Рішення від 22.10.2025 по справі 360/1676/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

22 жовтня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1676/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Качанок О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі також - відповідач, ГУ ДСНС України у Луганській області), в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 25.03.2024 № 5701-1107/5705 станом на 01.01.2023 розміру надбавки за особливості проходження служби в неналежному розмірі у відсотках;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», в якій, в тому числі, на підставі Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту», вказати надбавку за особливості проходження служби та премію у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області і отримує пенсію за вислугу років з 14.08.2012, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На виконання судового рішення відповідачем складено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, в якій надбавка за особливості проходження служби та премія визначені в неналежному розмірі у відсотках.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 26.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також цією ухвалою запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду через підсистему Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи відзив на позовну заяву (відзив) і всі докази разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

20.10.2025 від відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів.

Ухвалою суду від 21.10.2025 долучено до матеріалів справи подані відповідачем докази.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Відповідно до положень частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є учасником бойових дій, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копіями паспорта громадянина України, картки платника податків, посвідчення серії НОМЕР_2 , та листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 27.12.2023 № 1200-0201-8/27258.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 у справі № 360/156/24, яке набрало законної сили 18.04.2024, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні задоволено:

- визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року;

- зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 лютого 2023 року.

На виконання вказаного судового рішення позивачу видано довідку від 25.03.2024 № 5701-1107/5705 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2023, за посадою - водій 40-ї підпорядкованої державної пожежної частини головного територіального управління МНС України у Луганській області, що включається у довідку про перерахунок пенсії станом на 01.01.2023, згідно з якою такий розмір становить 15051,05 грн та складається з: посадового окладу - 4430,00 грн, окладу за військовим (спеціальним) званням (старшина) - 1340,00 грн, надбавки за вислугу років (35%) - 2019,50 грн, надбавки за особливості проходження служби (50%) - 3894,75 грн, премії (76% посадового окладу) - 3366,80 грн.

Позивач вважає, що відповідачем неправильно визначено відсоток надбавки за особливості проходження служби та премії, які зазначені у вищенаведеній довідці.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги, суд виходить з такого.

Згідно з частиною 5 статті 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини 3 статті 43 та частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, згідно з частиною 3 статті 43 Закону № 2262-XII, пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частинами 1, 2 статті 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

При цьому, абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103; далі - Постанова № 103) встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, тому діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку № 45, яка була чинною до зазначених змін.

Подібна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.02.2023 у справі № 420/26816/21.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 (у редакції, яка була чинною до змін, внесених Постановою № 103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаток 2 до Порядку № 45 (у редакції, яка була чинною до змін внесених Постановою № 103) містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка містить такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія.

Як встановлено судом, відповідач, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 у справі № 360/156/24, яке набрало законної сили 18.04.2024 видав позивачу довідку про розмір грошового забезпечення від 25.03.2024 № 5701-1107/5705 за нормами, чинними станом на 01.01.2023, за відповідною (аналогічною) посадою, в якій визначено розміри посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії.

Позивачем не оскаржується у даній справі правильність розрахунку розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, вказаних у вищенаведеній довідці, а тому це питання не є спірним.

Спірні правовідносини виникли з приводу протиправного, на думку позивача, зазначення відповідачем у вищевказаній довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 50% та премії у розмірі 76% від посадового окладу.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - Постанова № 704) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу визначено здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи) (пункт 3 Постанови № 704).

Пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

- установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;

- здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2018 року № 623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція № 623).

Пунктом 1 розділу I «Загальні положення» Інструкції № 623 визначено, що ця Інструкція визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.

Відповідно пункту 3 вказаного розділу Інструкції № 623 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктами 1-3 розділу V «Надбавка за особливості проходження служби» Інструкції № 623 особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

Особам рядового і начальницького складу залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби розмір надбавки за особливості проходження служби, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, може збільшуватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

Перелік посад, за якими встановлюється надбавка за особливості проходження служби понад розмір, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, затверджується наказом ДСНС у межах фонду грошового забезпечення.

Розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється наказом керівника органу управління (підрозділу) на початку року із зазначенням конкретного розміру кожній особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби з урахуванням асигнувань на грошове забезпечення на відповідний рік.

Відповідно пункту 1 розділу ХVI «Преміювання та нагородження грошовою премією осіб рядового і начальницького складу» Інструкції № 623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).

Верховний Суд у рішенні від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, серед іншого вказав, що аналіз приписів пункту 5 Порядку № 45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

В подальшому у вказаному рішенні Верховний Суд вказав таке: «Також слід зазначити, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону.

Надбавка за особливості проходження служби та премія, не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.

Виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.».

Такий висновок був підтриманий Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 23.05.2024, за наслідками перегляду вказаного рішення Верховного Суду в апеляційному порядку.

Також аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) (провадження № 11-308заі18).

Отже, застосовуючи наведені висновки Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду до даних спірних правовідносин, суд зазначає, що відповідач мав зазначити у відповідній довідці про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії, розмір надбавки за особливості проходження служби та премії у відсотках, визначених з середнього розміру, що фактично виплачені у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, тобто за січень 2023 року.

Суд вжив відповідні заходи та витребував у відповідача ухвалою від 26.08.2025 письмові відомості (довідку) із зазначенням середнього розміру відсотку премії, що фактично виплачена у січні 2023 року за відповідною посадою, з якої ОСОБА_1 звільнено зі служби.

Однак, відповідач подав до суду доповідну записку начальника управління фінансового забезпечення (головного бухгалтера) ГУ ДСНС України у Луганській області, адресовану тимчасово виконуючому обов'язки начальника ГУ ДСНС України у Луганській області, з якої вбачається, що у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не є діючим співробітником ГУ ДСНС України у Луганській області та отримує пенсію, тому при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 від 25.03.2024 № 5701-1107/5705 ГУ ДСНС України у Луганській області були враховані рекомендації, направлені листом ДСНС від 21.02.2023 № 203-2917/201. Розмір грошового забезпечення розрахований за відповідною (аналогічною) посадою, в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що складало станом на 01.01.2023 15007,95 грн. Враховуючи вищевикладене зазначено, що Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області діяло в межах чинного законодавства.

Також відповідачем було надано розрахунок грошового забезпечення станом на 01.01.2023, в тому числі, й щодо позивача, та вищенаведений лист Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 21.02.2023 № 203-2917/201.

В означеному листі Державної служби України з надзвичайних ситуацій надано роз'яснення щодо підготовки та оформлення довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 для перерахунку пенсій за рішеннями судів. Так, у цьому листі, серед іншого, вказано, що Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок), затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Відповідно до пункту 5 Порядку, у редакції, що діяла до 24.02.2018, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Отже, при підготовці довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії необхідно враховувати розмір грошового забезпечення, встановлений за відповідною (аналогічною) посадою. Також у листі зазначено, що розмір грошового забезпечення у довідці повинен відповідати розміру грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою (приклад розрахунку наведено у додатку). Такий розмір грошового забезпечення досягається за рахунок зменшення надбавки за особливості проходження служби (може бути менше 50 відсотків) та щомісячної премії (не може бути менше 10 відсотків). Лист не містить нових норм права і має виключно інформаційний характер.

Отже, відповідач не заперечує та більш того підтверджує, що відсоток надбавки за особливості проходження служби та премії, який зазначений у довідці про грошове забезпечення від 25.03.2024 № 5701-1107/5705, визначено не із середнього розміру вказаних видів грошового забезпечення, що фактично виплачені за січень 2023 року, а, як зазначає посадова особа відповідача, відповідальна за такий розрахунок, виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що складало станом на 01.01.2023 - 15007,95 грн.

Проте суд вказує, що такий підхід відповідача до визначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, які зазначаються у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, є протиправним, таким, що не ґрунтується на нормах законодавства та суперечить положенням пункту 5 Порядку № 45.

Слід зазначити, що вказаний лист Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 21.02.2023 № 203-2917/201 не є нормативно-правовим актом, а має виключно інформаційний характер, про що в ньому й вказано, а тому не підлягає застосуванню при обчисленні розміру грошового забезпечення, який зазначається у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Відтак, відповідач, визначаючи розмір надбавки за особливості проходження служби та премії для перерахунку пенсії позивача, що вказаний у довідці від 25.03.2024 № 5701-1107/5705, діяв не на підставі положень чинного законодавства, а тому такі дії є протиправними.

Щодо інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.

Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, то суд зауважує, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За встановлених обставин справи щодо протиправного визначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, при оформленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії, не із середніх розмірів вказаних складових грошового забезпечення, що фактично виплачені за січень 2023 року, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача буде прийняття рішення про:

- визнання протиправними дій відповідача щодо визначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення від 25.03.2024 № 5701-1107/5705, що видана позивачу для здійснення перерахунку його пенсії, не із середнього розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, фактично виплачених за січень 2023 року за відповідною посадою (посадами), з якої позивача було звільнено зі служби;

- зобов'язання відповідача оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для здійснення перерахунку пенсії позивача, з урахуванням правової оцінки суду, наведеної в цьому рішенні, вказавши відомості про посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавку за вислугу років у розмірах, що визначені в довідці про розмір грошового забезпечення від 25.03.2024 № 5701-1107/5705, та зазначити відомості про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, обчислених виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення від 25.03.2024 № 5701-1107/5705, а також обчислити надбавку за особливості проходження служби та премію, виходячи із їх середніх розмірів, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою (посадами), з якої позивача було звільнено зі служби.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач від сплати судового збору звільнений на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (ідентифікаційний код 38617137, місцезнаходження: Луганська область, Сіверськодонецький район, м. Сіверськодонецьк, вул. Ліщини Богдана, буд. 29) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо визначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення від 25.03.2024 № 5701-1107/5705, що видана позивачу для здійснення перерахунку його пенсії, не із середнього розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, фактично виплачених за січень 2023 року за відповідною посадою (посадами), з якої позивача було звільнено зі служби.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням правової оцінки суду, наведеної в цьому рішенні, вказавши відомості про посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавку за вислугу років у розмірах, що визначені в довідці про розмір грошового забезпечення від 25.03.2024 № 5701-1107/5705, та зазначити відомості про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, обчислених виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення від 25.03.2024 № 5701-1107/5705, а також обчислити надбавку за особливості проходження служби та премію, виходячи із їх середніх розмірів, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою (посадами), з якої ОСОБА_1 було звільнено зі служби.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.М. Качанок