Справа № 159/7427/25
Провадження № 2-а/159/246/25
про передачу адміністративної справи
на розгляд іншого адміністративного суду
22 жовтня 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій щодо мобілізації незаконними,
20 жовтня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Ковельського міськрайонного суду Волинської області із зазначеним позовом, в якому просив визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо мобілізації (призову).
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вивчивши матеріали позовної заяви суд дійшов висновку, що позов не підсудний Ковельському міськрайонному суду Волинської області як адміністративному суду з огляду на таке.
Статтею 124 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом встановленим законом.
Поняття «суд, встановлений законом», як елемент права на справедливий судовий розгляд, пов'язаний із реалізацією принципу верховенства права під час здійснення правосуддя у цивільних справах і передбачає, зокрема, дотримання вимоги судової юрисдикції (компетенції).
Інакше кажучи, йдеться про те, що суд, який розглядає справу, повинен бути належним з точки зору наявності у нього повноважень на розгляд конкретної справи.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» система судоустрою будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Згідно з вимогами статті 20 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам, підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;уточнення списку виборців;оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства;затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою та третьою цієї статті.
Порушення правил юрисдикції адміністративних судів є підставою для скасування рішення.
Відповідно до пункту другого частини першої статті 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа підсудна іншому суду.
За приписами частини восьмої статті 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Заявлений ОСОБА_1 не стосується питань притягнення до адміністративної відповідальності, виборчого процесу чи інших підсудних загальному місцевому суду як адміністративному суду питань.
Виходячи з предмету спору, позов належить до юрисдикції Волинського окружного адміністративного суду, до якого необхідно передати справу.
Керуючись статтями 26, 29, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративну справу №159/7427/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій щодо мобілізації незаконними, передати на розгляд іншого адміністративного суду - Волинського окружного адміністративного суду (м.Луцьк, вул. Словацького, 3).
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст ухвали складений 22.10.2025.
СуддяТ. В. Денисюк