Рішення від 21.10.2025 по справі 540/1460/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 540/1460/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки в особі Фонду державного майна України, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки в особі Фонду державного майна України, відповідно до якого просить суд:

- визнати протиправними дії Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки в особі Фонду державного майна України з включення до Вимог до претендентів для участі у конкурсному відборі на посаду голови правління АТ «Херсонська теплоелектроцентраль», розміщених на сайті ФДМУ 05.02.2021, вимоги «не бути підозрюваним або обвинуваченим»;

- визнати протиправним та скасувати рішення оформлене протоколом від 01.04.2021 за результатами якого затверджено такі рішення: 1. Конкурс на заміщення вакантної посади голови правління АТ «Херсонська теплоелектроцентраль», оголошений на сайті Фонду державного майна України 05.02.2021, визнати таким, що відбувся; 2. Враховуючи результати голосування переможцем конкурсного відбору на заміщення вакантної посади голови правління АТ «Херсонська теплоелектроцентраль» визнати ОСОБА_2 , як такого, що набрав найбільшу кількість голосів та показав найкращі знання законодавства України з питань, що регулюють діяльність підприємства, знання економіки підприємства, стратегічного планування та операційного управління»;

- зобов'язати Постійну конкурсну комісію Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки в особі Фонду державного майна України внести зміни до Вимог до претендентів для участі у конкурсному відборі на посаду голови правління АТ «Херсонська теплоелектроцентраль», розміщених на сайті ФДМУ 05.02.2021, шляхом виключення вимоги «не бути підозрюваним або обвинуваченим».

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду 06.04.2021 провадження у справі було відкрито.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду 22.04.2021 адміністративну справу за № 540/1460/21 передано на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 540/1460/21, вирішено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.06.2021 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 .

Відповідно до частини третьої статті 29 КАС України у разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-IX (в редакції Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» від 16.07.2024 № 3863-IX (далі - Закон №3863-ІХ), який набрав чинності 26.09.2024) установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту. Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом №3863-ІХ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом №3863-ІХ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

На підставі пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-IX (в редакції Закону № 3863-ІХ) та Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, проведено автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України; за його результатами справа №826/17175/16 передана на розгляд та вирішення Волинському окружному адміністративному суду. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Волинського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 цю справу передано для розгляду судді Волдінеру Ф.А.

Враховуючи наведене, справу №540/1460/21 необхідно прийняти до провадження.

В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено, що порядок визначення керівника AT «Херсонська ТЕЦ» врегульовано Законом «Про управління об'єктами державної власності» та Порядком проведення конкурсного відбору' керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 03.09.2008 №777.

Згідно зі статтею 1 Закону «Про управління об'єктами державної власності» управління об'єктами державної власності - є здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Відповідно до підпункту «г» пункту 18 частини другої статті 5 Закону «Про управління об'єктами державної власності», здійснюючи управління об'єктами державної власності, Кабінет Міністрів України визначає порядок конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки.

Пунктом 4 Порядку проведення конкурсного відбору визначено, що для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, крім керівників особливо важливих для економіки підприємств, суб'єкт управління утворює постійно діючу комісію або комісії для конкурсного відбору керівників окремих підприємств (далі - Комісія).

Згідно пункту 4 Порядку проведення конкурсного відбору до повноважень Комісії, крім іншого, віднесено приймання, реєстрація та перевірка на відповідність вимогам цього 1 Порядку документів і пропозицій, поданих претендентами; надсилання разом із згодою на обробку персональних даних претендентів запит до Національної поліції стосовно надання інформації щодо відсутності (наявності) у них судимості, заборони займати відповідні посади або займатися певними видами діяльності; ухвалює рішення про допуск претендентів до конкурсного відбору або відхилення їх кандидатур.

Однак, зазначає, що конкурсними вимогами, оприлюдненими ФДМУ. передбачено вимоги, відмінні від регламентованих Порядком проведення конкурсного відбору, а саме: в розділі 4 пункт 4 передбачає, що кандидат зобов'язаний «Не маги непогашеної або не знятої судимості, не бути підозрюваним або обвинуваченим».

Вказує, що відповідно до статті 21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Відповідно до статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом; не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

При цьому, відповідно до статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.

Стаття 22 Конституції України передбачає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Вважає, що прийнятими обмеженнями відповідач грубо порушив конституційні прана позивача, які не допускається звужуванню змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, вважаємо за доцільне звернути увагу, що. крім наведеного, статтею 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. А Кодексом законів про працю України, при визначені підстав припинення трудового договору, передбачено, що такою підставою може бути набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням) до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовження даної роботи.

Вважає, що тільки вирок суду, що набрав законної сиди та передбачає позбавлення волі або заборону займати певні посади, може перешкодити призначенню особи на певну посаду, в тому числі на посаду голови правління А Г «Херсонська ТЕЦ».

Однак, в порушення вимог чинного законодавства Фондом державного майна України до вимог до кандидата включено вимогу про відсутність не тільки судимості, а й визначено, що кандидат зобов'язаний «Не мати непогашеної або не знятої судимості, не бути підозрюваним або обвинуваченим».

Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що у ОСОБА_1 відсутні підтверджуючі документи стосовно відповідності затвердженим вимогам до претендентів, а саме пункту 4 Основних кваліфікаційних вимог «4.Не мати непогашеної або не знятої судимості, не бути підозрюваним або обвинуваченим».

Позивач надав суду відповідь на відзив, згідно якої не погодився з аргументами відповідача та підтримав заявлені позовні вимоги.

Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, у яких підтримав позицію, викладену у відзиві. Просить суд відмовити у задоволенні позову. Також зазначив, що за приписами Пункту 4 Порядку комісія розробляє та затверджує вимоги до осіб, що виявили бажання взяти участь у конкурсному відборі (далі - претенденти), критерії їх оцінювання; оприлюднює на офіційному веб-сайті суб'єкта управління не пізніше ніж протягом п'яти днів після затвердження вимог до претендентів, оголошення про проведення конкурсного відбору на посаду керівника підприємства, яка стала вакантною (далі - оголошення), та результати конкурсного відбору не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дати його завершення; приймає, реєструє та перевіряє на відповідність вимогам цього Порядку документи і пропозиції, подані претендентами; надсилає разом із згодою на обробку персональних даних претендентів запит до Національної поліції стосовно надання інформації щодо відсутності (наявності) у них судимості, заборони займати відповідні посади або займатися певними видами діяльності; ухвалює рішення про допуск претендентів до конкурсного відбору або відхилення їх кандидатур.

Відтак, вказує, що Порядок не містить переліку вичерпних вимог до претендентів. Такі вимоги визначаються Комісією самостійно з урахуванням визначених у Порядку умов.

Комісія наділена дискреційними повноваженнями щодо розробки та затвердження вимог до осіб, що виявили бажання взяти участь у конкурсному відборі, критерії їх оцінювання наданими їй відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року № 777 «Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки».

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що 30.11.2020 Фондом державного майна України на офіційному сайті було розміщено оголошення про конкурсний відбір претендентів на заміщення вакантної посади голови правління Акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль».

Зазначене оголошення містило вимоги до претендентів для участі у конкурсному відборі на посаду голови правління AT «Херсонська ТЕЦ» вимоги до конкурсної пропозиції, перелік документів, які претендент особисто подає та/або надсилає електронною поштою для участі в конкурсному відборі, відомості про терміни та місце подачі документів (30.12.2020), дату та місце проведення конкурсного відбору (02.02.2021), фінансову звітність Товариства за 2019 рік та примітки до фінансової звітності AT «Херсонська теплоелектроцентраль» за 2019 рік.

Крім того, Фонд державного майна України окремо звернув увагу на те, що конкурсний Відбір відбудеться відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року №777 «Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки» (із змінами).

Рововоим О.С. 17.12.2020 подано конкурсну пропозицію разом із передбаченими умовами конкурсного відбору.

Комісія, 02.02.2021 приступила до безпосереднього відбору, при цьому, Ройового О.С. не було допущено до участі у конкурсному відборі.

За підсумками роботи комісії 04.02.2021 Фондом державного майна України на офіційному сайті (http://www.spfu.gov.ua/userfiles/files/rez KHERSON(2).pdf) оприлюднено «Результати конкурсного відбору претендентів на заміщення вакантної посади голови правління AT «Херсонська ТЕЦ». а саме:

«02.02.2021 у Фонді державного майна України відбулося засідання Постійної конкурсної комісії з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки по заміщенню вакантної посадиjcohorh правління ЛТ «Херсонська ТЕЦ», за результатами якого затверджено такі рішення; Конкурс на заміщення вакантної посади голови правління AT «Херсонська ТЕЦ» оголошений на сайті Фонду державного майна України 30.11.2020, визнати таким, що відбувся.

Однак, у зв'язку з тим, що за результатами конкурсного відбору на заміщення вакантної посади голови правління ЛТ «Херсонська ТЕЦ» не визнано переможця конкурсного відбору, повторно оголосити конкурсний відбір претендентів на заміщення вакантної посади голови правління AT «Херсонська ТЕЦ», з урахуванням вимог до претендентів та до конкурсної пропозиції, затверджених конкурсною комісією 27.11.2020.

Заяви претендентів на заміщення вакантної посади голови правління AT «Херсонська ТЕЦ» приймати протягом 30 календарних днів після дати оприлюднення оголошення на офіційному вебсайті Фонду державного майна України».

05.02.2021 Фондом державного майна України на офіційному сайті оприлюднено оголошення про повторний конкурсний відбір претендентів на заміщення вакантної посади голови правління акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль», яке містило Вимоїн до претендентів для участі у конкурсному відборі на посаду голови правління AT «Херсонська ТЕЦ», вимоги до конкурсної пропозиції, перелік документів, які претендент особисто подасть та/або надсилає електронною поштою для участі в конкурсному відборі, відомості про терміни та місце подачі документів (07.03.2021). дату та місце проведення конкурсного відбору (01.04.2021), фінансову звітність Товариства за 2019 рік та примітки до фінансової звітності ЛТ «Херсонська теплоелектроцентраль» за 2019 рік. Зазначене оголошення є ідентичним попередньому, єдиними відмінностями дати термінів подачі документів та конкурсного відбору.

01.04.2021 Ровового О.С. не було допущено до участі у конкурсному відборі та за підсумками роботи комісії 02.04.2021 Фондом державного майна України на офіційному сайті (http://www.spfu.gov.ua/userfiles/files/KHT.pdf) оприлюднено «Результати конкурсного відбору претендентів на заміщення вакантної посади голови правління А Г «Херсонська ТЕЦ», а саме:

01.04.2021 у Фонді державного майна України відбулося засідання Конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки по заміщенню вакантної посади голови правління акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль», за результатами якого затверджено такі рішення:

1. Конкурс на заміщення вакантної посади голови правління акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль», оголошений на сайті Фонду державного майна України 05 лютого 2021 року, визнати таким, що відбувся.

2. Враховуючи результати голосування переможцем конкурсного відбору на заміщення вакантної посади голови правління акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» визнати ОСОБА_2 , як такого, що набрав найбільшу кількість голосів за показав найкращі знання законодавства України з питань, що регулюють діяльність підприємства, знання економіки підприємства, стратегічного планування та операційного управління».

Вважаючи дії відповідача такими, що порушують його права та інтереси, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

Повноваження Фонду державного майна України, як державного органу приватизації та органу управління об'єктами державної власності визначені положеннями законів України «Про Фонд державного майна України», «Про управління об'єктами державної власності», «Про приватизацію державного і комунального майна».

За приписами статті 5 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд у сфері приватизації державного майна, зокрема, здійснює повноваження власника державного майна, у тому числі корпоративних прав, у процесі приватизації та контролює діяльність підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління; приймає рішення про приватизацію; бере та передає функції управління майном державних підприємств; розриває контракти з керівниками державних підприємств, функції з управління майном яких передані Фонду державного майна України.

Отже, до повноважень Фонду належить, зокрема, здійснення повноважень власника державного майна.

При цьому статтею 1 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» передбачено, що уповноважені Кабінетом Міністрів України органи здійснюють повноваження щодо реалізації прав держави як власника об'єктів державної власності, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Процедура проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки регламентована приписами Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 №777 «Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки» (далі - Порядок), яким врегульовано вимоги щодо проведення конкурсу, відбору та призначення керівника державного підприємства.

Конкурсний відбір претендентів на заміщення вакантної посади голови правління AT «Херсонська ТЕЦ» було проведено відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року №777 «Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки» виходячи з наступного.

Пунктом 1 Порядку визначено процедуру конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки (далі - підприємства) у разі прийняття міністерством, Фондом державного майна, іншим органом, що здійснює управління об'єктами державної власності, рішення про необхідність проведення такого відбору, а також процедуру конкурсного відбору керівника підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн гривень, та керівника особливо важливого для економіки підприємства (підприємства, вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд гривень або річний розмір чистого доходу якого перевищує 1,5 млрд гривень).

Пунктом 2 Порядку визначено підстави для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства (далі - конкурсний відбір) є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, який виконує функцію з управління підприємством, державним господарським об'єднанням, державною холдинговою компанією, іншою державною господарською організацією, для підприємств, функції з управління якими виконує Кабінет Міністрів України, - рішення Кабінету Міністрів України (далі - суб'єкт управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору (крім керівників особливо важливих для економіки підприємств), яке для підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн. гривень, приймається не пізніше ніж через 20 днів після відкриття вакансії керівника підприємства.

Пунктом 3 Порядку зазначено, що для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, крім керівників особливо важливих для економіки підприємств, суб'єкт управління утворює постійно діючу комісію або комісії для конкурсного відбору керівників окремих підприємств (далі - комісія). Склад комісії затверджується відповідним актом суб'єкта управління.

Наказом Фонду державного майна України від 19.08.2020 № 1404 «Про затвердження складу Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки», затверджено склад Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки.

За приписами Пункту 4 Порядку комісія розробляє та затверджує вимоги до осіб, що виявили бажання взяти участь у конкурсному відборі (далі - претенденти), критерії їх оцінювання; оприлюднює на офіційному веб- сайті суб'єкта управління не пізніше ніж протягом п'яти днів після затвердження вимог до претендентів, оголошення про проведення конкурсного відбору на посаду керівника підприємства, яка стала вакантною (далі - оголошення), та результати конкурсного відбору не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дати його завершення; приймає, реєструє та перевіряє на відповідність вимогам цього Порядку документи і пропозиції, подані претендентами; надсилає разом із згодою на обробку персональних даних претендентів запит до Національної поліції стосовно надання інформації щодо відсутності (наявності) у них судимості, заборони займати відповідні посади або займатися певними видами діяльності; ухвалює рішення про допуск претендентів до конкурсного відбору або відхилення їх кандидатур.

З огляду на вказане, Порядок не містить переліку вичерпних вимог до претендентів. Такі вимоги визначаються Комісією самостійно з урахуванням визначених у Порядку умов.

Відповідно до вимог Порядку 27 листопада 2020 року конкурсною комісією Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки затверджено вимоги до претендентів на заміщення вакантної посади голови правління AT «Херсонська ТЕЦ» та до конкурсної пропозиції, відповідне оголошення було опубліковано на сайті 30.11.2020.

У зв'язку з тим, що за результатами конкурсного відбору на заміщення вакантної посади голови правління AT «Херсонська ТЕЦ» не визнано переможця конкурсного відбору, повторно оголошено конкурсний відбір претендентів на заміщення вакантної посади голови правління AT «Херсонська ТЕЦ», з урахуванням вимог до претендентів та до конкурсної пропозиції, затверджених конкурсною комісією 27.11.2020 року, відповідне оголошення було опубліковано на сайті 04.02.2021.

Так, відповідно до Порядку Фонд державного майна України листом від 22.03.2021 №10-17-6230 направив до Міністерства внутрішніх справ України запит стосовно надання інформації про відсутність у претендентів судимості, заборони займати відповідні посади або займатися певними видами діяльності.

Листом від 23.03.2021 № 11355/16-2021 Міністерство внутрішніх справ України надало результати перевірки відомостей щодо відсутності (наявності) судимості, заборони займати відповідні посади або займатися певними видами діяльності стосовно претендентів на заміщення вакантної посади голови правління AT «Херсонська ТЕЦ».

Стосовно ОСОБА_1 зазначено, на території України, станом на 23.03.2021 незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває. Разом з тим, є особою, якій 01.11.2017 прокуратурою Дніпропетровської області повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 с. 364, ч. 2 ст. 367 КК України. 27.06.2018 кримінальне провадження №42017040000001074 віл 31.08.2017 /об'єднане з КП № 5) направлено до суду з обвинувальним актом. 19.02.2021 Криворізькою місцевою прокуратурою № 2 Дніпропетровської області в рамках кримінального провадження № 12017040730000978 від 31.03.2017 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. 26.02.2021 матеріали кримінального провадження з обвинувальним актом направлено до суду.

Згідно з протоколом № 5 засідання Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки заміщення вакантної посади голови правління AT «Херсонська ТЕЦ» перед заслуховуванням голова конкурсної комісії звернувся до учасника конкурсного відбору ОСОБА_1 з проханням надати підтвердні документи стосовно відповідності затвердженим вимогам до претендентів, а саме пункту 4 Основних кваліфікаційних вимог «4.Не мати непогашеної або не знятої судимості, не бути підозрюваним або обвинуваченим».

Також, ОСОБА_1 було надано ухвалу Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 16.03.2021 № 212/5495/18 про звільнення ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 16.03.2021 № 212/5495/18 встановлено: «Так, ОСОБА_1 , виконуючи відповідно до спеціального розпорядження обов'язки генерального директора державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" та будучи уповноваженим, відповідно до своїх функціональних обов'язків, підписувати від імені підприємства документи, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно- господарських функцій, тобто будучи службовою особою, у період часу із 15.06.2015 до 17.06.2015, у робочий час, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні ДП "КТЦ" у будівлі 1 по вул. Електричній у м. Кривому Розі, в наслідок неналежного виконання своїх службових обоє 'язків, через несумлінне ставлення до них, належним чином не перевіривши та не впевнившись у правильності документів, підписав від свого імені Розрахунок обсягу заборгованості за минулий період (за 2014 рік) з різниці в тарифах на тетову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, що у подальшому була надана до Криворізької міської ради ДП "КТЦ", достовірно знаючи, що за результатами такого підписання та подальшого погодження Розрахунку, на рахунки ДП "КТЦ" будуть перераховані грошові кошти із Державного бюджету України у розмірі, вказаному у зазначеному Розрахунку, а також належним чином не пересвідчившись у достовірності інформації, що відображалась у вказаних документах документах, через несумлінне ставлення до них, та не розуміючи, що зазначена у вказаному Розрахунку різниця між сумами грошових коштів, фактично сплачених населенням за поставлені послуги із гарячого водопостачання, водовідведення та опалення та грошових коштів, затрачених ДГ1 "КТЦ" на виробництво, транспортування та надання таких послуг, не підтверджені у повному обсязі первинними бухгалтерськими документами.

Таким чином, у результаті неналежного виконання ОСОБА_1 , через несумлінне ставлення до них, інтересам держави спричинено шкоди у сумі 4 291 463,47 гривень, що більш ніж у 250 разів перевищує розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за відповідний період, тобто є тяжкими наслідками у розумінні примітки до ст. 364 КК України.

Відтак, ОСОБА_1 обвинувачувався у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до та, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам та інтересам юридичних осіб комунальної та державної власності, тобто за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України».

Вищезазначені факти встановлені ухвалою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 16.03.2021 № 212/5495/18, проте ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за ч.2 ст. 367 КК України звільнено у зв'язку з закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності.

Як вбачається із результатів перевірки відомостей щодо відсутності (наявності) судимості, заборони займати відповідні посади або займатися певними видами діяльності стосовно претендентів на заміщення вакантної посади голови правління AT «Херсонська ТЕЦ» наданими листом від 23.03.2021 № 11355/16-2021 Міністерством внутрішніх справ України, 19.02.2021 Криворізькою місцевою прокуратурою № 2 Дніпропетровської області в рамках кримінального провадження № 12017040730000978 від 31.03.2017 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. 26.02.2021 матеріали кримінального провадження з обвинувальним актом направлено до суду.

Враховуючи вищевикладене, відсутність у ОСОБА_1 підтверджуючих документів стосовно відповідності затвердженим вимогам до претендентів, а саме пункту 4 Основних кваліфікаційних вимог «4.Не мати непогашеної або не знятої судимості, не бути підозрюваним або обвинуваченим», як наслідок, ОСОБА_1 було недопущено до подальшої співбесіди.

Таким чином, 01.04.2021 конкурс на заміщення вакантної посади голови правління AT «Херсонська ТЕЦ» відбувся. Враховуючи результати голосування переможцем конкурсного відбору на заміщення вакантної посади голови правління акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» визнано ОСОБА_2 , як такого, що набрав найбільшу кількість голосів та показав найкращі знання законодавства України з питань, що регулюють діяльність підприємства, знання економіки підприємства, стратегічного планування та операційного управління.

Тому суд зазначає, що конкурсний відбір претендентів на заміщення вакантної посади голови правління AT «Херсонська ТЕЦ» було проведено відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема до вимог Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року № 777 «Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки» (із змінами).

Звертаємо увагу, що рішенням від 30.04.2021 №1 річних загальних зборів AT «Херсонська ТЕЦ» обрано наглядову раду, а відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 52 Закону України «Про акціонерні товариства», зокрема обрання та припинення повноважень голови і членів виконавчого органу належить виключно до компетенції наглядової ради.

Враховуючи вищенаведене, Фонд надав наглядовій раді AT «Херсонська ТЕЦ» документи відносно конкурсного відбору для прийняття до уваги при прийнятті управлінського рішення.

Стаття 77 КАС України передбачає обов'язок доказування а саме: кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно з ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, з огляду на те, що позивачу відмовлено в задоволенні позову.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ф.А. Волдінер