Справа № 636/8683/25 Провадження 3/636/4231/25
23.10.2025 місто Чугуїв
Суддя Чугуївського міського суду Харківської області Золотоверха О. О., розглянувши матеріали, які надійшли від Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 187 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
07.10.2025 до Чугуївського міського суду Харківської області надійшли матеріали адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 187 КУпАП стосовно ОСОБА_1 серії ВАД №701741, серії ВАД №701742 від 30.09.2025 та серії ВАД №700060 від 27.09.2025.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про місце та час судового засідання повідомлявся своєчасно та належним чином, шляхом вручення судових повісток безпосередньо в приміщенні суду. В матеріалах справи наявна заява про розгляд справи без його участі.
Суддя, дослідивши адміністративні матеріали, з урахуванням положень ч.2 ст.268 КУпАП, згідно якої присутність особи, що притягається до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст. 187 КУпАП не є обов'язковою, дійшла наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.277 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи. Частиною 2 статті 38 КУпАП встановлено, що якщо справи про адміністративне правопорушення, відповідно до цього кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення. Згідно ч.6 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення. Як вбачається з матеріалів справи, дії особи, що притягується до адміністративної відповідальності, свідчать саме про намагання уникнути відповідальності через відтермінування часу розгляду справи судом по суті за межі встановленого законом строку накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд може провести розгляд справ за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Згідно зі статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Недотримання строків розгляду справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист, гарантований статтею 55 Конституції України, і негативно впливає на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади.
Зазначене дає підстави і зобов'язує суддю розглянути справу без присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності і не з'являється в судове засідання.
Таким чином, суд розглядає справу у відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних матеріалів справи.
Згідно протоколів, ОСОБА_1 27.09.2025 о 23:01 год., 30.09.2025 о 00:45 год. та 10.09.2025 о 21:31 год. (протоколи серії ВАД №701741, серії ВАД №701742 від 30.09.2025 та серії ВАД №700060 від 27.09.2025 відповідно) був відсутній за адресою мешкання: АДРЕСА_1 під час перевірки, чим порушив правила адміністративного нагляду повторно протягом року.
Факти допущених порушень підтверджуються протоколами про адміністративне правопорушення серії ВАД №701741, серії ВАД №701742 від 30.09.2025 та серії ВАД №700060 від 27.09.2025, довідкою про відсутність ознак кримінального правопорушення, рапортами ЧЧ, копією постанови Чугуївського міського суду Харківської області від 08.10.2024, згідно якої стосовно ОСОБА_1 застосовано адміністративний нагляд та накладено наступні обмеження: заборона знаходитись поза місцем мешкання у період часу з 21.00 год. до 05.00 год. наступного дня; зобов'язання явкою на реєстрацію до Чугуївського РУП; поясненнями ОСОБА_1 , копією постанови Чугуївського міського суду Харківської області від 19.09.2024, згідно якої ОСОБА_1 притягався до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.187 КУпАП за порушення умов адміністративного нагляду, накладеного ухвалою суду від 08.10.2024, та іншими матеріалами справи.
За таких обставин виявлених порушень в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч.2 ст. 187 КУпАП - порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи вищевикладене, характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, вважаю за необхідне за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч.2 ст. 187 КУпАП, піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у вигляді штрафу, передбаченого санкцією ч.2 ст. 187 КУпАП, і на підставі ч.2 ст.36 КУпАП остаточно накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу, в межах санкції, встановленої ч.2 ст. 187 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення дорівнює 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605.60 грн., який підлягає стягненню на користь держави.
Справу про адміністративне правопорушення за № 636/8683/25 (провадження № 3/636/4231/25) об'єднати зі справами про адміністративне правопорушення за № 636/8685/25 (провадження № 3/636/4233/25) та №636/8687/25 (н/п 3/636/4234/25) про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 187 КУпАП присвоївши їм один номер справи № 636/8683/25 та один номер провадження № 3/636/4231/25.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.187 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятнадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 255 (двісті п'ятдесят п'ять) грн 00 коп. (р/р № UA478999980313060106000020651, отримувач: ГУК Харків обл/МТГ Чугуїв/21081100, код отримувача: 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів державного бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , суму судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. на користь держави (р/р № UA908999980313111256000026001, отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, тобто у грошовому виразі - 510.00 грн. (п'ятсот десять гривень); витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Чугуївський міський суд Харківської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її проголошення. Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: О.О. Золотоверха