Постанова від 20.10.2025 по справі 580/10429/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/10429/24 Суддя першої інстанції: Альона КАЛІНОВСЬКА

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Файдюка В.В.,

суддів: Карпушової О.В., Мєзєнцева Є.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2024 року ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_3 ) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач-1; ГУ ПФ України в Черкаській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач; ГУ ПФ України в Рівненській області), в якому просив:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про відмову в призначенні пенсії від 01 жовтня 2024 року №232730025474;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до страхового (трудового) стажу ОСОБА_1 періоди проходження військової служби з 25 вересня 1987 року по 05 вересня 1992 року та періоди участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 09 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року (23 дні); 03 травня 2023 року по 06 жовтня 2023 року (05 місяців 04 дні); 24 жовтня 2023 року по 13 листопада 2023 року (21 день) в розрахунку один місяць служби за три місяці служби;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно переглянути заяву ОСОБА_1 від 23 вересня 2024 року про призначення пенсії за віком на підставі пункту 4 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняти рішення про призначення пенсії з 31 липня 2024 року.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_4 задоволено частково:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про відмову в призначенні пенсії від 01 жовтня 2024 року №232730025474;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до страхового (трудового) стажу ОСОБА_1 періоди проходження військової служби з 25 вересня 1987 року по 05 вересня 1992 року та періоди участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 09 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року (23 дні); 03 травня 2023 року по 06 жовтня 2023 року (05 місяців 04 дні); 24 жовтня 2023 року по 13 листопада 2023 року (21 день) в розрахунку один місяць служби за три місяці служби;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23 вересня 2024 року про призначення пенсії за віком на підставі пункту 4 статі 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій справі.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року, 27 березня 2025 року ГУ ПФ України в Рівненській області через систему «Електронний суд» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог

ОСОБА_5 обґрунтування своїх вимог пенсійний орган зазначив, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військова служба у спірні періоди зараховується до страхового стажу в одинарному розмірі, а на пільгових умовах зараховується до стажу військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях при призначенні пенсії за вислугу років військовослужбовцям. Апелянт звернув увагу, що до страхового стажу позивача не зараховано період проходження військової служби згідно послужної картки з 05.08.1983 по 05.09.1992, оскільки картка видана на ОСОБА_1 , що не відповідає посвідці на постійне проживання.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2025 року поновлено строк на апеляційне оскарження рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року, відкрито апеляційне провадження у справі та встановлено строк для подачі відзиву на апеляційну скаргу.

Відзиву на апеляційну скаргу у встановлений судом строк не надійшло.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року продовжено строк розгляду справи на більш тривалий, розумний термін та призначено справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.

Відповідно до частини першої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає, що апеляційну скаргу ГУ ПФ України в Рівненській області необхідно залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року -без змін, виходячи з такого.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 23 вересня 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про призначення пенсії.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області за принципом екстериторіальності прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії № 232730025474 від 01 жовтня 2024 року.

За доданими документами до страхового стажу не зараховано період проходження військової служби згідно послужної картки з 05 серпня 1983 року по 05 вересня 1992 року, оскільки картка видана на ОСОБА_1 . В матеріалах справи наявна довідка, що передбачена підпунктом 6 пункту 2.1 розділу II Порядку та посвідчення учасника бойових дій серії УБД від 24 жовтня 2023 року, однак у вищезазначених документах зазначено по батькові ОСОБА_1 , що не відповідає даним посвідці на постійне проживання, виданої 30 липня 2021 року.

Відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 розділу XIV Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування через відсутність необхідного страхового стажу 25 років.

Вважаючи таку відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області протиправною, ОСОБА_3 звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з цим позовом.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_4 , Черкаський окружний адміністративний суд 26 грудня 2024 року виходив з того, що час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, в антитерористичній операції, брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, а загальний період мобілізації підлягає зарахуванню до пільгового стажу без пільгового обчислення у кратному розмірі. Крім того, ГУ ПФ України в Черкаській області не здійснювало розгляд заяви позивача, не приймало рішення про відмову у призначенні пенсії, а тому відсутні правові та фактичні обставини для покладання на нього обов'язку щодо прийняття рішення за заявою позивача.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду виходить з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).

За змістом статті 115 Закону № 1058-IV, зокрема, право на призначення дострокової пенсії за віком мають, серед іншого, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України; особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 101 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 101 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Під час розгляду даного спору в суді першої інстанції було досліджено, що позивач досяг 55-річного віку, розрахований Головним управлінням Пенсійного фонду України у Рівненській області страховий стаж становить 21 роки 11 місяць 8 днів, при цьому, спір пов'язаний, зокрема, з незарахуванням відповідачем періоду участі позивача у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України саме в кратному розмірі.

За правилами пункту 16 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Положення Закону України від 05 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Згідно статті 16 Закону № 1788-ХІІ, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), […], мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Статтею 2 Закону України від 25 березня 1992 року №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-XII) передбачено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 вказаної статті Закону № 2232-XII, передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 8 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII), зокрема, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

З наведеного слідує, що час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в бойових діях в особливий період, зараховується до його страхового стажу.

За положеннями статті 57 Закону № 1788-XII, пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Зарахування періоду проходження військової служби у трикратному розмірі регулюється Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, яке затверджено наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (далі - Положення № 530).

Пунктом 1.1. Положення № 530, визначено порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби.

Пунктом 2.3 розділу 2 Положення № 530, передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що участь позивача в бойових діях підлягає зарахуванню до його трудового стажу для призначення пенсії на умовах - один місяць служби за три місяці.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у від 02 квітня 2020 року у справі №185/4140/17.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_3 приймав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України у період з 09 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року, 03 травня 2023 року по 06 жовтня 2023 року, 24 жовтня 2023 року по 13 листопада 2023 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками військової частини НОМЕР_1 від 23 січня 2023 року №207 (а.с.29) та військової частини НОМЕР_2 від 24 грудня 2023 року №2020/19 (а.с.30).

З огляду на викладені вище обставини справи та їх правове регулювання, колегія суддів погоджується з висновком про наявність достатніх правових підстав для кратного зарахування зазначених в попередньому абзаці періодів участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України до його страхового стажу.

Щодо наявності (відсутності) правових підстав для зарахування до стажу проходження ОСОБА_7 військової служби в період з 25 вересня 1987 року по 05 вересня 1992 року, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду зазначає наступне.

Судом апеляційної встановлено, що єдиною підставою для відмови в зарахуванні вказаного періоду військової служби було те, що послужна картка, довідки та посвідчення УБД видані на ОСОБА_1 , однак посвідка на постійне проживання, видана на ОСОБА_1 .

Відповідно до пункту 90 у посвідці складові імені - "прізвище" та "власне ім'я", а також місце народження іноземця або особи без громадянства зазначаються українською мовою та латинськими літерами відповідно до написання в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства. У разі коли в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, відсутні написання прізвища, імені, громадянства англійською мовою, така особа подає переклад цього документа англійською мовою, завірений в установленому порядку.

25 квітня 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 321 «Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання» (далі - Постанова №321).

Згідно із пунктом 89 Постанови №321 до посвідки вноситься така інформація:

1) ім'я особи;

2) стать;

3) громадянство;

4) дата народження;

5) унікальний номер запису в Реєстрі;

6) номер документа;

7) дата видачі документа;

8) дата закінчення строку дії документа;

9) підстава для отримання дозволу на імміграцію (код);

10) найменування територіального органу/територіального підрозділу ДМС, що здійснив оформлення посвідки (код);

11) місце народження;

12) відцифрований образ обличчя особи;

13) відцифрований підпис особи.

Відповідно до пункту 90 Постанови №321 у посвідці складові імені - "прізвище" та "власне ім'я", а також місце народження іноземця або особи без громадянства зазначаються українською мовою та латинськими літерами відповідно до написання в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства. У разі коли в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, відсутні написання прізвища, імені, громадянства англійською мовою, така особа подає переклад цього документа англійською мовою, завірений в установленому порядку.

Якщо прізвище не є складовим імені, відповідне поле не заповнюється.

Пунктом 91 Постанови №321 передбачено, що найменування полів для внесення інформації про особу та реквізитів у зоні візуальної перевірки посвідки заповнюються українською та англійською мовами.

Крім того, серед передбачених пунктом 92 Постанови №321 вимог щодо заповнення даних, вимога зазначати «по батькові» відсутня.

Системний аналіз наведених вище приписів Постанови №321 дає підстави для висновку, що відмова органу Пенсійного фонду у зарахуванні до стажу ОСОБА_4 проходження військової служби в період з 25 вересня 1987 року по 05 вересня 1992 року, з підстав відсутності в посвідці на постійне проживання «по батькові», є протиправною

Враховуючи викладені вище обставини справи та їх правове регулювання, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність достатніх правових підстав для зобов'язання ГУ ПФ України в Рівненській області зарахувати до страхового (трудового) стажу ОСОБА_8 періоди проходження військової служби з 25 вересня 1987 року по 05 вересня 1992 року та періоди участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 09 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року, 03 травня 2023 року по 06 червня 2023 року, 24 жовтня 2023 року по 13 листопада 2023 року в розрахунку один місяць служби за три місяці служби.

Також суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованим висновок Черкаського окружного адміністративного суду, що ефективним засобом захисту прав позивача є зобов'язання ГУ ПФ України в Рівненській області повторно розглянути його заяву від 23 вересня 2024 року про призначення пенсії за віком на підставі пункту 4 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки такий спосіб захисту прав особи не буде порушувати дискреційних повноважень органу Пенсійного фонду.

Судовою колегією враховується, що згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 139, 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області - залишити без задоволення.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, встановлені статтями 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач В.В. Файдюк

Судді О.В. Карпушова

Є.І. Мєзєнцев

Повне рішення виготовлено 20 жовтня 2025 року.