Постанова від 21.10.2025 по справі 477/2130/25

ВІТОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

Миколаївської області

Справа №477/2130/25

Провадження №3/477/935/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 року місто Миколаїв

Суддя Вітовського районного суду Миколаївської області Саукова А.А., вивчивши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця Збройних сил України,

за ч.3 ст. 172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, 13 липня 2025 року ОСОБА_1 будучи військовослужбовцем, в порушення своїх статутних обов'язків, виконував обов'язки військової служби із зовнішніми ознаками алкогольного сп'яніння а саме : порушена координація рухів, виражене тремтіння пальців рук та поведінка, що не відповідає обстановці, під час особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату час та місце судового засідання повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, проти протоколу заперечує.

Відповідно до статті 268 КУпАП, присутність особи під час розгляду справ про адміністративне правопорушення, передбачене положеннями статті 172-20 КУпАП, не є обов'язковою.

Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності суд приходить до наступного.

Згідно зі статтею 7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно положень статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються: протоколом про адміністративне правопорушення; поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків тощо.

Згідно статті 252 КУпАП суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 10.09.2025 року №425 вбачається, що 24.08.2025 року ОСОБА_1 будучи військовослужбовцем, в порушення своїх статутних обов'язків, був виявлений на військовій службі із зовнішніми ознаками алкогольного сп'яніння саме : порушена координація рухів, виражене тремтіння пальців рук та поведінка, що не відповідає обстановці. Таким чином, в умовах особливого періоду перебвав в місці тимчасової дислокації та виконував обов'язки військової служби в станіалкогольного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Разом з тим, відповідно до диспозицій статті 172-20 КУпАП, передбачена відповідальність військовослужбовців за розпивання алкогольних напоїв на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.

Отже, відповідальність за перебування на військовій службі із зовнішніми ознаками алкогольного сп'яніння диспозицією статті 172-20 КУпАП не передбачена, а стан алкогольного сп'яніння має бути підтверджений належними та допустимими доказами.

З досліджених в судовому засіданні матеріалів адміністративної справи, зокрема, висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 24.08.2025 року, вбачається, що військовослужбовець ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду, що є окремим складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.

Разом з тим, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення в провину особі ставиться не відмова від проходження від огляду на стан алкогольного сп'яніння, а перебування на військовій службі та виконання службових обов'язків військової служби у стані алкогольного сп'яніння.

Згідно з частиною першою статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Однак, суд звертає увагу, що в протоколі зазначено дві дати вчинення адміністративного правопорушення - 24 серпня 2025 року та 13 липня 2025 року, що унеможливлює суд встановити дійсний час вчинення адміністративного правопорушення.

Згідно ст. 266-1 КУпАП під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Однак, матеріали справи не містять відеозапису проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, а протокол про адміністративне правопорушення №425 містить інформацію лише про одного свідка - ОСОБА_2 в порушення норм ст. 266-1 КупАП.

Отже, відповідність проведеного огляду не відповідає вимогам ст. 266-1 КУпАП, зокрема у частині присутності двох свідків, що у свою чергу є підставою для визнання його недійсним відповідно до вимог ч. 9 ст. 266-1 КУпАП.

Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії») у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

Отже, сам по собі протокол не може бути доказом вчинення правопорушення, оскільки він містить опис обставин, які особа уповноважена складати протокол вважає встановленими на час його складення. Вказаний протокол може підтверджувати вину порушника лише в сукупності з іншими матеріалами справи, перелік який визначено у статті 251 КУпАП.

Таким чином суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП України.

Внаслідок зазначеного, на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, провадження по справі підлягає закриттю.

Керуючись статтями 247, 283, 284, 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП, закрити на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, через відсутність події і складу цього адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду через Вітовський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя А.А. Саукова