» (код ЄДРПОУ 40975633) № 6742 від 09.01.2024р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язано Головне управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийняти рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкової накладної складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» (код ЄДРПОУ 40975633) № 6742 від 09.01.2024р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням Головне управління ДПС у Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просило рішення суду скасувати та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що реєстрація податкової накладної поданої на реєстрацію ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» в ЄРПН зупинена, що підтверджується квитанцією № 9033940098 від 19.02.2024 року про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Повідомлення від 10.03.2025 № 188 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду у зв'язку з наступним: У зв'язку з порушенням термінів, визначених пунктом 6 Порядку № 520 при подані пояснень та копій документів та статусом повідомлення від 10.03.2025 - «ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО», отже зазначені документи до ГУ ДПС у Дніпропетровській області не надходили. Тобто станом на 10.03.2025 року строк подання документів та пояснень до спірних накладних сплив.

У письмовому відзиві на апеляційну скаргу ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» просить відмовити у її задоволенні та залити без змін рішення суду першої інстанції.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального права, правову оцінку досліджених судом доказів у справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» (ІК в ЄДРПОУ 40975633) зареєстровано 23.11.2016 року у встановленому законом порядку та перебуває на податковому обліку в Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків, є платником податку на додану вартість; основними видами господарської діяльності є: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.34 Оптова торгівля напоями; 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

Основним постачальником товарів для Позивача є ТОВ «ВИНАЛЬ» (код 41146771), згідно з договором поставки № 0710-19 від 07.10.2019 року.

Згідно з умовами договору ТОВ «Виналь» (Постачальник) зобов'язується у зумовлені строки передавати (поставляти) у власність ТОВ «Торговий Дім АВ» (Покупець) алкогольну продукцію (Товар) відповідно до узгоджених Постачальником замовлень Покупця, а ТОВ «Торговий Дім АВ» зобов'язується приймати вказаний товар у власність і сплачувати за нього зумовлену даним Договором грошову суму. Найменування, асортимент, ціна та одиниця виміру Товару, який поставляється за договором, зазначаються у видаткових накладних.

На підставі вищевказаного договору на ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» був поставлений товар, що підтверджується первинними документами, а саме: видатковими накладними, виписками з банківського рахунку ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» за період грудень 2023 року-січень 2024 року, а саме: №4063 від 27.12.2023р.; №4160 від 28.12.2023р.; №4161 від 29.12.2023р.; №4080 від 28.12.2023р.; №4090 від 29.12.2023р. №4102 від 29.12.2023р.; №108 від 04.01.2024р.; №40 від 05.01.2024р.; №127 від 08.01.2024р.; №131 від 09.01.2024р.

З метою реалізації вищевказаної алкогольної продукції ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» було укладено договір дистириб'юції №175-ОП(АВ) від 24.03.2023р. Відповідно до п. 1.1. та 1.2. якого Продавець надає Дистриб'ютору право офіційного представництва (не ексклюзивного) на договірній території м. Херсон та Херсонська область (далі - Територія) щодо алкогольної продукції, асортимент якої зазначений в Додатку №1 (далі - Продукція), протягом дії даного договору.

З метою виконання п.1.1. цього Договору Продавець зобов'язується у зумовлені строки поставити у власність Продукцію в кількості та асортименті, відповідно до погоджених Продавцем Замовлень Дистриб'ютора, а Дистриб'ютор зобов'язаний приймати вказану Продукцію у власність і оплачувати її.

На підставі вищевказаного договору ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» на адресу ТОВ «СУЧАСНІ ПИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ» була поставлена продукція, що підтверджується первинними документами, а саме: видатковою накладною №6453 від 12.01.2024р., товарно-транспортирною накладною 01 АВДН 006453 від 12.01.2024р.

Розрахунок за продукцію здійснювався на умовах попередньої 100% оплати. Така оплата поставленої продукції здійснена ТОВ «СУЧАСНІ ПИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ» в повному обсязі, що підтверджується відповідною банківською випискою від 09.01.2024р.

На виконання вимог п.201.1 ст.201 ПК України, ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» за вищевказаною господарською операцією складено та подано на реєстрацію податкову накладну № 6742 від 09.01.2024р. реєстрацію якої було зупинено у Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується квитанцією № 2 від 19.02.2024р.

Встановлено, що податкову накладну доставлено до ДПС проте за результатами обробки реєстрація зупинена, сформовані квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних, а також квитанції одночасно надіслано постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Згідно з даних зазначених в Квитанції № 9033940098 до податкової накладної № 6742 від 19.02.2024 року податкова накладна від 09.01.2024 № 6742 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.0716%, "Рпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Також судом встановлено, що на дату подання до реєстрації складання податкових накладних ТОВ «ТОРГОВИІ ДІМ АВ» було віднесено до «ризикових» платників податків на підставі рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №682 від 17.01.2024р. та №13518 від 28.02.2024р., про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку. Відповідно до змісту вищевказаних рішень господарські операції з ТОВ «СУЧАСНІ ПИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ» не визнаються ризиковими.

Проте, зазначене рішення було скасовано рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 травня 2024 року у справі № 160/2855/24, від 05 червня 2024 року у справі № 160/8263/24 та Комісією прийнято рішення №44114 від 23.12.2024р., про невідповідність платника податків критеріям ризиковості.

У зв'язку із виведенням Товариства зі статусу «ризикового», 10.03.2025р. ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» з приводу зупинених податкових накладних подано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/ розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено.

Проте Товариством в електронному кабінеті було отримано Квитанції №2 від 10.03.2025р., в яких зазначено, що документ не прийнято з наступних підстав: «Повідомлення від 10.03.2025 № 188 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: по ПН/РК від 09.01.2024 № 6742 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520».

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

Відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).

За положеннями пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).

За приписами пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно пункту 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Пункту першому додатку 3 Порядку № 1165 “Критерії ризиковості здійснення операцій» відповідають такі обставини: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.

Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).

Пунктами 2-7 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827.

Згідно пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827.

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Пунктом 10 Порядку № 520 визначено, що Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Системний аналіз приписів Порядку № 520 свідчить про те, що платник податків має право протягом 365 днів податки до контролюючого органу письмові пояснення щодо податкової накладної реєстрацію якої зупинено, а не подання таких пояснень є підставою для прийняття рішення про вімову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Проте після спливу строку, зазначеного у пункті 6 Порядку № 520 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області не приймалося рішення про відмову в реєстрації податкової накладної від 09.01.2024 № 6742 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправну бездіяльність ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо неприйняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування №6742 від 09.01.2024р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Дійшовши обґрунтованого висновку про протиправність бездіяльності відповідача, суд першої інстанції вірно виходив із того, що належним способом захисту порушеного права є зобов'язання Головне управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийняти рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкової накладної складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» (в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 травня 2025 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі.

В повному обсязі постанова складена 21 жовтня 2025 року.

Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов

суддя С.В. Сафронова

суддя В.Є. Чередниченко