Постанова від 22.10.2025 по справі 159/6375/25

Справа № 159/6375/25

Провадження № 3/159/2776/25

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2025 року м. Ковель

Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В, з участю особи, щодо якої складений протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , представника органу, який склав протокол Шиманського Б.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , військовослужбовця Збройних Сил України, офіцера ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЛВЛ №361 від 03.09.2025 ОСОБА_1 ставиться у провину те, що він заступивши 03.09.2025 о 09 год 00 хв відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 02.09.2025 №245-НР черговим ІНФОРМАЦІЯ_4 всупереч вимог наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 29.08.2025 №191-агд "Про призначення відповідальних осіб за зберігання, видачу та придбання портативних відеореєстраторів (нагрудних камер), карт пам'яті, обліку, зберігання та видачі інформації, отриманої з портативних відеореєстраторів (нагрудних камер), ведення відповідної документації ІНФОРМАЦІЯ_5 ", не здійснив зберігання, видачу та прийом портативних відеореєстраторів, чим недбало поставився до виконання своїх службових обов'язків.

Так, 03.09.2025 уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 на виконання доручення Головного правління Військової служби правопорядку від 27.08.2025 № 306/1/9707 проведено перевірку в ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо використання засобів фото-відео фіксації (нагрудних камер) в ході якої було виявлено, що черговий ІНФОРМАЦІЯ_4 старший лейтенант ОСОБА_1 не здійснював зберігання, прийом/видачу портативних відеореєстраторів. Дане підтверджується копією з Журналу обліку видачі, повернення портативних відеореєстраторів та карт пам'яті, копіювання цифрової інформації (Інвентарний №494). Вказане, в свою чергу, створило загрозу втручання в інформацію, що міститься на них, втрату такої інформації. Також в ході перевірки встановлено, що звітні матеріали оповіщення (наявність відеозаписів за дні, у які згідно наказів начальника ТЦК та СП були сформовані групи оповіщення та виконувались мобілізаційні заходи) за період з 01.09.2025 по 03.09.2025 в ІНФОРМАЦІЯ_7 відсутні.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.172-15 КУпАП як недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Під час розгляду справи ОСОБА_1 провину визнав частково і пояснив, що після тривалого відрядження вперше 03.09.2025 о 09 год заступив на чергування, відеореєстратори вже були видані попереднім черговим о 06.30 год ранку під час виїзду груп оповіщення. Журнал видачі відеореєстраторів дійсно був не заповнений, проте він сподівався з'ясувати усі питання щодо ведення документації та порядку опрацювання відеофайлів у відділі зв'язку, який раніше відповідав за видачу реєстраторів і облік інформації. Проте після обіду до відома був доведений наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 №194-агд від 03.09.2025 про призначення відповідальним за зберігання, видачу та прийом портативних відеореєстраторів в АДРЕСА_1 начальника групи зв'язку. У зв'язку з цим він не вносив зауваження до журналу обліку портативної техніки в частині відсутності даних про кількість виданих реєстраторів та осіб, які їх отримали. Просив врахувати бездоганну характеристику за час несення служби,відповідальне ставлення до служби і піддавати стягненню за дії, які не завдали шкоди інтересам служби.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 наголосив, що підставою для проведення перевірки дотримання правил обліку відеореєстраторів слугували події, пов'язані з виявленням фактів відсутності безперервної фіксації працівниками РТЦК та СП спілкування з особами, які підлягають мобілізації. На час перевірки в ІНФОРМАЦІЯ_7 чинним був наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 29.08.2025 № 191-агд, яким з 01.09.2025 відповідальними за зберігання, видачу та придбання портативних відеореєстраторів (нагрудних камер), карт пам'яті, обліку, зберігання та видачі інформації, отриманої з портативних відеореєстраторів (нагрудних камер), ведення відповідної документації ІНФОРМАЦІЯ_5 визначені чергові. Відповідні обов'язки були закріплені в Інструкції чергового. ОСОБА_1 пройшов необхідний інструктаж, що засвідчено у Журналі інструктажу, однак Журнал обліку, видачі, повернення портативних реєстраторів не містив жодного запису чи зауважень. Невиконання приписів розпорядження Міністерства оборони України щодо безперервної фіксації подій та належного зберігання інформації стали підставою для складання протоколу щодо відповідальної особи.

Заслухавши учасників, вивчивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.

Відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення їх в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.

Суд з'ясовує усі обставини справи на підставі поданих доказів.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

ОСОБА_1 ставиться у провину вчинення правопорушення за ч.2 ст.172-15 КУпАП - недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, яке полягало у невиконанні вимог законодавства щодо збереження, видачі, прийняття портативних відеореєстраторів.

З об'єктивної сторони службова недбалість проявляється:

- у невиконанні службовою особою дій, передбачених як безумовних до виконання по службі,

або

- у неналежному виконанні обов'язків, тобто у виконанні не так, як того вимагають інтереси служби.

Для наявності складу службової недбалості необхідно встановити чи мала службова особа реальну можливість виконати належним чином свої обов'язки з огляду на суб'єктивні та об'єктивні фактори.

З суб'єктивної сторони недбалість характеризується необережною формою вини. При цьому ставлення особи до невиконання службових обов'язків може бути як умисним, так і необережним.

Отже суд повинен перевірити коло обов'язків ОСОБА_1 і на підставі наданих доказів встановити об'єктивні ознаки невиконання чи неналежного виконання обов'язків через службову недбалість.

Відповідно до частини 6 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" під час перевірки документів уповноважений працівник ТЦК та СП або поліцейський здійснює фото- і відео фіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото-та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пунктів 40, 52 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, під час перевірки військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі), вручення повістки, здійснюється фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації представником ТЦК та СП або поліцейським.

Порядок застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- та відеофіксації визначений Інструкцією із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.08.2024 № 532, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 вересня 2024 за № 1391/42736, пунктом 5 Розділу І якої передбачено, що включення портативного відеореєстратора уповноваженими представниками відбувається з моменту початку виконання ними службових обов'язків щодо здійснення заходів оповіщення громадян, перевірки їх військово-облікових документів, а відеозапис ведеться безперервно до завершення виконання заходів, крім випадків загрози попадання на відеореєстратор військових об'єктів або інформації з обмеженим доступом та випадків, пов'язаних з виникненням у уповноваженого представника особистого приватного становища (відвідування їдальні, перерви для приймання їжі тощо).

За матеріалами справи Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 29.08.2025 № 191-агд "Про призначення відповідальних осіб за зберігання, видачу та придбання портативних відеореєстраторів (нагрудних камер), карт пам'яті, обліку, зберігання та видачі інформації, отриманої з портативних відеореєстраторів (нагрудних камер), ведення відповідної документації ІНФОРМАЦІЯ_5 " з метою забезпечення виконання завдань визначених протоколом службової наради під головуванням Міністра оборони України від 13.08.2025 №4351/уд/2 щодо вирішення питань ефективності системи мобілізації, шляхів її удосконалення та затвердження цільових орієнтирів на 2025 рік та доручення Міністра оборони України від 07.08.2025 №4349/уд зобов'язано з 01.09.2025 забезпечити оповіщення військовозобов'язаних групами оповіщення виключно з використанням засобів фото відеофіксації (нагрудних камер).

Відповідну роботу організовувати згідно з вимогами пункту 6 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пунктів 40,52,53 постанови Кабінету міністрів України від 16.05.2024 №560, наказу Міністра оборони України від 06.08.2024 №532 «Про затвердження Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відео- фіксації». Відповідальними за зберігання, видачу та приймання портативних відеореєстраторів в ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_1 ) визначені чергові.

Наказ доведений до відома військовослужбовців усно, про що зазначено у письмовій відповіді начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 06.10.2025.

По ІНФОРМАЦІЯ_7 затверджена Інструкція із застосування технічних приладів і технічних засобів, де відображено обов'язок облікувати портативні відеореєстратори та карти пам'яті з наданням відповідного інвентарного номера. Портативні відеореєстратори і карти пам'яті зберігаються у службових приміщеннях ТЦК та СП та видаються уповноваженими представниками під підпис у Журналі обліку, видачі, повернення (п.2.3). Після прибуття до місця постійної дислокації портативний відеореєстратор та карта пам'яті передається відповідальній особі (п.7). Під час приймання відповідальна особа проводить його візуальний огляд та за відсутності видимих пошкоджень приймає під підпис відеореєстратор (п.8), у разі виявлення механічних пошкоджень відповідальна особа робить запис у журналі і доповідає начальнику ТЦК та СП (п.9). Інструкція містить чіткий порядок дій уповноваженої особи щодо зберігання інформації з карт пам'яті.

До Інструкції чергового ІНФОРМАЦІЯ_5 01.09.2025 внесені зміни, пов'язані із покладанням обов'язків щодо зберігання, видачі та приймання відеореєстраторів.

Як повідомив керівник ІНФОРМАЦІЯ_5 на запит суду видача відеореєстраторів відбувається о 06.30 год, прийом орієнтовно о 22-23 год.

Тобто відеорєстратори видає попередній черговий (02.09.2025), а приймає наступний (03.09.2025).

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №245-НР від 02.09.2025 офіцер мобілізаційного відділення ОСОБА_1 призначений черговим в добовий наряд на 03.09.2025 з 09.00 год 03.09.2025 до 09.00 год 04.09.2025.

ОСОБА_1 пройшов інструктаж з питань обов'язків чергового, про що є відмітка у Журналі інструктажу чергового та помічника чергового ІНФОРМАЦІЯ_5 . Однак, заступаючи на чергування 03.09.2025 о 09.00 год не пересвідчився у переліку виданих відеореєстраторів, які він мав би прийняти.

Журнал обліку відеореєстраторі за період з 01.09.2025 - 03.09.2025 не містить жодних записів.

Зазначене є достатнім для кваліфікації дій ОСОБА_3 за ч.2 ст.172-15 КУпАП.

Водночас суд встановив, що 03.09.2025 під час перебування ОСОБА_1 на чергуванні начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 виданий наказ №194-агд щодо перепризначення відповідальних осіб за зберігання, видачу та приймання відеореєстраторів. В підрозділі в АДРЕСА_1 ці обов'язки покладені на начальника групи зв'язку.

Відповідні зміни внесені до Інструкції чергового.

Враховуючи зазначені обставини суд зважує на пояснення ОСОБА_1 та вважає можливим звільнити його від адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-15 КУпАП на підставі ст.22 КУпАП через малозначність вчиненого.

Таке рішення суду відповідає положенням законодавства.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Статтею 22 КУпАП передбачено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Малозначне правопорушення - це такі дії, які не спричинили або не могли спричинити істотної шкоди суспільним та державним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, що охороняються законом.

Одним із загальнолюдських вимірів права є пропорційність відповідальності вчиненому правопорушенню.

Законодавством не встановлена заборона щодо звільнення від адміністративної відповідальності за інкримінованою статтею.

На переконання суду, застосування такого заходу, як усне зауваження, буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної статтею 23 КУпАП мети - виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.

Відповідно до ч.2 ст.284 КУпАП у разі звільнення особи від адміністративної відповідальності провадження у справі підлягає до закриття.

Керуючись статтями 22, 23, 33, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчиненого, обмежитись щодо нього усним зауваженням.

Провадження у справі закрити.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

СуддяТ. В. Денисюк