16 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/11466/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 ( суддя Коренев О.О.) в адміністративній справі №160/11466/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області, в якій просить з урахуванням уточнених позовних вимог:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської щодо незарахування ОСОБА_2 періодів роботи: 15.10.2007- 19.10.2008, 17.11.2008-16.01.2012, 17.01.2012-21.03.2017; 01.04.2017-15.09.2017, 24.10.2017-30.12.2019 до пільгового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад, показників, затверджених КМУ з зайнятістю повний робочий день в шахті по видобутку вугілля та періодів роботи з 01.10.2014 по 01.06.2015, з 01.10.2015 по 01.11.2015, з 01.03.2017 по 21.03.2017 до страхового стажу при призначенні пенсії по інвалідності з 18.10.2024 року;
зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад, показників, затверджених КМУ (Постанова КМУ від 31.03.1994 року №202 ) з зайнятістю повний робочий день в шахті по видобутку вугілля наступні періоди роботи : ВП “Шахта імені Ф.Е. Дзержинського» ДП “Ровенькиантрацит» 15.10.2007- 21.10.2007 - підземний гірничий робітник з повним робочим днем в шахті; 22.10.2007 - 29.11.2007 - навчання на курсах УКК за професією підземний гірничий робітник з повним робочим днем в шахті; 30.11.2007 - 19.10.2008 - підземний гірничий робітник з повним робочим днем в шахті; ВП “ШУ “Ровеньківське» ДП “Ровенькиантрацит» 17.11.2008 - 15.02.2009 - підземний гірничий робітник 3 розряду з повним робочим днем в шахті; 16.02.2009 - 05.05.2009 - навчання на курсах УКК за професією прохідник; 06.05.2009 - 10.06.2009 - підземний гірничий робітник 3 розряду з повним робочим днем в шахті 11.06.2009 - 16.01.2012 - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті; ТОВ “ДТЕК Ровенькиантрацит» ВП “ШУ “Ровеньківське» 17.01.2012 - 21.03.2017 - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті;
зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 01.10.2014 по 01.06.2015, з 01.10.2015 по 01.11.2015, з 01.03.2017 по 21.03.2017;
зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового та пільгового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад, показників, затверджених КМУ(Постанова КМУ від 31.03.1994 року №202 ) з зайнятістю повний робочий день в шахті по видобутку вугілля наступні періоди роботи : СП “ШУ Ровенькиантрацит» 01.04.2017 - 15.09.2017 - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті ; Документ сформований в системі “Електронний суд» 19.05.2025 4 24.10.2017 - 30.12.2019 - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області зробити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з додаванням пільгового стажу та з урахуванням вже проведених виплат , починаючи з дня призначення пенсії по інвалідності з 18.10.2024 року, із застосуванням ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що отримавши розрахунок пенсії позивач дізнався про те, що пенсія розрахована не в повному обсязі. До пільгового стажу за Списком № 1 не були зараховані певні періоди роботи що відповідають пільговому стажу за Списком № 1 - 11 років 11 місяців 27 днів. Листом “про розгляд звернення» від 28.03.2025 року відповідач повідомив про неможливість зарахування періоду роботи у ДП “Ровенькиантрацит», оскільки в матеріалах електронної пенсійної справи відсутні довідки, підтверджуючі пільговий характер роботи. Позивач не згоден з діями відповідача, вважає їх протиправними та такими, що позбавляють права гідне на пенсійне забезпечення, а саме отримання пенсії в повному обсязі.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області щодо незарахування ОСОБА_1 періодів роботи: 15.10.2007- 19.10.2008, 17.11.2008-16.01.2012, 17.01.2012-21.03.2017 до пільгового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад, показників, затверджених КМУ з зайнятістю повний робочий день в шахті по видобутку вугілля та періодів роботи з 01.10.2014 по 01.06.2015, з 01.10.2015 по 01.11.2015, з 01.03.2017 по 21.03.2017 до страхового стажу при призначенні пенсії по інвалідності з 18.10.2024 року.
Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад, показників, затверджених КМУ (Постанова КМУ від 31.03.1994 року №202 ) з зайнятістю повний робочий день в шахті по видобутку вугілля наступні періоди роботи: ВП “Шахта імені Ф.Е. Дзержинського» ДП “Ровенькиантрацит» 15.10.2007 - 21.10.2007 - підземний гірничий робітник з повним робочим днем в шахті; 22.10.2007 - 29.11.2007 - навчання на курсах УКК за професією підземний гірничий робітник з повним робочим днем в шахті; 30.11.2007 - 19.10.2008 - підземний гірничий робітник з повним робочим днем в шахті; ВП “ШУ “Ровеньківське» ДП “Ровенькиантрацит» 17.11.2008 - 15.02.2009 - підземний гірничий робітник 3 розряду з повним робочим днем в шахті; 16.02.2009 - 05.05.2009 - навчання на курсах УКК за професією прохідник; 06.05.2009 - 10.06.2009 - підземний гірничий робітник 3 розряду з повним робочим днем в шахті 11.06.2009 - 16.01.2012 - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті; ТОВ “ДТЕК Ровенькиантрацит» ВП “ШУ “Ровеньківське» 17.01.2012 - 21.03.2017 - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті.
Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 01.10.2014 по 01.06.2015, з 01.10.2015 по 01.11.2015, з 01.03.2017 по 21.03.2017.
Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17 лютого 2025 року № 316 про перерахунок пенсії, з урахування висновків суду у цьому рішенні.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору. В апеляційній скарзі зазначає, що за матеріалами електронної пенсійної справи, загальний страховий стаж позивача для розрахунку пенсії становить 41 рік 08 місяців 04 дні, в тому числі безпосередньо відпрацьований час становить 19 років 01 місяць 12 днів, додатковий стаж роботи за Списком № 1 - 4 повних роки та додатковий стаж - 18 років 04 місяці 23 дні, який додатково враховується до досягнення пенсійного віку (60 років). Додатковий стаж - 18 років 04 місяці 23 дні, який додатково враховується до досягнення пенсійного віку (60 років), визначається виключно для розрахунку розміру пенсії по інвалідності. Відповідно до частини 2 статті 33 Закону № 1058, непрацюючі особи з інвалідністю 3 групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону. Відповідно до частини 1 статті 28 Закону № 1058, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. До загального страхового стажу, при розрахунку пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, додатковий стаж не зараховується. Загальний страховий стаж позивача складає повних 23 роки (19 років 01 місяць 12 днів, додатковий стаж роботи за Списком № 1 - 4 повних роки), що не дає права на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 33 Закону № 1058 (менше 35 років).
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримую пенсію по інвалідності ІІІ групи відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 18.10.2024 року.
Отримавши розрахунок пенсії позивач дізнався, що пенсія розрахована не в повному обсязі. До пільгового стажу за Списком № 1 не були зараховані певні періоди роботи.
Позивач звернувся із заявою до відповідача від 03.03.2025. Листом “про розгляд звернення» від 28.03.2025 року відповідач повідомив про неможливість зарахування періоду роботи у ДП “Ровенькиантрацит», оскільки в матеріалах електронної пенсійної справи відсутні довідки, підтверджуючі пільговий характер роботи. У цьому ж листі відповідач вказав, що до загального страхового стажу, при розрахунку пенсії по інвалідності розмір пенсії за віком, додатковий стаж не зараховується.
Позивач не згоден з такими діями відповідача тому за захистом свої прав звернувся з цим позовом до суду.
Суд апеляційної інстанції переглядаючи судове рішення та застосовуючи сталу практику Верховного суду з спірних питань, зазначає.
Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон №1058-IV) передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: 1) громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; 2) особи, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел, а також у випадках, передбачених цим Законом, - члени їхніх сімей.
Як передбачено статтею 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно вимог ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як передбачено п. 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року (далі - Порядок № 637) за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
До Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202, затвердженого Постановою КМУ № 202 включені: І. “Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт»: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
У трудовій книжці НОМЕР_1 позивача вказано про періоди його роботи на ВП “Шахта імені Ф.Е. Дзержинського» ДП “Ровенькиантрацит» з 15.10.2007- 19.10.2008, на ВП “ШУ “Ровеньківське» ДП “Ровенькиантрацит» з 17.11.2008-16.01.2012, на ТОВ “ДТЕК Ровенькиантрацит» ВП “ШУ “Ровеньківське» з 17.01.2012-21.03.2017 ( а.с. 24- 21).
Матеріалами справи підтверджено, що позивач дійсно у цей період виконував роботу на посадах, зокрема, підземний гірничий робітник з повним робочим днем в шахті, прохідник підземний з повним робочим днем в шахті на іншу роботу чи на неповний робочий день за вказані періоди не переводився.
Трудова книжка НОМЕР_2 від 12.08.2002 року містить усі необхідні відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу, зокрема номери та дати наказів про результати атестації робочих місць за Списком № 1.
Таким чином, суд першої інтенції дійшов висновку обґрунтованого висновку, що наданими позивачем документами повністю підтверджується його пільговий стаж за спірні періоди, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати вказані періоди роботи позивача до пільгового стажу за Списком №1, тому посилання відповідача на не зарахування позивачу до пільгового стажу роботи за Списком № 1 період роботи у ДП “Ровенькиантрацит» через відсутність довідок про підтвердження пільгового характеру робот є безпідставним, а відтак вказаний період роботи позивача на ВП “Шахта імені Ф.Е. Дзержинського» ДП “Ровенькиантрацит» з 15.10.2007- 19.10.2008, на ВП “ШУ “Ровеньківське» ДП “Ровенькиантрацит» з 17.11.2008-16.01.2012, на ТОВ “ДТЕК Ровенькиантрацит» ВП “ШУ “Ровеньківське» з 17.01.2012-21.03.2017 підлягає зарахуванню до пільгового стажу за списком № 1.
Щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу періоду з з 01.10.2014 по 01.06.2015, з 01.10.2015 по 01.11.2015, з 01.03.2017 по 21.03.2017, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про роботу та сплату страхових внесків судова колегія зазначає таке.
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, кошти, сплачені за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Частиною 2 статті 24 Закону №1058-IV, передбачено що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною 2 статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частини 10 і 12 ст.20 Закону №1058-IV).
Спірний період роботи позивача з 01.10.2014 по 01.06.2015, з 01.10.2015 по 01.11.2015, з 01.03.2017 по 21.03.2017, підтверджується записами трудової книжки.
При цьому підставою для не зарахування вказаного вище періоду до страхового стажу позивача, при розгляді поданих для призначення пенсії документів, стала відсутність в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про роботу та сплату страхових внесків.
Водночас, за змістом вищезазначених норм Закону №1058-IV обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника. Саме підприємство-страхувальник несе відповідальність за несплату страхових внесків, оскільки саме воно здійснює нарахування та сплату страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Згідно зі статтею 106 Закону України №1058-IV, у редакції до 01 січня 2011 року, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати.
У подальшому така відповідальність передбачена приписами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI, який набрав чинності з 01.01.2011.
Аналіз наведених положень дає підстав для висновку, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, розрахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
З огляду на викладене, суд вважає помилковим твердження пенсійного органу про те, що виключно відсутність сплати страхових внесків згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, може виступати підставою для не врахування періоду трудової діяльності до страхового стажу.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 01 листопада 2018 року у справі №199/1852/15-а та від 17 липня 2019 року у справі №144/669/17.
Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії особи періодів її роботи на такому підприємстві.
Позбавлення працівника соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на підприємстві внаслідок невиконання підприємством обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України є неприпустимим та суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Вказані висновки узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 23 березня 2020 року у справі №535/1031/16-а, від 30.09.2019 у справі №316/1392/16-а, від 17.07.2019 у справі №144/669/17, від 20.03.2019 у справі №688/947/17, від 21.05.2021 у справі №343/659/17, які, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Отже, оскільки працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем - платником страхових внесків (єдиного внеску), орган Пенсійного фонду України протиправно не зарахував період роботи позивача з 01.10.2014 по 01.06.2015, з 01.10.2015 по 01.11.2015, з 01.03.2017 по 21.03.2017 до відповідного стажу, посилаючись на зазначені ним обставини, чим порушив право позивача на перерахунок пенсії.
Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 в адміністративній справі №160/11466/25 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 16 жовтня 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 20 жовтня 2025 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова