Справа № 638/14066/25
Провадження № 3/638/4271/25
23 жовтня 2025 року м. Харків
Суддя Шевченківського районного суду м. Харкова Цвіра Д.М., за участі секретаря судових засідань Пухно М.С., прокурора Сологуб Е.С., особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від сьомого управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, яка проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
22.07.2025 до Шевченківського районного суду м. Харкова надійшов протокол № 420 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією стосовно ОСОБА_1 . З протоколу вбачається, що ОСОБА_1 , яка входила до складу позаштатної військово - лікарської комісії та займала посаду лікаря - дерматовенеролога ВЛК Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласна клінічна лікарня» (далі - КНП ХОР «ОКЛ») будучи відповідно до п. п. ґ п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 1 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме 01.05.2025 о 20:22 без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 (щорічну) (далі-щорічна декларація), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Згідно з п. 1.1 р. 1 «Загальні положення» Статуту КНП ХОР «ОКЛ», який затверджений рішенням Харківської обласної ради 20.02.2024 року, встановлено, що КНП ХОР «ОКЛ» є лікувально-профілактичним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги первинної медико-санітарної допомоги та високоспеціалізованої/спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом.
Відповідно до п 1 р. 1. «Загальні положення» Положення про позаштатну тимчасову діючу Військово-лікарську комісію КНП ХОР «ОКЛ», встановлено що ВЛК створена у відповідності до ст. 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» при КНП ХОР «ОКЛ» для проведення медичного огляду організованого ІНФОРМАЦІЯ_2 та у відповідності до п. 2.8 Глави 2 Розділу II «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року № 1109/15800. До складу ВЛК можуть призначатись лікарі інших спеціальностей.
Наказом № 27-к від 03.02.2023 ОСОБА_1 призначено на посаду лікаря - дерматовенеролога дерматологічного кабінету консультативної поліклініки, з 06.02.2023 почала виконувати свої функції.
Наказом КНП «ОКЛ» № 290 від 09.10.2023 затверджено ОСОБА_1 як лікар - дерматовенеролог позаштатної військово-лікарської комісії КНП ХОР «ОКЛ».
Відповідно до п. п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII голови та члени медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько- льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно з ч. 7 ст. 45 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" (крім суб'єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов'язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).
Дія цієї частини не поширюється на суб'єктів декларування з числа військовослужбовців:
1) які проходять військову службу на посадах міністрів, заступників міністрів, керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади та їх заступників, на інших посадах в апаратах міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів системи правосуддя або які відряджені на такі посади;
2) які входять до складу військово-лікарських комісій, лікарсько- льотних комісій або відряджені до них;
3) які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів);
4) які здійснюють (беруть участь у здійсненні) підготовку, організацію, проведення закупівель товарів, робіт та послуг відповідно до ЗаконуУкраїни "Про оборонні закупівлі", Закону України "Про публічні закупівлі або інших актів законодавства у сфері публічних (оборонних) закупівель, укладення договорів (контрактів), контроль за якістю товарів, робіт та послуг оборонного призначення, у тому числі.
Наказом № 54-к від 29.03.2024 ОСОБА_1 була звільнена з посади лікаря-дерматовенеролога позаштатної військово-лікарської комісії.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади лікаря - дерматовенеролога позаштатної військово-лікарської комісії, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 1726 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі-декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Так, ОСОБА_1 , 01.05.2025 о 20:22 подала щорічну декларацію за 2023, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: httns://public.nazk.gov.ua/documents/ b7bd5387-2248-4d69-9e74-fcl34b5cbl 441.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2023 рік, (яку відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII повинна була подати до 01.04.2024) подала 01.05.2025, тобто несвоєчасно.
Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Частиною 1 ст. 65-1 Закону № 1700-VІI встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , яка входить до складу позаштатної військово-лікарської комісії за займає посаду лікаря - дерматовенеролога Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласна клінічна лікарня», будучи згідно з п. п. г п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 01.05.2025 о 20.22, подала без поважних причин щорічну декларацію за 2023 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконала вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор у судовому засіданні посилалася на те, що доказів того, що ОСОБА_1 ознайомлена з наказом від 09.10.2023 за № 290, матеріали справи не містять, а тому вирішення питання щодо доведеності наявності складу адміністративного правопорушення, залишила на вирішення суду.
ОСОБА_1 у судовому засіданні не визнала свою провину у скоєному адміністративному правопорушенні, вказуючи на те, була не згодна з наказом КНП «ОКЛ» № 290 від 09.10.2023 про затвердження її як лікаря - дерматовенеролога позаштатної військово-лікарської комісії КНП ХОР «ОКЛ».
Суд, заслухавши учасників справи, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до положень абзацу першого приміток до статті 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
В силу п.п. ґ п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій.
Відтак, доводи ОСОБА_1 щодо того, що вона не погодилась з наказом КНП «ОКЛ» № 290 від 09.10.2023 про затвердження її як лікаря - дерматовенеролога позаштатної військово-лікарської комісії КНП ХОР «ОКЛ», що і є на її думку підставою про її не винуватість та відсутність обов'язку подавати декларацію, не відповідають пункту два частини першої статті першої Закону України «Про запобігання корупції», що визначає коло осіб, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Зважаючи на встановлені обставини, з урахуванням п.п. ґ п. 2 ч. 1 ст. 3, абзацу другого частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» та абзацу першого примітки до ст. 172-6 КУпАП, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 є суб'єктом декларування, на якого поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно вона є особою, яка несе відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності та взаємозв'язку, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а в її діях є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Винна ОСОБА_1 належним чином підтверджена:
- відомостями, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 420 від 14.07.2025, в якому зокрема безпосередньо зафіксовано факт вчинення адміністративного правопорушення;
- копією наказу в.о. генерального директора КНП ХОР «ОКЛ» ОСОБА_2 за № 290 від 09.10.2023 «Про внесення змін до наказу КНП ХОР «ОКЛ» за № 157 від 25.04.2023;
- копією Витягу з наказу № 27-к КНП ХОР «ОКЛ» від 03.02 2023 року про прийом ОСОБА_1 , на посаду лікаря - дерматовенеролога дерматологічного кабінету консультативної поліклініки;
- копією наказу в.о. генерального директора КНП ХОР «ОКЛ» ОСОБА_2 за № 54-к від 29.03.2024 року, яким ОСОБА_1 звільнено з посади лікаря - дерматовенеролога дерматологічного кабінету консультативної поліклініки за власним бажанням.
Суд зауважує, у матеріалах справи відсутні будь-які докази в розумінні вимог ст. 251 КУпАП, які б спростовували провину ОСОБА_1 .
При призначенні адміністративного стягнення за вчинене адміністративне правопорушення, суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, яке є корупційним правопорушенням, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, особу ОСОБА_1 , яка вперше притягається до адміністративної відповідальності, а тому суд вважає за доцільним накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд стягує з правопорушника в дохід держави судовий збір, що становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. 284, ст. 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить - 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч. 1 ст. 307 КУпАП).
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, якщо інше не встановлено законодавством України (ч. 3 ст. 307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст. 308 КУпАП).
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня винесення до Харківського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Харкова (ст. 289 КУпАП).
Суддя Д.М.Цвіра