Справа № 564/4078/25
23 жовтня 2025 року
м.Костопіль
Костопільський районний суд Рівненської області в особi суддi Грипіч Л.А.
розглянувши матеріали, що надійшли від головного управління ДПС України у Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий 03.02.2006 Костопільським РВ УМВС України в Рівненській області, РНОКПП: НОМЕР_2 , працює продавцем, одружена, на утриманні одна неповнолітня дитина, проживає за адресою АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення
22 вересня 2025 року, у кафе ТЦ «Пасаж» у м.Костопіль по вул.Грушевського 22, відносно ОСОБА_1 , головним державним інспектором ГУ ДПС у Рівненській області складено протокол №9221/Ж12/17-00-07-05-24 про адміністративне правопорушення, з якого вбачається, що ОСОБА_1 вчинила порушення встановленого законодавством порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі громадського харчування та послуг, а саме: не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій; на забезпечено використання режиму програмування в реєстраторі розрахункових операцій обліку кількості підакцизних товарів; не забезпечено відображення цифрового значення штрихового коду марок акцизного податку на алкогольні напої, чим порушено вимоги п.1, 2, 11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Дії ОСОБА_1 попередньо кваліфіковані за ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, у протоколі вказала, що просить розглянути справу без її участі.
Відповідно до ч.2 ст.268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, при розгляді справи адміністративне правопорушення за статтею ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
Суд, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши протокол та матеріали, додані до протоколу, дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так викладена у фабулі протоколу суть адміністративного правопорушення підтверджується: актом фактичної перевірки від 22.09.2025 №16052/Ж5/17-00-07-05-17/1789411707, а також поясненнями ОСОБА_1 , які містяться у протоколі та у яких остання вказує, що з порушенням згідна.
Відповідно до п.1, 11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані, зокрема: проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів; проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.
Вказаних вимог ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» ОСОБА_1 не дотримала.
Відповідно до ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративна відповідальність настає за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Враховуючи наведене, суд дійшов переконливого висновку, що вина ОСОБА_1 в порушенні вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за яке передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доведена дослідженими в судовому засіданні доказами.
Враховуючи особу порушника, з метою запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 , як особи, яка здійснює розрахункові операції, адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме у розмірі двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що повинно бути достатнім для її виправлення.
Враховуючи наявність на утриманні ОСОБА_1 неповнолітньої дитини та дохід у вигляді мінімальної заробітної плати, що вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення, суді дійшов висновку, що на підставі ст.8 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 слід звільнити від сплати судового збору.
На підставі наведеного та керуючись ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.8 ЗУ «Про судовий збір», суд -
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 /тридцять чотири/ гривні.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів: ГУК у Рівн.обл/Костопіль м.тг/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ): 38012494, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача: UA848999980313020106000017523, Код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Згідно ч.1 ст.307 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до вимог ст.308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
-подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
-витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі скарги через Костопільський районний суд Рівненської області.
СуддяЛ. А. Грипіч