Постанова від 20.10.2025 по справі 640/20939/22

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/20939/22 Головуючий у 1 інстанції - Жукова Є.О.

Суддя-доповідач - Василенко Я.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенка Я.М.,

суддів Кузьменка В.В., Мельничука В.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.01.2024 у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Ексон Оіл» до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Ексон Оіл» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Київській області форми «ПС» 20.12.2021 № 31964/0901, яким до ТОВ «Ексон Оіл» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 120 000 гривень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.12.2022 відкрито провадження у справі.

Відповідно до Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-ІХ ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва; утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві; визначено територіальну юрисдикцію Київського міського окружного адміністративного суду, яка поширюється на місто Київ.

Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 №2825-ІХ установлено, що з дня набрання чинності цим Законом: до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суд» від 13.12.2022 №2825-ІХ, справа №640/20939/22 надіслана до Київського окружного адміністративного суду за належністю.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11.01.2024 позов задоволено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням Головне управління Державної податкової служби у Київській області звернулося до Шостого апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

З метою повного та всебічного встановлення обставин справи, колегією суддів ухвалено рішення про продовження апеляційного розгляду даної справи на розумний строк.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Ексон-Оіл» (ідентифікаційний код 43969245, місцезнаходження: Київська обл., Яготинський р-н, м. Яготин, вул. Шевченка, буд. 235) зареєстровано та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в якості юридичної особи.

Основним видом діяльності позивача згідно із КВЕД є: 47.30 - роздрібна торгівля пальним.

Позивач здійснює господарську діяльність із роздрібної торгівлі паливом на території автозаправної станції (АЗС), що розташована за адресою: Київська область, смт. Володарка, вул. Кооперативна, буд.141.

Ревізорами ГУ ДПС у Київській області на підставі наказу від 01.11.2021 №2495-п (а.с.159), направлень на проведення перевірки №№7759/00-36-09-00, 7760/00-36-09-00 від 03.11.2021 (а.с.161), проведена фактична перевірка господарської одиниці - АЗС, що розташована за адресою: Київська область, смт. Володарка, вул. Кооперативна, буд.141 суб'єкта господарської діяльності ТОВ «Ексон-Оіл», за результатами якої складено акт від 12.11.2021 №19347/10-36-09-00-10/43969245(далі - акт перевірки) (а.с.14-17).

Перевіркою встановлено, що за період з 12.05.2021 по 30.10.2021 ТОВ «Ексон-Оіл» на акцизному складі №1016814 здійснює роздрібну торгівлю пальним із використанням 2 (двох) паливно-роздавальних колонок типу GLOBAL STAR C44-44-U, серійні номери 2-106011-003 та 2-106009-005, які не зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічільників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (далі - ЄДР). При цьому, відповідно до ЄДР, ТОВ «Ексон-Оіл» зареєстровані витратоміри типу GLOBAL STAR C44-44-U, серійні номери:1/031039, 2/0310390, 3/030190, 4/0301900, 1/031031, 2/0310310, 3/031557, 4/0315570, 1/030930, 2/0309300, 3/030205, 4/0302050, 1/029796, 2/0297960, 3/030713, 4/0307130. ТОВ «Ексон-Оіл» до перевірки не надані свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) на резервуари, які зареєстровані в ЄДР, а саме на РГС-25 (серійні номери 157, 236, 516, 527). ТОВ «Ексон-Оіл» надані свідоцтва на повірку ЗВТ (РГС-26 за №№Р-1647, Р-1648, Р-1649, Р-1650) з терміном дії до 15.10.2024, які не відповідають типу резервуара, заводському номеру, місткості та відсутні в ЄДР. З огляду на що ТОВ «Ексон-Оіл» на акцизному складі №1016814 здійснює зберігання/реєстрацію пального за відсутності позитивного результату повірки законодавчо регульованого ЗВТ, чим порушено вимоги п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

В акті перевірки стверджується про порушення платником податків п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України.

Акт перевірки від 12.11.2021 №19347/10-36-09-00-10/43969245 посадовою особою ТОВ «Ексон-Оіл» не підписано.

03 грудня 2021 року ТОВ «Ексон-Оіл» до ГУ ДПС у Київській області подано заперечення до акту перевірки від 12.11.2021 №19347/10-36-09-00-10/43969245 (а.с.18-23).

Листом від 17.12.2021 вих.№21062/12/10-36-09-00-10 відповідач повідомив позивача, що за результатами розгляду заперечень ТОВ «Ексон-Оіл» від 03.12.2021 №03/12-1 ГУ ДПС у Київській області висновки акту перевірки від 12.11.2021 №19347/10-36-09-00-10/43969245 залишено без змін (а.с.24-27).

На підставі акту перевірки від 12.11.2021 №19347/10-36-09-00-10/43969245 Головним управлінням ДПС у Київській області (ідентифікаційний код 43141377) було прийнято податкове повідомлення-рішення (далі - спірне ППР):

- форми «ПС» №31964/0901 від 20.12.2021, яким на підставі пп.54.3.3 п.54.3 п.54 і п.1281.1 ст. 128-1 ПК України до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 120 000грн (за кожний не обладнаний резервуар та/або незареєстрований рівномір-лічильник) (а.с. 29-30).

Позивач скористався правом на адміністративне оскарження та оскаржив спірні податкові повідомлення-рішення до ДПС України, подавши скаргу від 05.01.2022 (а.с.33-40).

Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 25.10.2022 №13200/6/99-00-06-03-01-06 скарга ТОВ «Ексон-Оіл» була залишена без задоволення, а спірне податкове повідомлення-рішення без змін (а.с.41-43).

Рішення ДПС України про результати розгляду скарги від 25.10.2022 №13200/6/99-00-06-03-01-06 було отримано ТОВ «Ексон-Оіл» 01.11.2022 у рекомендованому поштовому відправленні зі штрихкодовим ідентифікатором №0405351363762, про що свідчить копія конверту (а.с.44).

Вважаючи податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Київській області форми «ПС» 20.12.2021 № 31964/0901 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки зафіксоване в акті перевірки від 12.11.2021 №19347/10-36-09-00-10/43969245 твердження щодо порушення п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України на акцизному складі з уніфікованим номером 016814 не відповідає дійсності.

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що оскаржуване рішення прийнято судом першої інстанції з ненаданням належної оцінки нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами і доповненнями, в редакції, чинній на момент спірних правовідносин) (далі також - ПК України), яким, зокрема, встановлено вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з п.п.20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до ст. 62 ПК України одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п.п.75.1.3 п.75.1 ст. 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Згідно з п.80.1 ст. 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

За змістом п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Пунктом 128-1.1 статті 128 ПК України установлено, що необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового, та/або масового витратоміра на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, та/або місці отримання/відпуску спирту етилового у виробництво продукції, визначеної у підпунктах "д"-"ж" підпункту 229.1.1 пункту 229.1 статті 229 цього Кодексу, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового, та/або масовий витратомір.

Згідно акту від 12.11.2021 №19347/10-36-09-00-10/43969245, ТОВ «Ексон-Оіл» акцизному складі №1016814 здійснює роздрібну торгівлю пальни із використанням 2 (двох) паливно-роздавальних колонок типу GLOBAL STAR C44-44-U, серійні номери 2-106011-003 та 2-106009-005, які не зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

Так, на АЗС, що розташована за адресою: Київська область, смт. Володарка, вул. Кооперативна, буд.141, встановлено дві паливно-роздавальні колонки GLOBAL STAR C44-44-U серійні номери 2-106011-003 та 2-106009-005.

Вказані паливно-роздавальні колонки облаштовані витратомірами №№031039, 030190, 031031, 031557, 030930, 030205, 029796, 030713 та опломбовані пломбами ДП «Укрметртестстандарт», що підтверджується формулярами про повірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, в яких зазначені номери паливно-роздавальних колонок та дати повірки з печатками (а.с.45-51,52-58).

За допомогою засобів електронного зв'язку в електронній формі 29.04.2021 ТОВ «Ексон-Оіл» подано довідку про розпорядника акцизного складу пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, якою зареєстровано інформацію, щодо встановлених на АЗС витратомірів №№031039, 030190, 031031, 031557, 030930, 030205, 029796, 030713, якими облаштовані паливно-роздавальні колонки GLOBAL STAR C44-44-U серійні номери 2-106011-003 та 2-106009-005 (а.с.128-130). Про що свідчать квитанції №1 та №2 про доставку та реєстрацію вказаної довідки в органах ДПС (а.с.131).

Крім того, 01.11.2021, тобто до початку проведення фактичної перервірки, позивачем було подано коригуючу довідку про розпорядника акцизного складу пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, якою зареєстровано інформацію, щодо встановлених на АЗС витратомірів-лічильників паливно-роздавальні колонки GLOBAL STAR C44-44-U серійні номери 2-106011-003 та 2-106009-005 (а.с.132-135). Про що свідчать квитанції №1 та №2 про доставку та реєстрацію вказаної довідки в органах ДПС (а.с.136).

Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, надані товариством до суду, відповідають змісту і формі, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 № 944.

ТОВ «Ексон-Оіл» на АЗС, що розташована за адресою: Київська область, смт. Володарка, вул. Кооперативна, буд.141 використовує чотири резервуари горизонтальних циліндричних з подвійною стінкою РГС-25, а саме: резервуар №1 бензин марки А-95 Energy (заводський номер 157); резервуар №2 бензин марки А-92 Energy (заводський номер 263); резервуар № 3 бензин марки А-95 Energy (заводський номер 516); резервуар №4 дизтопливо ДТ Energy (заводський номер 527) (а.с.67-98).

Вищевказані резервуари обладнані рівнеміром-лічильником «Рівнемір-сигналізатор ультразвуковий УУС №1226 з перетворювачами №№2872, 2875, 3002, 3098. Зазначений рівнемір має позитивний результат повірки, який був здійснений ДП «Тернопільстандартметрологія», що підтверджується відповідним свідоцтвом від 18.11.2019 №1744, яке чинне до 18.11.2021 (а.с.177).

За допомогою засобів електронного звязку в електронній формі 29.04.2021 ТОВ «Ексон-Оіл» подано довідку про розпорядника акцизного складу пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри», якою зареєстровано інформацію, щодо встановлених на АЗС резервуарів заводських №№ 157, 263, 516, 527 та рівнеміра-лічильника №1226 з перетворювачами №№№№2872, 2875, 3002, 3098 (а.с.128-130). Дана інформація отримана та прийнята податковим органом (а.с.131).

Резервуари №№ 157, 263, 516, 527 мають позитивний результат повірки, яка була здійснена ТОВ «ЕКО ПАВЕР» 15.10.2019, що підтверджується відповідними свідоцтвами, чинними до 15.10.2024 (а.с.99,106,113,120).

Інформація щодо розмежування на АЗС резервуарів у розрізі видів пального зазначена в наказі №27-в від 29.04.2021 ТОВ «Ексон-Оіл», яким затверджено схему відповідності логістичних, заводських номерів обладнання на АЗС у розрізі розміщення видів пального, згідно якої можливо чітко встановити інформацію про резервуар та встановлені на ньому лічильники.

Вищевикладене підтверджує правильність висновків суду першої інстанції про безпідставність зафіксованого в акті перевірки від 12.11.2021 №19347/10-36-09-00-10/43969245 твердження щодо порушення п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України на акцизному складі з уніфікованим номером 016814.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності податкового повідомлення-рішення від 20.12.2021 №31964/0901 форми «ПС», у зв'язку із чим воно підлягає скасуванню.

Підсумовуючи викладене, за результатами розгляду апеляційної скарги відповідача, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв правильне рішення про задоволення позову, а аргументи апеляційної скарги відповідача є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції, носять формальний характер і не ґрунтуються ні на фактичних обставинах, ні на вимогах закону.

Також, доводи та аргументи апелянта зводяться до переоцінки доказів, не спростовують висновків суду першої інстанції і свідчать про незгоду заявника із правовою оцінкою суду щодо обставин справи, які суд встановив у процесі її розгляду.

При цьому, як зазначено у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 127/3429/16-ц, Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», §58, рішення від 10.02.2010).

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт незаконності та необґрунтованості рішення суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Київській області залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.01.2024 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В.В.

Мельничук В.П.