14 жовтня 2025 року м. Ужгород№ 260/5572/25
Закарпатський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Іванчулинця Д.В.,
при секретарі судового засідання - Грига Н.В.,
за участі сторін та осіб, які беруть участь у розгляді справи:
сторони в судове засідання не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (вул. Сім'ї Бродських, буд. 19, м. Київ, Київська область, 03057, код ЄДРПОУ 39369133) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оліро Енерджі» (пл. Шандора Петефі, буд. 47, м. Ужгород, Закарпатська область, 88004, код ЄДРПОУ 41405594) про стягнення адміністративного штрафу, -
У відповідності до ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 14 жовтня 2025 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено та підписано 22 жовтня 2025 року.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі - позивач) в особі представника Єрмолової Олександри Максимівни (далі - представник позивача) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оліро Енерджі» (далі - відповідач), в якому просить:
1) відкрити провадження в адміністративній справі;
2) стягнути з ТОВ «ОЛІРО ЕНЕРДЖІ» 90 991,92 (дев'яносто тисяч дев'ятсот дев'яносто одну) грн та 92 копійки в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»);
3) стягнути з ТОВ «ОЛІРО ЕНЕРДЖІ» на користь НКРЕКП понесені судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Постановою № 320 на ТОВ «ОЛІРО ЕНЕРДЖІ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, було накладено штраф у сумі 85000,00 (вісімдесят п'ять тисяч гривень 00 копійок). Постанова № 320 відповідачем отримана 16 березня 2025 року. Отже, враховуючи вимоги статті 22 Закону про НКРЕКП, відповідач мав сплатити штраф накладений Постановою № 320 до 15 квітня 2025 року включно. Водночас, зазначена сума штрафу відповідачем сплачена не була, документи, що підтверджують сплату штрафу до НКРЕКП не надходили.
Крім того, оскільки штраф не сплачено у встановлений Законом строк, пеня станом на 07 липня 2025 року складає 5991,92 (п'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто одну гривню дев'яносто дві копійки). Отже, загальна сума позову становить: 85000 грн + 5991,92 грн = 90991,92 (дев'яносто тисяч дев'ятсот дев'яносто одну гривню дев'яносто дві копійки).
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 липня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
11 серпня 2025 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що на момент перевірки товариство вже знаходилось у власності нових учасників. Власники змінились до початку перевірки, однак предмет перевірки охоплював періоди господарської діяльності за участі попередніх власників. Під час перевірки нові власники не мали повного обсягу документів, які стосувалися діяльності підприємства у перевіряємий період. Окрім того, товариство не володіло належним рівнем правової чи галузевої підготовки для ефективного захисту своїх інтересів у межах перевірки. У зв'язку з цим, певні дії або бездіяльність, що були кваліфіковані як «ненадання інформації» або «перешкоджання перевірці», фактично були зумовлені не злим наміром, а відсутністю досвіду та документів, які належали попереднім власникам. Порушення, внаслідок яких було винесено постанову про накладення штрафу, виникли не з вини нинішніх власників, а є наслідком або недоліків в обліку попередніх власників, або технічних труднощів у доступі до даних. На момент перевірки діяльність підприємства фактично не велася.
Позивач скористався своїм правом на надіслав до суду через підсистему «Електронний суд» відповідь на відзив.
10 вересня 2025 року Закарпатським окружним адміністративним судом постановлено ухвалу про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції представника позивача.
Представник позивач у підготовчому судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги у повному обсязі з мотивів наведених у позові та відповіді на відзив, просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача у підготовчому судовому засіданні визнав позовні вимоги.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, Регулятор, Позивач), на підставі повноважень, наданих Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», постановою НКРЕКП від 04.03.2025 року № 320 на ТОВ «ОЛІРО ЕНЕРДЖІ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії було накладено штраф у розмірі 85000,00 грн. та пені у розмірі 5991,92 грн.
Так, 26.11.2016 року набрав чинності Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон про НКРЕКП), яким визначено правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.
Відповідно до статті 1 Закону про НКРЕКП Регулятор є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом.
Згідно зі статтею 2 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії.
Відповідно до статті 3 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.
Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.
Водночас, відповідно до абзацу другого статті 5 Закону про НКРЕКП, рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання.
При цьому, згідно зі статтею 19 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Статтею 22 Закону про НКРЕКП передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
За заявою суб'єкта господарювання, на якого накладено штраф, Регулятор своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який стягується пеня, крім випадків накладення штрафів, передбачених пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» та пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу». Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
Так, Постановою № 320 на ТОВ «ОЛІРО ЕНЕРДЖІ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, було накладено штраф у сумі 85000,00 (вісімдесят п'ять тисяч гривень 00 копійок).
Відповідно до пункту 10.5 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428 (далі - Порядок № 428), рішення НКРЕКП про застереження, накладення штрафу, зупинення дії ліцензії, припинення дії (анулювання) ліцензії приймається у вигляді постанови, копія якої вручається особисто уповноваженій особі суб'єкта, щодо якого здійснюється перевірка (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП), або надсилається суб'єкту, щодо якого здійснюється перевірка, рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття. Датою отримання такого рішення буде вважатися дата його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або п'ятий календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв'язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).
Постанова № 320 надіслана відповідачу рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення.
Постанову № 320 Відповідач отримав 16 березня 2025 року.
Отже, враховуючи вимоги статті 22 Закону про НКРЕКП, відповідач мав сплатити штраф накладений Постановою № 320 до 15 квітня 2025 року включно.
Водночас, зазначена сума штрафу відповідачем сплачена не була, документи, що підтверджують сплату штрафу до НКРЕКП не надходили.
Відповідно до статті 22 Закону про НКРЕКП суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який стягується пеня, крім випадків накладення штрафів, передбачених пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» та пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу». Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного рішенням Регулятора.
Постановою № 320 на ТОВ «ОЛІРО ЕНЕРДЖІ» було накладено штраф у розмірі 85000,00 (вісімдесят п'ять тисяч гривень 00 копійок).
Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом про НКРЕКП строк, то пеня складає 5991,92 грн. (п'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто одна дев'яносто дві копійки) з 16 квітня 2025 року по 07 липня 2025 року - за 83 дні.
Розрахункова ставка = 15,500% (облікова ставка НБУ) * 2 = 31,000%.
Пеня = 85000,00 грн (сума боргу) * 31,000% (розрахункова ставка)/100% * 83 (кількість днів)/365 (днів у році) = 5991,92 грн.
Таким чином станом на 07 липня 2025 року пеня за несвоєчасну сплату штрафу, накладного Постановою № 320, становить 5991,92 грн (п'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто одна гривня дев'яносто дві копійки).
Отже, загальна сума становить: 85000 грн + 5991,92 грн = 90991,92 грн.
Наведені докази в своїй сукупності свідчать про обґрунтованість та правомірність позовних вимог щодо стягнення з ТОВ «ОЛІРО ЕНЕРДЖІ» (код ЄДРПОУ 41405594) штрафу у розмірі 90991,92 грн.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи відсутність таких заходів з боку позивача, судовий збір на його користь стягненню з відповідача не підлягає.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 195, 205, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (вул. Сім'ї Бродських, буд. 19, м. Київ, Київська область, 03057, код ЄДРПОУ 39369133) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оліро Енерджі» (пл. Шандора Петефі, буд. 47, м. Ужгород, Закарпатська область, 88004, код ЄДРПОУ 41405594) про стягнення адміністративного штрафу - задовольнити повністю.
2. Стягнути з ТОВ «ОЛІРО ЕНЕРДЖІ» 90991,92 грн. (дев'яносто тисяч дев'ятсот дев'яносто одну гривню дев'яносто дві копійки) в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяД.В. Іванчулинець