Ухвала від 22.10.2025 по справі 160/13821/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА

22 жовтня 2025 р.Справа № 160/13821/25

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Рянська В.В., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпрі заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову, -

ВСТАНОВИВ:

13.05.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , подана через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» представником позивача - адвокатом Козадаєвою Наталею Юріївною, у якій позивач просить:

- визнати протиправною та скасувати відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 у внесенні змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо категорії обліку ОСОБА_1 , оформлену листом від 17.03.2025 вих. № 4/1445;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку, зазначивши у розділі «Категорія обліку»: «Не військовозобов'язаний».

Ухвалою від 19.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

26.08.2025 до суду надійшла подана представником позивача заява про забезпечення позову шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі.

Ухвалою від 01.09.2025 у задоволенні заяви про забезпечення позову було відмовлено.

20.10.2025 надійшла подана представником позивача заява про забезпечення позову шляхом заборони територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки та їх відділам вчиняти дії, пов'язані з призовом на військову службу під час мобілізації, на особливий період ОСОБА_1 , до набрання законної сили рішенням суду у цій справі.

Заяву обґрунтовано тим, що 26.11.2018 ОСОБА_1 був виключений з військового обліку на підставі п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як особа, що була раніше засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. 20.02.2025 при встановленні мобільного застосунку «Резерв+» та формуванні електронного військово-облікового документа № 100420231425848300047 було з'ясовано, що позивач є військовозобов'язаним та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 . При оновленні мобільного застосунку «Резерв+» у липні 2025 року виявилося, що позивача розшукує ТЦК та СП, а ІНФОРМАЦІЯ_4 звернувся до Нацполіції для доставлення позивача для складення протоколу. При виявленні особи, до якої застосовано заходи впливу, правоохоронні органи здійснюють затримання особи та примусове доставлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки з подальшим направленням на військово-лікарську комісію та мобілізацією. Верховний Суд у постанові від 21 травня 2025 року у справі № 280/2880/24 зазначив, що виключені з військового обліку особи втрачають статус військовозобов'язаних. Взяття на військовий облік ОСОБА_1 свідчить про намір ІНФОРМАЦІЯ_5 здійснити його призов на військову службу за мобілізацією. У разі призову позивача на військового службу під час мобілізації, в особливий період, він набуде нового юридичного статусу військовослужбовця, що унеможливить виконання рішення суду, якщо його буде ухвалено на користь позивача.

Дослідивши заяву про забезпечення позову та додані до заяви документи, суд дійшов такого висновку.

Згідно з ч. 1 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 150 КАС України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Частиною четвертою статті 150 КАС України передбачено, що подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Згідно з ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 151 КАС України заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Положеннями процесуального закону передбачено конкретні умови і підстави для застосування судом заходів забезпечення позову.

Заходи забезпечення позову повинні бути нерозривно пов'язані з предметом позову і правами, про судовий захист яких іде мова, а заява, подана в порядку вказаних статей КАС України, повинна містити належні обґрунтування необхідності застосування таких процесуальних повноважень з поданням на їх підтвердження належних, допустимих, достовірних і достатніх доказів.

Заходи забезпечення позову застосовуються задля гарантування реального виконання в майбутньому судового рішення у випадку його ухвалення на користь позивача. Водночас для виконання таких заходів потрібно додержуватися щонайменше однієї з умов, визначених у частині другій статті 150 КАС України.

Позивач просить визнати протиправною та скасувати відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 у внесенні змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо категорії обліку ОСОБА_1 , оформлену листом від 17.03.2025 вих. № 4/1445, та зобов'язати відповідача внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення його з військового обліку, зазначивши у розділі «Категорія обліку»: «Не військовозобов'язаний».

ОСОБА_1 просить забезпечити позов шляхом заборони територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки та їх відділам вчиняти дії, пов'язані з його призовом на військову службу під час мобілізації, на особливий період, до набрання законної сили рішенням суду у цій справі.

До заяви додано копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого 26.11.2018 ОСОБА_1 , в якому містяться записи про зняття його з військового обліку та виключення з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_6 26.11.2018.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 17.03.2025 вих. № 4/1445 на звернення ОСОБА_1 повідомлено, що він не підлягає виключенню з військового обліку та про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_5 , проходження військово-лікарської комісії та отримання військово-облікового документа військовозобов'язаного.

Згідно з військово-обліковим документом позивача, сформованим 20.08.2025, та розширеними даними з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , дані уточнено вчасно 21.05.2024, з 15.07.2025 його розшукує ТЦК та СП у зв'язку з порушенням військового обліку, а саме неприбуттям за повісткою до ТЦК та СП, ІНФОРМАЦІЯ_4 звернувся до Нацполіції, щоб доставити ОСОБА_1 для складання протоколу.

Відповідно до підпункту 1 пункту 27 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024, під час мобілізації громадяни викликаються до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою:

взяття на військовий облік;

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.

Пунктом 6 Порядку № 560 передбачено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає:

оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України;

прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення;

документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації;

відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби.

Згідно з пунктом 21 Порядку № 560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Пунктом 69 Порядку № 560 передбачено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), можуть бути направлені на медичний огляд шляхом вручення їм повісток за наявності підстав для проходження медичного огляду відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (зокрема у разі відсутності дійсного рішення військово-лікарської комісії про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану та/або наявності інших підстав, передбачених законодавством), а також направлені на такий огляд у разі, коли такі громадяни самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.

За своєю суттю інститут забезпечення позову як в адміністративному судочинстві, так і в інших його видах, є інститутом попереднього судового захисту. Метою його запровадження є гарантування виконання рішення суду у разі задоволення позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі.

Факт протиправності оскаржуваних дій відповідача потребує доведення та встановлення судом шляхом повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх доказів у справі.

Доказів на підтвердження існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення судового рішення в адміністративній справі, зокрема, вчинення відповідачем дій щодо призову позивача на військову службу за мобілізацією, а також, що відновлення прав та інтересів позивача без вжиття заходів забезпечення позову стане неможливим, суду не надано.

З огляду на визначений позивачем предмет спору, характер спірних правовідносин, суд вважає, що доводи позивача, якими обґрунтовано заяву про забезпечення позову, не можуть бути підставою для забезпечення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 150, 151, 154, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали.

Суддя В.В. Рянська