Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
22 жовтня 2025 року № 520/11333/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), грошового забезпечення військовослужбовця за період з 30 січня 2020 року по 29 березня 2020 року, з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи у відповідному році.
-зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), грошове забезпечення військовослужбовця за період з ЗО січня 2020 року по 29 березня 2020 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01 січня 2020 року за ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.
-зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), грошове забезпечення військовослужбовця за період з 13 червня 2022 року по 31 грудня 2022 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01 січня 2022 року за ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.
-зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01 січня 2023 року за ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.
-зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01 січня 2024 року по 09 липня 2024 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01 січня 2024 року за ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.
-визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) щодо непроведення перерахунку, ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), індексації грошового забезпечення за період з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року із застосуванням положень абз. 4 та абз. 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
-зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) провести перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), індексації грошового забезпечення за період з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року із застосуванням положень абз. 4 та абз. 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, з урахуванням раніше виплачених сум.
-визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), додаткової винагороди за період з 13 червня 2022 року по 02 листопада 2022 року, з 03 грудня 2022 року по 13 травня 2023 року, з 17 травня 2023 року по 23 серпня 2023 року, з 03 вересня 2023 року по 20 жовтня 2023 року, з 08 січня 2024 року по 12 лютого 2024 року, з 14 березня 2024 року по 26 березня 2024 року, з 26 квітня 2024 року по ЗО травня 2024 року, з 16 червня 2024 року по 09 липня 2024 року в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень щомісячно відповідно до п. 1 Постанови КМ України № 168 від 28 лютого 2022 року “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
-зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), додаткову винагороду за період з 13 червня 2022 року по 02 листопада 2022 року, з 03 грудня 2022 року по 13 травня 2023 року, з 17 травня 2023 року по 23 серпня 2023 року, з 03 вересня 2023 року по 20 жовтня 2023 року, з 08 січня 2024 року по 12 лютого 2024 року, з 14 березня 2024 року по 26 березня 2024 року, з 26 квітня 2024 року по ЗО травня 2024 року, з 16 червня 2024 року по 09 липня 2024 року в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень щомісячно відповідно до п. 1 Постанови КМ України № 168 від 28 лютого 2022 року “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
-визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), додаткової винагороди за період з 04 листопада 2022 року по 25 листопада 2022 року, з 24 жовтня 2023 року по 04 січня 2024 року, у зв'язку із перебуванням на лікуванні та у відпустках за станом здоров'я в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень щомісячно відповідно до п. 1 Постанови КМ України № 168 від 28 лютого 2022 року “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
-зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), додаткову винагороду за період з 04 листопада 2022 року по 25 листопада 2022 року, з 24 жовтня 2023 року по 04 січня 2024 року, у зв'язку із перебуванням на лікуванні та у відпустках за станом здоров'я в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень щомісячно відповідно до п. 1 Постанови КМ України № 168 від 28 лютого 2022 року “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
-визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ) грошової допомоги на оздоровлення за 2022-2024 роки з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, яку військовослужбовець отримував під час проходження служби.
-зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ) грошову допомогу на оздоровлення за 2022-2024 роки з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, яку військовослужбовець отримував під час проходження служби, з урахуванням вже виплачених сум.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі.
Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 (далі - Позивач) з 28 лютого 2018 року по 29 березня 2020 року, з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 (далі - Відповідач), що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_6 від 03 лютого 2017 року .
Крім цього, Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_7 від 13 квітня 2018 року .
11 червня 2018 року Позивач отримав вогнепальне осколкове наскрізне поранення III пальця правої кисті з вогепальним уламковим переломи проксимальної фаланги III пальця лівої кисті зі зміщенням уламків та частковим пошкодженням сухожилля поверхневого згинача III пальця; множинні вогнепальні точкові сліпі поранення м'яких тканин передньої поверхні правого колінного суглобу, що підтверджується первинною медичною карткою форми 100 (додаток 6) та довідкою про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) №18/1239 від 19 червня 2018 року .
З 12 червня 2018 року по 05 липня 2018 року Позивач перебував на лікуванні у ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_8 ) з діагнозом: вогнепальне осколкове наскрізне поранення 3 пальця правої кисті (11 червня 2018 року) з вогепальним уламковим переломм проксимальної фаланги 3 пальця лівої кисті зі зміщенням уламків та частковим пошкодженням сухожилля поверхневого згинача 3 пальця; множинні вогнепальні точкові сліпі поранення м'яких тканин передньої поверхні правого колінного суглобу, що підтверджується випискою із медичної карти стаціонарного хворого №3016 .
05 липня 2018 року за результатом медичного огляду військово-лікарська комісія встановила, що Позивач потребує відпустки за станом здоров'я на ЗО календарних днів, що підтверджується довідкою військово-лікарської комісії №1691 від 05 липня 2018 року.
Комісією вказано, що поранення пов'язане з проходженням військової служби.
З 06 серпня 2018 року по 16 серпня 2018 року Позивач проходив лікування у ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_8 ) з діагнозом: консолідуючий вогнепальний уламковий перелом (11 червня 2018 року) проксимальної фаланги 3 пальця правої кисті з наявністю металоконструкцій (20 червня 2018 року), що підтверджується випискою із медичної карти стаціонарного хворого №3995 .
Встановлено, що з 13 червня 2022 року по 02 листопада 2022 року, з 03 грудня 2022 року по 13 травня 2023 року, з 17 травня 2023 року по 23 серпня 2023 року, з 03 вересня 2023 року по 20 жовтня 2023 року, з 08 січня 2024 року по 12 лютого 2024 року, з 14 березня 2024 року по 26 березня 2024 року, з 26 квітня 2024 року по ЗО травня 2024 року, з 16 червня 2024 року по 09 липня 2024 року Позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, що підтверджується довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України N«11/1/951. від 16 лютого 2025 року .
03 листопада 2022 року під час виконання обов'язків військової служби, спрямованих на захист Батьківщини Позивач отримав вогнепальне осколкове поранення верхніх кінцівок; осколкові сліпі поранення середньої третини лівого плеча; осколкове наскрізне поранення середньої третини правого плеча, що підтверджується первинною медичною карткою форми 100 та довідкою про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) №27/2522 від 16 листопада 2022 року.
З 04 листопада 2022 року по 05 листопада 2022 року Позивач знаходився на лікуванні у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону з діагнозом: вогнепальні осколкові поранення верхніх кінцівок (03 листопада 2022 року); осколкові сліпі поранення с/3 лівого плеча,- осколкове наскрізне поранення с/3 правого плеча, що підтверджується випискою із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №13833 .
З 05 листопада 2022 року по 25 листопада 2022 року Позивач проходив лікування у АТ "Українська залізниця" філії "Центр охорони здоров'я" Харківській клінічній лікарня на залізничному транспорті №2 з діагнозом: вогнепальні осколкові поранення верхніх кінцівок; осколкові сліпі поранення с/3 лівого плеча; осколкове наскрізне поранення с/3 правого плеча (03 листопада 2022 року); стан після ПХО ран обох плечей (04 листопада 2022 року), що підтверджується випискою із медичної карти стаціонарного хворого №2323 .
27 липня 2023 року під час безпосередньої участі у бойових діях Позивач отримав поранення, що підтверджується первинною медичною карткою форми 100 .
21 жовтня 2023 року під час безпосередньої участі у бойових діях Позивач отримав вогнепальне кульове наскрізне поранення м'яких тканин нижньої третини правого плеча,- вогнепальне кульове наскрізне поранення м'яких тканин верхньої третини правого стегна, що підтверджується первинною медичною карткою форми 100 (додаток 17) та довідкою про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) №23/4858 від ЗО жовтня 2023 року .
Поранення пов'язано з виконанням обов'язків військової служби, отримано під час захисту Батьківщини.
З 24 жовтня 2023 року по 26 жовтня 2023 року Позивач перебував на лікуванні у КП "ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського ПОР" з діагнозом: ВТ від 21 жовтня 2023 року,- ВКНП м/т правої сідниці, ділянки правого ліктьового суглобу, проникаюче в порожнину суглобу, що підтверджується випискою із медичної карти стаціонарного хворого №33366 .
З 29 листопада 2023 року по 13 грудня 2023 року Позивач проходив лікування
у КНП "Котелевська ЛПЛ" з діагнозом: стан після вогнепального кульового наскрізного поранення сідниці з вихідним отвором на стегні, що підтверджується випискою із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №2954 .
21 грудня 2023 року за результатом медичного огляду військово-лікарська комісія встановила, що Позивач потребує переведення для подальшого лікування (завершальної медичної реабілітації) у Клінічному санаторі? "Роща" терміном на 15 календарних днів, що підтверджується довідкою гарнізонної військово-лікарської комісії №10545 від 21 грудня 2023 року .
Комісією зазначено, що поранення пов'язане із захистом Батьківщини.
З 22 грудня 2023 року по 04 січня 2024 року Позивач знаходився на лікуванні у Клінічному санаторії "Роща" з діагнозом: стан після вогнепального наскрізного поранення м'яких тканин правого плеча, правої сідниці, правого стегна; стан після амбулаторного лікування: первинна хірургічна обробка ран, повторна хірургічна обробка ран у вигляді незміцнілиз шкірних рубців, помірного больового синдрому з тимчасовим порушенням функцій, що підтверджується наданою до матеріалів справи довідкою.
3 13 лютого 2024 року 13 березня 2024 року Позивач перебував на лікуванні у КНП ХОР "ОКПЛ №3", що підтверджується довідкою №11/3229 від 13 березня 2024 року .
14 червня 2024 року за результатом медичного огляду військово-лікарська комісія встановила, що Позивач придатний до служби у військових частинах забезпечення, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, що підтверджується довідкою гарнізонної військово-лікарської комісії №5038 від 14 червня 2024 року .
Комісією вказано, що поранення пов'язане із захистом Батьківщини та кваліфікується як тяжке.
09 липня 2024 року Позивача, молодшого сержанта, розвідника-номера обслуги 2 розвідувального відділення розвідувального взводу 2 штурмового батальйону, призначеного наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 03 липня 2024 року №367-РС на посаду головного сержанта роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_9 , вважають таким, що 09 липня 2024 року приступи до здачі справ та посади, цього ж числа справи та посаду здав та вибув до нового місця служби АДРЕСА_3 , що підтверджується витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №196 від 09 липня 2024 року .
Однак, станом на день прийняття наказу про виключення зі списків особового складу Відповідач не провів з Позивачем розрахунків щодо виплати:
г-рошового забезпечення з ЗО січня 2020 року по 29 березня 2020 року, з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи за відповідним законом України про державний бюджет України станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року та на 01 січня 2024 року відповідно. Грошове забезпечення Позивача розраховано на підставі показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2018 року, а не на 01 січня кожного нового поточного календарного року,
-індексації за період з 28 лютого 2018 року по 29 березня 2020 року, з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року із застосуванням положень абз. 4 та абз. 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078,
-додаткової винагороди в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень щомісячно, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року за період участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 13 червня 2022 року по 02 листопада 2022 року, з 03 грудня 2022 року по 13 травня 2023 року, з 17 травня 2023 року по 23 серпня 2023 року, з 03 вересня 2023 року по 20 жовтня 2023 року, з 08 січня 2024 року по 12 лютого 2024 року, з 14 березня 2024 року по 26 березня 2024 року, з 26 квітня 2024 року по ЗО травня 2024 року, з 16 червня 2024 року по 09 липня 2024 року;
-додаткової винагороди у зв'язку із перебуванням на лікуванні внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини за період з 04 листопада 2022 року по 25 листопада 2022 року, з 24 жовтня 2023 року по 04 січня 2024 року в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень щомісячно,
-грошової допомоги на оздоровлення з урахуванням додаткової винагороди, яку військовослужбовець отримував під час проходження служби за 2022-2024 роки.
Позивач неодноразово усно та письмово, з рапортами, звертався до Відповідача щодо проведення нарахування та виплати вказаних виплат, однак Відповідачем відповіді не надано.
Вважаючи, таку бездіяльність Відповідача щодо не проведення вищевказаних виплат протиправною, у зв'язку з чим порушені права та інтереси, Позивач звернувся до суду зі вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Щодо нарахування та виплати грошового забезпечення з 30 січня 2020 року по 29 березня 2020 року, з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи за відповідним законом України про державний бюджет України станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року та на 01 січня 2024 року відповідно.
Як встановлено судом, грошове забезпечення позивача розраховано на підставі показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2018 року, а не на 01 січня кожного поточного календарного року.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII (далі -Закон №2011-ХІІ) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.
За приписами ч. 1 ст. 9 Закону №2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч. 2-3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпеченні! входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення та індексація грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону №2011-ХІІ грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від ЗО серпня 2017 року №704 (далі - Постанова №704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пункт 4 Постанови №704 в редакції, чинній на момент прийняття постанови, визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.
Додатки 1 та 14 до Постанови №704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру. Зокрема, у цих примітках наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.
Згідно із приміткою 1 Додатку 1 до Постанови №704, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для
працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) до Постанови №704 були внесені зміни, внаслідок яких п. 4 Постанови №704 було викладено у новій редакції, а саме: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14». Проте, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови №704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.
Згідно з Постановою №704, в редакції Постанови №103, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови №103, яким було внесено зміни до п. 4 Постанови №704.
Таким чином, з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/6453/18 діє редакція п. 4 Постанови №704, яка була чинною до зазначених змін. При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями п. 6 Постанови №103 та змін до п. 4 Постанови №704, не змінився.
Суд вказує, що наведена позиція відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у рішенні від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19.
Отже, з 30 січня 2020 року - з наступного дня з дати набрання чинності судовим рішенням у справі №826/6453/18 виникли підстави для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.
Суд зазначає, що з 30 січня 2020 року знов почало діяти правило двох розрахункових величин обчислення окладу за посадою та окладу за військовим званням, а саме:
розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року;
50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Проте, згідно з п. З р. II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-УІІІ мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.
Аналогічні правові висновки містяться у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2019 року по справі №240/4946/18, постанові Верховного Суду від 18 лютого 2021 року у справ №200/3775/20-а, постанові Верховного Суду від 11 лютого 2021 року у справі №200/3757/20-а.
Таким чином, су приходить до висновку про зобов'язання Відповідача нарахувати та виплати грошове забезпечення Позивачу за період проходження військової служби у Відповідача із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи за відповідним законом України про державний бюджет України станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року та на 01 січня 2024 року відповідно.
Аналогічні висновки містяться у Постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року по справі №580/4057/24.
Щодо індексації грошового забезпечення за період з 28 лютого 2018 року по 29 березня 2020 року, з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року із застосуванням положень абз. 4 та абз. 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078,
Суд вказує, що Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Частинами 1 та 5 ст. 2 Закону № 1282-ХП встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
В силу ч. 1 ст. 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (у 2015 році такий поріг індексації був встановлений в розмірі 101 відсоток).
Приписами ч. 2 ст. 5 Закону № 1282-ХП передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Таким чином, Відповідач протиправно провів індексацію грошового забезпечення Позивачу за період з 28 лютого 2018 року по 29 березня 2020 року, з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року не в повному обсязі.
Як встановлено судом, фахівцем фінансово-економічної служби Відповідача в усній формі було повідомлено Позивачу, що за період з 28 лютого 2018 року та з 13 червня 2022 року індексація грошового забезпечення проведена у відповідності до положень абз. 1 та абз. 2 п. 5 Порядку № 1078, що склалася внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у п. 1-1 Порядку № 1078 (базовий місяць - березень 2018 р.).
Матеріалами справи підтверджено, що за період з 28 лютого 2018 року по 29 березня 2020 року, з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року Відповідачем не було проведено перерахунок, нарахування та виплату індексації грошового забезпечення у відповідності до положень абз. 4 та абз. 6 п. 5 Порядку № 1078.
Як вже зазначено судом, ст. 4 Закону України № 1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
На підставі абз. 1 та абз. 2 п. 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Відповідно до абз. З Порядку № 1078 сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу - визначено абзацом четвертим вказаного порядку.
Абз 6 Порядку № 1078 вказано, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам' їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-і цього Порядку.
Отже, для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) необхідно враховувати дві складові: розмір підвищення грошового доходу особи та суму індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу і встановити, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу особи суму індексації, що склалася у місяці його підвищення.
Так, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу - індексація не нараховується; якщо ж розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, тоді сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (визначена сума індексації, індексація-різниця) При цьому, до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у п. 1-1 Порядку N5 1078.
Однак, як встановлено судом, Відповідач не провів індексацію грошового забезпечення за період з 28 лютого 2018 року по 29 березня 2020 року, з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року в повному обсязі - із застосуванням положень абз. 4 та абз. 6 п. 5 Порядку № 1078; не провів її перерахунок, нарахування та виплату у відповідності до положень, перерахованих вище, та відмовив щодо зазначеного.
Суд вказує, що Відповідач безпідставно оминув норми абз. 4 та абз. 6 п. 5 Порядку № 1078 в частині вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації грошового забезпечення у місяці підвищення доходу, не встановив, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу суму індексації, що склалася у місяці підвищення такого доходу, у зв' язку з чим не провів розрахунок, нарахування та виплату індексації (визначеної суми індексації, індексації-різниці) за період з 28 лютого 2018 року по 29 березня 2020 року, з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року та до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) не провів її виплату.
Зазначене підтверджене практикою Верховного Суду України: Постанова Верховного Суду України від 10 вересня 2020 року у справі № 200/9297/19-а (адміністративне провадження №К/9901/14346/20).
Відтак, бездіяльність Відповідача щодо проведення перерахунку, нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 28 лютого 2018 року по 29 березня 2020 року, з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року у відповідності до положень абз. 4 та абз. 6 п. 5 Порядку № 1078 є протиправною, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Щодо виплати додаткової винагороди в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень щомісячно, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року за період участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 13 червня 2022 року по 02 листопада 2022 року, з 03 грудня 2022 року по 13 травня 2023 року, з 17 травня 2023 року по 23 серпня 2023 року, з 03 вересня 2023 року по 20 жовтня 2023 року, з 08 січня 2024 року по 12 лютого 2024 року, з 14 березня 2024 року по 26 березня 2024 року, з 26 квітня 2024 року по 30 травня 2024 року, з 16 червня 2024 року по 09 липня 2024 року.
28 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» .
Пунктом 1 вказаної постанови, на дату набуття нею чинності, було установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 5 зазначеної постанови визначено, що вона набирає чинності з моменту опублікування, застосовується з 24 лютого 2022 року.
Отже, Постановою №168 було передбачено право Позивача, як особи, яка брала безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів - у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах за період з 13 червня 2022 року по 02 листопада 2022 року, з 03 грудня 2022 року по 13 травня 2023 року, з 17 травня 2023 року по 23 серпня 2023 року, з 03 вересня 2023 року по 20 жовтня 2023 року, з 08 січня 2024 року по 12 лютого 2024 року, з 14 березня 2024 року по 26 березня 2024 року, з 26 квітня 2024 року по ЗО травня 2024 року, з 16 червня 2024 року по 09 липня 2024 року.
Вищевказане підтверджено наданою до матеріалів справи довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України №11/1/951 від 16 лютого 2025 року.
Таким чином, вимогу щодо зобов'язання виплати додаткової винагороди на підставі постанови №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» суд також задовольняє.
Щодо позовної вимоги зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), додаткову винагороду за період з 04 листопада 2022 року по 25 листопада 2022 року, з 24 жовтня 2023 року по 04 січня 2024 року, у зв'язку із перебуванням на лікуванні та у відпустках за станом здоров'я в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень щомісячно відповідно до п. 1 Постанови КМ України № 168 від 28 лютого 2022 року “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Абзац 3 п.1-2 Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року передбачає наступне: «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» передбачає, що «Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди у розмірі 100000 гривень до таких наказів включаються особи, зазначені у пунктах 1 та 1-1, у тому числі такі, які: у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави- агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв'язку із отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-еспертної, медичної) комісії;».
Таким чином, твердження Позивача про безперервне находження (перебування) на стаціонарному лікуванні та необхідність нарахування і виплату йому додаткової грошової винагороди за весь цей період не є доведеним з огляду на відсутність у матеріалах справи відповідної медичної документації (висновка ВЛК або довідки про обставини поранення) за увесь час безперервно, яка б підтверджувала проходження лікування саме тяжкого бойового поранення.
Проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині.
Щодо позовної вимоги -зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ) грошову допомогу на оздоровлення за 2022-2024 роки з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, яку військовослужбовець отримував під час проходження служби, з урахуванням вже виплачених сум, то суд вважає її передчасною, спрямованою на майбутнє, а тому в цій частині позовних вимог відмовляє.
Суд вказує, що відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243 - 246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії-задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), грошового забезпечення військовослужбовця за період з 30 січня 2020 року по 29 березня 2020 року, з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи у відповідному році.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), грошове забезпечення військовослужбовця за період з ЗО січня 2020 року по 29 березня 2020 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01 січня 2020 року за ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), грошове забезпечення військовослужбовця за період з 13 червня 2022 року по 31 грудня 2022 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01 січня 2022 року за ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01 січня 2023 року за ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01 січня 2024 року по 09 липня 2024 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01 січня 2024 року за ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) щодо непроведення перерахунку, ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), індексації грошового забезпечення за період з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року із застосуванням положень абз. 4 та абз. 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) провести перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), індексації грошового забезпечення за період з 13 червня 2022 року по 09 липня 2024 року із застосуванням положень абз. 4 та абз. 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), додаткової винагороди за період з 13 червня 2022 року по 02 листопада 2022 року, з 03 грудня 2022 року по 13 травня 2023 року, з 17 травня 2023 року по 23 серпня 2023 року, з 03 вересня 2023 року по 20 жовтня 2023 року, з 08 січня 2024 року по 12 лютого 2024 року, з 14 березня 2024 року по 26 березня 2024 року, з 26 квітня 2024 року по ЗО травня 2024 року, з 16 червня 2024 року по 09 липня 2024 року в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень щомісячно відповідно до п. 1 Постанови КМ України № 168 від 28 лютого 2022 року “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ), додаткову винагороду за період з 13 червня 2022 року по 02 листопада 2022 року, з 03 грудня 2022 року по 13 травня 2023 року, з 17 травня 2023 року по 23 серпня 2023 року, з 03 вересня 2023 року по 20 жовтня 2023 року, з 08 січня 2024 року по 12 лютого 2024 року, з 14 березня 2024 року по 26 березня 2024 року, з 26 квітня 2024 року по ЗО травня 2024 року, з 16 червня 2024 року по 09 липня 2024 року в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень щомісячно відповідно до п. 1 Постанови КМ України № 168 від 28 лютого 2022 року “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кухар М.Д.