Ухвала від 22.10.2025 по справі 160/21548/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

22 жовтня 2025 року Справа №160/21548/23

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Горбалінський В.В., розглянувши заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю,

УСТАНОВИВ:

На розгляді Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває заява представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю.

В обґрунтування вказаної заяви зазначено, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 року по справі № 160/21548/23 не виконано належним чином, оскільки Головне управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області не виплачує пенсію позивача на визначений ним банківський рахунок.

21.07.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю задоволено.

Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/21548/23 від 30.10.2023 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 року по справі № 160/21548/23.

21.08.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із звітом про виконання судового рішення.

05.09.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 21.08.2025 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2022 року по справі №160/21548/23.

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про звільнення від сплати штрафу за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 року по справі №160/21548/23 - задоволено.

Звільнено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 року по справі №160/21548/23.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до статті 382 КАС України в місячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали суду, подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 30.10.2023 року по справі №160/21548/23.

07.10.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із звітом про виконання рішення суду.

В даному звіті відповідач зазначив, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 по справі № 160/21548/23 Головним управлінням поновлено виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 (копія протоколу з підсистеми ППВП наявне в матеріалах судової справи). Заборгованість по пенсії за період з 01.03.2022 по 30.09.2025 в сумі 57 561,52 грн та заборгованість по компенсації втрати частини доходів у сумі 6 480,35 грн (копія протоколу про проведення індивідуального перерахунку додається) перераховані для виплати 23 вересня 2025 року через особистий рахунок ОСОБА_1 , який відкрито в банківській установі АТ “Ощадбанк? (копії витягу з відомості на виплату пенсій, грошової допомоги та заяви від 18.10.2024 із зазначенням рахунку в АТ “Ощадбанк? додаються). У вересні 2025 року пенсійні кошти ОСОБА_1 в загальній сумі 64 041,87 не були зараховані банківською установою АТ “Ощадбанк? у зв'язку з невідповідністю реквізитів (копія довідки про повернення сум пенсій на розрахунковий рахунок додається). Для належного виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 по справі № 160/21548/23 в частині виплати пенсії виникла необхідність щодо коригування особистих даних ОСОБА_1 в частині “по батькові?. У ході проведення перерахунку змінюється розмір пенсії. Для упередження переплати пенсії Головним управлінням направлено запит на надання дозволу опрацювання справи у функції “макетна обробка?. Після надходження дозволу з Пенсійного фонду України пенсійну справу ОСОБА_1 буде опрацьовано. Тож, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вживаються всі можливі заходи, в межах повноважень, щодо виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 по справі № 160/21548/23. Також на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 по справі № 160/21548/23 Головним управлінням повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 , подану її представником, від 17.02.2023 щодо перерахунку та виплати пенсії за період з 07.10.2009 по 09.01.2017. Рішенням Головного управління від 31.07.2025 № 047050006262 відмовлено в перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно із заявою від 17.02.2023, оскільки заява подана не заявницею, а довіреною особою ОСОБА_2 . Крім того, у довіреності від 16.08.2020, складеній у Державі Ізраїль, відсутній переклад штампів та печаток українською мовою.

Досліджуючи вказаний звіт відповідача, суд зазначає наступне.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 року на визначений нею банківський рахунок, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 , поданої її представником, від 17.02.2023 року про виплату пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути заяву ОСОБА_1 , подану її представником, від 17.02.2023 року про виплату пенсії.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 року по справі № 160/21548/23 набрало законної сили 11.11.2024 року.

Відповідно до ч.1, 2, 3, 5 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Як встановлено судом, пенсійним органом у звіті зазначено, що заборгованість по пенсії за період з 01.03.2022 по 30.09.2025 в сумі 57 561,52 грн та заборгованість по компенсації втрати частини доходів у сумі 6 480,35 грн (копія протоколу про проведення індивідуального перерахунку додається) перераховані для виплати 23 вересня 2025 року через особистий рахунок ОСОБА_1 , який відкрито в банківській установі АТ “Ощадбанк? (копії витягу з відомості на виплату пенсій, грошової допомоги та заяви від 18.10.2024 із зазначенням рахунку в АТ “Ощадбанк? додаються). У вересні 2025 року пенсійні кошти ОСОБА_1 в загальній сумі 64 041,87 не були зараховані банківською установою АТ “Ощадбанк? у зв'язку з невідповідністю реквізитів (копія довідки про повернення сум пенсій на розрахунковий рахунок додається). Для належного виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 по справі № 160/21548/23 в частині виплати пенсії виникла необхідність щодо коригування особистих даних ОСОБА_1 в частині “по батькові?.

Отже, суд вказує, що матеріали звіту не містять виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 року на визначений нею банківський рахунок, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

А тому, враховуючи викладене, суд зазначає про таке.

19.12.2024 набрав чинності Закон України від 21.11.2024 №4094-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі - Закон №4094-ІХ), яким статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.

Згідно із пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Розгляд звіту про виконання судового рішення здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом №4094-ІХ, в порядку письмового провадження.

Відповідно до частин другої та третьої статті 382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Системний аналіз вказаних положень КАС України дає підстави дійти висновку, що у випадку подання до суду суб'єктом владних повноважень звіту про виконання судового рішення він повинен бути оформлена відповідно до частини другої статті 382-2 КАС України, при цьому необхідно додати докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи.

Відповідно до частин 1, 2 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Як вже встановлювалося судом, спірним питанням є виконання рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 по справі № 160/21548/23 в частині виплати пенсії ОСОБА_1 на визначений нею банківський рахунок.

З матеріалів справи вбачається, що заборгованість по пенсії за період з 01.03.2022 по 30.09.2025 в сумі 57 561,52 грн та заборгованість по компенсації втрати частини доходів у сумі 6 480,35 грн перераховані для виплати 23 вересня 2025 року через особистий рахунок ОСОБА_1 , який відкрито в банківській установі АТ “Ощадбанк?, однак в частині виплати пенсії виникла необхідність щодо коригування особистих даних ОСОБА_1 в частині “по батькові?.

Враховуючи встановлене, суд вважає за можливе вказати на наступне.

Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, визначено механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об'єднаними управліннями (далі - органи Пенсійного фонду), головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі) в уповноважених банках.

Згідно з п. 6 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.

Відповідно до п.п. 8-9 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті.

Між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін.

У разі відкриття поточного рахунка за зверненням органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення одержувач повинен укласти договір банківського рахунка із зазначеним у заяві уповноваженим банком.

Згідно з п.10 Порядку заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.

Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку.

Заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку.

Судом встановлено, що позивачем складено заяву за формою, затвердженою Додатком 1 до Порядку про виплату пенсії від 18.10.2024 року, відповідно до якої позивач просила перераховувати на її поточний рахунок № НОМЕР_1 , належні їй суми пенсії.

Суд акцентує увагу на тому, що у заяві від 18.10.2024 року, згідно форми, затвердженої Додатком 1 до Порядку про виплату пенсії, вказано її прізвище та ім'я, а саме зазначено: ОСОБА_3 .

Суд вказує, що на виконання приписів пункту 10 Порядку, вказана заява була прийнята Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області через установу уповноваженого банку на підставі пред'явлення ОСОБА_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , про що свідчить зміст заяви ОСОБА_1 про виплату пенсії або грошової допомоги від 18.10.2024 року.

Пунктом 5 Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року № 719-V встановлено, що угорі сторінки даних з боку, що прилягає до першої сторінки паспорта, надруковано впоперек слово "Україна", нижче ліворуч - слово "Паспорт", під яким відведено місце для відцифрованого зображення обличчя пред'явника паспорта (розмір зображення - не більш як 35 Ч 45 міліметрів), праворуч - назви полів для внесення відомостей: тип, код держави, номер паспорта, а також прізвище, ім'я, громадянство, дата народження, персональний номер, стать і місце народження пред'явника паспорта, дата видачі та найменування органу, що видав паспорт, а також дата закінчення строку дії паспорта.

Отже, суд акцентує увагу на тому, що форма та зміст паспорта громадянина України для виїзду за кордон не передбачає зазначення у ньому по-батькові особи.

А тому, встановивши вказане, суд вказує на таке.

Згідно пункту 12 Порядку, органи Пенсійного фонду України та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають:

списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках;

опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках.

Отже, суд наголошує, що органи Пенсійного фонду України та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки.

Таким чином, враховуючи вище викладене. доходить висновку, що пенсійний орган складає відповідний список на зарахування пенсії на поточний банківський рахунок пенсіонера на підставі саме його заяви (змісту, даних заяви).

Втім, як встановлено судом, пенсійним органом було подано список на зарахування пенсії на поточний банківський рахунок позивача із зазначенням її прізвища, ім'я та по-батькові, всупереч відомостям її заяви, де було зазначено виключно її прізвища та ім'я, чим порушено вимоги пункту 12 Порядку, що призвело до неналежного виконання рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 по справі № 160/21548/23 в частині виплати пенсії ОСОБА_1 на визначений нею банківський рахунок.

Доказів виконання рішення суду в частині виплати пенсії саме на банківський рахунок позивача та виплати компенсації втрати частини доходу, відповідно до вимог Порядку матеріали справи не містять.

Однак відповідачем не надано доказів виконання рішення суду в частині виплати пенсії на банківський рахунок позивача та виплати компенсації втрати частини доходу.

Враховуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 по справі № 160/21548/23 не виконано в повному обсязі, а отже суд дійшов висновку про відмову у прийнятті звіту.

Однак суд зазначає, що відповідач по тексту звіту заявив клопотання про звільнення від сплати штрафу за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення.

Відтак, враховуючи обставини справи та пояснення відповідача, з огляду на положення абз.2 ч.5 ст.382-3 КАС України, суд доходить висновку про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення, а отже клопотання відповідача про звільнення від сплати штрафу за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення підлягає задоволенню.

Проте, суд вбачає за необхідне встановити новий строк Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для подання звіту про виконання рішення суду по адміністративній справі № 160/21548/23.

Керуючись ст.248, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07.10.2025 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 по справі № 160/21548/23.

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про звільнення від сплати штрафу за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 по справі № 160/21548/23 - задовольнити.

Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 року по справі №160/21548/23.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до статті 382 КАС України в місячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали суду, подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 30.10.2023 року по справі №160/21548/23.

Ухвала набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Горбалінський