Житомирський апеляційний суд
Справа №295/2939/25 Головуючий у 1-й інст. Довгалюк Л. В.
Номер провадження №33/4805/750/25
Категорія ч.1 ст.483 МКУ Доповідач Галацевич О. М.
22 жовтня 2025 року м.Житомир
Суддя судової палати з розгляду цивільних справ Житомирського апеляційного суду Галацевич О.М., за участі представника Житомирської митниці - Заліщука Олексія Миколайовича, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Житомирі апеляційну скаргу представника Житомирської митниці - Кондратюка Андрія Володимировича на постанову Богунського районного суду м. Житомира від 13 травня 2025 року, якою матеріали справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.483 МК України направлено до Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області,
встановив:
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 13 травня 2025 року об'єднано в одне провадження справи: № 295/2939/25, № 295/2940/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України, присвоєно об'єднаній справі № 295/2939/25.
Матеріали справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.483 МК України направлено до Житомирського РУП № 1 ГУНП в Житомирській області в порядку ст. 253 КУпАП та провадження у справі закрито.
З постанови суду вбачається, що відповідно до протоколу про порушення митних правил №0025/UA101000/2025 від 06.01.2025 ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару (транспортного засобу - легкового автомобіля марки «FORD», модель «EDGE», номер кузова НОМЕР_1 , вартістю 7 609 USD (еквівалент 312 646,20 грн за курсом НБУ) через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підставу для переміщення документів довіреності від 03.09.2024, посвідченої приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Музикою Л.І., на бланку серії НТМ № 739577, зареєстровану у реєстрі за № 131, згідно з якою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уповноважила ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серед іншого представляти її інтереси з питань придбання на її ім?я, транспортування та розмитнення транспортного засобу - автомобіля з номером кузова НОМЕР_1 , що є підробленою.
Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0024/UA101000/2025 від 06.01.2025 ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару (транспортного засобу) - легкового автомобіля марки «AUDI», модель «А4», номер кузова НОМЕР_2 , вартістю 5 299 USD (еквівалент 217 730,61 грн за курсом НБУ) через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підставу для переміщення документів - довіреність від 05.09.2024, посвідчену приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Матвєєвою В.О., на бланку серії НТН № 399050, зареєстровану у реєстрі за № 5345, згідно з якою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уповноважила ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серед іншого представляти її інтереси з питань придбання на її ім?я, транспортування та розмитнення транспортного засобу - автомобіля AUDI A4, 2017 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 , що є підробленою.
На підставі викладеного Житомирська митниця вважає, що зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України.
Суддя першої інстанції, посилаючись на наявність в матеріалах справи повідомлення Житомирської митниці про протиправне діяння, що містить ознаки злочину № 012/П/UA/101000/2025 від 06.01.2025, за яким Житомирським РУП № 1 ГУНП в Житомирській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 12024060400003936 від 16.12.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, дійшов висновку, що матеріали справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 підлягають направленню в порядку ст.253 КУпАП органу досудового розслідування з метою відповідного дослідження та оцінки в порядку кримінального провадження.
Не погоджуючись з вказаною постановою судді місцевого суду, представник Житомирської митниці Кондратюк А.В. подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати, прийняти нову, якою визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, застосувавши до нього стягнення у відповідності до санкції статті. Зазначив, що суд першої інстанції прийняв постанову передчасно, з порушенням норм процесуального права та неправильно застосував норми матеріального права. Вказав, що матеріали адміністративних справ стосуються порушень ОСОБА_1 ст. 483 МК України у зв'язку з переміщенням товарів через митний кордон України. В свою чергу кримінальне провадження за №12024060400003936 від 16.12.2024 стосується обставин використання та підробки офіційних документів. У відповідності до листа Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області підозра нікому не повідомлялась, а досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні безпосередньо не взаємопов'язано з переміщенням або діями, спрямованими на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю та відповідальністю, що передбачена як ст.483 МК України та ст.201 КК України. На думку митного органу, матеріали справи безпідставно спрямовані до Житомирського РУП № 1 ГУНП в Житомирській області, а справа має бути розглянута по суті судом.
Належним чином повідомлений про місце і час судового засідання ОСОБА_1 до суду апеляційної інстанції не з'явився, будь-яких клопотань на адресу суду не направляв.
За таких обставин, з метою недопущення затягування розгляду справи, зважаючи на положення статті 268 КУпАП, які не містять імперативної заборони щодо розгляду справи за відсутності особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення та у відповідності до положень ч.6 ст.294 КУпАП, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення представника Житомирської митниці - Заліщука О.М., перевіривши доводи апеляційної скарги, приходжу до наступного висновку.
Згідно зі статтею 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За змістом статей 245 КУпАП та 486 МК України завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Статтею 489 МК України установлено, що при розгляді справи про порушення митних правил необхідно з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ч.1 ст.483 МК України передбачено склад адміністративного правопорушення, що полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
За приписами ч.1 ст.9 КУпАП та ч.2 ст.458 МК України адміністративна відповідальність за правопорушення передбачені як КУпАП, так і МК України настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст.253 КУпАП, якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Як роз'яснено у ч.ч.2, 3 п. 6 постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» №8 від 03 червня 2005 року підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.
При цьому підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.
Судом першої інстанції встановлено, що за повідомленням Житомирської митниці про протиправне діяння, що містить ознаки злочину № 012/П/UA/101000/25 від 06.01.2025, Житомирським РУП № 1 ГУНП в Житомирській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 12024060400003936 від 16.12.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України (а.с.224-229,241).
Фактичні обставини порушення митних правил, викладені в протоколах про порушення митних правил №0025/UA101000/2025 від 06.01.2025, №0024/UA101000/2025 від 06.01.2025 та доданих до них матеріалів, на даний час є предметом перевірки органом досудового розслідування в межах кримінального провадження № 12024060400003936 від 16.12.2024, по якому відсутнє остаточне процесуальне рішення по справі та обвинувальний акт до суду не скеровувався.
Отже, висновок судді місцевого суду про направлення матеріалів справи до органу досудового розслідування є правильним, оскільки за відсутності результатів досудового розслідування у вищевказаному кримінальному провадженні, судовий розгляд справи про адміністративне правопорушення на даний час є неможливим.
За результатами апеляційного перегляду справи про адміністративне правопорушення не встановлено порушення судом першої інстанції норм процесуального права чи неправильного застосування норм матеріального права, висновки суду, обґрунтовано викладені у мотивувальній частині судового рішення, доводами апеляційної скарги не спростовані, а тому постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
На підставі наведеного та керуючись ст. 294 КУпАП, суд
постановив:
Апеляційну скаргу представника Житомирської митниці Кондратюка Андрія Володимировича залишити без задоволення.
Постанову Богунського районного суду м. Житомира від 13 травня 2025 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Галацевич