Справа № 692/1490/25
Провадження № 3/692/658/25
22.10.2025
22 жовтня 2025 року с-ще Драбів
Суддя Драбівського районного суду Черкаської області Левченко Л.О., розглянувши матеріали справи, які надійшли з ВПД №1 Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр-ки України, непрацюючої, РНОКПП: невідомо, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 184 КУпАП,
До Драбівського районного суду Черкаської області від ВПД №1 Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Згідно фабули правопорушення, зазначеної у протоколі про адміністративне правопорушення серія ВАД № 472270 від 29.09.2025, ОСОБА_1 29.09.2025 о 17:00 год. в АДРЕСА_1 , ухилилась від виконання передбачених ст. 150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання своїх малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме: перебувала з явними ознаками алкогольного сп'яніння біля магазину у с. Степанівка, по вул. Центральній, а діти без догляду вдома, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП
У судове засідання ОСОБА_1 не прибула, заяв та клопотань не надсилала, про дату та час судового засідання повідомлялась належним чином.
Дослідивши зміст вказаного протоколу про адміністративне правопорушення та матеріали, додані до нього, суддя приходить до висновку про необхідність їх повернення для дооформлення органу, який їх направив, з наступних підстав.
Згідно вимог ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно положень КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен вжити всіх передбачених законом заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів по справі.
Стаття 256 КУпАП встановлює вимоги до змісту протоколу, а саме: у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно п. 15 Р ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
У той же час до матеріалів справи додано протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 29.09.2025 та письмове пояснення ОСОБА_5 , з яких вбачається, що ОСОБА_5 звернувся з повідомленням про неналежне слідкування його дружиною за дітьми, при цьому ОСОБА_5 вказує, що його дружиною є ОСОБА_6 .
Таким чином відомості про особу порушника, вказані у протоколі про адміністративне правопорушення та відомості про таку особу, вказані у доданих матеріалах, містять суттєві розбіжності. При цьому відомостей про перебування ОСОБА_5 у зареєстрованому шлюбі не надано.
У протоколі відомості про свідків/потерпілих не вказано, як і не вказано, що такі особи відсутні. Таким чином процесуальний статус ОСОБА_5 , письмове пояснення якого мається у матеріалах справи, не визначено.
Згідно фабули адміністративного правопорушення ОСОБА_1 інкримінується ухилення від виконання батьківських обов'язків, однак жодного доказу на підтвердження її родинних відносин з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та, відповідно, наявності визначених законодавством обов'язків по відношенню до вказаних дітей не надано, як і не надано будь-яких доказів, що ОСОБА_1 взагалі має дітей.
Також до матеріалів справи не додано характеризуючи даних щодо ОСОБА_1 .
Таким чином, з метою усунення недоліків матеріалів належить: визначити процесуальний статус ОСОБА_5 , уточнити анкетні дані ОСОБА_1 та надати відомості на підтвердження/спростування факту перебування у шлюбних відносинах з ОСОБА_5 , надати відомості про родинні відносини ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , надати характеризуючі дані щодо ОСОБА_1 .
З урахуванням викладеного, а також невідповідності протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ч. 1 ст. 256 КУпАП України, суддя позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку із чим, приходить до висновку про необхідність повернення справи для дооформлення, під час якого необхідно всебічно, повно, і об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають значення для прийняття правильного рішення, після чого, за наявності для того законних підстав, направити до суду.
Суддя наголошує, що згідно з п.п. 6, 7 розділу ІІ Інструкції від 6 листопада 2015 року № 1376, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Крім того, суд роз'яснює, що належне виконання обов'язку щодо підготовки матеріалів адміністративної справи та необхідність їх доопрацювання необхідно провести в межах можливого строку притягнення особи до адміністративної відповідальності визначених ст. 38 КУпАП.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 184, 245, 251, 256, 280 КУпАП, суддя
Адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП повернути до ВПД №1 Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.О. Левченко