21 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/9329/23
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черноліхова С.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання відповідача-суб'єкта владних повноважень про продовження строку для подання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
В провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2023 року зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_2 додаткову винагороду передбачену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" в розмірі 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі в бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) або забезпеченні здійснення заходів із національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації на території України, за жовтень 2022 року.
17 квітня 2025 року Сьомий апеляційний адміністративний суд ухвалив постанову, якою абз. 3 резолютивної частини вказаного рішення виклав в наступній редакції: "Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_2 додаткову винагороду передбачену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" в розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі в бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) або забезпеченні здійснення заходів із національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації на території України, за жовтень 2022 року" з урахуванням висновків суду апеляційної інстанції.
ОСОБА_3 звернувся до суду із заявою в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України про встановлення судового контролю, яку ухвалою суду від 17 червня 2025 року задоволено та зобов'язано військову частину НОМЕР_1 подати до суду звіт про виконання судового рішення по справі №240/9329/23 протягом місяця з дня отримання копії ухвали.
18 липня 2025 року від представника відповідача надійшло клопотання про надання додаткового строку для подання до Житомирського окружного адміністративного суду звіту про виконання рішення від 04.12.2023 у справі №240/9329/23. Ухвалою від 07 серпня 2025 року вказане клопотання задоволено та продовжено строк для подання до суду звіту про виконання рішення суду на 30 днів з дня отримання цієї ухвали.
05.09.2025 через підсистему "Електронний суд" надійшла заява відповідача про надання додаткового строку для подання звіту про виконання рішення від 04.12.2023 по справі №240/9329/23, посилаючись на те, що військова частина НОМЕР_1 вживає усіх необхідних заходів для виконання вказаного рішення суду та не має наміру ухилитися чи перешкоджати виконанню судового рішення, однак можливість сплати коштів за рішеннями судів не залежить від її волевиявлення, оскільки військова частина є бюджетною неприбутковою установою і повністю фінансується за рахунок державного бюджету.
Позивач проти клопотання відповідача подав заперечення, просить не встановлювати додатковий строк для подання звіту про виконання рішення суду, зобов'язати військову частину НОМЕР_1 подати звіт та накласти штраф на керівника відповідача.
Розглянувши вищезазначене клопотання, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За змістом положень частини 3 статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Особливості прийняття судом рішення за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення регламентуються статтею 382-3 КАС України.
Так, частинами 1, 2 зазначеної статті визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Відповідно до частин 3, 4 статті 382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина до Державного бюджету України.
Водночас за правилами, передбаченими абзацом 2 частини 5 статті 382-3 КАС України, якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Також відповідно до положень частини 10, 11 статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Розглянувши заяву відповідача встановлено, що невиконання судового рішення у цій справі спричинене об'єктивними причинами, а саме відсутністю у відповідача необхідних для цього бюджетних асигнувань.
Крім того, відсутні дані, що суб'єкт владних повноважень має намір ухилитися від виконання судового рішення або не вживає достатніх заходів для виконання рішення суду.
Також суд вважає, що встановлений відповідачу місячний строк для подання звіту виявився недостатнім для забезпечення виконання рішення суду у цій справі, зокрема враховуючи той факт, що виконання судового рішення здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в умовах воєнного стану.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне надати відповідачу додатковий строк для подання звіту про виконання рішення суду в межах передбаченого законом граничного строку, який не повинен перевищувати трьох місяців.
Водночас, слід попередити відповідача, що у разі невиконання вимог ухвали суду, будуть вжиті заходи відповідно до вимог ст. 382-3 КАС України у вигляді штрафу.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 295, 381-1, 382, 382-2, 382-3 КАС України, суд
ухвалив:
Клопотання військової частини НОМЕР_1 про продовження строку для подання звіту про виконання судового рішення задовольнити.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 протягом трьох місяців подати до суду звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.12.2023 в адміністративній справі №240/9329/23.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання та оскарженню не підлягає .
Суддя С.В. Черноліхов