Справа № 161/15934/24 Провадження №11-кп/802/621/25 Головуючий у 1 інстанції: ОСОБА_1
Доповідач: ОСОБА_2
21 жовтня 2025 року місто Луцьк
Волинський апеляційний суд в складі:
головуючого судді - ОСОБА_2 ,
суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
з участю секретаря - ОСОБА_5 ,
прокурора - ОСОБА_6 ,
захисника - ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду матеріали кримінального провадження № 22023130000000639 за апеляційною скаргою захисника ОСОБА_7 в інтересах обвинуваченої ОСОБА_8 на вирок Луцького міськрайонного суду Волинської області від 03 липня 2025 року щодо ОСОБА_8 ,
Вказаним вироком суду ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка смт. Новоайдар Новоайдарського району Луганської області, громадянка України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судима,
засуджена за ч.5 ст.111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 9 (дев'ять) років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування, органах державного управління та контролю, підприємствах та організаціях державної та комунальної власності на строк 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією усього належного їй на праві приватної власності майна..
Строк відбуття основного покарання ОСОБА_8 рахувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з моменту фактичного затримання.
Обраний в порядку ч.6 ст.193 КПК України щодо ОСОБА_8 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою - залишено без змін.
Вироком вирішено питання речових доказів.
За вироком суду ОСОБА_8 визнана винною та засуджена за вчинення дій, які виразилися у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Так, Верховною Радою УРСР 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України.
Положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою.
Відповідно до ч.1 ст.17, ч.1 ст.65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема і Луганська область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Згідно з вимогами ст.ст.72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішується виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і російська федерація (далі - рф).
Згідно з пунктами 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1991 рф, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні своє зобов'язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язалися утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
У відповідності до пунктів 3, 8 Меморандуму про підтримку миру та стабільності в Співдружності Незалежних Держав від 10.02.1995, що укладений між державами СНД, серед яких є Україна та рф, держави підтвердили непорушність існуючих кордонів один одного та зобов'язалися виступати проти будь-яких дій, що підривають їхню непорушність, а також вирішувати усі суперечки, що виникають з питань кордонів і територій, тільки мирними засобами. Держави також зобов'язалися не підтримувати на території інших держав-учасниць сепаратистські рухи, а також сепаратистські режими, якщо такі виникнуть; не встановлювати з ними політичних, економічних та інших зв'язків; не допускати використання ними територій і комунікацій держав-учасниць Співдружності; не надавати їм економічної, фінансової, військової та іншої допомоги.
Відповідно до положень Статуту ООН і зобов'язань згідно із Заключним актом Наради з безпеки і співробітництва в Європі, Україна та рф 31.05.1997 уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф (ратифікований Законом України від 14.01.1998 № 13/98-ВР та Федеральним Законом рф від 02.03.1999 № 42-ФЗ). Відповідно до статей 2 - 3 зазначеного Договору, рф зобов'язалася поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та зобов'язалася будувати відносини одна з одною на основі принципів взаємної поваги, суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або погрози силою, у тому числі економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов'язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.
Згідно опису і карти державного кордону, які є додатками до Договору між Україною та рф про українсько-російський державний кордон від 28.01.2003 (ратифікований рф 22.04.2004), територія Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, Донецької, Луганської, Запорізької та інших областей відноситься до території України.
Незважаючи на вищевикладене, 21.02.2022 рф визнано так звані «Донецьку Народну Республіку» та «Луганську Народну Республіку» незалежними державами, попередньо впроваджуючи в період 2013-2022 років, із застосуванням засобів масової інформації, ідеї єдиного російського народу та відсутності української нації, вчиняючи неоголошені та приховані вторгнення на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств рф, організовуючи та підтримуючи терористичну діяльність, направлену на окупацію Донецької та Луганської областей та порушення територіальної цілісності України.
Надалі президент рф 24.02.2022 оголосив про рішення розпочати так звану спеціальну військову операцію в Україні.
Після цього, збройними силами рф, які діяли за наказом керівництва рф і збройних сил рф, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромах, військовим штабам і складам Збройних Сил України, а також підрозділами збройних сил та інших військових формувань рф 24.02.2022 здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна через державний кордон України, який проходить територіями Автономної Республіки Крим, Запорізької, Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської, Миколаївської, Сумської, Чернігівської та інших областей, і здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, окупували частину вказаної території, організували проведення псевдореферендумів та прийняття незаконних, з огляду на норми міжнародних актів, рішень щодо включення окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей до складу суб'єктів рф, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час і призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
У свою чергу, указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено воєнний стан на всій території України, дія якого неодноразово продовжувалася та який триває по даний час.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Згідно зі ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2012 № 1207-VII, державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
У відповідності до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», починаючи з 25.02.2022 територія Новоайдарської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області, є тимчасово окупованою рф територією України.
Згідно з положеннями ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014, тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація рф територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для рф жодних територіальних прав. За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Водночас, після окупації території Новоайдарської селищної територіальної громади представниками збройних формувань рф, фактично було узурповано всі владні повноваження на цій тимчасово окупованій території шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності територіальних громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення на захоплених територіях.
При цьому, для подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території та реалізації узурпованих владних повноважень, всупереч порядку, встановленому Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про центральні органи виконавчої влади», «Про місцеві державні адміністрації», та іншим нормативно-правовим актам, 26.04.2022 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб рф зареєстровано незаконно створений орган державної влади - «Управление государственного казначейства Луганской Народной Республики в Новоайдарском районе» (мовою оригіналу).
Згідно з ч.3 ст.18 Кримінального кодексу України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 26.04.2002 «Про судову практику у справах про хабарництво» організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів, їх заступники, особи, які керують ділянками робіт.
У ході розвитку подій, пов'язаних з військовою агресією рф та окупацією ряду населених пунктів Луганської області, станом на 24.02.2022 громадянка України ОСОБА_8 , яка постійно проживала на території Новоайдарської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області, та, відповідно, останній були достовірно відомі наведені вище факти розв'язання та ведення рф агресивної війни проти України, здійснення підривної діяльності, захоплення державних установ, організацій та військових частин, оскільки ці події широко висвітлювались більшістю засобів масової інформації, та набули розголосу у місцевого населення, будучи громадянкою України, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, а відтак усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, водночас підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів рф, які передбачають перебування України у сфері її впливу, а також з корисливих мотивів та хибного почуття кар'єризму, вирішила використати факт встановлення окупаційної влади на території Новоайдарської селищної територіальної громади та ряду інших населених пунктів Луганської області у своїх особистих інтересах та не пізніше 01.04.2022, більш точний час досудовим розслідуванням з об'єктивних причин не встановлений, добровільно обійняла посаду «начальника отдела бухгалтерского учета и отчетности - главного бухгалтера управления Государственного казначейства Луганской Народной Республики в Новоайдарском районе» (мовою оригіналу), тобто посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконно створеному органі виконавчої влади.
З метою демонстрації окупаційній владі своєї особистої прихильності, формування в населення окупованої частини території Луганської області, в тому числі Щастинської селищної територіальної громади, де зареєстрована юридична адреса та фактичне місцезнаходження згаданого незаконно створеного органу влади, думки про невідворотність встановлення та утвердження російської окупації частини території України як єдиної законної влади на цій території, просуваючи ідеї проросійської спрямованості щодо незворотного і стабільного існування на теренах Луганської області влади рф, ОСОБА_8 , будучи «начальником отдела бухгалтерского учета и отчетности - главным бухгалтером управления Государственного казначейства Луганской Народной Республики в Новоайдарском районе» (мовою оригіналу), відповідно до свого «посадового регламенту», здійснювала загальне керівництво підпорядкованим їй незаконно створеним органом влади, підбирала та призначала на посади працівників, здійснювала контроль за виконанням ними посадових обов'язків, контролювала ведення обліку по виконанню бюджетів бюджетної системи т.зв. «лнр», та інше.
Діючи у такий спосіб та добровільно зайнявши посаду у незаконно створеному органі влади та, виконуючи функції «начальника отдела бухгалтерского учета и отчетности - главного бухгалтера управления Государственного казначейства Луганской Народной Республики в Новоайдарском районе» (мовою оригіналу), ОСОБА_8 здійснила колабораційну діяльність.
У поданій на вирок суду апеляційній скарзі захисник обвинуваченої вважає, що висновки суду першої інстанції, викладені у вироку, не відповідають фактичним обставинам справи, дані, що зазначені в ньому, не підтверджуються дослідженими доказами, судом не надано належної оцінки доказам, які містяться в матеріалах кримінального провадження, а саме щодо належності і допустимості, а тому вирок підлягає скасуванню з урахуванням відсутності належних та допустимих доказів для доведення вини ОСОБА_8 . Просить вирок скасувати, кримінальне провадження щодо ОСОБА_8 закрити у зв'язку з тим, що не встановлені достатні докази для доведення винуватості особи в суді і вичерпані можливості їх отримати.
Відповідно до ч.3 ст.323 КПК України, судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 КПК України, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.
Повістки про виклик обвинуваченого у разі здійснення спеціального судового провадження надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування, а процесуальні документи, що підлягають врученню обвинуваченому, надсилаються захиснику. Інформація про такі документи та повістки про виклик обвинуваченого обов'язково публікуються у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 КПК та на офіційному веб-сайті суду.
З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду обвинувачений вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Обвинувачену ОСОБА_8 належним чином повідомлено про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги з дотриманням вимог ч.8 ст.135, ст.323 КПК України, зокрема шляхом публікацій повідомлень про виклик до суду в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газета «Урядовий кур'єр»), а також шляхом розміщення повісток про виклик до суду на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та на веб-сайті Волинського апеляційного суду.
З урахуванням викладеного та вимог кримінального процесуального закону апеляційним судом прийнято рішення про розгляд апеляційної скарги за відсутності обвинуваченої ОСОБА_8 ..
Заслухавши доповідача, який доповів суть вироку та виклав доводи апеляційної скарги, захисника, яка підтримала подану нею апеляційну скаргу та просила скасувати вирок суду, прокурора, який апеляційну скаргу заперечив і просив вирок суду залишити без зміни, перевіривши матеріали кримінального провадження, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає з таких підстав.
Відповідно до вимог ч.1 ст.404 КПК України, вирок суду першої інстанції перевіряється апеляційним судом в межах апеляційної скарги.
Згідно вимог ст.370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об'єктивно з'ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст.94 КПК України. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Відповідно до приписів ст.84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Положеннями ст.94 КПК України передбачено, що слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення. Жоден доказ не має наперед встановленої сили.
Перевіривши доводи апеляційної скарги захисника та матеріали кримінального провадження, апеляційний суд доходить висновку, що вирок суду відповідає вимогам ст.374 КПК України, оскільки в ньому міститься формулювання обвинувачення та належним чином викладені та обґрунтовані висновки суду про доведеність винуватості ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.
Апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції всебічно, повно й неупереджено дослідженні всі докази, надані сторонами провадження, яким судом надана оцінка з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для висновку про доведеність винуватості обвинуваченого, що свідчить про відповідність оскарженого вироку вимогам КПК України.
Судовий розгляд у межах цього кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_8 (in absentia), яка показань суду не надавала, будь-яких клопотань від останньої на адресу суду також не надходило.
Разом з тим, свої висновки суд першої інстанції правильно обґрунтував показаннями свідків ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , які, будучи допитаними в режимі відеоконференцзв'язку, пояснили суду, що ОСОБА_8 раніше була їх колегою, працювала в управлінні ДКС України в Новоайдарському районі Луганської області. Після повномасштабного вторгнення рф від мешканців смт. Новоайдар їм стало відомо, що ОСОБА_8 влаштувалась працювати в «Казначействі ЛНР» головним бухгалтером.
Оцінюючи показання, дані свідками в судовому засіданні суду першої інстанції, колегія суддів вважає їх правдивими, оскільки вони є логічними, послідовними, не суперечать іншим встановленим судом фактичним обставинам справи.
Крім показань свідків, висновок про доведеність винуватості ОСОБА_8 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, за встановлених під час судового розгляду фактичних обставин, суд першої інстанції обґрунтував дослідженими в судовому засіданні доказами, які знайшли ґрунтовну оцінку в судовому рішенні, зокрема: з даних, що містяться в протоколі огляду від 19.09.2023 з додатками та доданим диском, вбачається, що старший оперуповноважений 5 відділу ГВ ЗНД 3 управління ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_12 , з метою виявлення і фіксації відомостей, що мають значення для розслідування кримінального провадження, на підставі доручення слідчого, провів огляд публікації, розміщеної у «Телеграм» каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 з текстом: «К нам попали документы о еще одной колаборантке из Новоайдара. ОСОБА_8 . В апреле 2022 года была назначена главным бухгалтером управления казначейства «лнр» в Новоайдаре, а до войны работала в исполнительном аппарате Новоайдарского районного совета. Всех помним, всех видим, все предатели получат по заслугам!» (мовою оригіналу). У вказаній публікації розміщено фотокопії: - картки зразків підписів № 2 від 19.04.2022, в якій у полі «Начальник отдела бухгалтерского учета и отчетности - главний бухгалтер» « ОСОБА_8 » виконано рукописний підпис, вказана картка також містить печатку та рукописний напис у графі «Головний бухгалтер ОСОБА_8 »; - наказу директора т.зв. «Державного казначейства ЛНР» ОСОБА_14 № 124-лс від 01.04.2022, відповідно до якого ОСОБА_8 призначена на посаду «начальника отдела бухгалтерского учета и отчетности - главного бухгалтера управления Государственного казначейства Луганской Народной Республики в Новоайдарском районе» (мовою оригіналу) з 01.04.2022. Також, вказана публікація містить фотографію особи жіночої статі, ідентифіковану як ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вказані фотокопії документів та фото додано до протоколу та збережено на диск. Дана інформація свідчить про те, що ОСОБА_8 займає посаду «начальника отдела бухгалтерского учета и отчетности - главного бухгалтера управления Государственного казначейства Луганской Народной Республики в Новоайдарском районе» (мовою оригіналу), тобто посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а додана до протоколу огляду копія наказу директора т.зв. «Державного казначейства ЛНР» ОСОБА_14 № 124-лс від 01.04.2022, з якої вбачається, що підставою призначення ОСОБА_8 на вищевказану посаду є її заява від 01.04.2022, вказує на добровільність дій обвинуваченої. З даних, що містяться в протоколі пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 18.09.2023 з доданою до нього довідкою, вбачається, що свідок ОСОБА_15 , на запитання, чи впізнає вона осіб, зображених на фото, заявила, що за загальними ознаками зовнішності, такими як волосся, очі, форма обличчя, впізнає особу, зображену на фото № 1, та додала, що це ОСОБА_8 . Відповдіно до довідки до вказаного протоколу на фотознімку № 1 зображена ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 15.09.2023 з доданою до нього довідкою зафіксовано, що свідок ОСОБА_11 , на запитання, чи впізнає вона осіб, зображених на фото, заявила, що за загальними ознаками зовнішності, такими як волосся, очі, форма обличчя, впізнає особу, зображену на фото № 1, та додала, що це ОСОБА_8 . Відповдіно до довідки до вказаного протоколу на фотознімку № 1 зображена ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 07.06.2024 з доданою до нього довідкою встановлено, що свідок ОСОБА_16 , на запитання, чи впізнає вона осіб, зображених на фото, повідомила, що за загальними ознаками зовнішності, такими як волосся, очі, форма обличчя, впізнає особу, зображену на фото № 1, та додала, що це ОСОБА_8 . Відповдіно до довідки до вказаного протоколу на фотознімку № 1 зображена ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Відомостями, що містяться в протоколі пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 10.06.2024 з доданою до нього довідкою, зафіксовано, що свідок ОСОБА_10 , на запитання, чи впізнає вона осіб, зображених на фото, повідомила, що за загальними ознаками зовнішності, такими як волосся, очі, форма обличчя, впізнає особу, зображену на фото № 1, та додала, що це ОСОБА_8 . Відповдіно до довідки до вказаного протоколу на фотознімку № 1 зображена ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . З даних, зафіксованих в протоколі тимчасового доступу до речей і документів від 03.06.2024 з додатками, вбачається, що старший слідчий в ОВС СВ ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_17 , в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000639 від 17.08.2023, на підставі ухвали слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 21.05.2024 (справа № 161/9431/24, провадження № 1-кс/161/2686/24), ознайомилась із матеріалами кримінального провадження №22023130000000073 від 24.01.2023 за ч. 5 ст. 111-1 КК України, які перебувають у володінні СВ 3 управління ІНФОРМАЦІЯ_7. При ознайомленні із змістом документів, які знаходяться в матеріалах кримінального провадження №22023130000000073 від 24.01.2023 за ч. 5 ст. 111-1 КК України, встановлено, що у них містяться документи, які мають значення для кримінального провадження №22023130000000639 від 17.08.2023 за ч. 5 ст. 111-1 КК України, у зв'язку з цим проведено виїмку таких документів, шляхом їх копіювання, зокрема: - витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22023130000000073 від 24.01.2023 на 1 акр.; - супровідний лист з Луганської обласної прокуратури за вих.№ 513 вих-23 від 06.11.2023 на 1 арк.; - клопотання про дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій № 09/2-37нт на 3 арк.; - доручення на проведення негласних слідчих (розшукових) дій № 09/2-39нт на 1 арк.; - супровідний лист з Дніпровського апеляційного суду № 19-8637 вих-2023 від 17.11.2023 на 1 арк.; - ухвала Дніпровського апеляційного суду № 23-3622нт/2023 від 08.05.2023 на 1 арк.; - повідомлення Дніпровського апеляційного суду № 19-8636 вих-2023 від 17.11.2023 про розсекречування матеріальних носіїв секретної інформації у кримінальному провадженні №22023130000000073 на 1 арк.; - протокол про результати проведення негласних слідчих (розшукових) дій реєстр. № 5/5-10717нт від 25.05.2023 на 26 арк. з додатком до нього у вигляді носія інформації DVD-R диску (на який скопійовано інформацію з DVD-R диску № 104нт від 05.05.2023); - протокол огляду від 15.12.2023 з додатками до нього. Протоколом огляду від 22.07.2024 зафіксовано, що старший слідчий СВ ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_18 , з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, провів огляд диску DVD-R Verbatim, який вилучений 03.06.2024 в ході проведення тимчасового доступу до матеріалів кримінального провадження №22023130000000073 від 24.01.2023 за ч.5 ст.111-1 КК України, на який скопійовано інформацію з DVD-R диску № 104нт від 05.05.2023, який є додатком до протоколу за результатими проведення негласних слідчих (розшукових) дій реєстр. № 5/5-10717нт від 25.05.2023 у кримінальному провадженні №22023130000000073. Після відкриття файлів та папок, записаних на вказаний оптичний диск, було виявлено наступне. Так, у директорії за шляхом « ІНФОРМАЦІЯ_5\2023-05-16\Входящие » виявлено наступні файли: - «00000611.eml», який містить електронний лист, який надійшов на електронну поштову скриньку « ІНФОРМАЦІЯ_5 » від «госказначейство лнр госказначейство лнр goskaznacheystvolnr@mail.ru » 12.04.2022 16:07. Вказаний лист містить додаток - архів «Приказы_Новоайдар.zip», в якому найявний файл: «Приказ_Назначение_ОСОБА_26, ОСОБА_8 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 .pdf», який містить наказ «Директора Державного казначейства ЛНР» ОСОБА_14 № 124-лс від 01.04.2022 про призначення з 01.04.2022 ОСОБА_8 на посаду начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності - головного бухгалтера управління «Державного казначейства ЛНР в Новоайдарському районі»; - «00000597.eml», який містить електронний лист, який надійшов на електронну поштову скриньку « ІНФОРМАЦІЯ_5 » від «госказначейство лнр госказначейство лнр goskaznacheystvolnr@mail.ru » 19.04.2022 16:02. Вказаний лист містить додаток - архів «Новоайдар.rar», в якому наявні 2 файли, серед яких, «Карточка подписей_Новоайдар.pdf», який містить картку «Зразки підписів посадових осіб клієнта, які мають право підпису платіжних документів при здійсненні операцій по особовому рахунку» «Управління Державного казначейства ЛНР в Новоайдарському районі» № 2 від 19.04.2022, у який у рядку «Головний бухгалтер» міститься рукописний підпис ОСОБА_8 ; - «00000466.eml», який містить електронний лист, який надійшов на електронну поштову скриньку « ІНФОРМАЦІЯ_5 » від «госказначейство лнр госказначейство лнр goskaznacheystvolnr@mail.ru » 15.07.2022 16:14. Вказаний лист містить додаток - архів «Новоайдар.rar», в якому наявний файл: «Приказ присвоение чинов.pdf», який містись наказ «Директора Державного казначейства ЛНР» ОСОБА_14 № 358-лс від 14.07.2022 «О присвоении классного чина государственным гражданским служащим управления Государственого казначейства ЛНР в Новоайдарском районе» (мовою оригіналу), відповідно до якого ОСОБА_8 з 14.07.2022 присвоєно «первый классный чин - государственный советник Луганской Народной Республики 3 класса» (мовою оригіналу). Крім цього, у директорії за шляхом «ІНФОРМАЦІЯ_5\2023-05-16\Отправленные» виявлено наступні файли: - «00000453.eml», який містить електронний лист, який було направлено з електронної поштової скриньки «УГК ЛНР в Новоайдарском районе ЛНР » на електронну поштову скриньку «Офис ГК ЛНР » 27.05.2022 11:02. Вказаний лист містить додатки - файли формату «.doc» та «.docx», серед яких виявлено файл «ДР Начальник отдела - глав.бух. БУО.docx», який містить текстовий документ «ДОЛЖНОСТНОЙ РЕГЛАМЕНТ начальника отдела бухгалтерского учета и отчетности - главного бухгалтера управления Государственного казначейства Луганской Народной Республики в Новоайдарском районе» (мовою оригіналу), яким визначено посадові інструкції особи, яка обіймає посаду «начальника отдела бухгалтерского учета и отчетности - главного бухгалтера управления Государственного казначейства Луганской Народной Республики в Новоайдарском районе» (мовою оригіналу); - «00000314.eml», який містить електронний лист, який було направлено з електронної поштової скриньки «УГК ЛНР в Новоайдарском районе ЛНР » на електронну поштову скриньку «Офис ГК ЛНР » 11.08.2022 10:52. Вказаний лист містить додатки - файли, серед яких «отпуск Дубенко.PDF», який містить копію рукописної заяви від 11.08.2022 про надання частини щорічної оплачуваної відпустки написаної начальником відділу бухгалтерського обліку та звітності - головного бухгалтера «Управління Державного казначейства ЛНР в Новоайдарському районі» ОСОБА_8 на ім'я виконуючого обов'язки директора «Державного казначейства ЛНР ОСОБА_24 »; - «00000214.eml», який містить електронний лист, який було направлено з електронної поштової скриньки «УГК ЛНР в Новоайдарском районе ЛНР » на електронну поштову скриньку «Офис ГК ЛНР » 03.10.2022 10:35. Вказаний лист містить додаток - файл «Заявка 03.10.PDF», який містить заявку на фінансування видатків №1 006/01-5 від 03.10.2022 у якій наявний рукописний підпис виконаний чорнилом синього кольору у полі «Главный бухгалтер ОСОБА_8 » (мовою оригіналу). Також, заявка містить додаток на 1 арк. та акт здачі-приймання метрологічних послуг № 032108 від 28.09.2022 на 1 арк. Додаток містить підпис схожий на підпис ОСОБА_8 виконаний чорнилом синього кольору у полі «Главный бухгалтер» (мовою оригіналу). Ухвалою слідчого судді Волинського апеляційного суду від 17.07.2024 прокурору надано дозвіл на використання інформації, отриманої за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій, проведених у кримінальному провадженні №22023130000000073 від 24.01.2024, в іншому кримінальному провадженні за №22023130000000639 від 17.08.2023, а саме: - клопотання про дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій № 09/2-37 від 05.05.2023; - ухвала Дніпровського апеляційного суду № 23-3622/2023 від 08.05.2023; - доручення на проведення негласних слідчих (розшукових) дій № 09/2-39 від 08.05.2023; - протокол про результати проведення негласних слідчих (розшукових) дій № 5/5-10717 від 25.05.2023 з додатком до нього - оптичним носієм інформації DVD-R диску № 104 від 05.05.2023. З протоколу огляду від 22.07.2024 з додатком та доданим диском, встановлено, що старший слідчий слідчого відділу ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_18 , з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, провів огляд Інтернет-сайту «Предоставление сведений из ЕГРЮЛ/ЕГРИП в электронном виде» (мовою оригіналу) на російській платформі за посиланням https://egrul.nalog.ru/index.html, на якому розміщена інформація про зареєстровані в рф юридичні особи та організації, де наявна виписка стосовно «Управления государственного казначейства Луганской Народной Республики в Новоайдарском районе» (мовою оригіналу), якою стверджується факт створення і функціонування вказаного незаконного органу окупаційної влади. Папка з назвою «огляд КП 22023130000000639» записана на матеріальний носій інформації - оптичний диск формату DVD-R марки «My MEDIA», який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу як невід'ємний додаток. Наявність у ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянства України підтверджується інформацією про особу з фотокарткою із Державної міграційної служби України від 09.05.2024, яка досліджена безпосередньо у судовому засіданні, з якої вбачається, що останній Новоайдарським РВ УМВС України в Луганській області 23.01.2007 видано паспорт громадянина України № НОМЕР_1 . Окрім цього, з листа Міністерства закордонних справ України № 71/17-532/2-65801 від 15.05.2024 вбачається, що станом на 15.05.2024 відсутня інформація про зверення ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з клопотанням про вихід з громадянства України, питаням оформлення подання про втрату нею громадянства України. З листа голови Щастинської районної державної адміністрації - начальника Щастинської районної військової адміністрації ОСОБА_25 № 15/2900 від 21.05.2024 вбачається, що ОСОБА_8 до 21.05.2021 була працівником Управління ДКС України в Новоайдарському районі Луганської області, Новоайдарської районної ради Луганської області, з 21.05.2021 була прийнята на посаду начальника відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Щастинської районної державної адміністрації та була звільнена з посади 30.03.2022 на підставі наказу керівника апарату Щастинської районної державної адміністрації від 30.03.2022 № 9-к.
Вказані докази є логічними, послідовними, узгоджуються між собою, не викликають сумнівів у їх достовірності. Об'єктивні підстави не довіряти показанням вказаних вище свідків та відомостям, які містяться в письмових доказах, як у суду першої інстанції, так і в суду апеляційної інстанції відсутні.
Таким чином суд першої інстанції всебічно, повно й неупереджено дослідив всі обставини кримінального провадження та оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, навів у вироку сукупність доказів на підтвердження встановлених обставин, якими повністю доведено винуватість ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, і які з точки зору достатності та взаємозв'язку правильно покладено в обґрунтування висновків, у тому числі щодо правової кваліфікації її дій за ч.5 ст.111-1 КК України - добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.
На переконання суду апеляційної інстанції, сукупність наведених вище доказів, зокрема, дослідженими місцевим судом протоколами оглядів, встановлено, що з початком військового вторгнення рф на територію України та окупації територіальних громад Луганської області, окупаційною владою держави-агресора незаконно створено відповідні територіальні псевдо-органи та окупаційні адміністрації населених пунктів, один з яких - т.зв. «Государственное казначейство Луганской Народной Республики в Новоайдарском районе» (мовою оригіналу), де обвинувачена ОСОБА_8 добровільно зайняла посаду «начальника отдела бухгалтерского учета и отчетности - главного бухгалтера управления Государственного казначейства Луганской Народной Республики в Новоайдарском районе» (мовою оригіналу), тим самим здійснила колабораційну діяльність.
Твердження захисника щодо відсутності суб'єктивної сторони повністю спростовується дослідженими під час судового розгляду доказами, які визнані відповідно до ст.ст.85, 86 КПК України належними і допустимими.
Між тим, такі доводи захисту були предметом ретельної перевірки суду першої інстанції та обґрунтовано визнані безпідставними.
Разом з тим, характер, послідовність, тривалість дій ОСОБА_8 у часі безумовно вказують на її свідомий і добровільний характер. Обвинувачена як громадянка України, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань та життєвий досвід, не могла не розуміти незаконності вчинюваних нею дій, також відсутні відомості про вчинення заходів, спрямованих на виїзд з тимчасово окупованої території України.
Таким чином, ОСОБА_8 , на погляд апеляційного суду, виконала усі дії які вважала необхідними для доведення кримінального правопорушення до кінця, і це кримінальне правопорушення було закінченим з моменту зайняття обвинуваченою посади, факт якого доведено як змістом досліджених судом документів, так і тим, що остання фактично взялася за виконання трудових обов'язків у цьому органі з метою забезпечення його функціонування.
Окрім того, відсутні відомості про те, що ОСОБА_8 будь-яким чином повідомляла компетентним органам України чи свідкам про здійснення на неї тиску з боку представників окупаційної влади тощо.
Будь-яких даних, які би свідчили про те, що обвинувачена ОСОБА_8 була вимушена зайняти дану посаду чи діяла під психічним, фізичним примусом або внаслідок крайньої необхідності, у даній справі не встановлено і стороною захисту не надано.
Отже, доводи апеляційної скарги про невмотивованість рішення суду першої інстанції в цій частині, необґрунтовані.
Підстав для скасування оскаржуваного вироку суду з мотивів, викладених в апеляційній скарзі, апеляційний суд не вбачає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.376, 404, 407 КПК України, Волинський апеляційний суд,
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_7 - залишити без задоволення, а вирок Луцького міськрайонного суду Волинської області від 03 липня 2025 року щодо ОСОБА_8 - без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом трьох місяців з дня її проголошення.
Головуючий
Судді: