Постанова від 07.05.2025 по справі 757/14481/25-п

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/14481/25-п

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2025 року суддя Печерського районного суду м. Києва Константінова К.Е., за участю адвоката Базилевського С.Б., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, голову комісію з припинення політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ст. 212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 будучи головою комісії з припинення політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», знаходячись за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 23-Б, всупереч вимогам Закону України «Про політичні партії в Україні», не подав звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2024 року, за наступних обставин.

Так, ч. 9 ст. 17 Закону, передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов?язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до п.п. 3, 4 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 N? 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 N? 507/36129 - політична партія повинна була подати до Національного агентства Звіт за III квартал 2024 року до 11 листопада 2024 року.

Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/83178/.

Політична партія «Опозиційна платформа - За життя» зазначена у пункті 23

Списку політичних партії, які не подали або несвоєчасно подали Звіти за III квартал 2024 року у визначений Законом строк.

Відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону, у разі якщо в рішенні суду про заборону діяльності політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об?єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи призначають голову, членів такої комісії або ліквідатора політичної партії, її структурних утворень в рішенні про їх припинення.

Положенням ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії)' або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Враховуючи положення ч.ч. 3, 4 ст. 21 Закону, ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України, ОСОБА_1 визначено як голову комісії з припинення (ліквідаційної комісії) Партії відповідно до державної реєстрації змін на підставі його згоди заяви у формі заяви справжність підпису на якій нотаріально засвідчено.

Таким чином, враховуючи вищевикладене Звіти Партій, що перебувають у стані ліквідації / припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації / припинення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Отже, станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 як головою комісії з припинення політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», не подано Звіти за III квартал 2024 року до Національного агентства через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства.

Таким чином, з огляду на вищевикладене неподання Звіту політичної партії за III квартал 2024 року до 11 листопада 2024 року є порушенням вимог ст. 17 Закону України «Про політичні партії».

Повноваження ОСОБА_1 як голова комісії з припинення політичної Партії також підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Таким чином, ОСОБА_1 як посадова особа - голова комісії з припинення політичної Партії порушив порядок подання Звіту, чим вчинив адміністративне правопорушення.

Дата вчинення правопорушення 12.11.2024.

Дата виявлення правопорушення 20.11.2024.

ОСОБА_1 про місце, день і час розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, в судове засідання не з'явився, суд на підставі ст. 268 КУпАП визнав можливим розглянути справу за його відсутності.

В судовому засіданні адвокат Базилевський С.Б. в інтересах ОСОБА_1 вину у інкримінованому йому адміністративному правопорушенні не визнав, просив закрити провадження у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення, зокрема зазначивши що, політична партія перебувала в стадії припинення, і не здійснювала будь-яку діяльність, а подання звітності, є однією із форм проявлення цієї діяльності. Також зазначив, що заборона політичної партії має наслідок розпуск усіх керівних органів партії, відповідно не було навіть осіб, до повноважень яких віднесено, подати звітність даної Партії. п. 8 ч. 2 ст. 22 ЗУ «Про політичні партії», передбачає відповідальність забороненої політичної партії, тобто фактично закон встановлює з однієї сторони обов'язок подання Звіту, але в той же час участь у діяльності забороненої Партії, за що передбачена відповідальність, відтак не було жодної можливості це зробити. Також звернув увагу, що діяльність політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» заборонена в судовому порядку, наслідком чого є припинення її діяльності та неможливість подання звітності до НАЗК, у зв?язку з чим починаючи з 05 жовтня 2022 року здійснюються заходи з ліквідації Партії, що свідчить про відсутність протиправності діяння; голова комісії з припинення Партії зобов?язаний здійснювати виключно заходи щодо ліквідаційної процедури, і до його повноважень не входить подання Звітів до НАЗК як складової діяльності політичної партії, а тому в даному випадку відсутній суб?єкт адміністративного правопорушення; голова комісії з припинення Партії не мав можливості подати Звіти із повною та достовірною інформацією, тому у діях цієї особи відсутня вина, а відтак відсутня суб?єктивна сторона адміністративного правопорушення; в діях голови з припинення Партії відсутня суспільна небезпека, а відтак відсутня об?єктивна сторона адміністративного правопорушення. Також зазначив, що майно, кошти та інші активи Політичної партії переходять у власність держави.

Заслухавши пояснення адвоката Базилевського С.Б., вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення, яка також підтверджується фактичними даними протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/789 від 19.03.2025, списком політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/83178/, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 29.10.2024, іншими матеріалами справи в їх сукупності.

Стосовно позиції захисту, суд зазначає наступне, що відповідно до положень ч. 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія зобов?язана подати до Національного агентства Звіт (у тому числі її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.

Згідно з п.п. 1, 2 розділу ІІ, п.л. 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру,

затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 N? 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за N? 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Відповідно до ст. З Закону передбачено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

У відповідності до ч. 1 ст. 19 Закону у разі порушення політичними партіями

Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності; заборона політичної партії.

Відповідно до ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України до комісії з припинення юридичної особи або до ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи.

Слід зазначити, що повноваження ОСОБА_1 як голови комісії з припинення політичної партії підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Також, повноваження ОСОБА_1 підтверджуються заявою про згодою на призначення головою комісії з припинення політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» від 25.09.2024, та правовим висновком Міністерства юстиції України щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту громадського формування документів, поданих для державної реєстрації зміни складу комісії з припинення, голови комісії або ліквідатора, керуючого припинення політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» Міністерства юстиції України від 24.10.2024.

Отже, враховуючи норми ст. 19 Закону, а також приписи ст.ст. 7, 9, 23, 24

КУПАП, суб?єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП є голова комісії з припинення політичної партії.

Таким чином, неподання Звіту політичної партії за III квартал 2024 року є

порушенням вимог ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».

Отже, ОСОБА_1 - голова комісії з припинення політичної партії, підлягає притягненню до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що посягає на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Стосовно позиції сторони захисту, стосовно того, що не було можливості подати Звітність, оскільки рішенням суду діяльність партії була заборонена, спростовується положенням ч.2 ст. 21 Закону України «Про політичні партії» визначено, що заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об?єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно. Тут не вказано, що заборонено було подавати головою комісії з припинення діяльності політичної Партії звітність до НАЗК.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позиція сторони захисту безпідставна і спростовується доказами, наявними у матеріалах справи в їх сукупності.

З урахуванням фактичних обставин справи суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП, як порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд у відповідності до положень ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, і вважає можливим у виховних цілях призначити стягнення у виді штрафу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 212-21, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 6 800 гривень.

Штраф необхідно сплатити на наступні реквізити: UA118999980313090106000026007, Назва отримувача коштів: ГУК у м. Києві/Печерс.р-н/21081100, Код отримувача/код ЄДРПОУ/37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Призначення платежу: адміністративний штраф.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок, який необхідно сплатити на наступні реквізити: Отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/22030101, Код отримувача /код ЄДРПОУ/ 37993783, Рахунок отримувача: UA 228999980313181206000026007, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу: судовий збір.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя К.Е. Константінова