Постанова від 21.10.2025 по справі 160/20444/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/20444/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Чабаненко С.В., Сафронової С.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 року в адміністративній справі №160/20444/24 (головуючий суддя першої інстанції - Луніної О.С.) за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області , в якому просив:

визнати протиправними та скасувати прийняті Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області податкові повідомлення-рішення №0348250708 від 03.06.2024, №0347410708 від 03.06.2024, №0372280708 від 07.06.2024, №0372290708 від 07.06.2024, №0382150708 від 12.06.2024, №0382180708 від 12.06.2024 якими до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовані штрафні (фінансові санкції).

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що у наказах Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 02.05.2024 №1721-п, від 02.05.2024 №1720-п, від 02.05.2024 № 1724-п, від 02.05.2024 №1727-п містяться посилання на підстави проведення перевірки, а саме: пп. 80.2.2 п.80.2 ст.80 ПК України. Таким чином, відповідач вважає, що ним не допущено порушення вимог статті 81 ПК України щодо оформлення оскаржуваного наказу про проведення перевірки позивача. Крім того, зазначає, що накази від 02.05.2024 №1721-п, від 02.05.2024 №1720-п, від 02.05.2024 № 1724-п, від 02.05.2024 №1727-п про проведення фактичної перевірки не є предметом даної справи, позивачем оскаржується саме податкові повідомлення- рішення. Фактичні перевірки ФОП ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) були проведені фахівцями ГУ ДПС у Дніпропетровській області на підставі наказів від 02.05.2024 №1721-п, від 02.05.2024 №1720-п, від 02.05.2024 № 1724-п, від 02.05.2024 №1727-п відповідно до вимог ст. 20, п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, на підставі п.п. 80.2.2 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 . Вважає дії контролюючого органу правомірними, а порушення, викладені в акті фактичної перевірки є у повному обсязі доведеними контролюючим органом. Отже, відповідач при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень діяло лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а отже вказані податкові повідомлення-рішення є законними та обґрунтованими, складеними на підставі та у відповідності до норм чинного законодавства, а тому відсутні підстави для їх скасування.

Позивач не надав суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу. Відповідно до частини четвертої статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є фізичною особою-підприємцем зареєстрованим 05.01.2022 року про що внесено відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 2 002 240 0000 00156976. Основним видом економічної діяльності ФОП ОСОБА_1 є 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

Відповідно до Ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами реєстраційний номер 04670311202400860 від 07.02.2024 з терміном дії з 14.02.2024 до 14.02.2025 зазначено адресу місця торгівлі ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ): АДРЕСА_2 , кіоск.

Відповідно до Ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами реєстраційний номер 04610311202400857 від 07.02.2024 з терміном дії з 14.02.2024 до 14.02.2025 зазначено адресу місця торгівлі ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ): АДРЕСА_1 , кіоск.

Наказом в.о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 02.05.2024р. №1724-п з метою здійснення контролю за дотриманням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності свідоцтва, ліцензій, у тому числі про виробництво, обіг та зберігання підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), керуючись ст 191, ст. 20, пп. 69.21п. 69 підрозд. 10 розд ХХ, пп. 75.1.3 п. 75.1 статті 75, на підставі пп. 80.2.2, п. 80.2 с. 80 Податкового Кодексу України призначено проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , щодо дотриманням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності свідоцтва, ліцензій, у тому числі про виробництво, обіг та зберігання підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). Перевірку розпочати з 02.05.2024 року. Тривалість - не більше 10 діб. Період діяльності, що перевіряється з 01.08.2021р. по дату завершення фактичної перевірки з урахуванням вимог ст. 102 Податкового Кодексу України.

На підставі вищевказаного наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 02.05.2024р. №1724-п та направлень на перевірку від 02.05.2024р. №3306 та №3303, посадовими особами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області 02.05.2024 року о 15 год. 35 хв. розпочато проведення фактичної перевірки господарської одиниці ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .

З направлень на перевірку від 02.05.2024р. №3306 та №3303, копії яких містяться в матеріалах справи, слідує, що ці направлення на проведення фактичної перевірки пред'явлені продавцю ОСОБА_2 разом із врученням останній копії наказу від 02.05.2024р. №1724-п про проведення фактичної перевірки 02.05.2024 року о 15 год. 35 хв, що підтверджується його підписом у цих направленнях.

За результатами проведеної фактичної перевірки посадовими особами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області складено акт фактичної перевірки, який у відповідності до пункту 86.5 статті 86 ПК України, зареєстровано в органі ДПС за місцем здійснення діяльності суб'єкта господарювання 09.05.2024 реєстраційний номер №1279/04/36/07/08/РРО/ НОМЕР_1 , згідно з яким проведеною фактичною перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пунктів 1, 2, 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Вказані висновки акта фактичної перевірки обґрунтовані тим, що в ході проведення фактичної перевірки встановлені проведення розрахункових операцій без застосування РРО та без видачі розрахункових документів встановленої форми у сумі 550,00 грн. та згідно яких готівки у касі 975,00 грн.; проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) без зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів.

Відповідно до пояснень продавця ОСОБА_2 від 02.05.2024 року (далі- мовою оригіналу): « 02.05.2024 продала собрание розовое по 11 грн. х 5 = 550 грн. Цена на пачке составляет 110 грн. от производителя. Касовый аппарат на точке отсутствует, чеки не выдаются по причине того, что находится в ремонте с 31.03.2024».

Також посадовими особами ГУ ДПС у Дніпропетровській області було також складено Акт №000332 від 08.05.2024, що засвітчує факт відмови від ознайомлення та підписання акту фактичної перевірки.

На підставі вищевказаного акта фактичної перевірки, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення форми «С» від 03.06.2024 року №0348250708, яким до ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, абз. 1, 3 п. 1, п. 7 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 6562,50 гривень.

Наказом в.о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 02.05.2024р. №1720-п з метою здійснення контролю за дотриманням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності свідоцтв, ліцензій, у тому числі про виробництво, обіг та зберігання підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), керуючись ст 191, ст. 20, пп. 69.21п. 69 підрозд. 10 розд ХХ, пп. 75.1.3 п. 75.1 статті 75, на підставі пп. 80.2.2, п. 80.2 с. 80 Податкового Кодексу України призначено проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_2 , щодо дотриманням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності свідоцтв, ліцензій, у тому числі про виробництво, обіг та зберігання підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). Перевірку розпочати з 02.05.2024 року. Тривалість - не більше 10 діб. Період діяльності, що перевіряється з 01.08.2021р. по дату завершення фактичної перевірки з урахуванням вимог ст. 102 Податкового Кодексу України.

На підставі вищевказаного наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 02.05.2024р. №1720-п та направлень на перевірку від 02.05.2024р. №3302 та №3307, посадовими особами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області 02.05.2024 року о 18 год. 25 хв. розпочато проведення фактичної перевірки господарської одиниці ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_2 .

З направлень на перевірку від 02.05.2024р. №3302 та №3307, копії яких містяться в матеріалах справи, слідує, що ці направлення на проведення фактичної перевірки пред'явлені продавцю ОСОБА_3 разом із врученням останній копії наказу від 02.05.2024р. №1720-п про проведення фактичної перевірки 02.05.2024 року о 18 год. 25 хвил, що підтверджується його підписом у цих направленнях.

За результатами проведеної фактичної перевірки посадовими особами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області складено акт фактичної перевірки, який у відповідності до пункту 86.5 статті 86 ПК України, зареєстровано в органі ДПС за місцем здійснення діяльності суб'єкта господарювання 09.05.2024 реєстраційний номер №1280/04/36/07/08/РРО/ НОМЕР_1 , згідно з яким проведеною фактичною перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пункту 1, 2,11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Вказані висновки акта фактичної перевірки обґрунтовані тим, що в ході проведення фактичної перевірки встановлені проведення розрахункових операцій без застосування РРО та без видачі розрахункових документів встановленої форми на суму 550,00 грн.; проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) без зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для тютюнових виробів.

Також 06.05.2024 року контролюючим органом була видана письмова вимога перевіряючих про надання платником податків документів, яка отримана продавцем ОСОБА_3 , що підтверджується її підписом у вказаному документі.

Також посадовими особами ГУ ДПС у Дніпропетровській області було також складено Акт №000331 від 08.05.2024, що засвідчує факт відмови від ознайомлення та підписання акту фактичної перевірки.

Вказаний акт фактичної перевірки було направлено засобами поштового зв'язку на податкову адресу ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 ) та отримано останнім 13.05.2024 року, що підтверджується його підписом у рекомендованому повідомленні, копія якого міститься в матеріалах справи.

На підставі вищевказаного акта фактичної перевірки, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення форми «С» від 03.06.2024 року №0347410708, яким до ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, абз. 1, 3 п. 1, п. 7 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 5925,00 гривень.

Наказом в.о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 02.05.2024р. №1724-п з метою здійснення контролю за дотриманням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності свідоцтва, ліцензій, у тому числі про виробництво, обіг та зберігання підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), керуючись ст 191, ст. 20, пп. 69.21п. 69 підрозд. 10 розд ХХ, пп. 75.1.3 п. 75.1 статті 75, на підставі пп. 80.2.2, п. 80.2 с. 80 Податкового Кодексу України призначено проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_3 , щодо дотриманням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності свідоцтва, ліцензій, у тому числі про виробництво, обіг та зберігання підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). Перевірку розпочати з 03.05.2024 року. Тривалість - не більше 10 діб. Період діяльності, що перевіряється з 01.06.2021р. по дату завершення фактичної перевірки з урахуванням вимог ст. 102 Податкового Кодексу України.

На підставі вищевказаного наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 02.05.2024р. №1724-п та направлень на перевірку від 02.05.2024р. №3323 та №3322, посадовими особами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області 03.05.2024 року о 15 год. 05 хвил. розпочато проведення фактичної перевірки господарської одиниці ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_3 .

З направлень на перевірку від 02.05.2024р. №3323 та №3322, копії яких містяться в матеріалах справи, слідує, що ці направлення на проведення фактичної перевірки пред'явлені продавцю ОСОБА_4 разом із врученням останній копії наказу від 02.05.2024р. №1724-п про проведення фактичної перевірки 03.05.2024 року о 15 год. 05 хвил, що підтверджується його підписом у цих направленнях.

За результатами проведеної фактичної перевірки посадовими особами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області складено акт фактичної перевірки, який у відповідності до пункту 86.5 статті 86 ПК України, зареєстровано в органі ДПС за місцем здійснення діяльності суб'єкта господарювання 13.05.2024 реєстраційний номер №1313/04/36/07/08/РРО/ НОМЕР_1 , згідно з яким проведеною фактичною перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пункту 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу, ст.ст 20, 21, 22, 23, 24 Кодексу законів про працю України

Вказані висновки акта фактичної перевірки обґрунтовані тим, що в ході проведення фактичної перевірки встановлено ненадання платником податків посадовим службовим особам органів Державної податкової служби у повному обсязі всіх документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки, а саме не подано х-звіт з РРО(ПРРО), договір оренди, ліцензії, додатки до ліцензії; проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) без зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів. Перевіркою встановлено, що на момент перевірки 03.05.2024 року відсутні трудові відносини між продавцем ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_1 .. Відповідно до відомості про нарахування заробітної плати застрахованим особам відсутнє повідомлення про прийняття працівників на роботу до ДПС не надано.

Також 03.05.2024 року контролюючим органом була видана письмова вимога перевіряючих про надання платником податків документів, яка отримана продавцем ОСОБА_4 , що підтверджується її підписом у вказаному документі.

Також посадовими особами ГУ ДПС у Дніпропетровській області було також складено Акт №000343/1 від 10.05.2024, що засвідчує факт відмови від отримання примірника акту (довідки) фактичної перевірки або неможливості його вручення та підписання.

Вказаний акт фактичної перевірки було направлено засобами поштового зв'язку на податкову адресу ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 ) та отримано останнім 07.06.2024 року, що підтверджується його підписом у рекомендованому повідомленні, копія якого міститься в матеріалах справи.

На підставі вищевказаного акта фактичної перевірки, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області винесено:

- податкове повідомлення-рішення форми «С» від 07.06.2024 року №0372280708, яким до ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, п. 7 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 5100,00 гривень.

- податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 07.06.2024 року №0372290708, яким до ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 та абз. 3, 4 п. 121.1 ст. 121 Податкового кодексу України, застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 2040,00 гривень.

Вказані податкові повідомлення-рішення було направлено засобами поштового зв'язку на податкову адресу ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 ) та отримано останнім 24.06.2024 року, що підтверджується його підписом у рекомендованому повідомленні, копія якого міститься в матеріалах справи.

Наказом в.о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 02.05.2024р. №1727-п з метою здійснення контролю за дотриманням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності свідоцтва, ліцензій, у тому числі про виробництво, обіг та зберігання підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), керуючись ст 191, ст. 20, пп. 69.21п. 69 підрозд. 10 розд ХХ, пп. 75.1.3 п. 75.1 статті 75, на підставі пп. 80.2.2, п. 80.2 с. 80 Податкового Кодексу України призначено проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_6 , щодо дотриманням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності свідоцтва, ліцензій, у тому числі про виробництво, обіг та зберігання підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). Перевірку розпочати з 02.05.2024 року. Тривалість - не більше 10 діб. Період діяльності, що перевіряється з 01.06.2021р. по дату завершення фактичної перевірки з урахуванням вимог ст. 102 Податкового Кодексу України.

На підставі вищевказаного наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 02.05.2024р. №1727-п та направлень на перевірку від 02.05.2024р. №3321 та №3320, посадовими особами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області 02.05.2024 року о 15 год. 00 хв. розпочато проведення фактичної перевірки господарської одиниці ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_4 .

З направлень на перевірку від 02.05.2024р. №3321 та №3320, копії яких містяться в матеріалах справи, слідує, що ці направлення на проведення фактичної перевірки пред'явлені продавцю ОСОБА_5 разом із врученням останній копії наказу від 02.05.2024р. №1727-п про проведення фактичної перевірки 03.05.2024 року о 15 год. 00 хв що підтверджується його підписом у цих направленнях.

За результатами проведеної фактичної перевірки посадовими особами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області складено акт фактичної перевірки, який у відповідності до пункту 86.5 статті 86 ПК України, зареєстровано в органі ДПС за місцем здійснення діяльності суб'єкта господарювання 13.05.2024 реєстраційний номер №1316/04/36/07/08/РРО/ НОМЕР_1 , згідно з яким проведеною фактичною перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пунктів , 2, 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу.

Вказані висновки акта фактичної перевірки обґрунтовані тим, що в ході проведення фактичної перевірки встановлено проведення розрахункової операції з продажу цигарок «Мустанг» 20 пачок вартістю 50,00 грн. за пачку на загальну суму 1000,00 грн без застосування ПРРО та без видачі відповідного розрахункового документу - фіскального касового чека; проведення розрахункової операції через ПРРО без попереднього програмування кодів товару згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів. Ненадання платником податків посадовим службовим особам органів Державної податкової служби у повному обсязі всіх документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки.

Відповідно до пояснень продавця ОСОБА_5 від 02.05.2024 року, при розрахунковій операції 1000 грн., вона продала сигарети 2 бл. Вартістю 50 грн за пачку, чек не пробила була не уважна. Денний звіт зняти не можу так як ПРРО несправний.

Також 02.05.2024 року контролюючим органом була видана письмова вимога перевіряючих про надання платником податків документів, яка отримана продавцем ОСОБА_5 , що підтверджується її підписом у вказаному документі.

Також посадовими особами ГУ ДПС у Дніпропетровській області було також складено Акт №000346/1 від 10.05.2024, що засвітчує факт відмови від отримання примірника акту (довідки) фактичної перевірки або неможливості його вручення та підписання.

Вказаний акт фактичної перевірки було направлено засобами поштового зв'язку на податкову адресу ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 ) та отримано останнім 07.06.2024 року, що підтверджується його підписом у рекомендованому повідомленні, копія якого міститься в матеріалах справи.

На підставі вищевказаного акта фактичної перевірки, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області винесено:

- податкове повідомлення-рішення форми «С» від 12.06.2024 року №0382150708, яким до ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, абз. 1, 3 п. 7 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 6600,00 гривень.

- податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 12.06.2024 року №0382180708, яким до ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 та абз. 3, 4 п. 121.1 ст. 121 Податкового кодексу України, застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 2040,00 гривень.

Вказані податкові повідомлення-рішення було направлено засобами поштового зв'язку на податкову адресу ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 ) та отримано останнім 24.06.2024 року, що підтверджується його підписом у рекомендованому повідомленні, копія якого міститься в матеріалах справи.

Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.10.2025 року визначено склад колегії суддів: Білак С.В. (суддя-доповідач), судді Чабаненко С.В., Сафронова С.В.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010(у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі- ПК України).

Відповідно до пп. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Також, підпунктом 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Абзацом 1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України встановлено право контролюючих органів на проведення камеральних, документальних (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичних перевірок.

Згідно з підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Порядок проведення фактичної перевірки наведений у статті 80 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 80.1 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

В даному випадку, в оскаржуваних наказах в.о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 02.05.2024р. №1720-п, №1721-п, №1724-п, №1727-п призначено проведення фактичних перевірок ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресами: АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_1 , щодо дотриманням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності свідоцтв, ліцензій, у тому числі про виробництво, обіг та зберігання підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та підставами проведення перевірки вказано підпункту 80.2.2, пункту 80.2 статті 80 Податкового Кодексу України.

Позивач наполягав на відсутності визначених у ПК України підстав для проведення фактичної перевірки та звертав увагу на відсутність зазначення в наказі на проведення фактичної перевірки чітких підстав (мети) її проведення, як-от: в наказі відсутня інформація про наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючи органи; в наказі, на підставі якого була проведена перевірка, не зазначено дату початку і тривалість перевірки, підстави для її проведення та період діяльності, який буде перевірятись.

Підпунктом пунктом 80.2 статті 80 Податкового кодексу України встановлено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема:

- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів; (підпункт 80.2.2)

Окремою підставою, з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки, згідно положень підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України, є наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками.

Тобто, саме за вказаною підставою контролюючий орган, у наказі має зазначати конкретну інформацію, яка була наявна у контролюючого органу чи отримана ним в установленому порядку та свідчить про порушення платником податків відповідного законодавства

Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 19.04.2023 року по справі №360/2657/20.

Питання дотримання контролюючим органом процедури призначення фактичної перевірки в аспекті перевірки достатності відображення в наказі підстав для її проведення (абзац третій пункту 81.1 статті 81 ПК України) відповідно до підпункту 80.2.2, 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України, були предметом дослідження Верховним Судом у справах №420/9909/23 (постанова від 26.03.2024) та №280/1431/23 (постанова від 28.05.2024).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем надано доповідну записку за підписом начальника відділу фактичних перевірок та начальника управління податкового аудиту щодо призначення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в якій зазначено, що з метою належного контролю за дотриманням платниками податків податкового та іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи ДПС, у зв'язку з отриманням інформації від державних органів, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, щодо здійснення розрахункових операцій ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництво та обігу підакцизних товарів, а саме листа ДПС від 15.04.2024 №10891/7/99-00-07-04-02-07 «Щодо спільної участі у проведенні фактичних перевірок ліцензованих роздрібних точок продажу тютюнових виробів.

При цьому, у вказаній доповідній записці було висунуто пропозицію щодо призначення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) лише за адресою: АДРЕСА_4 .

При цьому, лист Державної податкової служби України від 15.04.2024 № 10891/7/99- 00-07-04-02-07 на який міститься посилання у вищевказаній доповідній записці, контролюючим органом до суду не надано, а в самій доповідній записці жодним чином не деталізовано які саме ймовірні порушення є підставою для призначення та проведення фактичної перевірки позивача.

Разом з цим, у справі №420/9909/23 (постанова від 26.03.2024) Верховний Суд зробив також висновок про те, що при перевірці правомірності призначення фактичної перевірки підлягають як питання наявності обґрунтованих підстав для призначення перевірки, так і дотримання контролюючим органом вимог абзацу третього пункту 81.1 статті 81 ПК України під час оформлення рішення про призначення перевірки у формі наказу, їх узгодженість між собою.

За висновком Верховного Суду лише у випадку наявності обґрунтованих підстав для призначення фактичної перевірки, не можна вважати протиправним наказ про її призначення, у якому наявне покликання на вимоги підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України, але не розкрито зміст наявної/отриманої інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування про можливі порушення податкового законодавства, не конкретизовано норми права, які ймовірно порушив платник, із зазначенням доказів такого порушення.

У спірному випадку контролюючим органом (відповідачем у справі) не було обґрунтовано підстав для призначення фактичних перевірок, передбачених пп.80.2.2 п.80.2 ст.80 ПК України. Не було надано відповідачем суду доказів того, що ним була отримана інформація від державних органів або органів місцевого самоврядування про можливі порушення позивачем вимог податкового законодавства. Про наявність такої інформації відповідач не повідомляв суду а ні у відзиві на позов, а ні у запереченнях на відповідь на відзив.

Таким чином, застосовуючи вказані правові висновки Верховного Суду та враховуючи недоведеність відповідачем фактичних підстав для призначення перевірки, передбачених пп.80.2.2 п.80.2 ст.80 ПК України, суд вважає необґрунтованим призначення фактичних перевірок з підстав, передбачених пп.80.2.2 п.80.2 ст.80 ПК України.

Отже, встановивши зазначені обставини справи, суд приходить до висновку про те, що у спірному випадку контролюючим органом не було дотримано вимог закону щодо визначених підстав для призначення фактичних перевірок, що, у свою чергу, свідчить про неправомірність проведення відповідачем таких перевірок.

Згідно п. 81.1. ст. 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

За сталою та послідовною практикою Верховного Суду (зокрема, постанови від 11 липня 2022 року у справі №120/5728/20-а, від 21 грудня 2022 року у справі №500/1331/21) формулювання конкретного змісту наказу є дискрецією контролюючого органу, однак, з обов'язковим дотриманням вимог норм абзацу третього пункту 81.1 статті 81 ПК щодо змісту наказу про проведення перевірки. У разі встановлення в одному підпункті статті декількох самостійних підстав для проведення перевірки, кожна з них не обов'язково має бути сформульована тотожно до змісту правової норми, якою ця підстава встановлена, проте повинна бути чітко визначена та відповідати правовій нормі.

Виконання такої вимоги забезпечує розуміння суб'єктом господарювання причин, що зумовили проведення перевірки, а також кола питань, які можуть бути її предметом, залежно від підстави проведення. У такій ситуації в разі виникнення спору щодо наявності дійсних підстав для проведення перевірки або обґрунтованості припущень щодо вчинення суб'єктом господарювання порушень суд має можливість перевірити ці питання під час розгляду адміністративної справи.

Водночас, невиконання або порушення вимог Податкового кодексу України при призначені та проведенні перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої, оскільки така перевірка не може породжувати будь-яких правових наслідків, окрім наслідків не легітимності усіх дій/рішень, які вчинені/прийняті у межах та за наслідками такої перевірки.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 26.07.2023 року у справі №280/4696/22.

Відтак, є обґрунтованими доводи позивача щодо відсутності визначених Податковим кодексом України підстав для проведення фактичних перевірок та відсутності зазначення в наказах на проведення фактичної перевірки від 02.05.2024р. №1720-п, №1721-п, №1724-п, №1727-п чітких підстав (мети) їх проведення, в зв'язку з чим рішення, які є безпосереднім наслідком проведеної на підставі вказаних наказів перевірок, підлягають скасуванню.

Так, порушенням контролюючого органу вимог законодавства щодо проведення перевірки як підставам позову суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі, якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства.

Вказаний правовий висновок сформульовано Верховним Судом у постанові від 21.02.2020 року по справі №826/17123/18, постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 22.09.2022 року по справі 826/17123/18.

Перевірка є способом реалізації владних управлінських функцій контролюючим органом як суб'єктом владних повноважень, який зобов'язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України. Невиконання вимог закону щодо підстави для проведення перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та не породжує правових наслідків такої перевірки, акт перевірки, виходячи із положень щодо допустимості доказів, закріплених частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, оскільки одержаний з порушенням порядку, встановленого законом. Таким чином, податкове повідомлення-рішення, прийняте за наслідками перевірки та на підставі акту перевірки, який є недопустимим доказом, не може вважатись правомірним та підлягає скасуванню. Отже, з урахуванням того, що при оскарженні податкового повідомлення-рішення платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом законодавства щодо проведення перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність такого рішення, і при цьому, таким підставам позову, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, суд вважає, що встановлені обставини щодо протиправності процедури призначення та проведення відповідачем перевірки, за наслідками якої і було прийнято податкове повідомлення - рішення, що є предметом оскарження, є достатніми для висновку про протиправність такого податкового повідомлення-рішення, а тому відсутня необхідність перевірки порушення позивачем вимог законодавства.

Аналогічний за змістом правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справи щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 22.09.2020 року по справі №520/8836/18. Також вказаний правовий висновок змістовно використано у постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 27.12.2022 року по справі №804/7551/15.

Зміст висновків наведених постанов свідчить про те, що установивши таке порушення процедури проведення перевірки, наслідком якого є визнання протиправними її результатів, до аналізу інших обставин, що слугували підставою ухвалення суб'єктом владних повноважень індивідуальних актів, суд не може переходити, з огляду на викладену вище сталу і послідовну практику Верховного Суду, відступу від якої у встановленому законом порядку не здійснювалося.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 04.05.2022 року по справі №1.380.2019.002258.

У будь - якому випадку, першочерговим критерієм, за яким оцінюються акти контролюючого органу, є порушення адміністративних процедур, покликаних забезпечувати платникам податків реалізацію й захист їх прав. Тобто, обставини щодо дотримання контролюючим органом процедури призначення та проведення перевірки підлягають першочерговому дослідженню та встановленню.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 13.04.2023 року по справі №540/3549/20.

Оскільки перевірки призначені з порушенням процедури, висновки таких перевірок дослідженню не підлягають, а ухвалені за результатами таких перевірок податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення адміністративного позову.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.

апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року в адміністративній справі №160/20444/24 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року в адміністративній справі №160/20444/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя С.В. Чабаненко

суддя С.В. Сафронова